DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 361 z 1158
  • 1
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 1158
 #847032  autor: Mixiorek
 24 sty 2016, 09:46
Jeszcze drobny kamyczek do raportu bo chyba niektórzy nie czytali go zbyt wnikliwie:
"Badanie właściwe odbywało się na terenie całego kraju przy wykorzystaniu kart SIM dostarczonych przez operatorów. Badanie referencyjne prowadzono na ograniczonym obszarze przy wykorzystaniu kart SIM zakupionych w publicznie dostępnych punktach sprzedaży operatorów. Celem pomiaru referencyjnego była weryfikacja czy karty dostarczone do pomiarów przez operatorów nie są kartami uprzywilejowanymi. Szczegółowe zestawienie ilości pomiarów znajduje się w rozdziale 4 Raportu."
Halset pisze:Bardzo kibicuje po cichu Orange aby osiągnął poziom albo prześcignął TM. Ale czy to w ogóle jest możliwe? Bo jeśli wiąże się to znowu z przebudową infry to raczej wątpliwe. Chyba, że problem polega na aspektach czysto softwerowych i po prostu Orange brakuje tego dopieszczenia czyli ostatniego szlifu. Diabli wiedzą....
Tak się zastanawiam czy my czytaliśmy ten sam raport? Założyłeś od początku tezę, że TMobile jest lepsze od Orange. Uważałeś tak przed badaniem i czytając ten raport chyba chciałeś ją potwierdzić. Typowy zabieg psychologiczny. Szukasz argumentów potwierdzających to co myślisz a nie dopuszczasz innych.
W skrócie zinterpretowałeś raport tak:
- Play najlepsze w połączeniach głosowych
- Plus najszybszy w data
- TMobile lepsze od Orange

Tyle, że to to Twoja interpretacja a nie to co jest w raporcie.

Teraz tak. W każdym badaniu jest coś takiego jak błąd statystyczny. W tym autorzy piszą o 3% (poniżej).

W skali kraju wygląda to tak.
Głos:
W tabeli zbiorczej nr 8 w głównym raporcie zebrane dane pokazują, że operatorzy w kluczowych wskaźnikach dla voice są niemal (różnice są pomijalne) na takim samym poziomie w CSSR, w DCR odstaje Plus ale poziom dla wszystkich jest bardzo niski, w CST Plus wyróżnia się in plus.
To TM ma minimalnie większy udział 2G niż 3G niż Orange w połączeniach głosowych na terenie całego kraju. To pokazuje to o czym dawno piszę, że HO z 3G idzie do 2G a nie do UMTS900. Tak jest w przypadku około 5% połączeń w całym teście. I to jak się okazuje częściej w TM niż Orange. Tabela nr 18 to również potwierdza, może nawet najbardziej w całym raporcie.
A tabela nr 19 pokazuje, że Plus faktycznie stoi bardzo mocno "w terenie" na LTE (zapewne głównie dzięki LTE 800) i również na 3G a minimalnie na 2G.

Data:
Play ma najniższe prędkości DL, UL oraz najwyższy wskaźnik RTT.
Plus ma wyraźnie najwyższą prędkość DL oraz już mniej wyraźną w UL. RTT ma lepsze od Play i gorsze od Networks.
Networks moim zdaniem jest na bardzo zbliżonym poziomie. Jeżeli ktoś spodziewał się wartości 1:1 dla obu sieci to moim zdaniem nie zna uwarunkowań i wielu zmiennych, które wpływają na to jak działa sieć mobilna. Różnica w DL między sieciami w zaokrągleniu wynosi 4,9% na korzyść TM. W UL 6,4% na korzyść TM. RTT ma mniejsze TM o 4%.
Jednak to TM ma 2,5x większy udział 2G przy transmisji danych niż Orange. Wskaźnik u obu operatorów jest na bardzo niskim poziomie. Tabela nr 19 ponownie to potwierdza.

Co ciekawe tabela nr 18 przeczy twierdzeniom, że Plus stoi tylko na LTE i 2G a 3G ma na bardzo słabym poziomie. 90,6% rozmów na drogach idzie w 3G a tylko 9,4% w 2G. Jest to najwyższy i najniższy wskaźnik spośród wszystkich operatorów.

Raport i jego wyniki pokazały moim zdaniem (w skali kraju):
- Plus ma najwyższe wskaźniki prędkości DL i UL. Wynika to zapewne z tego, że jako jedyny operator ma LTE 800. Jednak wyniki pokazują, że ma również silne 3G wbrew twierdzeniu wielu osób, że jest inaczej
- Play ma najniższe wskaźniki prędkości DL i UL. Pytanie z czego to wynika? Prawdopodobnie brak własnej sieci na poziomie pozostałych trzech operatorów?
- W rozmowach wszyscy operatorzy są na zbliżonym poziomie choć w Plusie więcej rozmów (terytorialnie a nie na mieszkańca) idzie w 3G
- TMobile i Orange są na bardzo zbliżonym poziomie z subtelnymi różnicami, które nie powinny przekładać się bezpośrednio na jakość korzystania z sieci

Jeżeli do końca roku wszyscy operatorzy będą mieć LTE 800 oraz VoLTE, WiFi calling oraz agregację pasm to wtedy jestem bardzo ciekaw wyników bo uważam, że wtedy szanse i zasoby będą na bardziej zbliżonym poziomie niż są dziś i były w grudniu 2015 czyli wtedy kiedy miały miejsce testy. Tym bardziej jeżeli Orange uruchomi LTE 800 tylko na swoich zasobach (10MHz) a TM na swoich. Czeka nas ciekawy rok :)

Mam nadzieję, że Networks nadal będzie miało sporo pracy bo efekt pracy spółki widać w tym badaniu. LTE, które jest dzielone na dwóch operatorów okazało się lepsze od Play, które ma takie same zasoby i nie ma przepaści do Plusa, który tych zasobów ma zdecydowanie więcej.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #847036  autor: goral2099
 24 sty 2016, 10:02
Mixiorek: Tylko zwróć uwagę jak było badane LTE od N!. A było badane tak, że w czasie gdy na O był badany DL, na T był badany Ul, i na odwrót. To nie jest naturalne obciążenie sieci LTE1800 N!. Tu, moim zdaniem, popełniono jedyny błąd w założeniach i metodologii tego badania.
 #847038  autor: Mixiorek
 24 sty 2016, 10:13
W ostatnim poście ogóle nie odnosiłem się do metodologi, do tras, miast, próbki, skali itp. Mam swoje uwagi. Odniosłem się tylko do wyników.
Równie dobrze można wskazać, że Play, TM, Orange i Plus też powinny być traktowane oddzielnie ze względu na roaming krajowy. Nasi operatorzy nie mają równych zasobów, nie mają takich samych klientów, klienci różnych sieci zużywają różne ilości danych, nie mają takiej samej optymalizacji, takiej samej infrastruktury. Różnice będą zawsze. Trzeba brać na nie poprawkę ale nikt wcześniej nie zrobił badań sieci w takiej skali. Nie biorę pod uwagę własnych badań operatorów. Dlatego operatorzy nie mogli dogadać się z UKE w kwestii wspólnych badań. Uważam, że jedną z niewielu zasług Prezes Gaj jest to, że to badanie się odbyło a wyniki ujrzały światło dzienne choć pewnie przynajmniej jeden operator chciałby żeby było inaczej.
Zwróćcie uwagę, że rzecznik Gruszka, który zwykle jest szybki i strzela celne riposty teraz zapowietrzył się i siedzi jak mysz pod miotłą. A w przyszłym tygodniu zrobią konfę, na której będą gadać tylko o tym kto nowy przeszedł do Play... typowe, zwykle skuteczne PRowe przeniesienie uwagi.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #847040  autor: goral2099
 24 sty 2016, 10:35
Mixiorek: Nie mówię, że miało by to jakiś wielki wpływ na wyniki N! (na pewno nie dzieliłbym ich przez 2 ;) ), ale przy takiej czysto akademickiej rozmowie, powinni to zrobić inaczej.

A że Gruszka nie może uprawiać propagandy przy takich wynikach...cóż, nie trzeba było dopuścić do takiego obciążenia sieci i bardziej rozbudowywać. :)
 #847043  autor: Mixiorek
 24 sty 2016, 10:55
Przy czysto akademickim podejściu ilość klientów powinna być taka sama. Ci klienci powinni zużywać tyle samo GB i korzystać tak samo z głosu i innych usług. Zasoby powinny być takie same itp. itd.

No właśnie Play może i wypadł słabo w data ale to w Play tej transmisji przewala się ponoć najwięcej i to sporo więcej więc te wyniki nie są takie jednoznaczne.

Orange moim zdaniem sobie poradzi. Ma 10MHz LTE800 dla siebie i mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni zacznie odpalać stacje z LTE 800 i 2600. Zapomnieliśmy o tym drugim paśmie a ono przyniesie oddech dla sieci w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Kłopot może być w wyborze ścieżki, którą pójdzie TMobile. Tyle, że tu jeszcze nie wiadomo jak zachowa się wydmuszka Solorza czyli NetNet. Jeżeli TMobile zgarnie ich pasmo to sprawa jest raczej jasna. TMobile i Orange mają swoje zasoby LTE800, każdy po 10MHz. Networks buduje sieć na nowych pasmach bez dzielenia zasobów. Schody zaczną się gdy TMobile zostanie z 5MHz. Czy tak jak Orange zgłosi się do partnera z Networks z prośbą o dzielenie pasma czy może Prezes Sawicki, który jest moim zdaniem nieprzewidywalny wymyśli inny sojusz albo jeszcze coś innego. Czasu jednak moim zdaniem jest coraz mniej. Prezes Gaj chyba chce do końca stycznia rozdać rezerwacje. Zależy też od prawnych sztuczek Solorza i jego dworu. Może już się kończą możliwości i rezerwacje będą niebawem. Oby.

Odnośnie komunikowania przez rzecznika Orange LTE 800 do 75Mb/s (czyli 10MHz) to chyba bym się do tego nie przywiązywał. Jedno jest jednak pewne. Na LTE800 spokojnie wystarczy 10MHz bo to częstotliwość "zasięgowa" a nie pojemnościowa więc tyle zasobów wystarczy. Tam gdzie ruch jest większy jest lub będzie LTE 1800 a tam gdzie ruch jest bardzo duży będzie LTE na 2600. A tam gdzie ruch lub marketing jest potrzebny będzie agregacja 800 i 2600, może 1800? Choć dzielą je z TMobile więc może nie być łatwo. Jednak sojusz Networksowy na 1800 może blokować nieco TMobile by coś samemu wywinąć z 5MHz 800.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #847046  autor: kozien70
 24 sty 2016, 11:40
Mixiorek pisze: Tak się zastanawiam czy my czytaliśmy ten sam raport? Założyłeś od początku tezę, że TMobile jest lepsze od Orange. Uważałeś tak przed badaniem i czytając ten raport chyba chciałeś ją potwierdzić. Typowy zabieg psychologiczny. Szukasz argumentów potwierdzających to co myślisz a nie dopuszczasz innych.
W skrócie zinterpretowałeś raport tak:
- Play najlepsze w połączeniach głosowych
- Plus najszybszy w data
- TMobile lepsze od Orange

Tyle, że to to Twoja interpretacja a nie to co jest w raporcie.
.
Trafione w sedno. Opisałeś typowe zachowanie Halset-a, czyli zagranie charakterystyczne dla manipulatorów. Facet jest chyba PH (handlarzem, sprzedawcą czegoś tam) i po jego wypowiedziach widać, że chyba miał niezłe szkolenia w manipulowaniu klientami.
Mixiorek pisze: Teraz tak. W każdym badaniu jest coś takiego jak błąd statystyczny. W tym autorzy piszą o 3%
Otóż to! Dlatego wcześniej napisałem, że wszyscy czterej badani prezentują ten sam wysoki wynik jakości dźwięku. Bo czym jest dla użytkownika np. różnica kilkunastu setnych procenta w ilości zerwanych połączeń? Przecież to nawet nie jest jedno połączenie na 100! I mieści się granicy błędu statystycznego, o którym napisałeś.

I szacunek za głębszą analizę raportu. Rzeczowo i konkretnie, a nie pod tezę. Halset jednak i tak się nie zgodzi. Powie, że nie masz w ogóle racji. Na niego szkoda prądu komputerze ;-)

Co do przypuszczalnej współpracy P4 i T-mobile przy LTE 800: MOCN LTE 800 dla P4 i Tm będzie analogiczną sytuacją jak obecny MOCN LTE 1800 O i Tm. Ciekawym, czy podczas następnego badania ci, którzy chcieli by pomiary 1800 O i Tm były robione jednocześnie, będą tak samo krzyczeć o nieuczciwości osobnego pomiaru w przypadku wspólnej 800ki Tm i Play :-D
 #847050  autor: Kryniczanin
 24 sty 2016, 11:54
Ok ja przyjmuję do wiadomości, że były też karty z kiosku, jednak jest jedno ale

Powinno się podać jakie to startery z jaką taryfą/ofertą. Ot tyle i aż tyle. Przecież każdy wie, że są taryfy z ograniczoną prędkością DATA. Np. w Play.

O LTE w T-Mobile na kartę to lepiej nawet nie wspominać...
 #847052  autor: goral2099
 24 sty 2016, 12:13
kozien70: Oczywiście, że powinny być takie sieci badane jednocześnie. Niezależnie jakiej firmy to dotyczy. Bo w końcu chodzi o warunki jak najbliższe do codziennego użytkowania. Obciążenie i ilość dostępnego pasma też powinny być różne, jak różne są na co dzień. To ma być test terenowy, a nie laboratorium. :)
 #847057  autor: kozien70
 24 sty 2016, 12:36
goral2099: masz rację, jednak obydwie strony mają swoje argumenty. Myślę, że jeśli P4 wejdzie w MOCN LTE 800 z T-mobile, to jedyną stroną chcącą przeprowadzać badania równoczesne będzie Polkomtel. 3 do 1 - czyli model badań osobnych pozostanie.
 #847062  autor: Halset
 24 sty 2016, 13:22
W ten sposób T-mobile opłatami od P4 za wpuszczenie na infrastrukturę LTE 800 będzie sobie rekompensował ew wydatek na drugi blok, który kupi w razie nieodebrania go przez NetNet (bardzo prawdopodobne).
Nie wierzę w to jak nie zobaczę. TM sobie strzeli w kolano, bo wcisnąć Play na LTE, który poza miastami nie ma prawie wcale swoich nadajników, zrobi z TM taką najlepszą sieć, że Hitler z grobu wstanie. Wg mnie - albo z Orange wspólne 15Mhz albo swoje 10Mhz po rezygnacji NN. Ale NN nie zrezygnuje, bo tak jest spierd....aukcja, że może odebrać i nie zapłacić.
http://www.telko.in/rezerwacyjne-targi
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na ostatnią wypowiedź rzecznika Orange. Stwierdził, że do końca roku zapewnią na terenie niemal całego kraju co najmniej LTE 75Mbit/s.
Orange najlepiej by zaczęło dzisiaj a TM czeka na decyzję NN. Stąd taka wypowiedź. My ruszamy, Niemcy nich myślą. Bo gdyby Niemcy wygrali drugi blok, który NN w końcu by nie odebrał mogą robić LTE sami.
Tak się zastanawiam czy my czytaliśmy ten sam raport? Założyłeś od początku tezę, że TMobile jest lepsze od Orange. Uważałeś tak przed badaniem i czytając ten raport chyba chciałeś ją potwierdzić. Typowy zabieg psychologiczny. Szukasz argumentów potwierdzających to co myślisz a nie dopuszczasz innych.
W skrócie zinterpretowałeś raport tak:
- Play najlepsze w połączeniach głosowych
- Plus najszybszy w data
- TMobile lepsze od Orange
Skąd Ty wyciągnąłeś takie bzdury?
Gdzie ja napisałem, że najlepszy w głosie jest Play? To Kryniczanin napisał, nie ja
Gdzie napisałem, że najszybszy jest Plus w data? Napisałem tylko, że przez LTE800 dużo zyskał
Gdzie założyłem, że TM jest lepsze od Orange?

Przejrzałem raport, tabelki, kodeki na których sieci opierały się podczas rozmów itd i wyciągnąłem wnioski.

Natomiast na trasie :
Orange rzadko kiedy spada poniżej AMR HR a Plus rzadko schodzi z AMR FR i co najwyżej spadnie do AMR HR. .
TMobile niestety przez obciążenie często (ok 5%) łącznie z P4 wpadają w kodek EFR lub niżej.
Najlepiej przez zasoby radiowe w tym przypadku kodeków HDVoice trzyma się Plus i rzadko kiedy leci w dół. Orange jest zaraz za Plusem.
Najwięcej procentowo w AMR leci Play, zaraz za nim Plus (patrząc tylko na tabelki) ze średniej wszystkich testów - aglomeracje, miasta i drogi. Najgorzej z tym Orange i to różnica między najlepszym a najgorszym jest ok 5%.
Raport i jego wyniki pokazały moim zdaniem (w skali kraju):
- Plus ma najwyższe wskaźniki prędkości DL i UL. Wynika to zapewne z tego, że jako jedyny operator ma LTE 800. Jednak wyniki pokazują, że ma również silne 3G wbrew twierdzeniu wielu osób, że jest inaczej
- Play ma najniższe wskaźniki prędkości DL i UL. Pytanie z czego to wynika? Prawdopodobnie brak własnej sieci na poziomie pozostałych trzech operatorów?
- W rozmowach wszyscy operatorzy są na zbliżonym poziomie choć w Plusie więcej rozmów (terytorialnie a nie na mieszkańca) idzie w 3G
- TMobile i Orange są na bardzo zbliżonym poziomie z subtelnymi różnicami, które nie powinny przekładać się bezpośrednio na jakość korzystania z sieci


1) Plus jak napisałem wyżej i kilka dni temu zyskał w data (aż 16 badanych było parametrów) - przez LTE800. 3G w Plusie jest zapchane jako data a nie jako voice. Na Voice mało kto narzeka
2) O Play również napisałem. Ta sieć ma najmniej zasobów i najmniejszą infrastrukturę
I chcieć czy nie chcieć - oni z reguły są skazani na ostatnie miejsce bo nie mają zasobów i dobrej infry.


A co do ostatniego wniosku, i do którego się przyczepiłeś wyżej - czyli Orange i TMobile.
Proste jak budowa cepa. Wystarczy spojrzeć na jedną tabelek podsumowujących,
http://www.telepolis.pl/zdjecie.php?f=/ ... -3.jpg&r=1

przeczytać raport albo go przynajmniej przejrzeć po wykresach, np przeczytać komentarz na telko in
Kod: Zaznacz cały
Na 16 parametrów związanych z transmisją danych Play wypadł najgorzej w 11. W kilku – z istotną różnicą w stosunku do konkurentów, w kilku – z nieznaczną. Dla porównania Plus wypadł najlepiej w 10 kryteriach. Ciekawe są różnice pomiędzy Orange i T-Mobile, które w znacznym stopniu współdzielą infrastrukturę transmisji danych. T-Mobile wypada na ogół lepiej, a różnice są niekiedy duże.
A potem samemu przejrzeć tabelkę, przeanalizować co się czyta i można wyciagnąć wniosek - kto wygrał test jako całość i w jakiej kolejności
1. Plus
2. TMobile
3. Orange
Z tym, że między 3 pierwszymi różnice są nieznaczne
4. Play - i niestety tu jest różnica znaczna. Ale głównie przez data, gdzie większość parametrów była badana w data.

Do do głosu - różnice są statystyczne i na pewno nie ja pisałem, że Play ma najlepszą jakość głosu.
Choć nie wiem jak liczyłeś ten spadek to 2G w przypadku Plusa ale śmiem twierdzić, że po przejrzeniu tabelek - najwięcej na 3G gada się w Play.
Play w miastach ma "najgorsze" wyniki sygnału RxLev - najmniej przypadków powyżej -65dBm. W tym wygrywa Plus, zanim Orange. Dużo słabiej TM a najgorzej Play ale niewiele gorzej od TM.
90,6% rozmów na drogach idzie w 3G a tylko 9,4% w 2G. Jest to najwyższy i najniższy wskaźnik spośród wszystkich operatorów.
A sorry chodziło Ci o drogi :)
Ale tutaj też jest ciekawa zależność. Otóż na drogach poza miastami tylko Play z data nie spada do 2G. Wszyscy pozostali jakiś tam procent się zdarza.
Jednak to TM ma 2,5x większy udział 2G przy transmisji danych niż Orange. Wskaźnik u obu operatorów jest na bardzo niskim poziomie.
No proszę Cię......
Piszesz o błędzie statystycznym na poziomie 3% a porównujesz wartość 1.10% do 0.41%. Przecież to poniżej 3%. Skoro w badaniach danych na trasie mamy 3% błędu statystycznego, to jak ktoś może brać po uwagę wartości <= 1% :)
To samo przy głosie.
Przy Twoich założeniach wg tabeli nr 9 to Plus ma 12,5 razy więcej DCR niż Play :)

Więc proszę nie tworzyć chorych teorii i odpier.... się ode mnie!
W przeciwieństwie do Was czytam ze zrozumieniem zanim się rzucę z teoriami
kozien70 pisze: Trafione w sedno. Opisałeś typowe zachowanie Halset-a, czyli zagranie charakterystyczne dla manipulatorów. Facet jest chyba PH (handlarzem, sprzedawcą czegoś tam) i po jego wypowiedziach widać, że chyba miał niezłe szkolenia w manipulowaniu klientami.
A Ty już w ogóle przegiąłeś palnik i mnie obrażasz :smt075
Sam sobie przejrzyj wyniki bo @Mixiorek też kilka błędów popełnił we wnioskach.
A tak - tylko klaszczesz jak zabawka na baterie
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, 18:37 przez Halset, łącznie zmieniany 10 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847064  autor: Halset
 24 sty 2016, 13:32
Równie dobrze można wskazać, że Play, TM, Orange i Plus też powinny być traktowane oddzielnie ze względu na roaming krajowy.
O tym również pisałem ale oczywiście Halset się czepia.
Zwróćcie uwagę, że rzecznik Gruszka, który zwykle jest szybki i strzela celne riposty teraz zapowietrzył się i siedzi jak mysz pod miotłą.
To również pisałem podczas wymiany zdań z kolegą Tylicza.
Gruszka się zapowietrzył bo nie wie jak wybrnąć z "Najlepsze LTE"
Problem jest taki w Play i sami sobie szkodzą
1) Wydają najwięcej na reklamę, zamiast inwestować najwięcej ze wszystkich opów
2) Sami sobie zapychają łącza tanimi z dużymi pakietami danych abonamentami. Niech jeszcze więcej rozdają to zaraz im się czerwone lampki będą zapalać i jeszcze rok czy dwa - na LTE będą u nich takie prędkości jak kiedyś w 3G.

Moje zdanie jest takie, że Play dzisiaj idzie drogą dawnej IDEI. Najmniej zasobów, najniższe ceny, najwięcej ludzi aż do zapalania się kontrolek na pulpicie. Dzisiaj to jeszcze w miarę chodzi głosowo (jak za duże obciązenie wpada w dobrze działający roaming) (Plus na 3G data leży ale głosowo daje radę) ale jak widać - data już wymięka. Dzisiaj sam osobiście jestem i tak zaskoczony wynikami Play (przede wszystkim głosowo) bo przypuszczałem, że wylądują na końcu (zasoby i wielkość sieci robi swoje - pewnych rzeczy się nie przeskoczy) ale jeszcze trochę i będą tracić dystans, bo radio nie jest z gumy. I jak kiedyś wszyscy będący w Plusie i Erze szydzili z Idei, tak niedługo będą to robić z Play. O ile w końcu zmienią politykę i się kuźwa dadzą sprzedać podmiotowi, który ma kasę (przecież i tak to nie Polska sieć, więc nasze PKB na tym nie straci). Dzisiaj Idea jako Orange to całkiem inna sieć.
"Badanie właściwe odbywało się na terenie całego kraju przy wykorzystaniu kart SIM dostarczonych przez operatorów. Badanie referencyjne prowadzono na ograniczonym obszarze przy wykorzystaniu kart SIM zakupionych w publicznie dostępnych punktach sprzedaży operatorów. Celem pomiaru referencyjnego była weryfikacja czy karty dostarczone do pomiarów przez operatorów nie są kartami uprzywilejowanymi. Szczegółowe zestawienie ilości pomiarów znajduje się w rozdziale 4 Raportu."
A błąd statystyczny bierzesz pod uwagę - te 3%? Załóżmy głosowo przed testem Play miał zero dropów a podczas tego testu miał 40 dropów ale zmieścił się w 3%? I co ? Zmienia to obraz?
Dla mnie to jest mydlenie oczy ale niech sobie każdy rozpatrzy jak chce.

Jedno co mogę napisać. Zasugerowałem się Kryniczanina teorią o odświeżanie kart SIM w Play. Ale patrząc na tabelki, to Play raczej po zbliżonych wynikach Voice leciał głównie na roamingu TM i tak myślę, że nie wszędzie ale z 90% na pewno badań było po TM. Reszta po Plusie jeśli chodzi o roaming.
Tu tylko pozostaje pytanie - czy nie było manewrów Playa odnośnie czasu siedzenia na roamingu. Np wiedział, że w danym miejscu jest większe obciążenie własnej sieci i "wpychał" na roaming.
Tego nie wiemy ale nie możemy wykluczyć.
Więc tutaj raczej Play nie kombinował.
Jeżeli do końca roku wszyscy operatorzy będą mieć LTE 800 oraz VoLTE, WiFi calling oraz agregację pasm to wtedy jestem bardzo ciekaw wyników bo uważam, że wtedy szanse i zasoby będą na bardziej zbliżonym poziomie niż są dziś i były w grudniu 2015 czyli wtedy kiedy miały miejsce testy. Tym bardziej jeżeli Orange uruchomi LTE 800 tylko na swoich zasobach (10MHz) a TM na swoich
Jak zakładam, że o zwycięstwo będą się bić Orange i TM (gdy LTE800 będą mieli wspólne), Plus i Play o ostatnie miejsce na podium.
Gdy LTE800 będzie miał Orange sam a TM z P4 - stawiam na wyniki sieci - 1) Orange 2)TM będzie walczył z Play o drugie 3) Plus poza podium
Kłopot może być w wyborze ścieżki, którą pójdzie TMobile. Tyle, że tu jeszcze nie wiadomo jak zachowa się wydmuszka Solorza czyli NetNet. Jeżeli TMobile zgarnie ich pasmo to sprawa jest raczej jasna. TMobile i Orange mają swoje zasoby LTE800, każdy po 10MHz. Networks buduje sieć na nowych pasmach bez dzielenia zasobów. Schody zaczną się gdy TMobile zostanie z 5MHz. Czy tak jak Orange zgłosi się do partnera z Networks z prośbą o dzielenie pasma czy może Prezes Sawicki, który jest moim zdaniem nieprzewidywalny wymyśli inny sojusz albo jeszcze coś innego. Czasu jednak moim zdaniem jest coraz mniej. Prezes Gaj chyba chce do końca stycznia rozdać rezerwacje. Zależy też od prawnych sztuczek Solorza i jego dworu. Może już się kończą możliwości i rezerwacje będą niebawem. Oby.
Najlepszym rozwiązaniem dla obu stron będzie wspólne 15Mhz na LTE800 jak dzisiaj mają wspólne LTE1800. Wymiana po prostu częstotliwościami.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, 16:14 przez Halset, łącznie zmieniany 6 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847068  autor: Halset
 24 sty 2016, 13:53
Jak Was czytam, to gdzie byliście 2 dni temu?????
Napisałem 22 stycznia godz. 19.10
Ale do meritum
1) Tutaj powinny być wyniki razem jak i osobno dla O i TM jeśli chodzi o U900 dla data.
2) Dla Play wyniki na macierzystej sieci i w roamingu
3) Dla Plusa - przy innych założeniach. Nie może być tak, że na potencjalnie nowszej i szybszej technologii, Plus ma 95% ilości badań na LTE a pozostałe sieci w granicach 70-80% - średnia 75%.
A dzisiaj dopiero się nad tym zastanawiacie. (dwa pierwsze punkty)
W takim tempie za trzy dni będziecie rozważać punkt 3 :mrgreen:

Ale NIeeeee!!!! Halset to manipulator :bootyshake:


Po wynikach tych testów można wysunąć taki wniosek, który poza już wcześniej wymienionymi przez Was - Play bardzo dużo zyskał zwłaszcza głosowo przez roaming w TMobile, natomiast TM - wręcz przeciwnie. Dlatego ja nie widzę współpracy Play TM na LTE800.
No chyba, że to początek rozpadu N! i zaczyna się alians Play TM??? Hmmm

Dlatego też patrząc na zasoby radiowe, powinien powstać drugi N! złożony z Plusa i Play.
A w przyszłości - zostanie Orange jako jedno sieć i UPC, która najpierw kupi Play a potem łyknie Plus.
Wiem, to na razie czcze gadanie ale naprawdę czekam na tą cholerną sprzedaż Play! Niech w końcu się sprzedadzą, UPC kasę ma. I wtedy jest szansa na to, że ja tam swój nr przeniosę.

Na podsumowanie (bez 3% błędu statystycznego) - i tak pisałem od samego początku
1) Plus wygrał dzięki LTE800 i przez to większość parametrów u niego była najlepsza. W przypadku data na 3G wyniki mogłyby być całkiem inne i wtedy zwycięstwo Plusa nie byłoby takie pewne. Jednocześnie w voice jest na ostatnim miejscu
2) TM i Orange zyskali na badaniu u900 i LTE naprzemiennie a kto wie, czy prędkości i parametry nie spadły by im poniżej wyników Play?
Przyglądając się wszystkim parametrom, TM jednak dalej przed O. Niewiele ale jednak.
3) Play wiele zyskał na roamingu i poza miastami, głównie dzięki dobremu ogólnemu poziomowi swojemu i TMobile ma takie wyniki jakie ma. Jeśli chodzi o głos, wykorzystał jakość TM w 100% a tam gdzie TM był słabszy, wtedy wykorzystał swoją siłę. W jakości połączeń mocno się poprawił i jakby patrzeć na wszystkie parametry i podzielić je na te ważne i te ważniejsze - Play w voice wygrywa. Bardzo niewiele ale jednak wyprzedził TMobile. Troszkę gorzej Orange. Najgorzej Plus bo najwięcej odstaje. Z tym, że to są tak małe różnice między operatorami w ogólnym zarysie, że prawie niezauważalnie. Ale na suchym danych jest jak napisałem,
Poza miastami również skorzystał Play na data przez roaming, bo wyniki byłyby znacznie gorsze niż są.
A jakiś czas temu był taki płacz, że Playa pierwszym roamingowcem nie będzie Plus.....

Ciekawa zatem jakby wyglądały wyniki, gdyby Plus był badany w 3G na takim samym poziomie jak reszta, Play był badany również jako sama sieć macierzysta i oddzielnie w roamingu dla każdego opa i jakby wyglądały wyniki TMobile i Orange, gdyby nie było naprzemiennie badań U900 i LTE1800, tym bardziej, że: Plus ma sam 20Mhz a niewiele jest szybszy, Play ma sam 10Mhz i jest zdecydowanie wolniejszy. Daje do myślenia?
Kto wie, gdyby TM i O nie dzieli naprzemiennie swoich zasobów podczas data a Plus nie był testowany w takiej ilości na LTE800, czy - o zwycięstwo walczyłby Play z N! a Plus byłby ostatni.

Jeszcze jedna sprawa. Play dużo się rozwinął w czasie przemieszczanie się bo o te wyniki się najbardziej bał. Ale zapomniał o jednym. O stacjonarnym działaniu sieci. Przeskok w roaming, gdy telefon jest na granicy zasięgu Play nie zawsze jest płynny. Znajomi właśnie wtedy narzekają gdy mieszkają w miejscach, gdzie zasięg Play jest i zanika i telefon skacze między Play a TM. Wtedy najczęściej zrywa połączenia albo w słuchawce osoba dzwoniąca słyszy "Abonent czasowo niedostępny" Tutaj tylko ratuje na sztywno ustawienie TM.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, 17:22 przez Halset, łącznie zmieniany 4 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847087  autor: bed
 24 sty 2016, 15:49
Mixiorek pisze:Na LTE800 spokojnie wystarczy 10MHz bo to częstotliwość "zasięgowa" a nie pojemnościowa więc tyle zasobów wystarczy. Tam gdzie ruch jest większy jest lub będzie LTE 1800 a tam gdzie ruch jest bardzo duży będzie LTE na 2600.
A czy podobnie czasem nie miało być z U900, który już w wielu miejscach jest zapchany?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #847088  autor: Halset
 24 sty 2016, 15:54
@bed ale 4.4 Mhz na dwóch a 10 Mhz dla jednego - to jest różnica chyba nie ;)?
kozien70 pisze:
Halset pisze: Za to Orange w U2100 ma niższe kanały
Nic to nie daje, różnica korygowalna tiltem anten.
Tak? To ciekawe, dlaczego TM mając niższe kanały w przypadku GSM900 jeszcze zasięg ma, gdy już Orange dawno zniknął w eterze? Też tiltem to może skonfigurować?
Jeśli P4 myśli o agregacji z obecnym LTE 1800, a pewnie myśli, to dogadywanie się z Plusem nie ma sensu ze względu na różnych vendorów sprzętu (P4 to Huawei, Polkomtel - Ericsson i NSN). Pozostaje T-mobile. Wg mnie z nimi się dogadają. W ten sposób T-mobile opłatami od P4 za wpuszczenie na infrastrukturę LTE 800 będzie sobie rekompensował ew wydatek na drugi blok, który kupi w razie nieodebrania go przez NetNet (bardzo prawdopodobne).
Ale przecież północ Polski w N! to NSN. Więc tak czy siak nie zawsze jest Huawei.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, 16:53 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847093  autor: ja.michal
 24 sty 2016, 16:49
Halset pisze:Na papierze najmniejsze zasoby. W rzeczywistości najmniejsze ma Play. W końcu Orange zyskał zasoby przez wspólne LTE (gdzie 12,5 z 15 należy od TM) oraz na U900.
I w rzeczywistości. Zasoby nie są wspólne, a Orange płaci za korzystanie z 1800 MHz T-Mobile. Druga sprawa, że Orange nie może do końca używać zasobów na 2100 MHz bo są zakłócane przez sprzęt przywożony zza wielkiej wody. Przynajmniej takie informacje są.
Halset pisze:Chyba wlaśnie tutaj jest pies pogrzebany. Z tego co słyszałem ale nie mam 100% potwierdzenia, Orange bardziej oszczędzał niż Niemcy i starał się to zrobić najniższym kosztem. Pytanie - sprzętowo i rozwiązaniami technicznymi, czy oprogramowaniem?
T-Mobile właściwie do niedawna miał szkielet użytkowany wyłącznie na potrzeby sieci komórkowej. Zauważ, że Orange ma sieć stacjonarną, a tak prędkości są większe i nie ma limitów na transmisję danych. Gdzieś to w szkielecie trzeba upchnąć.
kozien70 pisze:Pozostaje T-mobile. Wg mnie z nimi się dogadają. W ten sposób T-mobile opłatami od P4 za wpuszczenie na infrastrukturę LTE 800 będzie sobie rekompensował ew wydatek na drugi blok, który kupi w razie nieodebrania go przez NetNet (bardzo prawdopodobne).
Tylko pytanie czy Orange zgodzi się na taki manewr jako udziałowiec NetWorks!, oczywiście gdybanie bo szczegółów umowy nigdy nie poznamy. Jeżeli jednak T-Mobile będzie współdzielił zasoby z P4 to za jakiś czas klienci T-Mobile będą pluć na tą sieć bo dobrze każdy tutaj wie ile ruchu data generują klienci P4.
kozien70 pisze:Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na ostatnią wypowiedź rzecznika Orange. Stwierdził, że do końca roku zapewnią na terenie niemal całego kraju co najmniej LTE 75Mbit/s. Czyli ewidentnie LTE 800 na bloku 10 MHz.
Zauważyli. ;) Jako klient Orange cieszę się z tego faktu. Lepiej mieć maksymalnie 75 Mbps na 16-17 mln klientów, a nie 112 Mbps na ponad 20 mln.
kozien70 pisze:1800MHz, na szerokość niestety nie zwróciłem uwagi. Sprawdzę następnym razem :-)
OK, dzięki. :) Ciekaw jestem czy działają na jakimś wspólnym zakresie czy każdy na swoim.
kozien70 pisze:Tak, pojawi się - mówił o tym prezes Orange Polska parę miesięcy temu. Mają w planach test tej technologii w Polsce w tym roku i ew. komercyjne uruchomienie. Do tego właśnie między innymi potrzebna im była bardzo 800ka (przyspieszenie łączy miedzianych na terenach wiejskich, podmiejskich itp.) Z tej technologii (DSLTE) korzysta już od roku m.in. DT w Niemczech.
Ciekawe jak to się spisuje, jak są limity liczone o ile są.
Kryniczanin pisze:Tak, ciekawi mnie czy się wygadał czy to był już sygnał w świat, że jedno z małżonków idzie na kanapę spać :D
Eee tam. Analiza zadowolenia klientów i obciążenia sieci lub manewr, aby się UOKiK nie miał podstaw interesować współpracą.
hdfunpack pisze:Szerokość 15 Mhz
OK
Mixiorek pisze: Tam gdzie ruch jest większy jest lub będzie LTE 1800 a tam gdzie ruch jest bardzo duży będzie LTE na 2600.
Zawsze jest scenariusz, że Orange będzie odpalało 800 + 2600 MHz, a wspólne 1800 będą starali się marginalizować.
Halset pisze:Niech jeszcze więcej rozdają to zaraz im się czerwone lampki będą zapalać i jeszcze rok czy dwa - na LTE będą u nich takie prędkości jak kiedyś w 3G.
Ten moment już nastąpił. ;)
Halset pisze:Najlepszym rozwiązaniem dla obu stron będzie wspólne 15Mhz na LTE800 jak dzisiaj mają wspólne LTE1800. Wymiana po prostu częstotliwościami.
Dobra pod jakim względem? Dla T-Mobile i ich klientów może i tak, ale chyba nie dla Orange i klientów tej sieci. Jeśli do tego dołączymy DSLTE, o którym wyżej pisał kozien70, to lepiej dla Orange jeżeli będzie sam ze swoimi 10 MHz.
bed pisze:A czy podobnie czasem nie miało być z U900, który już w wielu miejscach jest zapchany?
W LTE nie będzie głosu na takich zasadach jak w 3G. Do tego U900 jest w praktyce na trzech operatorów, a nie dwóch. I...
Halset pisze: @bed ale 4.4 Mhz na dwóch a 10 Mhz dla jednego - to jest różnica chyba nie ;)?
... właśnie będzie więcej zasobów.
 #847096  autor: Halset
 24 sty 2016, 17:11
ja.michal pisze: I w rzeczywistości. Zasoby nie są wspólne, a Orange płaci za korzystanie z 1800 MHz T-Mobile. Druga sprawa, że Orange nie może do końca używać zasobów na 2100 MHz bo są zakłócane przez sprzęt przywożony zza wielkiej wody. Przynajmniej takie informacje są.
I jeszcze jak się mówi, że LTE800 dwa bloki, które wygrał Orange, jeden z nich może być zakłócany.
T-Mobile właściwie do niedawna miał szkielet użytkowany wyłącznie na potrzeby sieci komórkowej. Zauważ, że Orange ma sieć stacjonarną, a tak prędkości są większe i nie ma limitów na transmisję danych. Gdzieś to w szkielecie trzeba upchnąć.
Ok, rozumiem. Ale zauważ jedną rzecz.
TMobile wcześniej przed LTE800 zrobił testy jakości sieci. Wygrał ze wszystkimi, Plus był za nimi.
Dzisiaj Plus ma LTE800. Wyprzedził TMobile ale TMobile nadal przed Orange. W pierwszych testach przez TM nie było tak, że we wszystkim wygrał TM z Orange. Dzisiaj wiadamo, więcej danych leci po radiu bo moda na net mobilny ale nadal więcej parametrów jest za TM, który minimalnie tak wygrywa z Orange, jak również voice.
Skądś ta różnica musi wynikać.
Chyba, że zrobimy jakieś działania matematyczne z założeniem ilości użytkowników i wtedy się okaże, że jednak O jest przed TM. Ja osobiście już o tym pisałem, że działanie neta w Orange oceniałem wyżej niż TM. Ale TM rozmowy za to wyżej oceniałem. W teście TM zarówno w data jak i voice wygrywa, niewiele ale jednak po zsumowaniu wszystkich parametrów ma więcej lepszych niż Orange.
Tutaj trzeba również brać pod uwagę, że może Orange ma więcej ludzi w swojej sieci ale to TM jest obciążony również przez ludzi z P4, jako pierwszy partner roamingowy.

W każdym razie - rano powysyłałem do znajomych ten raport na maila. I telefonicznie rozmawiałem z kilkoma.
Śmiali się, że w pomorskim i aglomeracji Trójmiejskiej Plus Play i Orange mają DCR równe 0 :) a TM 0.41 dla miasta i 0.81 dla pomorskiego. Tu nawet jeden zaśmiał się i powiedział, że w jeden dzień w Orange psuje te wyniki. Podobnie z Play, gdzie kolega na automacie ma zrywane połączenia a jak ustawi na sztywno TM lub Plus - nie ma.. Ale no cóż....
Testy są i tak jest a znajomi mają po prostu do wymiany telefony :D
Ja chyba też muszę zmienić, skoro u mnie na chacie w łazience nie idzie gadać przez Orange :)
Tylko pytanie czy Orange zgodzi się na taki manewr jako udziałowiec NetWorks!, oczywiście gdybanie bo szczegółów umowy nigdy nie poznamy. Jeżeli jednak T-Mobile będzie współdzielił zasoby z P4 to za jakiś czas klienci T-Mobile będą pluć na tą sieć bo dobrze każdy tutaj wie ile ruchu data generują klienci P4.
Przecież o tym samym cały czas mówię.
Jedyna tylko szansa, jak się zrównają ceny i wtedy ludzie będą wybierać jako data nie tylko Play w pierwszej kolejności ale również inne opy.
Zawsze jest scenariusz, że Orange będzie odpalało 800 + 2600 MHz, a wspólne 1800 będą starali się marginalizować.
To też może być dobry plan ale z drugiej strony zaczyna się przez to dystans do N! i wspólnej sieci.
Ten moment już nastąpił. ;)
Ale tu nie ma sie z czego śmiać. Musicie pamiętać, ze jak Play skoczy z cenami, to ludzie będą szukać alternatywy gdzie indziej. Pierwszy w kolejce bo najbliższy cenowo jest Orange.
Problem jest taki, że usługi są dzisiaj na za niskim poziomie cenowym.
A ludzie chcą więcej neta i zaraz się u kogoś innego będą lampki palić.

Dobra pod jakim względem? Dla T-Mobile i ich klientów może i tak, ale chyba nie dla Orange i klientów tej sieci.

No ale nie znamy warunków współpracy odnośnie LTE1800. Czysty biznes. TM do Orange mówi: Ok, my mamy LTE1800, wy na nim śmigacie" A Orange - ok. My mamy LTE800 i możecie po nim też śmigać
Na takiej zasadzie wymiany. A potem mogą cudować wspólne agregacje i inne cuda na kiju.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847100  autor: p2225
 24 sty 2016, 18:10
Albo jeśli Orange chce wejść np. w LTE Broadcast to będzie musiał na stałe wyciąć sporą część pasma co może nie podobać się T-mobile, zwłaszcza że w wielu regionach pierwszy blok będzie zakłócany.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #847139  autor: Halset
 24 sty 2016, 21:06
Kryniczanin pisze:
A co do 3G. Pamiętaj, że docelowo to ma być wyłączone. Zostanie tylko 2G i VoLTE.
I to będzie głupota tysiąclecia.
Tak na spokojnie się jeszcze raz nad tym zastanowiłem
Będzie głupota i nie będzie, zależy jak się na to patrzy. GSM nie musi oddychać więc zawsze będzie dalej sięgać sygnałem niż U900 ale z drugiej strony GSM to tylko Voice a UMTS oprócz Voice, również data. Akurat to w Play nie grozi :mrgreen: Tam GSM 1800 pewnie z czasem wyłączą na rzecz LTE (VoLTE) a ten szczątek GSM900 to jest nawet niezauważalny.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847141  autor: ja.michal
 24 sty 2016, 21:12
Współczynnik można wyliczyć, właściwie dwa. Jeden ilość pasma używanego do rozmów i LTE (bez takich dziwactw jak CDMA czy WiMax), drugi ilość klientów. Z drugiej strony ciężko zrobić ten współczynnik dla Playa. Właściwie najbliżej prawdy byłoby obliczenie współczynnika dla zasobów LTE bo tylko w tej technologii nie ma roamingu krajowego (grupę Plusa liczę jako jedno).

GSM pewnie zostanie do głosu i M2M, a reszta do VoLTE. Może w perspektywie kilkunastu lat zostanie samo VoLTE.
  • Strona 361 z 1158
  • 1
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 1158
  • 1
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 1158