DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 29 z 95
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 95
 #847957  autor: p2225
 29 sty 2016, 09:33
Kurde... czyli kolejny rok minie i nie będzie pełnego HD Voice. T-mobile dopiero na końcu.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #847970  autor: Halset
 29 sty 2016, 11:10
Jak nauczył? Masz do tego 100% przekonania? Z tego co mi wiadomo, to współpracowali razem, więc nie siej teorii spiskowych :P

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847974  autor: Kryniczanin
 29 sty 2016, 11:21
Jak nauczył? Masz do tego 100% przekonania? Z tego co mi wiadomo, to współpracowali razem, więc nie siej teorii spiskowych :P
Nawet 5 latek wie, że jak jeden podmiot miał doświadczenie (Play) a drugi nie miał żadnego (T-Mobile) w HD Voice między operatorami to podmiotem dominującym i edukującym był podmiot z doświadczeniem.

Kierowca samochodu (T-Mobile i hd Voice w sieci) nie może uczyć latać pilota (Play i HD międzyoperatorski z KPN).
 #847977  autor: Halset
 29 sty 2016, 11:40
Wg myślenia 5-cio latka, czyli Twojego - to Orange i Plus pewnie też się uczyli od Play :)? Ciekawe, że Plus nie robi tego z Play a z Orange.
Dlatego sobie to tłumacz po swojemu
Wg Twojego toku myślenia, Play też się nauczył w ogóle HDVoice od TM, skoro Niemcy mieli pierwsi :)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847980  autor: Kryniczanin
 29 sty 2016, 11:44
Play też się nauczył w ogóle HDVoice od TM, skoro Niemcy mieli pierwsi :)
Czy przeczytanie M*I*Ę*D*Z*Y*O*P*E*R*A*T*O*R*S*K*I robi u Ciebie taki skręt kiszek? Ja wiem, że chciałbyś zgodnie z linią jaką nam prezentujesz żeby było to dzieło T. Jednak niestety prawda boli.
 #847983  autor: Halset
 29 sty 2016, 11:54
@Kryniczanin - nikt od nikogo nie zrzyna. Większość technologii już na świecie jest znana. A współpraca między operatorami jest po obu stronach, bo nie ma tak, że jeden u siebie grzebie (w systemie) a drugi na gotowe czeka.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #848001  autor: zajadacz
 29 sty 2016, 13:18
@Kryniczanin: Nikt nikogo nie musiał niczego uczyć. Istnieje coś takiego jak dokumentacja techniczna i rozwiązania wymiany ruchu, które jedynie wymagają implementacji i (czasem) dokupienia nowego sprzętu. Uwierz mi, że każdy bardziej rozgarnięty inżynier zaimplementuje Ci wszystko pod warunkiem, że powiedzą mu co ma osiągnąć oraz dadzą potrzebny sprzęt z dokumentacją. Nikt nikogo nie musi uczyć.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #848005  autor: kozien70
 29 sty 2016, 13:30
Chciałem zauważyć, że korporacja Orange ma ogromne doświadczenie w wymianie ruchu IP - jako jeden z największych dostawców w Europie oferują innym telekomom tę usługę już od dłuższego czasu.
Kolejna sprawa: Orange już w 2012 roku uruchomiło międzyoperatorską wymianę ruchu po IP (a więc również HD Voice) między Rumunią a Mołdawią. Od nikogo nie muszą się niczego uczyć ;-)
 #848008  autor: Kryniczanin
 29 sty 2016, 13:44
@Kryniczanin: Nikt nikogo nie musiał niczego uczyć. Istnieje coś takiego jak dokumentacja techniczna i rozwiązania wymiany ruchu, które jedynie wymagają implementacji i (czasem) dokupienia nowego sprzętu. Uwierz mi, że każdy bardziej rozgarnięty inżynier zaimplementuje Ci wszystko pod warunkiem, że powiedzą mu co ma osiągnąć oraz dadzą potrzebny sprzęt z dokumentacją. Nikt nikogo nie musi uczyć.
Są też pionierzy i są też uczniacy. Dokumentacja dokumentacją, jednak najważniejsze jest doświadczenie i udane działanie :-)
Od nikogo nie muszą się niczego uczyć ;-)
No bo mają doświadczenie w grupie.

Słyszałeś o wymianie T-Mobile międzynarodowej w HD choćby PL - DE. Sąsiednie kraje olbrzymia liczba połączeń...

Jednak trzeba się cieszyć. HD Voice to będzie rewolucja.
 #848046  autor: p2225
 29 sty 2016, 17:34
Orange wprowadzając HDV w Polsce w informacji prasowej przekazał, że HDV można uzyskać również w roamingu zagranicznym.

@Kryniczanin @kozien70 dzisiejsza informacja prasowa Orange mówi o uruchomieniu do końca roku HDV z "wyżej wymienionymi sieciami", czyli Play i Plus i do testów dołączy T-mobile, a telepolis w newsie pisze: "Do końca roku HD Voice będzie dostępny w ramach połączeń ze wszystkimi sieciami - wkrótce do testów dołączyć ma T-Mobile."
Sądzę, że nałożyli poprawkę na termin uruchomienia żeby nie było sytuacji podobnej do metra, że rok temu miało być i nadal nie ma zasięgu. Pewnie HDV na wiekszości numerów będzie trochę wczesniej.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #848049  autor: kozien70
 29 sty 2016, 17:39
Też tak uważam. MaciejM podawał wcześniej różne newsy odnośnie HD Voice w Orange, do tej pory wszystkie się sprawdziły. Pisał również o uruchomieniu w O ze wszystkimi do połowy roku, więc optymistycznie zakładam, że to też się sprawdzi :)
 #848052  autor: p2225
 29 sty 2016, 17:54
Oby nie zapomnieli również o podłaczeniu call center, bo przy tym hałasie jaki tam mają to czasem ciężko się dogadać.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #848054  autor: kozien70
 29 sty 2016, 17:56
@Kryniczanin: Odnośnie stacjonarnej tradycyjnej telefonii (czyli PSTN) HD Voice jest niemożliwe. PSTN używa kodeków wąskopasmowych G.711. Technika, mająca już dobre kilkadziesiąt lat :)
Co się tyczy zaś telefonii stacjonarnej VOIP - tu byłoby to możliwe (np. w Niemczech DT ma HD Voice między stacjonarnym VOIP a komórkami) jednak problemy są dwa: po pierwsze potrzebna jest modernizacja punktów styku (dużo operatorów mimo sieci i ruchu VOIP ma punkty styku w technologii TDM), a po drugie tutaj jeszcze wchodzą w grę rzeczy stricte finansowo biznesowe pt. stawki FTR w rozliczaniu hurtowym ruchu międzyoperatorskiego. Dla wymiany po IP są one teraz podobno takie, że dużym operatorom stacjonarnym mało się opłaca przejście z TDM-a.
Jak widzicie, HD Voice między sieciami to nie tylko proste pstryknięcie prztyczka w serwerze ;-) Oprócz kwestii technicznych dochodzi też biznes.
 #848104  autor: kozien70
 29 sty 2016, 21:26
Tak, ale zauważ, że HD Voice stacjonarny wymaga (w dużym uproszczeniu) telefonii IP. W obecnej sieci telefonii tradycyjnej PSTN jest to niemożliwe. A plan Orange, który tam opisano, czyli wyłączenie do 2020 roku PSTN i całkowite przejście na VOIP jest owszem, bardzo fajny, ale czy realny? To raptem 4-5 lat. Może we Francji...Ale w całej grupie, włącznie z Polską? Hmm...jestem sceptyczny, czy to się uda. Wbrew pozorom tylko w naszym kraju to jeszcze kilka mln linii. Jestem ciekaw, jak się to potoczy.
 #848132  autor: ja.michal
 29 sty 2016, 23:30
Przecież już nowe routery z telefonem od Orange to VoIP. Sieć muszą i tak wymienić bo aktualne niektóre linie miedziane to jakaś pomyłka. Widać, że to robią, powoli. Zapewne wszystko jest przemyślane i czekają na zakończenie spraw z sieciami w ramach POPC. Stawiam, że Orange wolałoby uwolnienia w większej ilości gmin, a patrząc po tym co się stało po uwolnieniu tych kilku chyba byłoby pozytywne uwalnianie kolejnych.
  • Strona 29 z 95
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 95
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 95