DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 20 z 39
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 39
 #852607  autor: goral2099
 24 lut 2016, 14:30
Na Telko.in albo na rpkom.pl jest wywiad z prezesem P4, w którym można przeczytać, że decyzji jeszcze nie ma. P4 nie chce bloku E i ewentualnie zastanowi się nad blokiem C jak będzie taka opcja. Prezes nie widzi możliwości odebrania/zmiany opłaconej i wykorzystywanej rezerwacji. Czyli nadal sytuacja patowa.
 #852905  autor: PawlusG
 25 lut 2016, 22:28
TM opublikował wyniki po 4Q2015.
Nie wygląda to zbyt różowo.
Coś mi się wydaje, że to może zaważyć na decyzji o kupnie drugiego bloku LTE800.

:)
 #852983  autor: Halset
 26 lut 2016, 11:00
Orange ma zdecydowanie gorsze wyniki a kupił dwa za 3mld. Więc myślisz, że TM tego nie weźmie?
Korporacja robi przymiarke dużo wcześniej
I druga sprawa. Myślenie masz typowo polskie czyli tu i teraz. Korporacja myśli na kilka lat do przodu czyli długoterminowo To jest inwestycja a to się nie zwraca w jeden rok

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853293  autor: PawlusG
 27 lut 2016, 21:16
Orange kupuje dwa bloki za 3 mld, a TM by miał kupić tyle samo za 4 mld.
Przychody Orange w zeszły roku 11,8 mld zł, TM 6,5 mld zł.
Bardziej przejrzyste będzie podanie EBITDA, która dla Orange wynosi 3,5 mld, a dla TM 2,4 mld zł.
W dużym uproszczeniu: Orange bloki LTE kosztują 25% rocznych przychodów, podczas gdy dla TM to ponad 60%.
Ta długofalowo myśląca korporacja TM szukając na ślepo zysków wprowadziła opłaty za sprawdzanie konta, włączanie usług bez zgody etc. a teraz się dziwią, że klienci od nich odeszli.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2016, 23:15 przez PawlusG, łącznie zmieniany 1 raz.

:)
 #853305  autor: op252
 27 lut 2016, 22:54
PawlusG pisze: W dużym uproszczeniu Orange bloki LTE kosztują 25% rocznych przychodów, podczas gdy dla TM to ponad 60%.
Jeszcze ciekawiej wygląda to w odniesieniu do zysku bo dla T-mobile to prawie 100% zysku netto przez 4 lata :) A wtedy takie kwiatki że trzeba do nich dzwonić by łaskawie wpuścili kartę do LTE :)
 #853308  autor: Halset
 27 lut 2016, 23:44
PawlusG pisze:Orange kupuje dwa bloki za 3 mld, a TM by miał kupić tyle samo za 4 mld.
Przychody Orange w zeszły roku 11,8 mld zł, TM 6,5 mld zł.
Tylko, że to wynik za całą grupę Orange, gdzie masz jeszcze TV, stacjonarny telefon i net oraz to, że Orange ma spadek przychodów a Tm ma wzrost.
A także, że zysk Orange spadł aż o 52.5%.
Bardziej przejrzyste będzie podanie EBITDA, która dla Orange wynosi 3,5 mld, a dla TM 2,4 mld zł.
To od razu widać, że TM lepiej zarządza kasą, bo Orange na sucho ma zysku 29% a TM 36%.
Ta długofalowo myśląca korporacja TM szukając na ślepo zysków wprowadziła opłaty za sprawdzanie konta, włączanie usług bez zgody etc. a teraz się dziwią, że klienci od nich odeszli.
A co powiesz o Play, który ma teraz ponad 6mld długu a firma jest wyceniona na około 7,5mld.

I druga sprawa- nie bierzesz pod uwagę, że TM zarabia w innych państwach. Orange podobnie

Tylko, że TM nie ma takich złych opinii wśród inwestorów
http://gsmonline.pl/newsy/tmobile-polsk ... 8-prognozy
a sytuacją Orange są rozczarowani inwestorzy
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Orange- ... 23803.html
op252 pisze: Jeszcze ciekawiej wygląda to w odniesieniu do zysku bo dla T-mobile to prawie 100% zysku netto przez 4 lata :) A wtedy takie kwiatki że trzeba do nich dzwonić by łaskawie wpuścili kartę do LTE :)
Jeszcze ciekawiej - myślisz jak polski polityk czyli jedną kadencję
Taka firma myśli o takiej inwestycji na co najmniej 10 lat jak nie więcej.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853319  autor: Kryniczanin
 28 lut 2016, 06:32
Tylko, że to wynik za całą grupę Orange, gdzie masz jeszcze TV, stacjonarny telefon i net oraz to, że Orange ma spadek przychodów a Tm ma wzrost.
A T-Mobile jest sam jak palec. GTS nigdy nie istniał i nie został wchłonięty. :mrgreen:
 #853333  autor: Yey
 28 lut 2016, 11:14
Halset pisze: I druga sprawa- nie bierzesz pod uwagę, że TM zarabia w innych państwach. Orange podobnie
Zakładasz, że globalna korporacja chętnie sypnie kasą zarobioną w innych krajach do polskiego budżetu bo ktoś "napompował" aukcję? Polski rynek telekomunikacyjny nie jest super dochodowy (i dobrze, bo dla klienta jest taniej). Pomyśl jednak jak obiektywny manager: może lepiej wypompować kasę do kraju gdzie przychód z klienta jest wyższy i tam powiększać bazę klientów i liczyć na szybki zwrot inwestycji?
Halset pisze: a sytuacją Orange są rozczarowani inwestorzy
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Orange- ... 23803.html
Owszem inwestorzy Orange byli rozczarowani obniżeniem wypłacanej corocznie dywidendy.
A możesz mi przypomnieć jako ekspert od TM, kiedy ostatnio TM Polska S.A. wypłaciła jakąś dywidendę swoim akcjonaruszom? :mrgreen:
Halset pisze: Jeszcze ciekawiej - myślisz jak polski polityk czyli jedną kadencję
Taka firma myśli o takiej inwestycji na co najmniej 10 lat jak nie więcej.
Tu masz rację trzeba myśleć, że za 10 lat znów trzeba będzie za te pasma zapłacić...
Natomiast przez 10 lat wypada z klientów te 2 mld zł jakoś wycisnąć - jakieś 20zł rocznie z każdego klienta.
To możliwe, ale na razie za bardzo TM nie wychodzi.
 #853340  autor: Halset
 28 lut 2016, 12:26
@Kryniczanin - ale porównałeś Dawida do Goliata

@Yey
Co do Orange. Nie tylko o dywidente chodzi. Wiesz co to znaczy spadek przychodów o 52,5%?

Skoro lecą na dwa bloki za 4mld to chyba jest dla nich opłacalne.
Zatrudnij się u nich :mrgreen: i powiedz im że robią wielki błąd. Przekaż im, że lepiej będzie jak Play kupi za 0,5mld bo Polscy konsumenci łącznie z Yey liczą na tanie LTE w całej Polsce, bo gdy P4 to przejmie, jest jest szansa, że w jajku niespodziance z Żabce będą kupony na 100GB neta lub no limit w Play.
A Oni się pewnie się zgodzą, Play łyknie za pół darmo i będzie jeszcze na roamingu dla TMobile zarabiał. :D albo bardziej na głowę wlezie Niemcom i po wszystkich stacjach z wszystkimi częstotliwościami będzie pasożytował.

Tam są mądrzejsze głowy od Ciebie i ode mnie. Pamiętaj, że to jest zawsze konflikt interesów między korporacją a konsumentem. Konsument chce płacić jak najmniej, firma chce zarabiać jak najwięcej. Jeśli to zrozumiesz, to jest już jakiś postęp.
Nie oceniam sytuacji z punktu mojego portfela, tylko z punktu firmy.
I dalej uważam, że dzisiaj usługi są za tanie i powinny iść w górę. A Kowalski chce dalszego spadku cen. Polak zawsze chce więcej a najwięcej żądają Ci, co najmniej płacą.
Czyli jak to przysłowie mówi "Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje" a na Polskie - najwięcej zawsze wymagań mają klienci najmniej opłacalni dla podmiotu.

Orange płaci ponad 3mld za dwa bloki, TM dokłada 1 mld więcej. Jeśli zatem się na to rzucają, to oznacza, że ich stać i się im opłaca.
A za 10 lat może się wiele zmienić. Może TM opuści Polskę? Może P4 zostanie w końcu sprzedany?
Może Solorz oleje Polsat i Plusa i pójdzie do Iraku robić biznes na ropie? Może dojdzie do jakieś konsolidacji na Polskim rynku? Zobacz ile się zmieniło przez ostatnie 10 lat. Niecałe 10 lat temu na rynku pojawił się Play.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853351  autor: zajadacz
 28 lut 2016, 13:08
Halset pisze:Tam są mądrzejsze głowy od Ciebie i ode mnie.
Ta, i te "mądre głowy" wprowadziły 4 gr za sprawdzenie stanu konta. Bitch please. Oni (Niemcy) nie mają pojęcia o polskim rynku. Zresztą wystarczy popatrzeć na to jakie ceny i jakość sieci mają sieci niemieckie w Niemczech... Co więcej T-Mobile jako jedyna sieć, do niedawna nawet nie próbowała podejmować walki z Playem (Orange i Polkomtel chociaż próbowali). A Play od 10 lat konsekwentnie realizuje strategię marketingową i buduje spójny wizerunek firmy. No i mają tego efekty.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #853366  autor: Halset
 28 lut 2016, 14:56
zajadacz pisze:Co więcej T-Mobile jako jedyna sieć, do niedawna nawet nie próbowała podejmować walki z Playem (Orange i Polkomtel chociaż próbowali). A Play od 10 lat konsekwentnie realizuje strategię marketingową i buduje spójny wizerunek firmy. No i mają tego efekty.
Próbowała, próbowała. No limit wprowadzili zaraz za Play. Zmiana strategii nastąpiła za czasów Rakowieckiego.
Jak wszedł NJU Mobile, TM też odpowiedziało Heyah. To Plus długo się zastanawiał jak z tym wejść.

Czego efekty Play? Bo ludzi ma dużo i drugą największą siecią? Daj spokój :) Ceną w Polsce wszystko zrobisz bo my mamy taką mentalność. Wystarczy przypomnieć jak się ludzie zabijali w lidlu na promocję karpia.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853368  autor: Kryniczanin
 28 lut 2016, 15:08
Halset

Wszystko ściąga do ceny.

A to jest taka prawda jak to, że u nas są zimy arktyczne.

Każdego kto kupi coś tańszego zaraz obśmiewa.

Halset uświadom sobie, że w wielu dziedzinach tańsze = lepsze i to znacznie.

Dam Ci przykład z lasu.

Pilarka markowa kosztuje około 1000pln.

W moim wypadku raz na dwa lata dochodzi wymiana łańcucha (około 60pln), korzystanie z oleju dedykowanego (około 35pln za litr). Części zamienne kosztują krocie choćby obudowa pokrywy napędu (140pln).

Ja kupuję co dwa lata podróbkę niemiecką za około 190pln z wysyłką, nie wymieniam łańcucha bo mam ciągle nowy (co 2 lata) olej do mieszanki kosztuje 15pln a do łańcucha 9pln do takich podróbek.

Teraz przelicz sobie co wyjdzie taniej w okresie 10 lat użytkowania sprzętu i to znacznie?

Czy jedna oryginalna markowa pilarka z ciągłym dokładaniem do niej czy podróbka wymieniana co dwa lata?

Oczywiście to drugie.

A jednym i drugim zrobię przy domu dokładnie to samo.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 15:14 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #853370  autor: goral2099
 28 lut 2016, 15:13
Halset: Tylko wytłumacz mi jeszcze czemu playowe ARPU jest wyższe niż w T. No i czemu mają więcej postpaidów w P4? Przecież zawsze pisałeś, że postpaid się liczy, a nie gimbo-karty ładowane 5 PLN/rok. Sypie się twoja propaganda... i te polskie kompleksy. :)
 #853385  autor: Halset
 28 lut 2016, 16:18
goral2099 pisze:Halset: Tylko wytłumacz mi jeszcze czemu playowe ARPU jest wyższe niż w T. No i czemu mają więcej postpaidów w P4? Przecież zawsze pisałeś, że postpaid się liczy, a nie gimbo-karty ładowane 5 PLN/rok. Sypie się twoja propaganda... i te polskie kompleksy. :)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
14 mln ludzi w Play a przychody niższe niż 12mln w Tmobile. Już nie wspomnę o marży.
Play od lat ściemnia w wynikach, bo ładnie to wygląda.
Logiczne to chyba dla Ciebie nie jest.
Jak może mieć Play przychód ponad 50zł na klienta, skoro to w tej sieci ludzie wybierają najwięcej abonamentów w tej okolicy albo i mniej. Dokłada do biznesu, żeby mieć ARPU powyżej 50zł?
Sorry ale Play zawsze w wynikach ściemnia.
Narzekasz na drogiego TM czy Plusa albo Orange - a oni mają droższe abonamenty a ARPU niższe. Ciekawe....

@Kryniczanin - to jest typowe myślenie Janusza.
Porządną pilarkę masz na lata, nawet jak musisz wyłożyć od czasu do czasu na serwis,

Ostatnio też klientowi tłumaczyłem, że pojedzie na przecenę do sklepu np Wrangler i kupi sobie porządne dżinsy za 250zł (modele zeszłoroczne), niż kupować od Rumuna za 50zł parę i po trzech praniach albo stracą kolor albo się wyciągną. A on mi odpowiedział "Że ja będę miał jedną parę a on 5"
Ręce mi opadły. LIczyć do 25 umie ale z myślenia ZERO.
Typowy Janusz jak Ty.
Aż czasami się nie dziwie, dlaczego ludzie w głosowaniu idą głosować na tych co najwięcej obiecują gruszek na wierzbie. Bo tylko czekają na to aby Państwo im DAWAŁO. Niestety, szkoda, że mózgów też nie dają

Szkoda na Wasze wypociny w tym temacie mojego życia i czasu.
Wyłączam się z takich bezsensownych rozmów. Ale przynajmniej wiem z jakimi ludźmi mam przyjemność tu rozmawiać.

Wracajmy do tematów związanych z telekomunikacją. !

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853386  autor: goral2099
 28 lut 2016, 16:26
Halset: wliczają GTS geniuszu...a gdzie ja narzekam? Znów manipulujesz. Tylko że niumiejętnie. Wyniki oszukane, badanie jakości sieci UKE oszukane. Jesteś zdaje się paranoikiem chyba.
 #853389  autor: Kryniczanin
 28 lut 2016, 16:30
Widać Halseta bardzo zabolało jego wielokrotne w ten weekend kompromitowanie się do cna swoją niewiedzą i naiwnością marketingowo - ekonomiczną skoro potrafi tylko ludźmi gardzić i wciskać im, że oczekują na to by cytuję "Państwo im dawało"

Nie każdy oczekuje tego co Ty.

Ja od Państwa niczego nie chce tylko niech się odczepi od obywateli i pobiera rozsądny procent podatków, i przestanie bredzić o emeryturze której jak się samemu nie zapewni to nie będzie.

A 500+ do którego wyraźnie pijesz to patologia.

Zamiast tego powinna być zerowa stawka podatku vat na ubranka dziecięce, podręczniki, artykuły szkolne itd.bez tysięcy nowych pierdzących w stołki pracowników na nasz koszt.
Play od lat ściemnia w wynikach, bo ładnie to wygląda.
T-Mobile oczywiście jest święty. Wzór cnót wszelakich.
 #853393  autor: Halset
 28 lut 2016, 17:03
goral2099 pisze:Halset: wliczają GTS geniuszu...a gdzie ja narzekam? Znów manipulujesz. Tylko że niumiejętnie. Wyniki oszukane, badanie jakości sieci UKE oszukane. Jesteś zdaje się paranoikiem chyba.
Policz sobie
17,3zł od pre paid
51,9zł od post paid
Średnia (51,9+17,3)/2= 34,6zł
A TM ma średnią 24,125zł.
A teraz zobacz jakie koszty ma pozyskanie Play a jakie TM. Różnica prawie 100% na korzyść TM.
Nie mogę teraz znaleźć artykułu ale czytałem, że na GTS TM zarobił około 250mln za rok 2015.
Najważniejsza jest EBiTDA!

Ja wiem, że chcesz udowodnić wszystkim swoją chorą teorię, że wszyscy powinni rozdawać abonamenty tak niskie jak to robił Play.
Poza tym Play teraz mial dobre wyniki, bo zaczyna podwyższać abonamenty, bo musi zarabiać. Ma nacisk od inwestorów, którzy już nie chcą wkładać do biznesu. (zajmij się trochę branżą giełdową)
Tendencja będzie taka, że Play będzie stopniowo podwyższał abonamenty żeby więcej zarabiać.
I to powoli robi. Nie od razu ale powoli.
Nie dziwię się. Cenowo wyszarpali ćwiartkę tortu a teraz czas zarabiać.

Ale to nie świadczy o tym, że TMobile jest idealny.
Od jakiegoś czasu śpi i nic nie robi. Konkurencja jest elastyczna. szuka luk w rynku a TM olał wszystko po całości. Jakość działania sieci i granica dopłacania do tego też ma swoje granice.
Jeśli naprawdę można mieć zbliżoną jakość a mieć co miesiąc abo tańsze o np 20zł, sens dopłacania do Niemieckiej sieci nie jest sensowne. Góra to jest 10-12zł. I tutaj najlepiej na tym wychodzi Orange, bo w końcu N! ich wspólne jak również - działanie sieci i zasięg prawie że taki sam (z małymi szczegółami, że Orange ma mniej zasobów i więcej ludzi) a ceny niższe niż w Niemieckiej sieci.
Dzisiaj nie mają złych wyników ale z czasem może być jeszcze gorzej.
Nie chodzi tu o obniżanie cen jak to robił Play ale chociaż o walkę z Plusem czy z Orange.
Bo jak na razie TM ich tylko goni lub próbuje zbliżyć, żeby nie odstawać od konkurencji aż nadto zamiast gdzieś "zadać" cios.
Sawicki jest jaki jest ale wydaje mi się, że czekają nas zmiany w TM, zwłaszcza, że teraz muszą wyskoczyć z 4mld.
Albo zrobią to stopniowo albo zaskoczą jakimś ruchem. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Orange przyatakował i zrobił dobrze. Ale na dłuższą metę się wykrwawi (ponad 50% spadku przychodów), więc pewnie zaraz trochę przystopuje. A potem znowu zaatakuje.
A TM nawet nie atakuje, już o stopowaniu nie wspominając.

Wyniki badania sieci nie są oszukane. Tylko przynajmniej z Kryniczaninem myślimy co czytamy. Jest jaki jest ale przynajmniej umie czytać i nie łyka wszystkiego na Ty, taki młody pelikan.
Ponadto później jak się okazało, kilku później na tym forum doszło do takich samych wniosków jak my.
Nikt nie powiedział, że testy UKE są oszukane. My mieliśmy pretensje czy też uwagi do metodyki badania.

@Kryniczanin - TMobile Orange i Solorz - są spółkami giełdowymi. Tam nie mogą aż tak manipulować jak to robi Play. Play od lat tylko się chwali tym co fajnie w reklamie wychodzi.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 18:54 przez Halset, łącznie zmieniany 3 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853397  autor: Kryniczanin
 28 lut 2016, 17:15
Ja jestem ciekaw ile z przychodów TM stanowi wpłata od Play.
Nie oszukujmy się, to ich trochę ratuje.
Jeśli zaś chodzi o przychody sieci na jednego klienta, to link jest poniżej.
Około 150 mln
W 2015 r. P4, dzięki zmianie wiosną 2014 r. głównego partnera roamingu krajowego na T-Mobile, udało się obniżyć koszty ponoszone w związku wykorzystywaniem sieci innych operatorów przez klientów sieci Play. Spadły one o 20 mln zł – do 160 mln zł.
http://www.telko.in/w-play-lte-jest-pra ... ym-maszcie
  • Strona 20 z 39
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 39
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 39