DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 40 z 54
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 54

 #713698  autor: Halset
 27 kwie 2014, 14:52
A tak na temat: roaming T-m to najlepsze, co się Playowi przytrafiło.
Widzisz, kolejny błąd Play. Kiedyś się na Niemców wypieli wybierając Plusa.
Zgodzę się, że w mieście i przy wielu głównych trasach Play macierzysty jest bez zarzutu i żaden roaming mu nie potrzebny
W każdym mieście na głównych ulicach masz zasięg wszystkich sieci.
Po ostatnich podróżach, czyli Gdańsk/Sopot/Władysławowo/Hel oraz Wa-wa i okolice, nie zmieniłem ogólnej opinii o jakości sieci i szybkości internetu (sprawdzany jeszcze modemem 3G, LTE mam od 3 tygodni) i kolejność mam nadal taką: T-m, Plus, Play, Orange.
Całkowicie się z tym nie zgadzam. W 3mieście Play w wielu miejscach nie ma zasięgu.
Wymieniłem je w innym temacie
Gdynia - centrum Handlowe Riviera - roaming
Fashion House w Gdańsku - roaming
Galeria Bałtycka w Gdańsku - roaming
Klify w Gdyni - roaming
Osiedle Gdynia Wiczlino - w mieszkaniach roaming
Obwodnica Trójmiasta - roaming
Osiedle Osowa, Horyzonty w Gdyni, - roaming
Estakada Kwiatkowskiego - roaming.
Już nie wspomnę o każdym lesie, gdzie zjeżdżasz do centrum z osiedla. (np zjazd z Witomina w kierunku stadionu Arki Gdynia)
Itd itp.
To są tylko przykłady w samym Trójmieście. Gdybym się chciał skupić, jeszcze ze 100 miejsc wypisał.
Co do neta? Jakim cudem na trasie Reda Władysławo Play ma lepszy zasięg 3G, jak na tej trasie nie ma nadajnika Play?
W Trójmieście jeżeli chodzi o net i jakość głosową to - TM=Orange -> Plus -> Play. Mieszkam tutaj więc wiem jak działają te sieci. Tym bardziej, że mam pracę mobilną i wielu miejscach jestem.
Co do Wawy się nie wypowiadam - tam raczej jestem przelotem.
A na półwyspie N! jeszcze działa. Wiem o znajomego technika z O. Nie skończyli tam jeszcze pracy.
W każdym razie przed modernizacją jeżeli chodzi o zasięg neta - Plus-TM-Orange-Play A jakość połączeń - TM-Plus-Orange- Play (wiele miejsc to tylko roaming)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"

 #713726  autor: doktor
 27 kwie 2014, 15:56
Dzis na roamingu speedtest pokazuje 4/3 mbit. Czyżby zdjeli limit prędkości ?

https://www.speedtest.net/result/a/9980004371
LTE2600+LTE2100+LTE1800+LTE800+5G 3600

https://www.speedtest.net/result/15854998413.png
GPON w domu

 #713729  autor: pakierhakierxd
 27 kwie 2014, 16:05
Tak zdjeli lub znacząco powiększyli :) ,zobacz tutaj co inni piszą :D

Pozdrawiam :)

 #713735  autor: Flash999
 27 kwie 2014, 16:16
Podnieśli do takiego ograniczenia, jakie ma na macierzystym (czyli 7/1 Mb/s lub 15/5 Mb/s).
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2014, 18:29 przez Flash999, łącznie zmieniany 1 raz.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #713748  autor: Halset
 27 kwie 2014, 17:05
Mnie zastanawia, co chce na tym zyskać TM i czy na tym zyska... :smt102
Jeżeli zakładamy, (że to nie błąd czy też testy przed oficjalnym roamingiem czy też kolejnością wyboru na automacie przez sieć Play roamingu w TM) że będzie prędkość neta w Play do 15Mb/s na tym roamingu, czyli tyle średnio co jest obecnie na macierzystym SIM w TM oraz plotki, że mają puścić po roamingu TM HDVoice Play - to raczej TM na tym straci.
Oferty w TM zazwyczaj są ciut droższe a jakość TM była zawsze lepsza poprzez swoją infrastrukturę.
Klienci mają przez agresywny marketing P4 zakodowane w głowach, że to najtańsza sieć. To spowoduje większy odpływ klientów z TM nie mówiąc o klientach innych sieci, bo TM zawsze powtarzało i powtarza, że nie biorą i brać nie będą udziału w wojnie cenowej.
Bo wyjdzie na to, że Play będzie miał swoje częstotliwości U900 i U2100 głosowe na HDVoice, DCS1800 po HDVoice i całe częstotliwości TM po roamingu również w HDVoice.
Do tego swoje pasma neta po 3G do 15Mb/s i do tego 3G TM - 15Mb/s.
Czyli zasobami i możliwościami wyżej/lepiej jak TM i do tego - zazwyczaj z niższą ceną i lepszym marketingiem. I jeszcze jeżeli brać do tego plotki rozsiane przez dziennikarzy, że Play sobie "zaklepał" dostęp do LTE (i co ciekawe, dzisiaj P4 jest w przetargu przeciwko TM i O)
Nie wiem ale dla mnie to TM w taki sposób sam sobie dołek kopie i pytanie kto go później zasypie - konkurencja Plus, O czy może Play?

 #713754  autor: pakierhakierxd
 27 kwie 2014, 17:33
A co ci to przeszkadza.
A skąd wiesz że to T ustala a nie Play -wcześniej na wszystkich roamingowych operatorach było do 2 mb.
Zauważ wirtualnym operatorom operator od którego chcą mieć zasięg wcale nie ograniczają prędkości zawyczaj.
Nikt za darmo na pewno nic nie daje :)

 #713756  autor: Halset
 27 kwie 2014, 17:47
pakierhakierxd pisze:A co ci to przeszkadza.
A skąd wiesz że to T ustala a nie Play -wcześniej na wszystkich roamingowych operatorach było do 2 mb.
Zauważ wirtualnym operatorom operator od którego chcą mieć zasięg wcale nie ograniczają prędkości zawyczaj.
Nikt za darmo na pewno nic nie daje :)
A skąd wiesz, że to nie testy a potem przytną prędkość do 2MB?
Dwa - jak może to Play ustalać, jak to nie ich anteny? Czasami myślisz czy piszesz co Ci ślina przyniesie na język
Trzy - Play to nie wirtualny operator a czwarta siłą w Polsce.
Cztery - mi to przeszkadza. Ssacze z Play się dorwą do nadajników i zaraz w TM będziesz miał jak przed modernizacją w N!. Już nie wspomnę o ograniczonym U900.
Pięć - płacą za dostęp do nadajników (roaming tak jak za granicą) a nie do wszystkich walorów operatora, u którego "pożyczają" zasięg.

Nie pamiętam umów Play - tam był zapis, że w roamingu jest prędkość do 2Mb? Jeżeli tak, to jak jest w nowych taryfach?

Dlatego też uważam, że Wasz optymizm szybko zgaśnie, bo TM nie ma na tym polu żadnych korzyści (poza opłatą) a wręcz więcej strat (obciążenie nadajników, straty marketingowe, odpływ klientów itd) i to są tylko testy.

 #713764  autor: goral2099
 27 kwie 2014, 18:32
Halset, a ty myślisz, że to się wchodzi "na antene" i "wajchom" nastawia prędkość? ;)
Pozwól, że zacytuję: "Czasami myślisz czy piszesz co Ci ślina przyniesie na język ".

Poza tym nie przeceniał bym możliwości przeciążenia innych sieci przez Playowiczów - przez roaming leci tylko kilkanaście procent ruchu (nie pamiętam dokładnie, ale było to kiedyś podane) a PO działa tylko na własnej sieci. Więc nie dramatyzowałbym na twoim miejscu.

A jeszcze pytanie do ciebie: kiedy UKE zmusiła wszystkie sieci do świadczenia usług roamingu na rzecz P4. Chętnie o tym poczytam, poważnie.

 #713766  autor: pakierhakierxd
 27 kwie 2014, 18:44
Nie raz coś czytałem że mogą jakoś ustalać/ustawić ...

Pozdrawiam :)

 #713768  autor: goral2099
 27 kwie 2014, 18:49
pakier: Ale co, kto i gdzie? ;)

 #713769  autor: Flash999
 27 kwie 2014, 18:50
Cóż, miałem się nie odzywać, ale nie pozwolę na publiczne sianie propagandy i nieprawdy.
Halset pisze:Dwa - jak może to Play ustalać, jak to nie ich anteny? Czasami myślisz czy piszesz co Ci ślina przyniesie na język
Co do tego mają anteny?
To Ty piszesz co Ci ślina przyniesie na język, skąd bierzesz takie rewelacje, że to operatorzy roamingowi ustalają limity? Chyba sobie zmyśliłeś.
Przed obecną sytuacją, gdzie Play ma wyższy limit w roamingu, 7 Mb/s w zasięgu Plusa, Orange i T-Mobile można było mieć w taryfie Play Fresh. Pakiety o wiele droższe, jednak nieprzycięte.
Myślisz, że to P/O/T-M równiutko jak pod linijkę przycinają do 2 Mb/s? Przypadek?
Powód przycinania jest jeden - zachęcenie do korzystania z macierzystego, aby to spowodować dodano także wywalanie z roamingu, by zminimalizować koszty.
To jest powód, a nie jakaś zmyślona teoria.
Halset pisze:Cztery - mi to przeszkadza. Ssacze z Play się dorwą do nadajników i zaraz w TM będziesz miał jak przed modernizacją w N!. Już nie wspomnę o ograniczonym U900.
Staraj się o posadę w T-Mobile i namów, by zrezygnowali z udostępniania zasięgu (same zalety, zmniejszy się ilość pracowników i będziesz miał mniej w kieszeni). Skoro nie będą potrafili tego obsługiwać - ich sprawa. Jakoś bardzo mnie to nie boli.
Dalej przekonuj, że warto być w T-Mobile/Orange i korzystać z ich super jakości.
Halset pisze:Pięć - płacą za dostęp do nadajników (roaming tak jak za granicą) a nie do wszystkich walorów operatora, u którego "pożyczają" zasięg.
Od kiedy nie można zmienić warunków umowy?
Halset pisze:Nie pamiętam umów Play - tam był zapis, że w roamingu jest prędkość do 2Mb? Jeżeli tak, to jak jest w nowych taryfach?
Sam sobie przeczysz, skoro nie wiesz o istnieniu takiego zapisu to po co się odzywasz? Potem znów będzie "No to byłem w błędzie".

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #713771  autor: Halset
 27 kwie 2014, 18:54
goral2099 pisze:Halset, a ty myślisz, że to się wchodzi "na antene" i "wajchom" nastawia prędkość? ;)
Pozwól, że zacytuję: "Czasami myślisz czy piszesz co Ci ślina przyniesie na język ".
W przeciwieństwie do Ciebie, myślę. A dzisiaj jak zrobili ograniczenie do 2mb? Cytując Ciebie "wajchom" ?
Ponadto podałem kilka argumentów, dlaczego uważam, że tak nie będzie a (sorry) Playofani jak na razie tylko się tłumaczą - bo Play płaci.

Dodam jeszcze jeden argument - dokładnie szósty?

Zakładam sytuację, że chcę sobie wybrać abonament w TM albo w Play. Zakładamy, że ceny są takie same.
Dzisiaj za TM jest dobra infrastruktura, jakość HDVoice na 2G i 3G niemalże na 99% powierzchni w Polsce. Po modernizacji będzie prawie cała Polska pokryta w 3G.
Dzisiaj Play - wiadomo, duże miasta swój zasięg ale nie wszędzie, roaming sieci w brakach zasięgu, który działa jak chce - raz lepiej raz gorzej. Net w roamingu do 2Mb, gorsza jakość rozmów w roamingu, HDVoice tylko po 3G i na sieci macierzystej.

TM zdecydowanie wygrywa.

A gdyby było tak większość tu Playofanów pisało to:
Play HDVoice po 2g i 3g na swoim zasięgu i na zasięgu TM. Czyli Play ma dwie sieci w swoim zasięgu a przez to mniej obciążona sieć.
Play w roamingu 15Mb/s tyle ile na macierzystym. TM średnio również wychodzi ok 15Mb/s
Czyli Play ma większe zasoby (swoje wielkości O i jeszcze zasoby TM), podobna jakość połączeń bo HDVoice (nie wiadomo jak tym razem to na roamingu będzie chodzić, jeżeli chodzi o jakość połączeń, jak dzisiaj się czyta, że jest ciszej i nie tak jak w TM na macierzystym), tak samo internet na 3G jak TM, LTE -całe 10MHz tylko dla siebie i do tego jak się czyta - w końcu płynny handover, czyli przerzucanie z Play do TM bez zrywania rozmów.
Więc cała przewaga TM tonie. Play wygrywa w cuglach.

Pytanie zasadnicze - co kogokolwiek w takim razie miałoby trzymać w TM albo co powstrzymałoby przed podpisaniem umowy z Play, gdy w takiej samej cenie w Playu będzie lepiej albo na co najmniej tym samym poziomie? Już nie wspomnę, gdy TM wyjdzie drożej, to już w ogóle.
A jeszcze jeżeli dodam, że ludzie zostawią innych opów roamingowych - O (bo w zasadzie N! to ten sam zasięg) i opuszczą Plusa, bo 3G w Plusie Aero nie wpuszczało Play, bo w Plusie nie ma HDVoice

Odpowiedzcie sobie sami.
Dla mnie to strzał w kolano dla TM. Na całym polu przegrywają. Co z tego, że mają swój bank z syfem Alior (jakby innego porządnego banku nie mogli wybrać - bo Alior to taki Play - powstał znikąd a teraz akcje sprzedaje aby dalej istnieć, tyle ma długów) i mają myWallet. Jutro Play może podpisać współpracę z innym bankiem i wprowadzić lada moment coś na zasadzie myWallet.

Zapraszam do dyskusji. Ale na argumenty i polemikę na poziomie a nie takie wpisy "Play płaci" bo od razu wiem, że gadam z nastolatkiem a nie dorosłym.
Cóż, miałem się nie odzywać, ale nie pozwolę na publiczne sianie propagandy i nieprawdy
Propagandy i nieprawdy?
To mnie rozmieszyłeś. Od powstanie Play, wszystkie sieci były be, bo Play był najtańszy i użytkownicy Play od powstania tej sieci do dzisiaj sieją propagandę na W3. Nie od dzisiaj na necie jest hasło, że strona telepolis to playpolis.
Co do tego mają anteny?
To Ty piszesz co Ci ślina przyniesie na język, skąd bierzesz takie rewelacje, że to operatorzy roamingowi ustalają limity? Chyba sobie zmyśliłeś.
Anteny i częstotliwości są własnością TM a nie Play.
Kto zatem ustala limity? Play? Wątpię w to. To kolejny absurd puszczony przez tych ściemniaczy fioletowych.
Od kiedy nie można zmienić warunków umowy?
A kto to powiedział? Gdzie to napisałem? Z reguły korzystasz z roamingu czyli z zasięgu a nie wszystkich walorów sieci macierzystej.
Dalej przekonuj, że warto być w T-Mobile/Orange i korzystać z ich super jakości.
Nie muszę przekonywać, bo taka jest prawda. Na dzień dzisiejszy TM i O mają lepszą jakość sieci niż Play, bo Play w porównaniu do N! nie ma w ogóle sieci. Tylko chyba zatwardziały fanboy Play twierdzi inaczej. Teraz w Play to się może dopiero zmienić ale teoria jest teorią a praktyka praktyką.
Sam sobie przeczysz, skoro nie wiesz o istnieniu takiego zapisu to po co się odzywasz? Potem znów będzie "No to byłem w błędzie".
Wykazujesz właśnie problem z czytaniem. Nigdzie sobie nie przeczę.
To było pytanie nie stwierdzenie.
Gdzieś był zapis, że na roamingu w Play jest prędkość do 2Mb, tak jak wcześnie było że do 7,2 a dzisiaj od 15mb.

A co do tego byłem w błędzie - śmieszy mnie to. To jest właśnie klasa niektórych na forum. Krzyczeć, wykłócać się a potem cisza.
Przynajmniej mam jaja się przyznać, że byłem w błędzie.
Kto z Was ostatnio na tyle był męski aby się do tego przyznać!? Pewnie żaden.
To tak samo jak mieć szacunek do przeciwnika - gdy przegrasz, to nie obrażenie się, tylko podanie ręki i przyznanie się "byłeś lepszy"
Kto Was jakiś zasad w społeczeństwie uczy?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2014, 19:31 przez Halset, łącznie zmieniany 4 razy.

 #713777  autor: Halset
 27 kwie 2014, 19:17
goral2099,
Puknij się w głowę bo chyba na leczenie jest za późno.
Podałeś jakiś argument?
O UKE to są stare informacje i jak znajdę czas to Ci wkleje linka.
I to raczej Play ograniczał prędkość w roamingu a nie partner roamingowy "bo to jego anteny"
Umowa jest po obustronna. Z tego co czytałem wcześniej, to partner roamingowy ograniczał prędkości a nie Play. Teraz się dowiaduje, że robił to Play.
Prędkość do 7,2 czy teraz do 15 na pewno przycina Play.

A jedziemy dalej..... co na tym zyska TM? Bo na razie tylko czytam wasze wypociny, że wasza ukochana sieć będzie miała najlepszą jakość a od Ciebie @goral fantazje, że w Trójmieście nie ma LTE Orange i Play ma wszędzie zasięg i to macierzysty i do tego lepiej działający LTE niż O :lol:
Uwielbiam takich cwaniaczków, co tylko szukają błędów u innych a gdy się im wytknie błąd, to zmieniają temat albo milczą.

Ruszyłem temat aby rozwiązać wszystkie wątpliwości a tu zaraz dostaje atak, że sieje propagandę.
Jak dzieci na boisku, kto lepiej do bramki strzela albo kto ma lepsze korki na nogach.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"

 #713779  autor: Flash999
 27 kwie 2014, 19:18
Jakość zależy od lokalizacji, wpadnij do woj. podlaskiego. W dużej części (teren przygraniczny) nie ma UMTS 900, w wyniku tego masz często tylko EDGE. To jest synonim jakości? Play i Plus mogą nadawać U900 niedaleko granicy, dlatego N! nigdy nie dogoni tych dwóch operatorów. No chyba, że do abonamentu będzie dorzucać repeater UMTS 2100.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #713781  autor: Halset
 27 kwie 2014, 19:23
Flash999 pisze: To jest synonim jakości? Play i Plus mogą nadawać U900 niedaleko granicy, dlatego N! nigdy nie dogoni tych dwóch operatorów.
Tak? A znasz historię jak się rozpoczął roaming Play w O? Bo przy granicy z Ukrainą Plus i Play mieli takie same problemy, jak ma teraz N! w Twoim regionie. Kilka kilometrów kwadratowych do kilkunastu tysiący kilometrów kwadratowych całej Polski to jak kropla w morzu.
Halset: radzę ci grzeczniej trochę...
To nie żaden atak tylko stawiasz jakieś tezy, to warto by je czymś poprzeć. Więc czekam na obiecany link.
ci czy Ci? Co to za słowo "radzę ci"?
Spoko, znajdę Ci tą informację i wkleję ale nie wiem czy dzisiaj.
Natomiast odnieś się do reszty, moich pytań co zyska TM?
Oraz - już taki mądry nie jesteś odnośnie Play i O w Trójmieście, zwłaszcza LTE.
Może jakieś oficjalne info albo przyznanie się błędu, bo hejtowałeś to tutaj i na stronie głównej.

Wracając jeszcze do UKE. To był ich pomysł i z ich inicjatywy powstał czwarty operator w Polsce, aby ruszyć "zatwardziałe" 3 sieci. Dzięki temu Play dostał fory w stawkach MTR i właśnie wymuszony roaming w W3, bo bez roamingu by nie istniał i nie byłby w stanie walczyć. Ale jak znajdę artykuł, to Ci to wkleje.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2014, 19:35 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

 #713785  autor: tomi81
 27 kwie 2014, 19:34
@Flash- brak U900 w N przy naszej wschodniej granicy wynika z czegos innego (o czym obaj wiemy), bynajmniej nie jest to celowe dzialanie ze strony N. Takze mi to przeszkadza (czesto bywam przy wschodniej granicy), daleki jestem jednak od wyciagania na tej podstawie daleko idacych wnioskow. Moge takze napisac - przyjedz do Bialegostoku to porownamy dzialanie pasma 3G u wszystkich opow. Czy na tej podstawie mam napisac ze N to jakosc, a Plus to jakos?:-)

@Halset - troche luzu, to co robi TM to ich strategia biznesowa i ich odpowiedzialnosc. Jak przez to poleci jakosc (odczuwalnie) to sami doswiadcza odpowiedzi ze strony klientow, m.in. mojej :-) Tyle ze "wszedzie dobrze gdzie nas nie ma":-)

 #713786  autor: goral2099
 27 kwie 2014, 19:34
Ale co hejtowałem? Jakie oficjalne info? O czym? Trochę za dużo emocji wkładasz w dyskusje...weź głęboki oddech i pisz składnie.

Co zyska T? Przede wszystkim pieniądze - skoro mają zapas przepustowości to lepiej żeby zarabiał niż leżał odłogiem. Jeżeli okaże się, ze nie mają zapasu lub playofani/zasysacze dorwą się jak te pijawki do ciała T to pewnie zrewidują swoje plany i umowy. :)

I nie pisz proszę, że Play jest pomysłem jakiegoś urzędu bo to głupota. Urząd mógł co najwyżej wspomóc wejście kolejnego gracza co właśnie zrobił.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2014, 19:46 przez goral2099, łącznie zmieniany 1 raz.

 #713790  autor: Halset
 27 kwie 2014, 19:41
goral2099,
O istniejącym LTE w 3mieście Orange i to, co dzisiaj piszesz, że Play ma wszędzie w 3mieście zasięg. To mam też Ci udowodnić?
Więc zanim zaczniesz do mnie bić, to najpierw pomyśl.

tomi81,
Ale ja jestem wyluzowany. Napisałem kilka rzeczy, które uważam, że TM na tym straci a zaraz zostałem posądzony o podejście emocjonalne i sianie propagandy.
Ja wiem, że to klientom Play na rękę i się z tego cieszą - choć na razie to nieoficjalnie.
A trzeba też patrzeć na drugą stronę medalu. Co zyska na tym TM? Nic, poza tylko kasą za udostępnienie swoich nadajników. Raczej więcej na tym straci.
Ale jak widać, niektórzy widzą tylko jedną stronę medalu, bo tak im wygodniej.

[ Dodano: 2014-04-27, 19:45 ]
madhunt3r,
Po co wklejasz ten link? Tu chodzi o mit, że wszyscy dookoła mówili, że W3 robi pod górkę Play i nie traktuje ich poważnie. A Witek ten mit obalił.

[ Dodano: 2014-04-27, 19:48 ]
goral2099 pisze:Ale Halset jak na razie nie używasz żadnych argumentów tylko snujesz swoje fantazje... :)
"...wpisy "Play płaci" bo od razu wiem, że gadam z nastolatkiem a nie dorosłym." No to już jest mistrzostwo - ktoś ci daje argument a ty próbujesz ośmieszyć, bo nie pasuje do twojej wizji-wyobrażenia.
I napisał @góral2099 co wiedział :lol:
Co zyska T? Przede wszystkim pieniądze
Ręce opadają.....

Nie wiem czy się śmiać czy płakać z Twojego IQ.
A może byś więcej wytężył umysł i napisał, co zyska TM na wpuszczeniu Play na swoje nadajniki i danie im wszystkich swoich walorów, dzięki którym ma dzisiaj tak liczną klientelę?

Ludzie wytężcie umysły. Co byście zyskali, gdybyście byli prezesem DT Polska a nie klientami Play?

 #713794  autor: goral2099
 27 kwie 2014, 19:51
Halset: No Play, Gdańsk i okolice bardzo ładnie pokrył LTE. Z LTE od Orange też już jest nieźle - coraz więcej lokalizacji...
Chłopaczku ja do ciebie jak na razie nie "bije" więc wyluzuj naprawdę. :)

madhunt3r wkleił nam ten link, żebyśmy mogli sobie przypomnieć jak zrealizowany jest roaming. :)

I na prawdę dobrze ci radzę: GRZECZNIEJ.
  • Strona 40 z 54
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 54
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 54