DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 7 z 374
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 374

 #645017  autor: zajadacz
 05 lip 2013, 22:16
Spacedust pisze:Zwróćcie uwagę, że PLAY zawsze stawia bardzo małe maszty i np. jeśli w tej samej lokalizacji jest PLUS, który buduje o wiele wyższe maszty to zasięg też jest znacznie lepszy.
Kwestia przepisów. Masztu na budynku, o wysokości do 3 metrów nie trzeba nigdzie zgłaszać, można sobie postawić ot tak, jedyne co to musi być uziemiony. Powyżej 3 m trzeba zrobić zgłoszenie z projektem budowlanym i jak nie będzie sprzeciwu to można stawiać. Kiedyś było tak, że na wszystko musiało być pozwolenie, to jak już trzeba przechodzić całą procedurę administracyjną to lepiej było dać wyższy niż niższy maszt.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #645022  autor: kowcio
 05 lip 2013, 22:23
To prawda, że są niższe, ale często sieją zasięg dalej niż z tej samej lokalizacji wyższe maszty i chyba doskonale znacie ten zabieg w przypadku Play ;) Może nie tylko co UMTS 2100, ale u mnie GSM jest mega silne.

 #645088  autor: karoo
 06 lip 2013, 03:23
Czy Plus ma jakieś plany wymiany nadajników Aero 2 opartych o sprzęt Huawei? Byłoby dobrze gdyby sprzęt został wymieniony na Ericssona Lub Nokia Siemens! Mam już dość zrzucania rozmów do GSM.
Do kiedy nadajniki Aero2 były budowane w oparciu o sprzęt Huawei?


ps. Gdzie można znaleźć listę miejscowości w których zostaną/zostały zmodernizowane nadajniki w ramach poszerzenia zasięgu HSPA+ i LTE?

 #645106  autor: witan93
 06 lip 2013, 09:54
karoo pisze:Czy Plus ma jakieś plany wymiany nadajników Aero 2 opartych o sprzęt Huawei? Byłoby dobrze gdyby sprzęt został wymieniony na Ericssona Lub Nokia Siemens! Mam już dość zrzucania rozmów do GSM.
Do kiedy nadajniki Aero2 były budowane w oparciu o sprzęt Huawei?


ps. Gdzie można znaleźć listę miejscowości w których zostaną/zostały zmodernizowane nadajniki w ramach poszerzenia zasięgu HSPA+ i LTE?
Nie było takich zapowiedzi. Na sprzęcie Huawei budowano do ok. października 2012 roku (700 stacji). Obecnie budowa sieci jest w fazie II i zakłada budowę 3400 stacji na nadajnikach Polkomtela, na sprzęcie Ericssona i Nokia Siemens Networks. Do końca 2012 roku z tej fazy wybudowano 1300, a w sumie do połowy 2014 roku będzie to 3400 + 700 stacji z fazy I.

Jeżeli chodzi o listę miejscowości to najlepiej sprawdzać to na http://mapa.btsearch.pl/. Wszędzie tam gdzie są pozwolenia na UMTS900 Aero 2 i LTE1800 Mobyland oznacza, że sieć zostanie/została zmodernizowana. Warto też śledzić mapkę zasięgu Plusa dostępną na stronie operatora.

 #645441  autor: karoo
 07 lip 2013, 19:17
A jeśli chodzi o HD VOICE, to dlaczego Plus zwleka z wprowadzeniem tej usługi? Przecież na rynku jest już cała masa smartfonów które obsługują ten kodek. Czy plus zawsze musi być na szarym końcu? Na początek mogliby wprowadzić HD Voice w sieci 3G, potem może też GSM.

 #645472  autor: Spacedust
 07 lip 2013, 22:17
karoo pisze:A jeśli chodzi o HD VOICE, to dlaczego Plus zwleka z wprowadzeniem tej usługi? Przecież na rynku jest już cała masa smartfonów które obsługują ten kodek. Czy plus zawsze musi być na szarym końcu? Na początek mogliby wprowadzić HD Voice w sieci 3G, potem może też GSM.
Z Plusem to w ogóle jest cyrk.

Posiadaczom BlackBerry wysyłają rejestry usług, które powodują, że naliczane są opłaty za korzystanie z YouTube poza pakietem danych w abonamencie. Oczywiście winę ponosi klient.

Posiadaczom iPhone'a 5 nie pozwalają aktywować LTE, bo nie chce im się podpisać umowy z Apple, więc nie ma aktualizacji oprogramowania pozwalającej na aktywację LTE.

Ponadto nie ma możliwości sprawdzenia zużytego transferu w prepaid, w abonamencie chyba każą sobie za to płacić ;)

Nie zdziwiłoby mnie to, gdyby podobnie jak za wpuszczenie do sieci LTE (choć obecnie darmowe) trzeba by płacić np. 10 zł miesięcznie za HD Voice, a potem okazałoby się, że działa on tylko na telefonach sprzedawanych przez nich w salonie.

 #645473  autor: user_delete34
 07 lip 2013, 22:20
Spacedust pisze:Ponadto nie ma możliwości sprawdzenia zużytego transferu w prepaid
Znaczy... nie działa USSD?

 #645475  autor: Edmund
 07 lip 2013, 22:29
Spacedust, z iPhone'ami w Plusie jeszcze jest jedna ciekawa historia (link).

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #645485  autor: Spacedust
 07 lip 2013, 23:24
Edmund pisze:Spacedust, z iPhone'ami w Plusie jeszcze jest jedna ciekawa historia (link).
Dzięki, niezwykle ciekawa historia. Całe szczęście mój iPhone 4S nie pochodzi z Plusa :)

Mój wujek dał się skusić na zakup iPhone'a 4 u nich i ciągle ma z nim same problemy. Teraz już wiadomo czemu.

Apple nigdy nie powinno dać Plusowi autoryzacji na sprzedaż swoich telefonów, zresztą w takich cenach w jakich oni je sprzedają to nie wyrobiliby wymaganej przez Apple sprzedaży i autoryzacja byłaby im cofnięta tak czy siak.

Miałem dzisiaj najnowszy cennik telefonów w abonamentach i iPhone'a tam nie ma.

Pozostaje liczyć, że w T-Mobile lub PLAY będziemy mogli szybko aktywować LTE na iPhonie 5.

 #645506  autor: DanielR
 08 lip 2013, 10:44
Co tu mówić o HD Voice w Plusie, skoro oni do tej pory nie zdołali wprowadzić w pre-paidzie tak podstawowych usług jak połączenie oczekujące, konferencyjne, czy też przekierowania... :|

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)

 #645511  autor: Kryniczanin
 08 lip 2013, 10:53
Co tu mówić o HD Voice w Plusie, skoro oni do tej pory nie zdołali wprowadzić w pre-paidzie tak podstawowych usług jak połączenie oczekujące, konferencyjne, czy też przekierowania..
A myślisz że Orange wprowadziło? :mrgreen:

 #645514  autor: DanielR
 08 lip 2013, 11:25
A myślisz że Orange wprowadziło? :mrgreen:
Tak samo jak HD Voice...

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)

 #645525  autor: karoo
 08 lip 2013, 12:24
Może jak Orange wprowadzi HD VOICE, Plus zrobi to samo.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2013, 23:03 przez karoo, łącznie zmieniany 1 raz.

 #646109  autor: Flash999
 10 lip 2013, 19:34
Zastanawia mnie pewna sytuacja:
Załóżmy że Plus ma stację GSM 900. Jeśli zostaje rozbudowana do UMTS 900 Aero, to:
1) Stare anteny Plusa zostają i to po nich zostanie puszczone 3G?
2) Sprzęt jest wspólny dla Aero i Plusa?
3) Jak 2G Plus posiada GPRS, to po rozbudowie pojawia się EDGE?
4) Czy coś zostaje dołożone do masztu? Jakieś dodatkowe elementy? (RRU itp.)
5) Jak wygląda taka rozbudowa na kościele? RRU są w środku?

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #646112  autor: Spacedust
 10 lip 2013, 19:45
Obrazek

Na tej stacji jest Aero2, wydaje mi się, że oni sieją z tych gigantycznych sektorów. Nie widziałem, aby było cokolwiek dokładane po rozbudowie do Aero2. Tak samo z LTE.

RRU tutaj nie widać.

 #646117  autor: zajadacz
 10 lip 2013, 19:59
Flash999 pisze:Zastanawia mnie pewna sytuacja:
Załóżmy że Plus ma stację GSM 900. Jeśli zostaje rozbudowana do UMTS 900 Aero, to:
1) Stare anteny Plusa zostają i to po nich zostanie puszczone 3G?
2) Sprzęt jest wspólny dla Aero i Plusa?
3) Jak 2G Plus posiada GPRS, to po rozbudowie pojawia się EDGE?
4) Czy coś zostaje dołożone do masztu? Jakieś dodatkowe elementy? (RRU itp.)
5) Jak wygląda taka rozbudowa na kościele? RRU są w środku?
1) Zależy, jak nie modernizują na stacji nic więcej to zostaję.
2) Z tego co wiem to tak. Obecnie da się puścić z jednego modułu radiowego dwa pasma, patrz Play i ich U900.
3) Z tego co wiem to tak, bo wymieniają wszystko.
4) To zależy, jak kompleksowa modernizacja w mieście, połączona z dołożeniem LTE to zmieniają wszystko i na każde pasmo dają RRU i RCU pod anteną.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #646168  autor: karoo
 10 lip 2013, 23:05
Czy rozmowy i SMS-y dostępne są już na wszystkich(nawet tych Huawei) nadajnikach Aero2 UMTS900? Czy dalej występuje zrzucanie rozmów do GSM?

 #646171  autor: kowcio
 10 lip 2013, 23:09
U mnie działa UMTS 900. Mam wymuszony tryb tylko 3G i jak jestem poza miastem to jeszcze nie miałem problemów z rozmowami (nie wiem jak SMSy, bo nie wysyłam SMSów w ogóle).

 #646178  autor: karoo
 10 lip 2013, 23:19
kowcio pisze:U mnie działa UMTS 900. Mam wymuszony tryb tylko 3G i jak jestem poza miastem to jeszcze nie miałem problemów z rozmowami (nie wiem jak SMSy, bo nie wysyłam SMSów w ogóle).
A przy ustawieniu trybu sieci na automatyczny?
  • Strona 7 z 374
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 374
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 374