DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 358 z 1158
  • 1
  • 356
  • 357
  • 358
  • 359
  • 360
  • 1158
 #846734  autor: Halset
 22 sty 2016, 19:10
Kryniczanin pisze: Zgadzamy się w tym, że warunki były ewidentnie ustawione pod T-Mobile i Orange w U900.
Play również mógł na tym skorzystać, gdy U900 od N! nie było obciążone przez O i TM jednocześnie :P
Ale do meritum
1) Tutaj powinny być wyniki razem jak i osobno dla O i TM jeśli chodzi o U900 dla data.
2) Dla Play wyniki na macierzystej sieci i w roamingu
3) Dla Plusa - przy innych założeniach. Nie może być tak, że na potencjalnie nowszej i szybszej technologii, Plus ma 95% ilości badań na LTE a pozostałe sieci w granicach 70-80% - średnia 75%.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846736  autor: p2225
 22 sty 2016, 19:16
@Halset
co do pierwszego to założeniem testu chyba było to , aby zasymulować typowe działanie telefonu klienta. Po co robić dwa osobne testy dla LTE i 3G skoro telefon klienta i tak wybierze LTE przed 3G? Z drugiej strony są jeszcze telefony bez LTE, ale jest ich coraz mniej.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #846738  autor: Halset
 22 sty 2016, 19:20
p2225 pisze:@Halset
co do pierwszego to założeniem testu chyba było to , aby zasymulować typowe działanie telefonu klienta. Po co robić dwa osobne testy dla LTE i 3G skoro telefon klienta i tak wybierze LTE przed 3G? Z drugiej strony są jeszcze telefony bez LTE, ale jest ich coraz mniej.
Nie do końca. LTE nie wszyscy mają. Niektórzy z tego nie korzystają. I kolejna sprawa - dlaczego nie ma podobnym parametrów dla wszystkich sieci? To jak np porównać Focusa 1.0 z Golfem 2.0 i powiedzieć, że Golf szybciej jeździ.
Dla mnie po prosty metodyka tych testów daje wiele do zarzucenia.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846739  autor: Mixiorek
 22 sty 2016, 19:24
Wiecie czemu się zgadzacie?
Bo dla każdego z Was wyniki tych badań są poza zakresem tego jak postrzegacie rzeczywistość. To się nazywa dysonans poznawczy i staracie się go zmniejszyć ;)

Metodologia tych badań jest daleka od doskonałości ale w rzeczywistości nie ma rzeczy doskonałych. Tu miały być pogodzone interesy 4 dużych firm i interes UKE. Nijak nie da się tego idealne zrobić. Interes konsumenta jest jak to zwykle bywa na dalszym planie choć powinno być inaczej.

Z moich testów sieci wynika, że dla sieci, których je robię wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem. Ani negatywnym, ani pozytywnym. Po prostu ktoś zebrał dane do kupy i wyniki są dla mnie spójne. Jeżeli te karty sim miały inne uprawnienia (priorytet) niż mam ja to operatorzy kiepsko się postarali a moim zdaniem możliwości mają spore :)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #846740  autor: p2225
 22 sty 2016, 19:28
Skoro golf ma lepszy silnik to dlaczego ma obniżać swoje możliwości? Jest szybszy i tyle. Sieci zostały zbadane tak jak działają obecnie i na tych pasmach jakie mają obecnie, a czy ktoś gmerał przy kartach czy nie - tego się nigdy nie dowiemy.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #846741  autor: Kryniczanin
 22 sty 2016, 19:30
Bo dla każdego z Was wyniki tych badań są poza zakresem tego jak postrzegacie rzeczywistość
Poza jakim zakresem? U mnie w 100% pokrywają się z tym co od dawna mówię.

Play jakość voice - najlepsza jedyny op z ogólnopolskim 3G.

Data pierwszy Plus potem Play - tak Play bo Orange i T-Mobile nie mieli wspólnych testów i ich wyniki należy podzielić przez 2 i mamy rzeczywiste 10mb/s w N a 13mb/s w Play jest zaniżane przez roaming zwłaszcza T-Mobile.

Dla mnie wyniki są w 100% zgodne z tym co mówię, jednak przyjmuję je z zmrużeniem oka bo to laboratorium w wersji hard bez żadnego elementu używania przez zwykłego Kowalskiego. Nawet SIMów.
 #846743  autor: kozien70
 22 sty 2016, 19:32
Powiem tak: ani kolejarz z Tylicza ani bankowiec/przedstawiciel handlowy czy coś w ten deseń z Trójmiasta nie znają szczegółów metodyki badania, ani obydwaj nie są specjalistami z zakresu sieci mobilnych/radiowych etc, za to obydwaj wiedzą, jak na pewno badanie było robione i że na pewno oni zrobiliby to lepiej, niż tabun specjalistów. A jeżeli coś nie zgadza się z ich z góry ustalonymi tezami, to to coś jest na pewno złe, wadliwie zrobione, pod kogoś ustawione itd. itp. Bo tylko Kryniczanin i Halset, dwaj wybitni w skali powiatowej specjaliści od sieci mobilnych potrafią je odpowiednio skonfigurować, a potem odpowiednio zbadać. Brawo panowie :) Jesteście najlepsi. W poprawianiu humoru :)
Kryniczanin: Kargul i Pawlak tez mieli momenty, gdy się zgadzali. Wszystko pasuje :)
 #846745  autor: Halset
 22 sty 2016, 19:40
Play jakość voice - najlepsza jedyny op z ogólnopolskim 3G.
Jakość głosowa u każdego opa jest taka sama. Ten sam kodek mają wszyscy. Tu raczej chodzi o optymalizację. I o roaming na którym się opiera P4. Więc ja się z tym nie zgadzam. Plus i TM dają największy komfort z rozmów.

Co do data
Data pierwszy Plus potem Play - tak Play bo Orange i T-Mobile nie mieli wspólnych testów i ich wyniki należy podzielić przez 2 i mamy rzeczywiste 10mb/s w N a 13mb/s w Play jest zaniżane przez roaming zwłaszcza T-Mobile.
Roaming u Ciebie to na pewno :)
Plus nie jest najlepszy w data, bo używam na co dzień na lapie w różnych miejscach i w telefonie mi czasami szybciej na 3G chodzi w TM i chodziło w Play, jak testowałem, niż w Plusie na LTE.
Ale mniejsza z tym.
Najlepsze radiolinie, najnowszy sprzęt w N!, użytkowników w Polsce każdy z op ma to samo albo prawie to samo. Więc co jest przeciw N!, że wg Ciebie są gorsi pod względem data niż Play, który ma najmniej zasobów i stacji bazowych? Coś jest nie tak w Twojej teorii :) Już nie pytam o przestarzałym Plusie bo się leżącego nie bije.

@kozien70
Pośmiać się można z Ciebie. Metoda jest jaka jest. Każdy ma prawo do komentowania.
Nie łykam wszystkiego co czytam, tylko myślę przy czytaniu. I zadaje pytania. A dla niektórych jest tylko jedna jawna prawda, to co UKE pokaże. Nie nie nie. Po tym, jak media manipulują, jak sondaże są sponsorowane, każdy musi brać wszystko z przymrużeniem oka. Ja tak robię.
Wg mnie te badania są na tyle miarodajne co w filmach o kosmosie w kosmosie dźwięk ;)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846747  autor: p2225
 22 sty 2016, 19:43
Chwila, a to nie jest tak, że operatorzy musieli dać takie przystosowane karty SIM przede wszystkim po to, że gdyby karta SIM została zakupiona w kiosku to operator zablokowałby taką kartę za generowanie sztucznego ruchu? Przecież tam szły tysiące zestawień połączeń, tysiące testów prędkości. Taką kartę z automatu wykazałby system pewnie po około 30km drogi.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #846749  autor: kozien70
 22 sty 2016, 19:48
Halset: :-D
Powiedz mi jeszcze jedno, bo pisałeś, że wszyscy Twoi znajomi mający Orange chcą z nich zrezygnować, cała Twoja rodzina, sąsiedzi też. Jak się tego dowiedziałeś? Chodziłeś po domach, do sąsiadów jak świadek Jehowy z ankietką, czy wysłałeś do wszystkich zapytanie poleconym? :-D
Byłbym wdzięczny za zdradzenie metodyki badania.
 #846750  autor: Kryniczanin
 22 sty 2016, 19:49
ani obydwaj nie są specjalistami z zakresu sieci mobilnych/radiowych etc, za to obydwaj wiedzą, jak na pewno badanie było robione i że na pewno oni zrobiliby to lepiej, niż tabun specjalistów.
Tabun specjalistów, wykształconych geniuszy itd. homologował na całym świecie pewną Germańską markę samochodów. Było tak pięknie, aż bańka mydlana pękła.

Erin Brockovich też nie jest prawnikiem a potrafiła wygrać tabunem prawników, specjalistów, badań z ciekawymi wynikami mającymi niewiele wspólnego z rzeczywistością. :mrgreen:

Halset w ten weekend nie spierajmy się :mrgreen:
Chwila, a to nie jest tak, że operatorzy musieli dać takie przystosowane karty SIM przede wszystkim po to, że gdyby karta SIM została zakupiona w kiosku to operator zablokowałby taką kartę za generowanie sztucznego ruchu? Przecież tam szły tysiące zestawień połączeń, tysiące testów prędkości. Taką kartę z automatu wykazałby system pewnie po około 30km drogi.
I dobrze! UKE mógłby podać po jakim zużyciu nastąpiła blokada.
 #846752  autor: Halset
 22 sty 2016, 19:54
Przecież Opy dawały karty SIM do testów a nie były kupowane w kiosku ;)
Powiedz mi jeszcze jedno, bo pisałeś, że wszyscy Twoi znajomi mający Orange chcą z nich zrezygnować, cała Twoja rodzina, sąsiedzi też. Jak się tego dowiedziałeś? Chodziłeś po domach, do sąsiadów jak świadek Jehowy z ankietką, czy wysłałeś do wszystkich zapytanie poleconym? :-D
Byłbym wdzięczny za zdradzenie metodyki badania
Rodziny nie muszę pytać bo mam mało liczną i wystarczy jak sami o tym mówią, że mają Orange dość
Znajomi sami również mówią, że jak się im umowa skończy to spadają z Orange bo mają dość zrywania połączeń
A sąsiadów.... nie trzeba pytać :) Ostatnie spotkanie wspólnoty wszystko wyjaśniło. Wg planu miejscowego który powstaje w okolicach mojego zamieszkanie jest zapis, że może powstać stacja bazowa sieci komórkowej obok już istniejących. I od razu sami z siebie sąsiedzi mówili, że mają dość Orange i chcą się przenieść do innej sieci, chyba, że ta nowa stacja powstanie w miarę szybko i będzie na niej Orange oraz - gdy się poprawi działanie sieci.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2016, 20:02 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846754  autor: p2225
 22 sty 2016, 19:56
@Kryniczanin i co z tych testów by wynikło? Ile razy zatrzymywali samochód żeby wymienić kartę SIM na nową?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #846756  autor: p2225
 22 sty 2016, 20:01
W takim przypadku karta zostałaby zablokowana nie ze względu na ilość wydzwonionych minut, ale ze względu na obciążanie sieci bezpodstawnymi wykonywaniami połączeń, które trwają powiedzmy kilka sekund. Takie testy UKE może zrobić na miejscu i nie ma to związku z przemieszczaniem się. Test miał za zadanie sprawdzić jakość sieci, a nie wiarygodność nolimitów operatorów i gdyby taki test został wykonany to chętnie bym go przeczytał.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #846766  autor: kozien70
 22 sty 2016, 20:50
Kryniczanin pisze:Jaką restrykcję opy stosują dla nowych simów - Ciebie to nie ciekawi? Czy 1h rozmowy w nju i blokada to rzeczywiście prawda?
Nieprawda. To jakaś bzdura, kolejna legenda. Od ponad roku dzwoni do mnie kilka razy w tygodniu osoba z rodziny, ma telefon w nju z włączonym nolimit do komórkowych, rozmowa nigdy nie krótszą niż godzina (rekord to prawie 2.5h :-D )Nigdy nic nam nie rozłączyło, nie blokowało itp.
 #846787  autor: ja.michal
 22 sty 2016, 22:34
Widzę, że dyskusja na temat wyników rozgorzała na dobre. Skoro taki problem z metodologią to może opracować swoją, swój program testów z kartami "z łapanki" i zrobić akcję crowdfundingową, aby takie testy przeprowadzić? ;)

Co do testów to chyba UMTS900 w Orange zaczął normalnie działać:
Obrazek
Ciekawe, że po wyłączeniu w Play pakietów 10 za 10. Albo to przypadek.
 #846790  autor: p2225
 22 sty 2016, 22:51
Ja ze swojej strony mogę potwierdzić handover U2100->U900->2G przy włączonej transmisji danych. Sprawdzany godzinę temu.
@ja.michal w ciągu kilku dni? Poza tym większość ma pewnie jeszcze aktywny pakiet. Może połączyli stację pod światłowód?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #846793  autor: Halset
 22 sty 2016, 23:28
Kryniczanin pisze: Play jakość voice - najlepsza jedyny op z ogólnopolskim 3G.
Takie jedno pytanie. Co mi to daje? Ogólnopolski niby 3G a HD Voice tylko po Play i w niektórych przypadkach TM <->Play. A gdzie Orange czy Plus po HdVoice? Ogólnopolskie 3G to będzie wtedy, gdy HDVoice będzie działał wszędzie. Bo dzisiaj czy ja gadam na 2G czy na 3G - jakość jest taka sama np od TM do innego opa.
Na dzień dzisiejszy pokrycie własne Play ma najmniejsze a rozmawiać po HdVoice mogę gadać lepiej w Plusie Orange i TM chociazby z lepszego pokrycia niż P4.

I drugie pytanie
Napisałeś
Wiesz, sieć się rozwija - Play stawia wszędzie komplety a N ma całą masę stacji z GSM 900 tylko, całą masę z GSM 900/UMTS 900.
Nie jest to prawdą. Właśnie przejrzałem sobie mapę BTS i bardzo dużo stacji Play to only UMTS2100 i nic więcej lub GSM900/UMTS2100 albo GSM900/UMTS2100/UMTS900 albo - GSM1800/UMTS2100. I nawet zdarzają się kwiatki - only GSM900. Więc gdzie tu komplet ?

Zakładam, że jak N! uruchomi LTE800, to będzie wszędzie poza LTE800 jeszcze dokładał do GSM900 lub GSM900/UMTS900 jesszcze LTE1800 a w miastach dojdzie LTE2600 do obecnego kompletu poza LTE800.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2016, 00:33 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846796  autor: ja.michal
 22 sty 2016, 23:45
p2225 pisze:w ciągu kilku dni? Poza tym większość ma pewnie jeszcze aktywny pakiet. Może połączyli stację pod światłowód?
Raczej nie, ale różnie bywa. Stacji nie ma jak podłączyć w światłowód bo szczere pole i radiolinia 2x500 Mbps. Działa jedynie GSM900x2 (T-Mobile i Orange) i wspólny UMTS900 więc do wysycenia radiolinii daleko.
  • Strona 358 z 1158
  • 1
  • 356
  • 357
  • 358
  • 359
  • 360
  • 1158
  • 1
  • 356
  • 357
  • 358
  • 359
  • 360
  • 1158