DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 45 z 54
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 54

 #714633  autor: madhunt3r
 02 maja 2014, 13:19
op252 pisze:
bed pisze:
Andrzej24 pisze: Tak się przyjęło i tak się operuje przekroje rur itp.
Tak się przyjęło też zapisywanie prędkości DL/UL, ale należy przy tym dodawać co to określa, np. ilość megabitów na sekundę (Mb/s), bo wtedy nie ma wątpliwości do czego się odnosi i w jakich konkretnie jednostkach.
Tak racja z tym że jesteśmy na forum o konkretnej tematyce i czasem można pozwolić sobie na jakiś skrót myślowy :)
Podobnie jak określenia „maszyna”, jedni użyją tego słowa w kontekście zaginionego boeinga inni rozmawiając o obrabiarce numerycznej a dla jeszcze innych ( pewnie dla wielu tu ) to byłby jakiś komputer :)

[ Dodano: 2014-05-02, 12:49 ]
Wracając do tematu, dziś najsłabiej T-mobile :
T-mobile średnio DL jedynie 0,5 Mb/s na UL 1 Mb/s ping w okolicy 100
Orange DL skacze 4,2-6,7 Mb/s natomiast UL jest ok 1,2 Mb/s ping w okolicy 88
Plus DL średnio 2,4 Mb/s UL 1,2 Mb/s ping w okolicy 86

Sieć macierzysta Play
DL średnio 7,2 Mb/s UL 1,1 Mb/s ping w okolicy 60
Odnośnie prędkości w roamingu, to widać że coś kombinują, bo jak napisałeś na T-Mobile prędkość marna jest, ale jak włożę kartę TM to mam prędkości ok 20Mb/s więc Play nadal kręci coś.

 #714649  autor: Flash999
 02 maja 2014, 15:19
Może przerzucili większość ruchu na T-Mobile i roaming nie wytrzymuje? Ewidentnie gdzieś na drodze Play -> T-Mobile jest przycięcie.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #714673  autor: Ricki1980
 02 maja 2014, 17:26
Wczoraj późnym wieczorem faktycznie zaobserwowałem spowolnienie internetu w zasięgu T-Mobile . Dzisiaj rano już było normalnie, a teraz szok 0,5 Mbit DL i 0,9 UL ping 59 ms.

Gdyby to było wysycenie punktu styku, to czy ping byłby tak niski?

Na gsm.biz.pl jest dość ciekawa informacja dotycząca obcinania prędkości przez Orange. Może faktycznie Networks po wpuszczeniu Play'a ma już "czerwone lampki"?

 #714681  autor: Halset
 02 maja 2014, 18:30
Ricki1980 pisze:Może faktycznie Networks po wpuszczeniu Play'a ma już "czerwone lampki"?
Jaka czerwona lampka :)?
Chyba to jest logiczne, aby użytkownicy Play nie obciążali nadajników, zwłaszcza poza miastem i na U900, gdzie Play tego poza miastami nie ma.
Już pisałem kilka dni temu. Niemcy są sprytniejsi niż nam się wydaje. Wpuścili P4 ale nie dadzą im wszystkich zalet korzystania z N!. I bardzo dobrze, bo by tylko na tym stracili.
Chcesz mieć jakość N! kup abo w Orange albo w TM.
Ostatnio przejechałem kilkaset km po Polsce na automatycznym wyborze sieci i jestem pozytywnie zaskoczony.
Po utracie macierzystego zasięgu i wjechaniu w rejon przed modernizacją przez Networks telefon bardzo płynnie przełączał się na TM.
Logowanie do sieci nic Ci nie da. Przejedź tą trasę wisząc na słuchawce. Wtedy zobaczysz jak to działa.

 #714686  autor: janekt
 02 maja 2014, 18:51
Że Orange limituje prędkość w taryfach pre-paid to żadna nowość. Rok temu było o tym głośno, kiedy dali ofertę 6 GB za 6 zł na wakacje. Jakoś T-Mobile takich sztuczek nie robi...
Zgodzę się z Halsetem- wątpię, żeby infrastruktura Orange/T-Mobile'a była aż tak słaba, że zaczyna siadać. Ewidentnie wina leży po stronie T: owszem, dajemy Playowi super zasięg, jesteśmy #1 na liście partnerów roamingowych, ale szybkiego neta od nas nie dostaniecie. Jak chcecie 20 Mbit/s albo lepiej, to przenoście numer do nas- prosta filozofia. ;)
Sieć działa dobrze (przynajmniej tam, gdzie już było NetWorks!), wiadomo, od każdej reguły są wyjątki, ale ogólnie rzecz biorąc, te przycięte prędkości w roamingu Play (T-Mobile) to nie wina nadajników.

JanekT

 #714688  autor: Ricki1980
 02 maja 2014, 18:55
Do Halset:

Po pierwsze, telefon zalogowany jest do stacji HSPA DC, czyli UMTS 2100, po drugie pasmo dla uploadu jest również deficytowe, a ono przycięte nie jest, po trzecie prędkości są o każdej porze różne i wahają się w dość szerokich widełkach, po czwarte korzystając z wymuszonego wspólnego UMTS 900 w Orange bez problemu uzyskam 4-7 Mb/s w T-Mobile już nie, czyli obciążenie sieci w danym paśmie nie ma tu żadnego związku. Na sam koniec muszę dodać, że zarówno wcześniej za czasów głównego partnera w roamingu w postaci Plusa jak i teraz handover w moim rejonie jest niezauważalny w trakcie rozmowy jedynie słychać pogorszenie rozmowy w sensie pasma audio z uwagi na HD Voice, tak samo z internetem. Wiem, że każdy przekonuje do swoich racji, ale błagam nie najeżdżaj każdego wciskając na siłę swoje zdanie.

 #714690  autor: op252
 02 maja 2014, 19:02
To nie kwestia oszczędzania (tylko) U900, testy teraz z wieczora ta sama stacja po modernizacji:
DC HSPA+ 2100 - 75 dBm
UL zawsze więcej niż 1 Mb/s natomiast DL T-mobile max 0,45 Mb/s , Orange średnio 6,7 Mb/s
Ping za każdym pomiarem T-mobile >100, Orange <80
Jest to szczególnie ciekawe dlatego iż pomiary do środy włącznie dawały przewagę T-Mobile

 #714693  autor: madhunt3r
 02 maja 2014, 19:08
Testujecie wszystko w Playu na zasięgu O lub T-m i tam są słabe wyniki, ale jak przełoże już kartę na T-Mobile, na tym samym nadajniku U2100 mam prędkości ok 20Mb/s więc Play kręci cały czas, więc raz jest więcej, raz mniej. U nich się coś przytyka, a nie u operatorów N!

 #714696  autor: saleen
 02 maja 2014, 19:13
madhunt3r pisze:Testujecie wszystko w Playu na zasięgu O lub T-m i tam są słabe wyniki, ale jak przełoże już kartę na T-Mobile, na tym samym nadajniku U2100 mam prędkości ok 20Mb/s więc Play kręci cały czas, więc raz jest więcej, raz mniej. U nich się coś przytyka, a nie u operatorów N!
Tak jak koledzy kilka postów wyżej napisali, najprawdopodobniej to nie jest żadne przytykanie się infrastruktury, tylko celowe limitowanie szybkości przez N! (TM/Orange) dla kart Playa

 #714702  autor: Halset
 02 maja 2014, 19:35
Ricki1980,
Ależ ja nie bije do Ciebie.
Prawda jest taka jaką napisałem.
Za kasę Play ma dostęp do infry T ale bez wszystkich walorów. I to jest logiczne dla mnie. Jakby mieli mieć wszystko tak jak w TM, co jaki sens byłby korzystania z TM albo przejścia z Play do TM? Żaden.
Po pierwsze, telefon zalogowany jest do stacji HSPA DC, czyli UMTS 2100, po drugie pasmo dla uploadu jest również deficytowe, a ono przycięte nie jest, po trzecie prędkości są o każdej porze różne i wahają się w dość szerokich widełkach, po czwarte korzystając z wymuszonego wspólnego UMTS 900 w Orange bez problemu uzyskam 4-7 Mb/s w T-Mobile już nie, czyli obciążenie sieci w danym paśmie nie ma tu żadnego związku.
Po pierwsze - co za różnica? To anteny operatorów, nie Play. Mogą robić z nimi co chcą. Play płaci za zasięg.
Po drugie - jasne, że różne. Na internecie stacjonarnym też ma różne w zależności od pory dnia i od tego ile osób akurat siedzi przy kompie.
Po trzecie - w TM możesz mieć mniejszą prędkość na U900, bo zależy od regionu. U mnie stoi pod nosem nadajnik N!. Na Nju nie mogę więcej wycisnąć jak 13Mb/s DL (zazwyczaj jest ok 10) a na TM nie schodzę z 17Mb/s. Wiąże się to z tym, że ludzie u mnie na osiedlu głównie są albo w O albo w Play. TM nie ma takiego obciążenia.
Na sam koniec muszę dodać, że zarówno wcześniej za czasów głównego partnera w roamingu w postaci Plusa jak i teraz handover w moim rejonie jest niezauważalny w trakcie rozmowy jedynie słychać pogorszenie rozmowy w sensie pasma audio z uwagi na HD Voice, tak samo z internetem. Wiem, że każdy przekonuje do swoich racji, ale błagam nie najeżdżaj każdego wciskając na siłę swoje zdanie.
Niczego nie narzucam. To było pytanie a nie stwierdzenie. Kreski na telefonie nic nie dają. Żeby zobaczyć jak telefon działa, trzeba go używać. Pisałem to wiele razy - niby jesteś w zasięgu a nie może się nikt do Ciebie zadzwonić albo Ty masz problem z wykonaniem połaczenia. Tak miałem na Play. W miastach nie ale poza miastami w wielu miejscach.
Do dzisiaj nawet w Plusie czy N! masz poza miastami 1-2kreski zasięgu a rozmowa jest szarpana albo nie możesz się dodzwonić. A w wielu jeszcze miejscach N! gdzie spartoliło optymalizację przy full zasięgu zrywa Ci połączenie. Całe szczęście o tym wiedzą i już poprawiają, co wiąże się z tym że wielu miejscach już nie ma tego problemu.
Więc jak ktoś mi pisze, że jechał 500km w Play i lukał na kreski zasięgu to wcale do mnie to nie przemawia.

[ Dodano: 2014-05-02, 19:50 ]
janekt,
Dokładnie. Niestety, radość użytkowników Play była zbyt wczesna. Już pisałem na ten temat, że to nie opłacalne dla TM czy jakiegokolwiek operatora roamingowego, aby dawać wszystko co mają najlepszego Play.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"

 #714705  autor: Ricki1980
 02 maja 2014, 19:53
Korzystam z telefonu podczas dojazdu do pracy ok. 35 km, do mojej dziewczyny ok. 20 km i zawsze jestem w kontakcie. Gdyby nie brak HD Voice w roamingu to podczas rozmowy nawet bym nie wiedział, że już jestem w roamingu.

 #714709  autor: Halset
 02 maja 2014, 20:01
Ricki1980,
Jakie HD Voice poza miastem :P?
Ponadto - HD Voice w Play nie zawsze działa. Ta sieć jest już na tyle przeciążona, że nie w każdy miejscu na 3G w zasięgu macierzystym Play masz HDVoice.

I takie osobiste pytanie do Was :)
Nie przeszkadza Wam ta zabawa z roamingiem, ustawieniem ręcznie? Kiedyś dla kasy, gdzie Play był tańszy, to się opłacało. To taki wymóg aby mieć tańsze rachunki. Dzisiaj, oferty są wszystkie na podobnym poziomie i można przejść do kogoś z W3 i zakończyć tą zabawę z przelogowywaniem i zastanawianiem się, czy mnie wywali z roamingu czy nie ;)
Pominę, że w roamingu net przycięty, a nie zawsze też się da zalogować do sieci, do której chce. Mój sąsiad na Nokii Lumia 920 nie może wymusić Plusa 3G. Zaraz go wywala. Ale na 2G chodzi i trzyma.

 #714714  autor: saleen
 02 maja 2014, 20:10
Halset pisze:
I takie osobiste pytanie do Was :)
Nie przeszkadza Wam ta zabawa z roamingiem, ustawieniem ręcznie? Kiedyś dla kasy, gdzie Play był tańszy, to się opłacało. To taki wymóg aby mieć tańsze rachunki. Dzisiaj, oferty są wszystkie na podobnym poziomie i można przejść do kogoś z W3 i zakończyć tą zabawę z przelogowywaniem i zastanawianiem się, czy mnie wywali z roamingu czy nie ;)
Pominę, że w roamingu net przycięty, a nie zawsze też się da zalogować do sieci, do której chce. Mój sąsiad na Nokii Lumia 920 nie może wymusić Plusa 3G. Zaraz go wywala. Ale na 2G chodzi i trzyma.
No mnie to denerwuje, jak do końca umowy (styczeń 2015) się nie ogarną to chyba gdzieś zmigruję nawet kosztem nieco wyższych rachunków. Pewnie do T-mobile, które już wtedy będzie mieć LTE.

 #714716  autor: Ricki1980
 02 maja 2014, 20:28
Tak, HD Voice poza miastem. Jest UMTS 900 w Play, który dość daleko sięga nim wpadnie się w sidła TM.

 #714720  autor: Halset
 02 maja 2014, 20:41
Ricki1980 pisze:Tak, HD Voice poza miastem. Jest UMTS 900 w Play, który dość daleko sięga nim wpadnie się w sidła TM.
Jak masz :) U mnie nie ma i wiele miejsc w Polsce też nie ma ;)
Ostatnio zmieniony 02 maja 2014, 23:50 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

 #714731  autor: madhunt3r
 02 maja 2014, 21:23
Ja po zakończeniu umowy, czyli w sierpniu na kartę numer sobie zostawię, zobaczę czy coś się na rynku zmieni, ale pewnie przeniosę numer do TM, bo nie chce mi się już bawić z Playem, bo nigdy nie wiadomo co jutro będzie.

 #714740  autor: janekt
 02 maja 2014, 22:16
Co do tej prędkości 7/1 (lub 15/1) jaką mieliśmy przez kilka ostatnich dni na roamingu z T-Mobile'm, to widzę tutaj jeszcze jeden powód.
1. Ten o którym poprzednio pisałem- "spróbuj za darmo" jak to u nas działa (tylko, że zamiast miesiąca mieliśmy raptem kilka dni). :-D
2. Myślę, że w T-Mobile (może w Orange też) chcieli zobaczyć jak zachowa się ich infrastruktura przy zwiększonym obciążeniu (jak wygląda stabilność sieci, parametry internetu, przepustowość, zajętość poszczególnych BTSów), krótko przed odpaleniem LTE przez T i zakończeniem projektu NetWorks! .
Ostatnio zmieniony 02 maja 2014, 22:43 przez janekt, łącznie zmieniany 1 raz.

JanekT

 #714742  autor: mn9
 02 maja 2014, 22:37
janekt, w nowszych taryfach można było z roamingu wycisnąć prawie max czyli 15Mb/s ;)

http://www.speedtest.net/android/2021729455.png

 #714746  autor: janekt
 02 maja 2014, 22:42
mn9 pisze:janekt, w nowszych taryfach można było z roamingu wycisnąć prawie max czyli 15Mb/s ;)
Oj, zapomniałem, wybaczcie!
Ale po prostu telefon, na którym sprawdzam zawsze internet w Play'u ma Formułę L, a tam jest właśnie 7/1. :wink:

JanekT

 #714747  autor: inżynier
 02 maja 2014, 22:44
Halset pisze:Po trzecie - w TM możesz mieć mniejszą prędkość na U900, bo zależy od regionu. U mnie stoi pod nosem nadajnik N!. Na Nju nie mogę więcej wycisnąć jak 13Mb/s DL (zazwyczaj jest ok 10) a na TM nie schodzę z 17Mb/s. Wiąże się to z tym, że ludzie u mnie na osiedlu głównie są albo w O albo w Play. TM nie ma takiego obciążenia.
Piszesz tutaj cały czas o U900? Najpierw piszesz, że na U900 w TMobile może być mniejsza prędkość, a potem podajesz przykład, że w TMobile masz lepiej. Więc jak to w końcu jest?
Więcej ludzi u Ciebie ma Orange niż TMobile i dlatego na U900 w TMobile jest większa prędkość? Przecież U900 jest wspólne więc klienci Orange również mają wpływ na Ciebie i Twoje parametry jako klienta TMobile.
  • Strona 45 z 54
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 54
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 54