DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 391 z 1158
  • 1
  • 389
  • 390
  • 391
  • 392
  • 393
  • 1158
 #853255  autor: Mixiorek
 27 lut 2016, 16:39
Ja nawet jestem pewien, że sieć dobrze działa jeżeli spada ilość użytkowników sieci 10-20x a może i jeszcze więcej. Dodanie pasm rozwiązało by im problem ze stawianiem masztów tymczasowych i mają temat z głowy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #853258  autor: Kryniczanin
 27 lut 2016, 16:48
Mixiorek

Oczywiście, że nie załatwią wszędzie

Maszt przykładowo 3km od plaży a 2600 zasięg 1,5km.

W takich warunkach stawianie 2600 to idiotyzm.

Przyczepkę podciągniesz 500m od plaży i rozwiążesz problem.
 #853261  autor: Mixiorek
 27 lut 2016, 17:15
Kryniczanin pisze:Mixiorek

Oczywiście, że nie załatwią wszędzie

Maszt przykładowo 3km od plaży a 2600 zasięg 1,5km.

W takich warunkach stawianie 2600 to idiotyzm.

Przyczepkę podciągniesz 500m od plaży i rozwiążesz problem.
Odezwę się do Ciebie bo nie jestem pamiętliwy i liczę na resocjalizację i rozwój ;)
1. Nigdzie nie napisałem, że załatwią wszędzie.
2. Skąd wiesz jaki zasięg ma 2600 w wykonaniu Networks oraz jak będzie działać? Ja tego nie wiem.
3. Pisałem też o LTE 800, które zasięg może mieć przyzwoity.
4. LTE 2600 owszem, będzie mieć (może, dowiem się jak Networks uruchomi) słabszy zasięg niż inne pasma ale odciąży najbliższą okolicę nadajnika a dalej sięgnie 1800 i 800MHz. Nic nie zakładam z góry, mam otwarty umysł. Czy to na kolejne badanie UKE, czy to na to jak nowe pasma wpłyną na ruch i sieci.
5. Tak na szybko to z miejscowości turystycznych nad naszym morzem, które kojarzę to jednak maszty stałe są mniej niż 3km od plaży. Zresztą to jednak chyba nie ruch na plaży stanowi problem... sieć najbardziej zdycha 19:00-22:00 albo gdy pogoda jest słaba.
6. Stacje mobilne owszem są potrzebne i pewnie operatorzy znowu je postawią ale zdobycie pasm powinno im bardzo pomóc w tym, że tam gdzie w kurortach mają sporo stacji wystarczy odpalić kolejne dwa pasma by zwiększyć mocno pojemność sieci. Stacje mobilne to super sprawa jeżeli chodzi o imprezy typu Woodstock, Opener (tu mniej bo to nie takie odludzie). Halset może kojarzyć mocniej ten teren.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #853270  autor: Kryniczanin
 27 lut 2016, 17:49
Odezwę się do Ciebie bo nie jestem pamiętliwy i liczę na resocjalizację i rozwój ;)
Wierzysz w resocjalizację ? Naiwnyś :-)
. Nigdzie nie napisałem, że załatwią wszędzie.
Przecież to samo twierdzę.
2. Skąd wiesz jaki zasięg ma 2600 w wykonaniu Networks oraz jak będzie działać? Ja tego nie wiem.
Nikt nie wie, były tylko plotki, że 1,5km to max.
3. Pisałem też o LTE 800, które zasięg może mieć przyzwoity.
Nad morzem potrzeba pojemności a nie zasięgu.
4. LTE 2600 owszem, będzie mieć (może, dowiem się jak Networks uruchomi) słabszy zasięg niż inne pasma ale odciąży najbliższą okolicę nadajnika a dalej sięgnie 1800 i 800MHz. Nic nie zakładam z góry, mam otwarty umysł. Czy to na kolejne badanie UKE, czy to na to jak nowe pasma wpłyną na ruch i sieci.
A takie założenie, że 1,5km od stacji będzie hmmm pusto jeśli chodzi o liczbę abonentów a 3km już dzikie tłumy? To jak najbardziej realne.
5. Tak na szybko to z miejscowości turystycznych nad naszym morzem, które kojarzę to jednak maszty stałe są mniej niż 3km od plaży. Zresztą to jednak chyba nie ruch na plaży stanowi problem... sieć najbardziej zdycha 19:00-22:00 albo gdy pogoda jest słaba.
U mnie w ferie sieć słabła...w nocy. Zjechali się ssacze z całej Polski na mojego BTS-a i prędkość spadła do 2,5-3mb. A było to...rano! W dzień wybierali się na stok i wszystko wracało do normy.

Ja wiem, że LTE 2600 odciąży, jednak użytkowanie tego pasma to będzie jednak inna bajka niż pozostałe.

Dlatego jest to idealne pasmo dla takich Hoteli jak u mnie.

https://www.google.pl/maps/uv?hl=pl&pb= ... oioIgAEwDQ

Do porządnego pokrycia 2600 miast obecne stacje nie wystarczą i dotyczy to wszystkich sieci.
 #853272  autor: zajadacz
 27 lut 2016, 17:52
Dla takich hoteli to idealne jest posiadanie dobrej sieci wi-fi i dobrego kablowego łącza. Wtedy nikt nie będzie musiał korzystać z dostępu mobilnego.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #853274  autor: Halset
 27 lut 2016, 17:58
Mixiorek pisze: Czy to na kolejne badanie UKE, czy to na to jak nowe pasma wpłyną na ruch i sieci.
Sorry, że się wtrącę.
Tu właśnie trzeba mieć otwarty umysł, bo pomyśl - co się zmieni w ciągu PÓŁ roku? Play wyrzuci z anten 4mln ludzi aby mieć lepszy i szybszy internet? Albo do TM przejdzie w pół roku 2mln ludzi aby obciążyć ich sieć? A to nawet nie jest pół roku. Tylko mniej.
Zmiany będą co dopiero za co najmniej rok, jak się LTE rozbuduje, zmieni się zasięg LTE w Polsce.
Bez żadnej tezy - za pół roku może się tylko zamienić pozycjami Plus i Orange. Nic więcej.
Pół roku to za mało czasu aby np Play odrobił do całej trójki o ile w ogóle odrobi. Oni mają najwięcej ssaczy i najmniej zasobów. A w pół roku LTE nie pokryją całej Polski, ba nawet 40% nie wypełnią warunków przetargu na LTE800. Myślę, że jak 20% będą mieli to będzie dobrze. Podobnie Orange i Tmobile
Nad morzem potrzeba pojemności a nie zasięgu.
Nie do końca. Na półwyspie helskim np masz raczej po jednej, góra dwóch stacjach w jednej miejscowości i są zazwyczaj skierowane w domki a nie w piasek na plaży. Zasięg też tam jest potrzebny, bo leżąc na kocu masz co najwyżej zapchane 3G Aero albo tylko 2G. Playa nawet w budynkach czasami brakuje a co dopiero na plaży.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853275  autor: Kryniczanin
 27 lut 2016, 18:06
Nie do końca. Na półwyspie helskim np masz raczej po jednej, góra dwóch stacjach w jednej miejscowości i są zazwyczaj skierowane w domki a nie w piasek na plaży. Zasięg też tam jest potrzebny, bo leżąc na kocu masz co najwyżej zapchane 3G Aero albo tylko 2G. Playa nawet w budynkach czasami brakuje a co dopiero na plaży.
Półwysep to inna bajka - teren mały, z brakiem miejsc do budowy porządnych masztów pokrywających go.

Zresztą poza sezonem po co je komu?

Tam wystarczy kilkanaście przyczepek w sezonie i po sprawie.
 #853279  autor: Halset
 27 lut 2016, 18:21
Mixiorek pisze: 6. Stacje mobilne owszem są potrzebne i pewnie operatorzy znowu je postawią ale zdobycie pasm powinno im bardzo pomóc w tym, że tam gdzie w kurortach mają sporo stacji wystarczy odpalić kolejne dwa pasma by zwiększyć mocno pojemność sieci. Stacje mobilne to super sprawa jeżeli chodzi o imprezy typu Woodstock, Opener (tu mniej bo to nie takie odludzie). Halset może kojarzyć mocniej ten teren.
Opener (dzisiaj Orange coś tam) - racja tam stawiają stacje. Ale mimo to, w tej okolicy jest dużo stacji operatorów i co dziwne - dużo Play. Oni już chyba specjalnie na tą imprezę stacje do dostawiali i to na stałe.
Co do terenów - już pisałem. Jak jest jakaś jednodniowa większa impreza - rzadko widzę mobilne stacje. I wtedy ludzie z P4 i Orange mają najwięcej przerąbane. Najwięcej ludzi, najmniej zasobów. Wnioski nasuwają się same.
Nie wiem jak będzie w tym roku ( i to też zależy od pogody i ile ludzi przyjdzie) ale w roku poprzednim i dwa lata temu - impreza w Gdyni na plaży miejskiej "Cudawianki" w Play się pojawił bardzo szybko blackout. Zaraz za nimi Orange. Orange się ratował 2G, bo tylko to działalo. 3G nie istniało nawet jako połączenia telefoniczne. W ostatnim roku - trochę było lepiej ale tylko te sieci się pociły. I w zależności od godziny imprezy - raz działały raz nie. Czyli miałeś neta za chwilę nie miałeś. Albo dzwoniłeś, wywaliło Ci rozmowę i musiałeś czekać w kolejce jak po bułki aby w ogóle zainicjować połączenie czyli żeby sieć Cię wpuściła.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853289  autor: Spacedust
 27 lut 2016, 20:20
Odpalono kolejne dwie stacje LTE800 w okolicach Poznania:

Lwówek: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.php?idlok=Lwowek-I
Kaźmierz: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... Kazmierz-I

Widać, że odpalają tam gdzie nie było LTE1800.
 #853322  autor: kwasek66
 28 lut 2016, 07:55
Łał tacy niektórzy fanatycy iż nie wiem, grupowe, publiczne biczowanie pod siedzibą operatora? Taki akt oddania i łaski? Kosmos...
Telefon to narzędzie, niech operator się stara, jakością sieci a nie idziemy w kierunku fanatyzmu religijnego.
 #853390  autor: Mixiorek
 28 lut 2016, 16:35
Kryniczanin pisze: Wierzysz w resocjalizację ? Naiwnyś :-)
W coś trzeba wierzyć ;)
Nikt nie wie, były tylko plotki, że 1,5km to max.
No właśnie, plotki. Dajmy szansę im to uruchomić. Poznajmy fakty i wtedy możesz to objechać lub pochwalić.
Nad morzem potrzeba pojemności a nie zasięgu.
LTE 800MHz też da pojemność, w połączeniu z istniejącym LTE 1800MHz już niczego sobie.
A takie założenie, że 1,5km od stacji będzie hmmm pusto jeśli chodzi o liczbę abonentów a 3km już dzikie tłumy? To jak najbardziej realne.
Będziesz miał "komplet" pod LTE (kolejność według wysoce prawdopodobnego zasięgu) -> 2600-1800-800MHz. Choć ja osobiście jestem bardzo ciekaw jak postąpią z LTE 2600. Przez operatorów zagranicznych, którzy już je odpalili było traktowane typowo jako częstotliwość do do agregacji. Tyle, że za agregacją idzie również pojemność. Plus i TMobile postąpili póki co tak samo. Trąbią marketingowo o LTE200-300Mb/s itp. i mają je głównie właśnie dzięki 2600. Plus coś tam delikatnie wspomniał w komunikacie o tym, że to również podniesie pojemność sieci a co za tym idzie komfort i prędkości na danej stacji powinny być korzystniejsze dla coraz większej liczny użytkowników. Zawsze lepiej sprzeda się - "mamy LTE do 300Mb/s" niż "dzięki 2600 nasi użytkownicy mogą liczyć na około 100Mb/s przy standardowym* obciążeniu stacji"

*gwiazdka musi być bo to jest pasmo radiowe, które z gumy nie jest.
U mnie w ferie sieć słabła...w nocy. Zjechali się ssacze z całej Polski na mojego BTS-a i prędkość spadła do 2,5-3mb. A było to...rano! W dzień wybierali się na stok i wszystko wracało do normy.
To jest to o czym pisze Zjadacz. Właściciele pensjonatów, hoteli, apartamentów, szałasów (zwał jak zwał) powinni mieć dostęp do stałego, stacjonarnego, wydajnego łącza i rozprowadzać sygnał po wifi. To jest podstawowy sposób korzystania z internetu, szczególnie dla większych obciążeń (wideo, youtube itp.). Internet mobilny nigdy nie zastąpi stacjonarnego a jest jego komplementarnym uzupełnieniem i jak sama nazwa wskazuje służy do obsługi w ruchu. Sam mam tak, że w domu siedzę na wifi od operatora stacjonarnego, w ruchu net mobilny, w pracy dobre i gwarantowane łącze stacjonarne (bo specyfika i odpowiedzialność biznesu powoduje, że nie można korzystać z rozwiązań "jakoś to będzie"). Na szkoleniach, seminariach, prezentacjach wybiera się miejsca gdzie hotel jest przygotowany na obsługę "poważnego" biznesu i hotel ma porządnie zrobioną sieć wifi. Ze swojej strony używam i mam potwierdzenie od kilku osób, że np: firma Ubiquiti jest bardzo ceniona za swoje rozwiązania. Nie są tanie ale niezawodne. Konfigurujesz i zapominasz. Coś co uwielbiam w dobrym sprzęcie sieciowym.

A u nas często przy noclegu jak się trafi na wifi to zaraz okazuje się, że to net mobilny lub właściciele oczekuje dodatkowej płatności lub łącze ma przyciętą prędkość (do jakiegoś absurdalnego poziomu typu 1-2Mb/s) lub limit danych.
Halset pisze:Bez żadnej tezy - za pół roku może się tylko zamienić pozycjami Plus i Orange.
To jest właśnie teza, którą już masz w głowie ;) w jednym zdaniu przeczysz sam sobie.
Halset pisze: Nie wiem jak będzie w tym roku ( i to też zależy od pogody i ile ludzi przyjdzie) ale w roku poprzednim i dwa lata temu - impreza w Gdyni na plaży miejskiej "Cudawianki" w Play się pojawił bardzo szybko blackout. Zaraz za nimi Orange.
Nie wiesz jaki był rozkład klientów danych sieci a to ważna sprawa by to ocenić. Może sieci Play i Orange owszem padły ale np: klientów tych sieci było tam 70% z ogółu? Nie będziemy mieć takich danych więc w sumie rozumiem Twoje założenie, że na każdego operatora przypada 25% ale tak być nie musi. Nigdy się nie dowiemy jak jest naprawdę bo trzeba by mieć dostęp do danych od 4 operatorów.
Spacedust pisze:Odpalono kolejne dwie stacje LTE800 w okolicach Poznania
Ciekaw jestem jak wygląda zasięg oraz jak bardzo sygnał podatny jest degradację przez lasy, wzniesienia itp.
Widać, że odpalają tam gdzie nie było LTE1800.
Nie w 100% ale w znakomitej większości. Może potrzebują jeszcze trochę czasu na testy koegzystencji w swoich sieciach dwóch, trzech pasm LTE?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #853392  autor: Halset
 28 lut 2016, 16:46
Mixiorek pisze: To jest właśnie teza, którą już masz w głowie ;) w jednym zdaniu przeczysz sam sobie.
Dlaczego Ty czytasz bez zrozumienia?
Co ja mam w głowie?
Czyste rozważanie. Może się zamienic pozycjami ale nie musi.
Nic więcej się nie zmieni. Za krótki odstęp czasowy testów z grudnia
Nie wiesz jaki był rozkład klientów danych sieci a to ważna sprawa by to ocenić. Może sieci Play i Orange owszem padły ale np: klientów tych sieci było tam 70% z ogółu?
Tu to samo.
Co do terenów - już pisałem. Jak jest jakaś jednodniowa większa impreza - rzadko widzę mobilne stacje. I wtedy ludzie z P4 i Orange mają najwięcej przerąbane.Najwięcej ludzi, najmniej zasobów. Wnioski nasuwają się same .
Napisałem wyraźnie!!
Najwięcej ludzi, najmniej zasobów. Wnioski nasuwają się same

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853395  autor: Mixiorek
 28 lut 2016, 17:06
Halset pisze:Dlaczego Ty czytasz bez zrozumienia?
Co ja mam w głowie?
Czyste rozważanie.
Miałeś kiedyś zajęcia z psychologii poznawczej, behawioralnej?
Wbijasz sobie do głowy swoje rozważania bo tak jest wygodnie dla umysłu, który lubi upraszczać i porządkować. Potem czytasz materiały, w których Twój umysł szuka uzasadnienia dla tez, które ma w swoich szufladkach. Jeżeli są tezy, które im przeczą powstaje dysonans poznawczy, który Twój umysł stara się zredukować poprzez różne zabiegi typu wyparcie, uzasadnienie, poszukiwanie "wyższego" myślenia itp.
Twoje myślenie i uzasadnienie jest książkowe.
Najwięcej ludzi, najmniej zasobów. Wnioski nasuwają się same
Nadal potwierdzasz to co napisałem wcześniej. Pisząc "najwięcej ludzi" zakładasz jakiś konkretny podział tortu na klientów. Nie wiesz czy taki podział klientów i ich terminali był na tej imprezie. Czy założysz równo po 25%, czy po 30 % nie ma znaczenia. Zakładasz coś z góry a tak być nie musi.

I mam prośbę do UKE by nie robił badania w połowie roku bo tu cytuję "Nic więcej się nie zmieni". Halset "żadnych założeń" nie robi ale swoje wie...

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #853398  autor: Halset
 28 lut 2016, 17:22
Mixiorek pisze:
Halset pisze:Dlaczego Ty czytasz bez zrozumienia?
Miałeś kiedyś zajęcia z psychologii poznawczej, behawioralnej?
Miałem i co z tego wynika?
Nawet stosowałem w praktyce? I co z tego wynika?
Chyba tylko słyszałeś w teorii. Twoje myślenie jest książkowe.
Nic sobie wbijam do głowy i nie szukam uzasadnienia. Jeżeli tak dobrze się na tym znasz, to chyba w Twoim przypadku to występuje.
Skąd wiesz, czy sobie UKE nie załozyło badania sieci co pół roku, tak jak np sprawozdanie w firmie w formie audytu? Jesteś tego pewien, że tak nie jest?

A wiesz jak się liczy statystycznie?
Jeśli siedzi z Tobą grupa znajomych ok 40-50 osób (Ty znasz kogoś, znajomy kogoś itd) i każdy z nich w większości przypadków jest w Play albo w Orange (ostatnio 7 na 10), to jaka jest wtedy średnia?
I jeżeli w tym samym miejscu, ludzie z Plusem czy z TMobile nie mają problemów z siecią a zdycha Orange i Play - z czego to wynika? Akurat rok do roku mają wtedy awarię?
W tej okolicy mają wszyscy prawie taką samą ilość nadajników jak nie taką samą a zawsze blackout jest w Play i Orange. To jak to wyjaśnisz?
Nie trzeba mieć tutaj IQ 220 czy też zajęć z behawiorystyki żeby takie rzeczy wiedzieć. Wystarczy tylko myślenie. Nie książkowe ale logiczne.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853433  autor: ja.michal
 28 lut 2016, 19:40
Mixiorek pisze:Nie w 100% ale w znakomitej większości. Może potrzebują jeszcze trochę czasu na testy koegzystencji w swoich sieciach dwóch, trzech pasm LTE?
Prawdopodobne, że odpalą LTE800 wszędzie gdzie jest UMTS900. Oczywiście to tylko strzał w ciemno. ;)
 #853478  autor: Halset
 28 lut 2016, 21:55
Czy wszystkie stacje N! należą do TM lub Orange, czy też mają swoje anteny na innych podmiotach?
BTW Playa widziałem na innych stacjach innych opów, ale nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby ktoś się do Playa dokleił. Oczywiście wszystkich stacji w Polsce to ja nie widziałem :)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #853488  autor: Spacedust
 28 lut 2016, 23:29
Halset pisze:Czy wszystkie stacje N! należą do TM lub Orange, czy też mają swoje anteny na innych podmiotach?
BTW Playa widziałem na innych stacjach innych opów, ale nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby ktoś się do Playa dokleił. Oczywiście wszystkich stacji w Polsce to ja nie widziałem :)
Przykładowo maszt Plusa: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.php?idlok=Kornik-P
 #853489  autor: bed
 28 lut 2016, 23:31
Mają też na innych, chociażby Łódź, Rudzka 135/137 - z tego co wiem jest własnością Plusa, zresztą można tak chyba na podstawie anten gdzie ZSŻ ma dwie na sektor na Nw! tylko po jednej, do tego Plusa są zamontowane wyżej. Ostatnio na stacji Plusa w Tuszynie (łódzkie) pojawiło się pozwolenie dla Orange i radiolinia.
Patrząc na niektóre stacje Play'a to nie ma po prostu na nich miejsca :D
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 23:33 przez bed, łącznie zmieniany 1 raz.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
  • Strona 391 z 1158
  • 1
  • 389
  • 390
  • 391
  • 392
  • 393
  • 1158
  • 1
  • 389
  • 390
  • 391
  • 392
  • 393
  • 1158