DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 5 z 95
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 95

 #640773  autor: Spacedust
 19 cze 2013, 20:06
kowcio pisze:O LTE to ja bym się bardziej martwił, czy te ich radiolinie i cały ogromny ruch po UMTS (pewnie wszystko poleci po jednej sieci, bo jak inaczej?) uciągną to wszystko ;-) Tu chyba będzie większy problem.
A jeśli Play tak stanowczo opiera się o roaming z którego zapewne w najbliższym czasie - na pewno w ciągu kilkudziecięciu lat nie zrezygują, to niech przerzucą na roaming 2G i będą mieli problem z głowy. To po części byłoby uzasadnione, skoro sami przestali budować sieć tam gdzie się to im średnio lub wcale nie opłaca. Powinni się zastanowić, bo chyba nie o koszty tutaj chodzi - skoro w BOK Play normalną procedurą jest zmiana operatora na Orange lub Plus (w pierwszej kolejności) gdy komuś rwie, przerywa rozmowy... To chyba nie chodzi tu o kaskę. Ale ja i tak podzieliłbym 1800 na LTE i GSM, bo jakby dali 1/3 na LTE (reszta GSM), czy tam całośc na LTE to czuję, że różnicy nie będzie. Chyba, że gruntownie przebudują sieć, zwiększą przepustowość, najlepiej wszystko na światełkach - ale przecież ich na to nie stać, jak kredytów nazałatwiali na same częstotliwości, to teraz weźcie to wybudujcie, uruchomcie i jeszcze przebudujcie całą sieć. LTE będzie, ale z taką prękością... Że jak będę na 3G to różnicy nie zauważę zapewne :( więc niech budują jak chcą, ja jakoś nadzieję tracę, bo Plus też działa na radioliniach i w chwili obecnej więcej niż 20 Mbps nie uświadczyłem, a gdzie te 150 Mbps co tak reklamują na Polsatach?
Ze światłowodami w ogóle jest bardzo duży problem np. na blokach mieszkalnych spółdzielnia może się nie zgodzić, żeby im rozwalać mury przez kilkanaście pięter na dach - teraz podobno nawet muszą wpuszczać innych operatorów, ale z reguły jest z tym bardzo kiepsko ;) Jeszcze nie spotkałem stacji na bloku podpiętej światłowodem.

Plus dopiero co u mnie na starej stacji wymienił 22x2 Mbps na 160 Mbps, a na nowej ma od początku 75x2 Mbps, więc nie ma najmniejszych szans uzyskania 150 Mbps dla jednego klienta nawet w środku nocy. Mój rekord to 43 Mbps down, 32 Mbps up.

 #640781  autor: muchakk
 19 cze 2013, 20:30
Spacedust pisze:Mój rekord to 43 Mbps down, 32 Mbps up.
Jak sie tak chwilicie to ja tez. Max download jaki udało mi sie osiagnąć to 60mbps przy jednej krescie zasięgu -118dbm

 #640786  autor: zajadacz
 19 cze 2013, 20:58
@agaak: Mówiłem, jeśli chcą odpalić LTE (a chcą, inna decyzja to marketingowy strzał w stopę) to na DCS pójdzie max 5 MHz (czyli 25 kanałów), tyle samo co mają w GSM 900, więc pojemności wcale nie przybędzie tak dużo.
@Edmund: A co to za problem stopniowo dokładać nowe anteny do starych stacji bazowych U2100 jak rośnie im obciążenie sieci skoro GSM 900 w P4 działa tak źle? Jak działa źle, znaczy że obciążenie stacji jest duże, czyli inwestycja szybko się zwróci, więc uzasadnienie ekonomiczne jest. W miastach nikt nie zrobi 0,6 MHz na GSM 900, prędzej całkiem wyłączą. Wyobraźcie sobie na tym handovery i niezakłócanie się sąsiednich stacji...
@kowcio: Wbrew pozorom P4 ma trochę światłowodów, głównie (albo tylko i wyłącznie) dzierżawionych, ale są. Z radiolinią to w 90% przypadków podniesienie przepustowości to tylko zmiana licencji i ewentualnie kupno szerszego pasma w UKE.
@Spacedust: O spółdzielniach to można by osobny wątek założyć. Mam kumpla ISP to wiem co to znaczy.

Wszystkie moje stwierdzenia to są czyste dywagacje, ale na logikę, jak ja miał bym takie zasoby jakie ma P4 to zrobił bym właśnie tak jak napisałem. Chodzi o to żeby jakoś to domknęło się z biznesowo-jakościowego punktu widzenia. A i w Szczecinie nowe anteny dokładają na stacjach z których 90% ma światłowód, albo radiolinię 156 Mbit/s więc o przepustowość na LTE na początek bym się nie martwił.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #640797  autor: kowcio
 19 cze 2013, 22:17
U mnie na tej mapie z radioliniami wynika, że stacja jest podłączona przez radiolinię 20 Mbps. To mało realne, bo jak mi wyciąga Internet 4 Mbps, to nikt by musiał wtedy nie korzystać z tej sieci. Ale nie znam się na tym aż tak.
U mnie to wszędzie są te radiolinie. Najmniej to ma Orange, oni chyba w większości mają światełka, ale te jakoś nie działa to tak mga szybko, jakby mogło działać przy HSPA+DC. Co do Plusa, to mi się kiedyś, dawno temu udało wyciągnać jakoś 50 Mbps, ale wczoraj z samego rana to było 20 Mbps i teraz to jest raczej max. Za to dobrze działa HSPA+.

 #640805  autor: zajadacz
 19 cze 2013, 22:54
kowcio pisze:U mnie na tej mapie z radioliniami wynika, że stacja jest podłączona przez radiolinię 20 Mbps. To mało realne, bo jak mi wyciąga Internet 4 Mbps, to nikt by musiał wtedy nie korzystać z tej sieci. Ale nie znam się na tym aż tak.
Poznań, miasto, czyli światłowody są, bądź tego pewien. Gdzieś dalej to z radiolinii musi lecieć, jak stacja ma kilka radiolinii to najpewniej jest węzłem do której jest światłowód, albo jedna dużo mocniejsza radiolinia z dosyłem. Z tego co pamiętam to w zależności od taryfy w Play jest ograniczenie prędkości internetu, więcej niż 6 Mbit chyba nie da się mieć w największej taryfie, a na taryfie głosowej więcej niż 7,2 Mbit nie pójdzie nawet na HSPA+ DC. Oczywiście pod warunkiem że nic nie zmieniono w tej kwestii.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #640809  autor: Spacedust
 19 cze 2013, 23:06
kowcio pisze:U mnie na tej mapie z radioliniami wynika, że stacja jest podłączona przez radiolinię 20 Mbps. To mało realne, bo jak mi wyciąga Internet 4 Mbps, to nikt by musiał wtedy nie korzystać z tej sieci. Ale nie znam się na tym aż tak.
U mnie to wszędzie są te radiolinie. Najmniej to ma Orange, oni chyba w większości mają światełka, ale te jakoś nie działa to tak mga szybko, jakby mogło działać przy HSPA+DC. Co do Plusa, to mi się kiedyś, dawno temu udało wyciągnać jakoś 50 Mbps, ale wczoraj z samego rana to było 20 Mbps i teraz to jest raczej max. Za to dobrze działa HSPA+.
Realne. U mnie jest na T-Mobile 4x2 Mbps i leci do 2-4 Mbps. Na Orange jest światłowód i z reguły są bardzo duże wahania od 2 Mbps do 10 Mbps.

 #640810  autor: pakierhakierxd
 19 cze 2013, 23:07
Jest ograniczenie w głosowych zgadza się,nawet w regulaminie nowej taryfy pisze:
Plus/Orange 2 mb/s max
Play 7.2 mb/s max

Pozdrawiam :)

 #640819  autor: Edmund
 20 cze 2013, 00:12
zajadacz pisze:@Edmund: A co to za problem stopniowo dokładać nowe anteny do starych stacji bazowych U2100 jak rośnie im obciążenie sieci skoro GSM 900 w P4 działa tak źle? Jak działa źle, znaczy że obciążenie stacji jest duże, czyli inwestycja szybko się zwróci, więc uzasadnienie ekonomiczne jest.
Ależ oczywiście że ja widzę sens rozbudowy ich infrastruktury, ale jakoś samo P4 nie potrafi tego zrozumieć, tylko wali kasę w celebrytów (ale już może od takich offtopów się powstrzymajmy).
Ostatnio zmieniony 20 cze 2013, 12:44 przez Edmund, łącznie zmieniany 1 raz.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #640858  autor: kowcio
 20 cze 2013, 10:35
Kiedys na głosowej udało mi się wyciągnać około 9, ale to było bardzo dawno temu - może 2 lub 3 lata temu.
Zaś jeśli chodzi o ten nadajnik, to mam pewność, że on śmiga za pomocą radiolinii. 100 m dalej jest kolejny nadajnik, który jest podłączony światłowodem, zbiera on ruch z wielu okolicznych stacji,nawet z okolicznych wiosek :) Jednak i tak telefon/modem woli siedzieć zalogowany do tego dalszego nadajnika, bo jest znacznie wyżej, a ja też mieszkam dość wysoko.

 #641233  autor: Animatter
 21 cze 2013, 21:15
Wróbelki, które latają w okolicy Taśmowej podsłuchały, że LTE może wystartować w ciągu 2, 3 tyg. Jest tylko oczekiwanie na sygnał "z góry". 5 do 7 MHz, reszta idzie w GSM.

 #641255  autor: Stig20
 21 cze 2013, 22:18
Animatter pisze:Wróbelki, które latają w okolicy Taśmowej podsłuchały, że LTE może wystartować w ciągu 2, 3 tyg. Jest tylko oczekiwanie na sygnał "z góry". 5 do 7 MHz, reszta idzie w GSM.
Coś mało na to LTE... Ciekawe ile można wyciągnąć mbit/s stosując 5, 7, 10 czy też 15MHz? Może ktoś wie i przybliży trochę ile to będzie.

 #641261  autor: Pijo
 21 cze 2013, 22:30
Stig20 pisze: Ciekawe ile można wyciągnąć mbit/s stosując 5, 7, 10 czy też 15MHz?
Obrazek

 #641265  autor: zajadacz
 21 cze 2013, 22:45
Animatter pisze:Wróbelki, które latają w okolicy Taśmowej podsłuchały, że LTE może wystartować w ciągu 2, 3 tyg. Jest tylko oczekiwanie na sygnał "z góry". 5 do 7 MHz, reszta idzie w GSM.
A ten sygnał z góry rozumiem, że też podłączy im kable do anten na stacjach i zamontuje moduły radiowe? Bo jak na razie to anteny założyli, ale jakoś innego sprzętu za bardzo nie widać na stacjach, chińczyki się ociągają z dostawą, albo ludzie z montażem. To dużo się nie pomyliłem jeśli chodzi o pasmo, muszą mieć mega zapchane GSM 900 skoro aż 8-10 MHZ idzie na GSM, ja bym dal 10 MHz na LTE na ich miejscu, ale operator ma więcej informacji odnośnie obciążenia sieci.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #641275  autor: Spacedust
 21 cze 2013, 23:43
Pijo pisze:
Stig20 pisze: Ciekawe ile można wyciągnąć mbit/s stosując 5, 7, 10 czy też 15MHz?
Obrazek
No to więcej niż 36 Mbps nie mamy się co spodziewać po LTE Playa oczywiście tylko teoretycznie, bo pewnie przytną jeszcze bardziej tak jak swoje HSPA+.

 #641320  autor: Precelos
 22 cze 2013, 12:12
pytanie tylko po co w komorce net powyzej 5-10mbit?

i co z tego z CP ma niby 150mbit skoro limity transferu sa smieszne

Obrazek

 #641321  autor: pakierhakierxd
 22 cze 2013, 12:15
Te 36 mb by było niezłe i tak :P,mi tam nawet starcza obecne 7.2 mb ale lte jak widziałem ma takiego plusa że nawet jak jest kiepski zasięg to net chodzi nieźle :)
Nie raz widziałem jak ktoś kto ma Plusa i -125 dbm ma 50 mb.
Dziwne trochę bo w 2g/3g przy -113 dbm jest już chyba brak zasięgu.
Jakby było 20 mb to by było naprawdę fajnie :D

Pozdrawiam :)

 #641353  autor: Spacedust
 22 cze 2013, 14:54
pakierhakierxd pisze:Te 36 mb by było niezłe i tak :P,mi tam nawet starcza obecne 7.2 mb ale lte jak widziałem ma takiego plusa że nawet jak jest kiepski zasięg to net chodzi nieźle :)
Nie raz widziałem jak ktoś kto ma Plusa i -125 dbm ma 50 mb.
Dziwne trochę bo w 2g/3g przy -113 dbm jest już chyba brak zasięgu.
Jakby było 20 mb to by było naprawdę fajnie :D
Najważniejsze pytanie to czy doczekamy się LTE w roamingu Plusa czy T-Mobile ? :) Mam nadzieje, że nie przytną aż tak prędkości jak przy 3G - do 2 Mbps dla Orange i 3 Mbps dla Plusa.

 #641356  autor: MaciejM
 22 cze 2013, 15:03
Średni pomysł by przywiązywać większą uwagę do GSM. Zapewne Play ładuje się w GSM1800, ponieważ chce wejść z UMTS900 do miast....

 #641374  autor: pakierhakierxd
 22 cze 2013, 16:49
Może muszą tak zrobić bo mają co raz więcej klientów i sieć będzie im co raz gorzej działać a to jakoś pomoże w polepszeniu działania.
Dla mnie tam jest ok,ważne że coś tam przyspieszy :)
Plus pewnie i tak do lte wpuszcza tylko swoich ;-)

Pozdrawiam :)
  • Strona 5 z 95
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 95
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 95