DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 6 z 39
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 39
 #849386  autor: Halset
 04 lut 2016, 23:25
Tylko, że 20 MHz dla Networks! nie ma żadnej korzyści dla klienta. 15 Mhz to wystarczająco dużo dla nich. Play najpewniej i tak nie dostanie dostępu do LTE 800 Networks! (do LTE 1800 nie ma), więc lepiej jak Play ma więcej pasma i będzie przymuszony do budowy własnej sieci.
Ale o to właśnie chodzi, że Play nie wybuduje własnej sieci. Wybuduje absolutne wymagane minimum. Tylko tyle i aż tyle.
Jako klient wolę porządną sieć i nawet do niej dopłacić (N! czy Plus), niż coś składanego jak karton (Play) tylko z każdej strony dyktą innego koloru.
Wg mnie więcej pasma dla Play będzie stratą tych zasobów i obawiam się, że skończy się to jak u Solorza. Czyli zasoby są a sieć nie wyciąga maksa.
Dzisiaj nie mają dostępu do LTE w ramach roamingu ale w przyszłości może się to zmienić. KIedyś też do 3G poza miastami (Aero2 czy U900 od N!) nie mieli wstępu a dzisiaj mają.

Może pojadę teraz po bandzie (i zajdę za skórę zwolennikom Play) ale jak tylko się pojawiła aukcja, pierwszy pisałem (na głównej telepolis pod newsami w komentarzach), że dla Nas będzie lepiej jak łyknie po 10Mhz Orange, 10Mhz Tmobile i 5Mhz Plus. I te sieci wybudują po 10Mhz LTE (Plus przed aukcją miał 5Mhz Sferii a teraz się to nazywa Midas) a Play będzie miał z czasem dostęp do ich LTE w ramach roamingu. Tego się trzymam i moim zdaniem, to byłaby najlepsza sytuacja dla klienta. Ale ceny z kosmosu, syf za syfem w tej aukcji oraz.....wyszło co wyszło i zmieniło ten obraz.
Dlatego uważam, że to TMobile powinien łyknąć te 10Mhz. A jeżeli Solorz nie ma kasy, powinien się dogadać z Play i zrobić wspólne LTE800. 20Mhz Solorza w LTE1800 mu starczy aby się odetkać po zamuleniu przez Play wspólnego 10Mhz LTE800, już nie wspominając że mają jeszcze 2600 (Plus 3 bloki, Play 4 bloki)
Dla NAS WSZYSTKICH i naszego dobra - powinien powstać NetWorsk 2 - czyli połączenie Plus i Play.

To jest moje zdanie :-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849390  autor: ja.michal
 04 lut 2016, 23:35
O jednej ciekawostce zapominamy tutaj. Orange i T-Mobile mają tylko po trzy bloki w 2600 MHz. Polkomtel i Play po cztery. Także Play z Polkomtelem będzie miał najszybsze LTE tam gdzie będą. Ba, Polkomtel może agregować już 5 MHz 800 + 20 MHz 1800 + 20 MHz 2600.

Wpuszczenie klientów Playa do LTE w N! to na pewno plus, ale dla klientów Playa, a nie Orange czy T-Mobile.
 #849392  autor: p2225
 04 lut 2016, 23:38
ja.michal pisze: Ba, Polkomtel może agregować już 5 MHz 800 + 20 MHz 1800 + 20 MHz 2600.

oraz 50MHz 2600 TDD. Tak, jest możliwe łączenie TDD z FDD.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #849393  autor: ja.michal
 04 lut 2016, 23:42
Właśnie miałem dopisać o tym łączeniu FDD z TDD. Potężna ilość pasma jest teraz w grupie Plusa.

Orange, obok Nordiska (ale tutaj małe zasoby) ma jeszcze atut w postaci 450 MHz. Do pokrycia idealne.
 #849394  autor: p2225
 04 lut 2016, 23:44
Nie wiadomo w sumie jaki los czeka ten blok TDD z racji tego, że Aero2 nie wypełniło wymagań pokryciowych. Zresztą i tak spisali go na straty. http://www.wykop.pl/link/2401174/aero2- ... internetu/
Ostatnio zmieniony 04 lut 2016, 23:45 przez p2225, łącznie zmieniany 1 raz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #849395  autor: Halset
 04 lut 2016, 23:44
Plus też 4 bloki na 2600 łyknął?
Kurdę byłem przekonany, że najwięcej ich ma Play :)

Wpuszczenie klientów Playa do LTE w N! to na pewno plus, ale dla klientów Playa, a nie Orange czy T-Mobile.
Ale nie tylko N! ale również w Plusie. Gdyby nie powstał N!2
Jak powstaje N!2 to roaming już nie potrzebny

I jako ciekawostkę trzeba brać pod uwagę, że Solorz z Play razem przy 5Mhz LTE800 Play mają więcej zasobów niż N!. Ale są dwie wady
1) Orange i TM mają zdecydowanie bogatsze matki sieci więc większy kapitał finansowy
2) Lenistwo i oszczędności Zygusia i brak pełnej infry Play oraz praktycznie inny sprzęt od Solorza (nie NSN i inne tylko Huawei)

Alians z Play jest szansą na odrodzenia Plusa - w końcu!, i w końcu wykorzystanie wszystkich zasobów a nie chomikowanie ich w piwnicy albo na strychu, jak to dzisiaj Zębaty robi. Sieć Plus w końcu również by miała ręce i nogi. A Play nie byłby oklejony dyktami róznych kolorów. Zyskują sieci, zyskują klienci. Wszyscy są szczęśliwi :smt007
Właśnie miałem dopisać o tym łączeniu FDD z TDD. Potężna ilość pasma jest teraz w grupie Plusa.
Tak ogromne :) Ale ich szkielet się nie nadaje do tego i nie wiem czy przy takiej agregacji - 25% by z tego wyciągnął ;)

Z drugiej mańki - ciekawe co zrobi Orange z 450Mhz. Ma ich trochę ;)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849399  autor: ja.michal
 04 lut 2016, 23:52
Przyszło mi do głowy inne rozwiązanie, ale niestandardowe i ciekawe czy na to UKE się zgodzi. Przekształcenie tego pasma 38 na szczelinę FDD do downloadu (coś jak pasmo 44 czy 11). Pewnie byłby potrzebny specjalny sprzęt do tego, ale co za problem skoro do 450 MHz również musieli go stworzyć? Wtedy, na zasobach Plusa i tylko wyższych częstotliwościach dla downlinku byłoby teoretycznie 90 MHz (20 MHz 1800 + 20 MHz 2600 + 50 MHz 2600).

Na razie widzę, że maksymalna agregacja z czterech pasm to 80 MHz, ale w paczkach po 20 MHz (również tych z zakresu tylko dla downlinku).

Halset pisze:Z drugiej mańki - ciekawe co zrobi Orange z 450Mhz. Ma ich trochę ;)
Podobno analizują. ;)
 #849402  autor: Halset
 05 lut 2016, 00:04
ja.michal pisze: Podobno analizują. ;)
Mi chodziło o to, czy nie zrobią z tego LTE, przynajmniej w najbliższej przyszłości.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849409  autor: ja.michal
 05 lut 2016, 00:24
Ktoś o to zapytał i chyba rzecznik na blogu gdzieś w komentarzach napisał, że analizują różne scenariusze.
Nie sądzę, że będą trzymać nieefektywne CDMA, a wszystko okaże się kiedy przedłużą rezerwację. Na razie będzie problem jak wycenić to pasmo.
 #849414  autor: kozien70
 05 lut 2016, 00:37
Zrobią, zrobią LTE 450. Pasmo idealne do M2M, internetu rzeczy. No i do VoLTE, bo lepszego zasięgu wewnątrz budynków nic nie zapewni. Tyle, że tu muszą pojawić się smartfony obsługujące LTE 450.
 #849415  autor: ja.michal
 05 lut 2016, 00:40
Czyli najprędzej można spodziewać się urządzeń od Huawei. Doświadczenie już mają przy modułach na tą częstotliwość. Ciekawe jak będzie rozwiązana sprawa anten. W końcu dwa razy większa niż na 900 MHz.
 #849416  autor: zajadacz
 05 lut 2016, 00:54
@Halset: Nie wiem czy przeglądałeś załączniki do dokumentacji aukcyjnej. Play już jest zmuszone wybudować ogólnopolską sieć. I czy zrobią to na 5MHz czy na 10 MHz to ta budowa będzie ich kosztować tyle samo, a im więcej pasma tym lepiej dla klienta. Wymagania z załączników są dość surowe. Podana jest lista gmin, w których ma być zasięg, a nawet dokładne współrzędne geograficzne gdzie UKE będzie mierzyć poziom sygnału. Całość procesu inwestycyjnego i weryfikacyjnego będzie się odbywać za obecnych rządów, a znając szeryfową, to nie odpuści wymogów pokryciowych.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849417  autor: Halset
 05 lut 2016, 01:09
@zajadacz
Tak czytałem. Czytałem również "stekanie" P4 przed aukcją. Play nie ma kasy i wybuduje tylko minimum tego co jest wymagane. Już trzeci raz to piszę :-)
Jak napisał Witek, dla P4 liczy się pojemność.
I już kolejny raz podkreślam. Powinien Play współpracować z Plusem to i koszty będą mieli mniejsze tak jak jest w przypadku Orange i TMobile
Czekam na ten NetWorks nr 2 jak na zbawienie :-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849420  autor: zajadacz
 05 lut 2016, 01:34
Halset pisze:dla P4 liczy się pojemność.
I tu masz odpowiedź dlaczego po wybudowaniu tego minimum będą musieli za chwilę dobudować resztę, żeby mieć tyle co inni. Pojemnościowo sieć im nie wyrobi. Już są miejsca, gdzie P4 ma więcej stacji od reszty, bo np. byli pierwsi w jakimś mieście z UMTS i wszyscy poszli do nich. Oni już mają najwięcej użytkowników mobilnego internetu, a nawet nie mają zasięgu w całej Polsce. Co dopiero będzie jak będą go mieć? Paradoksalnie jak będą mieć 5 MHz to będą musieli stacje stawiać gęściej niż jakby mieli 10 MHz, bo pojemnościowo sieć szybciej klęknie. Mówię Ci, za 3 lata, jak już będą mieć własny ogólnopolski zasięg, to sami będą sobie pluć w brodę, że wcześniej nie zaczęli go budować. To samo było ze szkieletem, wszyscy psioczyli na Play, że słabe, że mało wydajne radiolinie, że światłowodów nie mają itp. A ja mówiłem, że jakby chcieli to by dawno wybudowali sobie szkielet i że powinni się wziąć za budowę 2 lata wcześniej niż się wzięli. I teraz mają dobry szkielet. Tamta sytuacja ich czegoś nauczyła, ta też ich nauczy.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849421  autor: ja.michal
 05 lut 2016, 03:12
Tak patrząc po tym co się dzieje pytanie czy to nie inni będą sobie pluć w brodę, a nie Play. Dopiero teraz są kończone sieci w ramach POPC do których mogą wpiąć się również operatorzy komórkowi. Dopiero teraz mają pojawić się ułatwienia w budowie sieci światłowodowej w pasach drogowych. Także może się okazać, że odciąganie budowy sieci przez Playa nie jest taka do końca pozbawiona sensu. Może się okazać, że zrobią to taniej niż inni.
 #849422  autor: Kryniczanin
 05 lut 2016, 06:07
I tu masz odpowiedź dlaczego po wybudowaniu tego minimum będą musieli za chwilę dobudować resztę, żeby mieć tyle co inni.
Myślisz, że takie będzie zainteresowanie ich ofertą - ludzie tak gwałtownie będą uciekać od T-Mobile i Orange? Zwłaszcza, że Orange jest niekwestionowanym liderem taniości. Co do Plusa to wiele zależy od ich sieci 1800 w 2018.
Tak czytałem. Czytałem również "stekanie" P4 przed aukcją. Play nie ma kasy i wybuduje tylko minimum tego co jest wymagane. Już trzeci raz to piszę :-)
A minimum to zasięg ogólnopolski.
I już kolejny raz podkreślam. Powinien Play współpracować z Plusem to i koszty będą mieli mniejsze tak jak jest w przypadku Orange i TMobile
Chyba tylko na stacjach bo sieci się gryzą.
 #849447  autor: zajadacz
 05 lut 2016, 10:19
Kryniczanin pisze:Myślisz, że takie będzie zainteresowanie ich ofertą - ludzie tak gwałtownie będą uciekać od T-Mobile i Orange? Zwłaszcza, że Orange jest niekwestionowanym liderem taniości. Co do Plusa to wiele zależy od ich sieci 1800 w 2018.
Ludziom wydaje się, że Play jest najtańszy. I jeszcze minimum ze 2-3 lata to potrwa zanim będą myśleć inaczej. Co więcej Play już ma najwięcej użytkowników mobilnego internetu, mimo iż ich sieć jest mocno ograniczona terytorialnie i z tego względu, dla mnie Play jako mobilny net jest nie do zaakceptowania. Co się stanie jak wybudują ogólnopolski zasięg i tacy jak ja uznają, że ta sieć nadaje się do mobilnego internetu? Znowu przybędzie klientów.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849481  autor: pakierhakierxd
 05 lut 2016, 12:29
Oferty wszystkich operatorów obecnie są podobne ;)

Pozdrawiam :)
 #849486  autor: Halset
 05 lut 2016, 13:04
Play jest nadal najtańszy. Dzisiaj dalej ludzie biorą abo ze słuchawką.
W Play za 69,99zł ma wszystko no limit razem z netem (wiadomo jaka jest gwiazdka)
W TM trzeba wydać 79,99 aby mieć 5GB
W Orange za 89.99 %GB i przy przedłużaniu umowy dodatkowe do 5GB lub 6 miesięcy za 0zł przy przenoszeniu numeru.
W Plusie 69.99zł za no limit i 5GB neta.

Więc nadal w przedziale 40-60zł czyli najpopularniejszych abonamentach Play daje najwięcej. A to więcej to pakiety danych. A reszta albo mniejsze pakiety ale do stacjonarnych trzeba dopłacić.
Więc nie są podobne.

@Kryniczanin - nju mobile to nie całe Orange. Orange jest tani ale Play jest nadal najtańszy. Chyba, że zaliczasz się do Orange Open, wtedy Orange wychodzi taniej.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849487  autor: Kryniczanin
 05 lut 2016, 13:10
Halset

Czemu manipulujesz? W Orange jest pół roku gratis więc nawet przy 89,99 są tańsi od Play 69,99. Opłata aktywacyjna w Orange podobnie najniższa. Najniższa kwota za mały no limit przy przedłużeniu voice, net najtańszy, karta najtańsza, submarka najtańsza.
  • Strona 6 z 39
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 39
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 39