DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 9 z 374
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 374

 #648749  autor: Flash999
 20 lip 2013, 22:14
Aero2 ma już od długiego czasu maszt w Dąbrowie Białostockiej (znaczy się, maszt Plusa)
Kiedyś testowałem prędkości i było to około 2 Mb/s download i 3 Mb/s upload.

Po jakimś czasie LAC został zmieniony na 19001(CID bez zmian, RNC: 1104)

Dzisiaj testowo zakupiłem starter, aktywowałem pakiet 1GB i w drogę:
1) Wieże kościoła, GSM/UMTS/LTE
Typ sieci: HSPA
Częstotliwość: 2100 MHz
Speedtest.NET:
Obrazek
Speedtest.PL:
Obrazek

2) Maszt Plusa, GSM/UMTS
Typ sieci: HSPA+
Częstotliwość: 900 MHz (Aero2)
Speedtest.NET
Obrazek
Speedtest.PL
Obrazek

Testy wykonane przed chwilą.
Zastanawia mnie taki wysoki ping ale to może problem przejściowy. Drugie zaskoczenie to brak HSPA+ na stacji wyposażonej w LTE :roll:. Prędkości mnie zadowalają, a jeszcze dokładając pokrycie niemal całej trasy z Białegostoku do Lipska 3G Aero2 to jestem usatysfakcjonowany.
Dziś w nocy jeszcze raz wykonam test (prawdopodobne tylko Aero2).

O jakości rozmów nic na razie nie powiem, przez najbliższy miesiąc wszystko się wyjaśni.
W poniedziałek odwiedzę Augustów, nie zapomnę tam zrobić testów.

Niedawno pytałem o kilka kwestii związanych z modernizacją stacji Plusa. Pojawiło się pytanie "3) Jak 2G Plus posiada GPRS, to po rozbudowie pojawia się EDGE?"
Teraz sam odpowiedziałem sobie na to pytanie. W moim przypadku po rozbudowie w powyższej miejscowości pozostał GPRS...

Na koniec kwestia startera. Dostępna jest na stronie usługa LTE. Niestety, karty sprzedawane ze starterami "Więcej..." nie są zgodne.
Kwestia samej karty - dlaczego nie dają MicroSIM? To musi się koniecznie zmienić! Play od wprowadzenia nowych taryf posiada OneSIM, Orange po Euro 2012 takie wydało, a Heyah (może i T-Mobile) po zmianie loga.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #648765  autor: Spacedust
 20 lip 2013, 22:55
U mnie na stacji z LTE jest tylko HSDPA, Aero2 oczywiście ma HSPA+ i to ich ratuje. EDGE jest i był wcześniej. Mój starter "Internet na kartę do laptopa i tabletu" zawiera także kartę microSIM. Taryfę zmieniłem sobie na "Więcej przez rok" i trzymam w szufladzie do testów LTE ;)

 #648769  autor: Flash999
 20 lip 2013, 23:07
Gdybym wiedział że możliwa jest zmiana taryfy z głosowej na Internetową...
Mówi się trudno, na razie tylko testuję i nie mam nawet terminala z LTE.

W następnym tygodniu trochę pojeżdżę i zobaczę jak wygląda sytuacja w innych okolicznych miastach z Aero2 (i nie tylko, chociaż mało jest stacji UMTS 2100 w tym regionie).

Kompletnie nie rozumiem dlaczego zostawili GPRS, czasem 2G się przydaje.

Jak Plus rozlicza transfer? Paczki po 100 kB, oddzielnie wysłane i pobrane?

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #648771  autor: Spacedust
 20 lip 2013, 23:17
Flash999 pisze:Jak Plus rozlicza transfer? Paczki po 100 kB, oddzielnie wysłane i pobrane?
Kompletnie idiotycznie. Mój tata zużył łącznie down/up ok. 500 MB według aplikacji, a Plus policzył 1 GB i pakiet się skończył. W panelu się pojawia licznik danych, ale z takim opóźnieniem, że zauważyłem go dopiero po skończeniu się pakietu.

Z tymi zmianami taryf to w ogóle mają cyrk, na wszystkie "Więcej do..." mogłem zmienić, ale akurat na "Więcej przez rok" nie mogłem. Zmieniłem na "Więcej do wszystkich", a potem kodem na "Więcej przez rok".

Nie wspomnę też o tym, że kasa znika sama z konta, przez co musiałem doładowywać dwa razy, aby aktywować pakiet Internetu.

Spróbuj im zgłosić problem z Internetem to powiedzą, że to zapewne wina ogólnopolskiej modernizacji sieci Plus.

Play to przy Plusie cud miód: http://media2.pl/telekomunikacja/103077 ... wideo.html

Zauważyłem dużo pozwoleń na stacje z gołym LTE 1800 Plusa. Czy ktoś już widział taką działającą stację ?

 #648777  autor: Flash999
 21 lip 2013, 00:12
Jak obiecałem, tak zrobiłem, oto wyniki:
1) Aero2 UMTS 900
Obrazek
Obrazek

2) Plus, wieże kościoła
Obrazek

Chwila przed północą, zaraz zaczną pobierać.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #648797  autor: Edmund
 21 lip 2013, 00:59
Flash999 pisze:a Heyah (może i T-Mobile) po zmianie loga.
T-Mobile zaczęło wypuszczać MicroSIM w stylu OneSIM do wszystkich starterów ok. rok po zmianie logo. Poza tym MicroSIM (w stylu OneSIM) w Erze był dostępny dla ofert abonamentowych już w 2010-2011 roku.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #648798  autor: grzegorz0plonka
 21 lip 2013, 01:05
Ładnie wyniki. Tylko plus trochę wychodzi słabo.

 #650715  autor: karoo
 28 lip 2013, 14:01
Mam kilka pytań:
-czy na nadajnikach U2100 Plus również uruchamia HSPA+? Na wszystkich?
-czy jesli chodzi o jakość rozmów to jest jakaś różnica między HSDPA, HSUPA i HSPA+
-jeśli wyłączę w telefonie "transmisje danych" to telefon nie będzie obsługiwał HSPA+? Czy wpływa to w jakiś sposób na jakość rozmów?

ps. Jeszcze jedno pytanie, jak oceniacie jakość rozmów 3G na nadajnikach Aero2? Czy jest gorsza niż na nadajnikach U2100?

 #650719  autor: kowcio
 28 lip 2013, 14:21
karoo pisze:ps. Jeszcze jedno pytanie, jak oceniacie jakość rozmów 3G na nadajnikach Aero2? Czy jest gorsza niż na nadajnikach U2100?
Ja nie widzę różnicy. Natomiast coś ostatnio dziwnie skonfigurowali tę sieć, bo każda rozmowa jest u mnie zrzucana z U2100 od razu do GSMu, nawet jak mam bdb zasięg U900 i U2100.

 #650724  autor: user_delete34
 28 lip 2013, 14:53
karoo pisze:jeśli wyłączę w telefonie "transmisje danych" to telefon nie będzie obsługiwał HSPA+?
Telefon w ogóle nie będzie się łączył z siecią, poza WiFi. Nie wiem, czy w ogóle pobierze MMSy, zależy od modelu. Na rozmowy to nie wpływa, chyba, że masz na myśli komunikatory (łączność w ogóle).

 #650730  autor: bed
 28 lip 2013, 15:41
karoo pisze:Mam kilka pytań:
-czy na nadajnikach U2100 Plus również uruchamia HSPA+? Na wszystkich?
Z tego co pamiętam to tak, na U2100 uruchamia wszędzie HSPA+, często dając też HSPA+DC. Poza tym w wybranych lokalizacjach dodatkowo U900 od Aero2 na HSPA+.

 #650810  autor: Edmund
 28 lip 2013, 20:47
karoo pisze:-czy jesli chodzi o jakość rozmów to jest jakaś różnica między HSDPA, HSUPA i HSPA+
Generalnie nie powinno być różnicy w jakości rozmów.
karoo pisze:-jeśli wyłączę w telefonie "transmisje danych" to telefon nie będzie obsługiwał HSPA+? Czy wpływa to w jakiś sposób na jakość rozmów?
Wyłączenie transmisji danych nie będzie wpływać na jakość rozmów.
Jednakże wyłączenie transmisji danych może spowodować, że telefon będzie pracował w trybie UMTS a nie HSPA albo HSPA+. Większość telefonów w trybie UMTS będzie dłużej pracować niż w trybie HSPA/HSPA+.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #650844  autor: MaciejM
 28 lip 2013, 22:42
Tak wygląda DK8 z zasięgiem 3G od Plusa

Tryb 3G NIE BYŁ wymuszany.

Obrazek

 #650849  autor: tomi81
 28 lip 2013, 22:48
MaciejM pisze:Tak wygląda DK8 z zasięgiem 3G od Plusa

Tryb 3G NIE BYŁ wymuszany.

Obrazek
Potwierdzam, na tej trasie we wszystkich lokalizacjach Polkomtela wybudowano Nody Aero (niedawno sprawdzone). Wskazane braki to rowniez losowy sygnał w 2g ( Jurowce oraz okolice Kolnicy).

 #651107  autor: karoo
 29 lip 2013, 23:50
Witam!
Chciałbym się dowiedzieć, czy wszystkie stacje Aero2 które mają LAC 50003 budowane są na sprzęcie od Huawei? Z tego co widzę sporo stacji uruchomionych w 2013 roku ma taki LAC.
Przecież na Huawei miało być tylko 700 stacji!

 #651137  autor: alkonauta
 30 lip 2013, 09:27
MaciejM pisze:Tak wygląda DK8 z zasięgiem 3G od Plusa


Obrazek
Jak sie konstruuje takie mapki z poziomem sygnalu?

 #651148  autor: MaciejM
 30 lip 2013, 11:20
karoo, stacje z RNC 1 są na huawei.

alkonauta, netomnitor na android + eksport do kmz

 #651246  autor: Pijo
 30 lip 2013, 19:41
Podobno LTE zawitało do Suwałk. Czy w podlaskim coś się dzieje ostatnio ze strony Plusa (poza Bstokiem) ? Czy Tykocin(U900) albo Wysokie Mazowieckie (LTE) już ruszyło ?

 #651250  autor: tomi81
 30 lip 2013, 20:01
Pijo pisze:Podobno LTE zawitało do Suwałk. Czy w podlaskim coś się dzieje ostatnio ze strony Plusa (poza Bstokiem) ? Czy Tykocin(U900) albo Wysokie Mazowieckie (LTE) już ruszyło ?
Teren sprawdze ponownie niebawem (ostatnio sporo zgłosiłem do btsearch). Teraz robią Białystok - dziś wymieniali anteny na Rocha, niedawno odpalili nowego Btsa 2G/U900 na kominie Wiadukt 8. Dodali tez U900 do Noda na EC Starosielce. Jak dobrze pamietam to modernizacje w Plusie na wschodzie tez robi Nokia-Siemens (bo zdaje mi sie ze robią to te same ekipy co w przypadku N)?

 #651253  autor: Pijo
 30 lip 2013, 20:19
tomi81 pisze:Teren sprawdze ponownie niebawem (ostatnio sporo zgłosiłem do btsearch).
Dzieki za info.

BTW- dodano już filtr dla U900 dla N! w mapa.btsearch.pl - na razie widzę tylko jedną lokalizację z podlaskiego - Pajewo 8)
  • Strona 9 z 374
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 374
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 374