DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 43 z 374
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 374
 #842492  autor: Kryniczanin
 28 gru 2015, 16:37
Ale ile oni mają tego pasma na LTE 900? Mają w jednym bloku 7.8 MHz (w tym jest 5MHz UMTS900 aero) i w drugim, oddzielnym bloku mają 6.2MHz na którym działa teraz GSM900.
To ile mogą dać na to LTE? max 5 MHz. Jeżeli nie zrezygnują z UMTS-a, to radykalnie obcinają głos w 2G i zostaje tu nędza. Jeśli zostawią 2G w spokoju a zrezygnują z UMST900 to rozpieprzają w drobny mak i tak kulawe 3G.
5mhz wytną na największe dziury spokojnie. Skoro tak martwisz się o plusa to popatrz T też ma 5mhz w pierwszym rzucie.

Co do działania tych 5mhz. Myślisz, że wszyscy lecą na prędkości? 5mhz na totalne dziury jest w sam raz.
A jeśli powiesz mi coś o agregacji tego 5MHz 900ki z innymi częstotliwościami, to po pierwsze sprzętu do skorzystania z tego jest jeszcze mniej, a po drugie żeby skorzystać z agregacji z inną częstotliwością to ta częstotliwość musi być w Twoim zasięgu. A jeśli będziesz na wsi, nad jeziorem, gdzies w pociągu itp. to ani 2100 ani 2600 ani 1800 w zasięgu ciągłym mieć nie będziesz. Zostanie ci praca tylko na nędznym, zapchanym i wolnym 5MHz 900ki. I w takim wypadku nic nie zastąpi dobrego bloku 800ki. Dobrego czyli szerokiego na 10MHz lub więcej. Sorry.
Wiesz z ciekawości mam kartę sim Play z zablokowanym roamingiem krajowym. Tylko wjazd do Play. Przy wyborze GSM sam często obserwuję zasięg i w wielu miejscach wystarczy 1800 bo stacje są tak często, że zasięg nie zniknie.
A co do aukcji 700 to zejdź na ziemię i odpuść ten temat, bo to takie fantazjowanie nie prowadzące do niczego. Już pisałem kilka razy: blok ten musi najpierw zwolnić telewizja i zrobi to u nas najwcześniej za 10 lat. A przez najbliższe 10 lat w transmisji mobilnej może się wydarzyć wszystko. Cofnij się do 2005 roku i zobacz, co z internetem mobilnym i sieciami komórkowymi stało się do teraz. Odpuszczenie 800ki spowoduje, że sieć ZSZ w życiu nie dotrwa z rozsądną przepustowością do 2025roku (jak nie dłużej). Zapcha się wtedy szybciej, niż Ci się wydaje.
Przypominam: prognozy transferu danych robione w 2013 na rok 2018 spełniły się już w 2015. A maleć transmisja nie będzie.
700 mhz będzie - wiem , że nie jutro ale będzie, może dożyjemy tego.
To co robi ZSZ to zwyczajna zasłona dymna pod swoje notowania giełdowe i ew. przyparcie do muru Play (lub pokazanie im figi z makiem). Nic poza tym. 800ki nie odpuszczą. Mogą sobie teraz mówić, że rezerwacji Sferii nie odnowią. A że jest to dopiero za 3 lata, to gadać sobie teraz mogą wszystko. Byle kurs akcji nie poleciał.
Co do sferii pełna zgoda, jednak NN to sprawa na już. Poczekamy pożyjemy.
 #842497  autor: kozien70
 28 gru 2015, 16:44
Spacedust pisze:
muchakk pisze:Co z LTE900 skoro mało który smartfon obsługuje LTE w tym paśmie?
iPhone'y 5S w górę mają - to bardzo duża liczba telefonów w Polsce. http://www.gsmarena.com/results.php3?s4Gs=8
Bardzo duża liczba? Hehehe, przy udziale iOS w polskim rynku smartfonów, mniejszym niż 10%
to dla Ciebie jest bardzo duża liczba? No proszę Cię... Nie mówię już o tym, że z tego udziału ileś procent to stare ajfony, starsze niż 5s, nie obsługujące w ogóle tego LTE.
Bardzo duży udział to dla mnie przynajmniej 30-40% a nie np. 6 :D
Podałeś dane z GSM Arena, ale nie napisałeś, ile z tych modeli to albo drogie flagowce, albo wersje w ogóle nie dostępne w polskiej dystrybucji. Nie mówiąc już o tym, że portalom typu GSMArena nie należy do końca wierzyć w kwestii podawanych parametrów. Jest tam dużo błędów, pomieszania parametrów między wersjami itp.

Bierz również pod uwagę fakt, że np. wycięcie przez ZSZ UMTS 900 na rzecz LTE spowoduje duży problem dla tysięcy osób mających smartfony bez LTE. A takich jest u nas masa - to jest właśnie bardzo duża liczba.
 #842498  autor: kozien70
 28 gru 2015, 16:53
Kryniczanin pisze:
Ale ile oni mają tego pasma na LTE 900? Mają w jednym bloku 7.8 MHz (w tym jest 5MHz UMTS900 aero) i w drugim, oddzielnym bloku mają 6.2MHz na którym działa teraz GSM900.
To ile mogą dać na to LTE? max 5 MHz. Jeżeli nie zrezygnują z UMTS-a, to radykalnie obcinają głos w 2G i zostaje tu nędza. Jeśli zostawią 2G w spokoju a zrezygnują z UMST900 to rozpieprzają w drobny mak i tak kulawe 3G.
5mhz wytną na największe dziury spokojnie. Skoro tak martwisz się o plusa to popatrz T też ma 5mhz w pierwszym rzucie.

Co do działania tych 5mhz. Myślisz, że wszyscy lecą na prędkości? 5mhz na totalne dziury jest w sam raz.
Ale jak wytną? Napisałem: mają w 900ce dwa ROZDZIELONE przez T-mobile bloki: 7.8 MHz i 6.2 MHz. W jednym działa UMTS na kawałku 5MHz, w drugim działa GSM. Na LTE 900 potrzeba minimum blok 5MHZ. Więc albo stracą w ogóle UMTS900 albo radykalnie obetną zasoby na GSM900. Obydwie opcje mocno odbiją się na jakości połączeń głosowych.

O T-mobile się nie martwię. Ze swoim blokiem 5MHz albo wejdą do spółki z Orange, albo z Play albo kupią blok nieodebrany przez NetNet. Choć cały czas uważam, że nieodebranie przez NetNet jest mało prawdopodobne. Oczywiście może się mylę - w końcu nie wiemy, co
napoleoński umysł ZSZ wymyślił ;)
 #842500  autor: Kryniczanin
 28 gru 2015, 17:04
Aero 2 U900 bez zmian
GSM 900 5mhz na LTE 900 reszta na szczątkowy GSM 900
LTE 1800 Aero 2/Mobyland/Centernet bez zmian
2,4mhz między Networks na GSM 1800
7,2mhz Plus 1800 na GSM 1800

Każda stacja w kraju ujednolicony komplet pasm z wyjątkiem dużych miast gdzie GSM 900 wyłączony.

Zjazd z GSM 1800 do 900 przy np. -98db.

Co do 2100 5mhz bym zabrał na LTE 2100.

Zresztą z tego co widzę na GSM 900 by zostało około 4mhz więc o 1mhz mniej niż Orange.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2015, 17:11 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #842503  autor: kozien70
 28 gru 2015, 17:12
Mocne cięcie GSM 900, które pozostałoby w szczątkach = dużo rozmów w Half Rate czyli spory spadek jakości głosu. Nie interesuję się szczegółowo siecią Zygmunta, ale tekst pt. każda stacja z kompletem pasm (czyli w szczególności na każdej stacji GSM 1800) nie za bardzo mnie przekonuje. Zwłaszcza w świetle tego, co tu było pisane na temat kompletnego burdelu w stacjach ZSZ.
 #842504  autor: kozien70
 28 gru 2015, 17:13
Patryk7588 pisze:Po co Plusowi LTE2100?
Po to, że zarówno P4 jak i T-mobile (i Orange też) chwalą się już testami LTE 2100 więc i ZSZ musi. Bo inaczej inwestorzy giełdowi by się obrazili ;)
 #842505  autor: Kryniczanin
 28 gru 2015, 17:15
Kozien

Z tego co pamiętam Orange i T chcą powiększyć U900 kosztem GSM więc 4mhz pozostałe ZSZ mogą być nawet większe niż to co N będzie miało w przeliczeniu na jedną sieć.

Co do burdelu - to może być w końcu okazja na sprzątanie.

Co do 1800 - na każdej stacji LTE 1800 to i GSM 1800.
 #842506  autor: habish
 28 gru 2015, 17:16
No chyba jedynie tylko po to.
Mają 20MHz 1800, oraz 20MHz 2600, po co mieliby ruszać 2100 zwłaszcza teraz, gdy zaczęli odpalać na stacjach trzecią nośną.

GSM1800 jest Plusowi zbędę, praktycznie wyłączyli na większości stacji.
 #842508  autor: Kryniczanin
 28 gru 2015, 17:18
Istnieje jeszcze jedna możliwość może ktoś w końcu posprząta kanały :-)

Solorz zablokował 1800 jednak w 900 to jemu powinno zależeć na posprzątaniu rezerwacji sprzed prawie 20 lat.
 #842510  autor: kozien70
 28 gru 2015, 17:36
Kryniczanin pisze:Kozien

Z tego co pamiętam Orange i T chcą powiększyć U900 kosztem GSM więc 4mhz pozostałe ZSZ mogą być nawet większe niż to co N będzie miało w przeliczeniu na jedną sieć.
Obecnie N! ma blok 4.2MHz przeznaczone na UMTS 900. Jeśli przeznaczy drugie 4.2MHz na UMTS 900, to na GSM 900 zostanie im 7.4 MHz.

Jest drobny, ale ważny szczegół: UMTS 900 nadal obsłuży głos, w zasięgu podobnym jak GSM 900. Na dodatek w HD Voice. Uruchomienie przez N! drugiej nośnej U900 połączone ze zmianą handover-u z U2100 (by był do U900 a nie GSM 900) zrobi tu robotę - przynajmniej dla dużej ilości telefonów 3G, które teraz są zrzucane do 2G .
A refarming do LTE 900 niestety tej roboty już nie zrobi. Uprzedzając - VoLTE to na razie bajka, parę najnowszych smartfonów to obsłuży. A setki tysięcy ludzi ze starszymi telefonami zostanie w czarnej d... ;)
 #842511  autor: Kryniczanin
 28 gru 2015, 17:42
Obecnie N! ma blok 4.2MHz przeznaczone na UMTS 900. Jeśli przeznaczy drugie 4.2MHz na UMTS 900, to na GSM 900 zostanie im 7.4 MHz.
Tak, ale na dwie sieci więc 3,7mhz na sieć :-)

4mhz pozostałe ZSZ po wycięciu LTE 900 więc nie wyglądają źle.

Z U900 już gorzej - jasne, jednak za 2 lata struktura "taboru" smartfonowego będzie wyglądać inaczej.

Z korzyścią dla LTE.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2015, 17:44 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #842513  autor: Spacedust
 28 gru 2015, 17:43
muchakk pisze:Bierz również pod uwagę fakt, że np. wycięcie przez ZSZ UMTS 900 na rzecz LTE spowoduje duży problem dla tysięcy osób mających smartfony bez LTE. A takich jest u nas masa - to jest właśnie bardzo duża liczba.
Może właśnie Solorz, chce ostro zrefarmować UMTS2100 do LTE2100 i jednocześnie zwiększyć pasmo dla UMTS900 zmniejszając co raz to rzadziej wykorzystywany GSM900. W ten sposób zyska dodatkowe pasmo na LTE do agregacji, poprawi transfery na UMTS i zwiększy jego zasięg oraz pojemność nieco ucinając z obecnego GSMu, który przecież też można zostawić bez zmian np. odpalając wszędzie GSM1800.
 #842514  autor: Spacedust
 28 gru 2015, 17:49
Taka ciekawostka - Plus ma spore różnice w sygnale między nośnymi:

nośna 10762 -91 dBm CSQ 11
nośna 10737 -85 dBm CSQ 14
 #842517  autor: kozien70
 28 gru 2015, 18:04
Spacedust pisze:
Może właśnie Solorz, chce ostro zrefarmować UMTS2100 do LTE2100 i jednocześnie zwiększyć pasmo dla UMTS900 zmniejszając co raz to rzadziej wykorzystywany GSM900. W ten sposób zyska dodatkowe pasmo na LTE do agregacji, poprawi transfery na UMTS i zwiększy jego zasięg oraz pojemność nieco ucinając z obecnego GSMu, który przecież też można zostawić bez zmian np. odpalając wszędzie GSM1800.
Nie może zwiększyć pasma UMTS900 robiąc równolegle refarming na LTE900 bo nie ma takich możliwości. Do LTE potrzeba ciągłego bloku min. 5 MHz. Do UMTS 900 blok minimum 4.2 MHz.
ZSZ ma do dyspozycji dwa bloki 6.2MHz i 7.8 MHz. Nic innego ponad jeden blok 5MHz LTE 900 i jeden blok UMTS 900 z tego się nie wykroi. Pozostają skrawki GSM 900. W sam raz do rozmów w HalfRate :mrgreen:
 #842519  autor: ja.michal
 28 gru 2015, 18:22
Kryniczanin pisze:Przecież w Anglii mamy przykłady ogólnokrajowych sieci na DCS postawionych.
Tylko zauważ jakie są tam a jakie u nas normy promieniowania. W UK dużo łatwiej i przede wszystkim taniej pokryć kraj DCS.
Kryniczanin pisze:Orange nie ma dodatkowego dochodu.
Zapominasz o sieci kablowej i tranzytowej. To głównie Orange i większość jest na nich skazana.
kozien70 pisze: Na LTE 900 potrzeba minimum blok 5MHZ.
No tak nie do końca. Może być nawet 1,4 MHz, ale wtedy w MiMo 2x2 będzie max jakieś 12 Mbps. Szukaj PDFa "LTE in Bullets - DL Bit Rates".
Patryk7588 pisze: Po co Plusowi LTE2100?
Do agregacji?
Spacedust pisze:Taka ciekawostka - Plus ma spore różnice w sygnale między nośnymi:

nośna 10762 -91 dBm CSQ 11
nośna 10737 -85 dBm CSQ 14
Przypadkiem na sygnał przy 3G nie wpływa obciążenie sektora, a i tilt jest ustawiany dla każdej anteny niezależnie?
kozien70 pisze:Do LTE potrzeba ciągłego bloku min. 5 MHz.
Nieprawda, a przykładem jest sieć LTE na 450 MHz w Finlandii, która działa na dokładnie takim bloku jak obecnie CDMA w Orange Polska czyli 4,5 MHz.

Panowie, zapominacie jeszcze o dwóch rzeczach w grupie Midas jeśli chodzi o częstotliwości. Aero2 nadal ma potężne 50 MHz na 2,6 GHz, ale w FDD. Druga sprawa to cicho siedzący Nordisk. Tak, Nordisk ma jedynie 2 x 2,5 MHz, ale do pokrycia dziur jak znalazł, oczywiście w kontekście sprzętu na zamówienie dla grupy. Przecież IDU-ODU i tak jest robiony tylko dla nich. Na tych 2,5 MHz teoretycznie, w zależności o zastosowanej technologii, mogłoby pójść od 21 do 43 Mbps. Tylko co oferuje teraz zestaw IDU-ODU (do 30 Mbps).
 #842521  autor: p2225
 28 gru 2015, 18:33
Kryniczanin pisze: Tak, ale na dwie sieci więc 3,7mhz na sieć :-)
A wspólnie 7,4mhz. Ciężko taki blok zapchać patrząc na GSM Play'a, który w wiekszości miejsc daje radę. Do tego dołożyć zagęszczenie lokalizacji w N! i jest w tym jakiś sens.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #842524  autor: kozien70
 28 gru 2015, 18:48
ja.michal pisze:
kozien70 pisze: Na LTE 900 potrzeba minimum blok 5MHZ.
No tak nie do końca. Może być nawet 1,4 MHz, ale wtedy w MiMo 2x2 będzie max jakieś 12 Mbps. Szukaj PDFa "LTE in Bullets - DL Bit Rates".
Tak, wiem, ale pisałem o praktycznym LTE a nie laboratoryjnym. Po pierwsze pokaż mi siec, w której działa LTE na takim wycinku, po drugie pokaż mi sens uruchamiania LTE na takim wycinku, po trzecie spróbuj zagregować taki wycinek z czymkolwiek na innej częstotliwości - zagregować zgodnie z obowiązującymi standardami, a nie draftami wymagającymi dedykowanych urządzeń itp.
ja.michal pisze:
kozien70 pisze:Do LTE potrzeba ciągłego bloku min. 5 MHz.
Nieprawda, a przykładem jest sieć LTE na 450 MHz w Finlandii, która działa na dokładnie takim bloku jak obecnie CDMA w Orange Polska czyli 4,5 MHz.
Podajesz już chyba drugi raz (?) ten przykład. Cały czas nie znalazłem nigdzie potwierdzenia, że fiński blok jest faktycznie mniejszy, niż 5MHz. Jeśli masz gdzieś źródło to podaj, proszę. Poza tym to LTE 450 może być nieoparte na standardzie, bo zrobione przez Huawei dla Finów specjalnie do 450ki, z dedykowanymi urządzeniami. Jeśli znasz, podaj mi proszę przykłady innych sieci LTE, działających w innych, "normalnych" ;) pasmach na blokach innych niż wielokrotność 5MHz.
ja.michal pisze: Panowie, zapominacie jeszcze o dwóch rzeczach w grupie Midas jeśli chodzi o częstotliwości. Aero2 nadal ma potężne 50 MHz na 2,6 GHz, ale w FDD.
Mają na TDD a nie FDD.
 #842525  autor: Halset
 28 gru 2015, 18:59
Kryniczanin pisze:Pytanie jest proste
Co jest bardziej korzystne wydać 3 mld na same pasmo czy za np. 2 mld zrobić zaj.... LTE bez 800?
Odpowiedź prosta. Jako specjalista kanapowy, tak i my wszyscy na pewno wiesz lepiej od zarządu Plusa.
Kryniczanin pisze:Mixiorek
W perspektywie 10 lat mamy 700mhz.
Idź przybić piątkę kolejarzom a Zygmuntowi wyślij kartkę z pozdrowieniami :) Za 10 lat :D?
Przy obecnym wzroście danych (m.in takim jak Ty, co miesięcznie na radiu zużywa ponad 100GB zamiast wziąć kabel) za 10 lat 700Mhz może być za późno.
Dokładnie napisał @Mixiorek
Może tak, może nie. Nie wiesz czy będzie za 9 czy za 14 lat. Ilość przesłanych danych jaka jest teraz miała być za lat kilka więc potrzeby rosną dużo szybciej niż przybywa pasma.
Pany, to jest polityka. Polkomtel gra na wyszarpanie grubego odszkodowania za aukcję zrobioną niezgodnie z prawem. Fakt jest faktem, że pasmo przy cenach z licytacji, jest mocno przepłacone, ale nie zmienia to faktu, że minimum, jeden blok 800 MHz sobie zostawią, bo kasiora włożona została w budowę 3k stacji. Najpewniej ten jako NetNet też wezmą, bo postawienie sieci 5 i 10 MHz będzie kosztować tyle samo. No i nigdzie nie jest powiedziane, że po procesach sądowych nie okaże się, że w rzeczywistości pasmo 800 będzie tańsze niż wynika to z cen licytacji... Wtedy przedłużenie 800 Sferii też będzie tańsze.
Dokładnie zajadacz. Solorz się pokłócił z poprzednią ekipą rządzącą czyli PO a już go co najmniej 3 sprawy czekają, bo NIK wykrył przekręty. A PiS dopiero zaczal rządzić.
Za np. 2 bański robimy dosył +1800 cały kraj

Pieniądze zaoszczędzone pracują w bankach i po 9 czy 14 latach wracamy i bierzemy wszystko.

Mi się wydaje, że klan Solorza doskonale wie co robi.
No pewnie, że oni wiedzą co kombinują. Najstarsza technicznie sieć. Jakiś Meksyk na nadajnikach.
Ty wierzysz w bajki, że Solorz jak zaoszczędzi 2mld to zaiwestuje w sieć? Od lat ma najwięcej zasobów i nic z tym nie robi.
p2225 pisze:Tyle, że będzie to teraz procentowało. Uruchomią szybciej sieć, która będzie bardzo wydajna o dobrej jakości i to ludzie zauważą. Plus będzie dopiero teraz bawił się w dosył i zanim to zrobi (a proste to to nie jest, bo trzeba szukać dostawców łącz i negocjować) to w N! zdążą puścić nawet LTE1800 wszędzie. Dadzą dobrą ofertę stacjonarnego internetu LTE i szybko się to zwróci.
Dokładnie. Plus może sobie strzelić w kolano. Przegra marketingowo.
Zerknij do raportu Play lub TMobile i zobacz jakie kwoty płaci Play. TMobile obejdzie się bez tej kasy, Play bez roamingu nie.
To się zgadza. Już od lat piszę, że roaming w Play to nie zaleta ale wyjście z sytuacji. Ale marketing robi swoje.
Jedno jest pewne: jeżeli ZSZ zrobi refarming 900 i 2100 na LTE to jego już kulawe 3G będzie jeszcze gorsze.
Też się nad tym zastanawiam. Dzisiaj w Plusie 3G na U2100 to 100 lat za murzynami.
Cały czas jednak uważam, że ZSZ jak zwykle robi dużo szumu, a jest to zwyczajna ściema w jego stylu. Wg mnie z tego komunikatu należy odczytać tylko jedno: nie jesteśmy zainteresowani współpracą z Play. I ty
I o to się rozchodzi. Biznes, polityka. Zróbmy krok do tylu, konkurencja kupi a potem dwa do przodu.
Tu trzeba zrozumiec Kryniczanina, który ma taka sytuacje, gdzie w domu bez P4 ani rusz. Dla niego byle jak, byle co byle Play na tym zyskal. Podobnie jak na glownej napisal, ze powinni anulowac licytacje na 800Mhz i rozdac wszystkim za darmo po 1 bloku :D Wiec stad naciagane teorie.
Zgadzam sie z zdaniem @kozien i mam podobne podejscie do sprawy

To co robi ZSZ to zwyczajna zasłona dymna pod swoje notowania giełdowe i ew. przyparcie do muru Play (lub pokazanie im figi z makiem). Nic poza tym. 800ki nie odpuszczą. Mogą sobie teraz mówić, że rezerwacji Sferii nie odnowią. A że jest to dopiero za 3 lata, to gadać sobie teraz mogą wszystko. Byle kurs akcji nie poleciał.
@kozien - dzisiaj juz dwie sieci zaluja swoich decyzji. Play, ze zrezygnowal z jednego bloku 900Mhz i Orange, ze olalo LTE1800.
Kryniczanin pisze: Wiesz z ciekawości mam kartę sim Play z zablokowanym roamingiem krajowym. Tylko wjazd do Play. Przy wyborze GSM sam często obserwuję zasięg i w wielu miejscach wystarczy 1800 bo stacje są tak często, że zasięg nie zniknie.
Przypomnij sobie jak dzialal Orange na GSM1800. To byla porazka. U mnie w domu ja P4 U2100 nawet nie lapie. Tylko U900. To gdzie bym zlapal G1800?
GSM1800 jest Plusowi zbędę, praktycznie wyłączyli na większości stacji.
Tu wlasnie widze rozwiazanie. Solorz ma tyle G1800 ze nie ma co z nim robic
Ostatnio zmieniony 28 gru 2015, 19:03 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #842526  autor: ja.michal
 28 gru 2015, 19:02
Oczywiście, że to egzotyka i chodzi tylko o pokrycie, a nie agregację z czymkolwiek. Oczywiście, że Huawei robił to tylko dla finów i jest to rodzynek.

Prędkość? Sensowne bo technologicznie na tej samej szerokości pasma jest zamiast nieco ponad 9 Mbps w CDMA ponad 30 Mbps w LTE.

Strona 84 PDFa: http://www.pelastusopisto.fi/download/3 ... f?56565911
Trzecia linijka, operator Datame. Tutaj taki dodatek: https://www.telegeography.com/products/ ... st-launch/

Tak, pomyłka z TDD, miało być oczywiście FDD.
  • Strona 43 z 374
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 374
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 374