DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 394 z 1158
  • 1
  • 392
  • 393
  • 394
  • 395
  • 396
  • 1158
 #854246  autor: sindikat
 03 mar 2016, 18:55
zajadacz pisze:...Nr 3 to nie anteny, a RRU....I to wygląda na stację Plusa, więc zły wątek.
Co to te RRU? Bez tego stacja może działać? Pytam, bo według mnie tego nie było, gdy ta już pracowała.

Na tablicy budowlanej jako inwestor widniało T-Mobile, a pracuje z niej G900, G1800, U900 oraz U2100.
 #854252  autor: zajadacz
 03 mar 2016, 19:48
RRU- Remote Radio Unit, czyli wyniesione radio, żeby nie trzeba było ciągnąć fiderów do anten z dołu masztu, a jedynie krótkie jumpery. Nietypowa stacja jak na T-Mobile. Networks! zazwyczaj umieszcza anteny na jednym poziomie. A pewien jesteś, że jest tam tylko jeden operator? Podaj lokalizację stacji to zobaczymy co jest w pozwoleniach.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #854255  autor: Młody..
 03 mar 2016, 20:07
Bardzo ciekawa sytuacja trwa u mnie w Suchedniowie. Z nadajnika przy ul. Mickiewicza, padł totalnie UMTS900. Od 18:30 do 19:30, EC/LO wahało się od 20 do 23. Ktoś, kto mieszka na skraju zasięgu U2100, z solidnym pasmem 900 MHz miał na pewno niezły galimatias. U siebie z ciekawości włożyłem kartę T-Mobile. Udupiło dwa sektory tego nadajnika (CID-y odpowiednio : 35545 i 35670). U siebie na podwórku, oprócz optyki z BTS na Mickiewicza, mam jeszcze widoczności optyczne z nadajnikami w Łącznej i Goździe. Punktowo udawało mi się uzyskać lepszy zasięg z podanych nadajników, przez co siec wpuszczała do siebie. W przeciwnym razie na wymuszonym U900, był natychmiastowy out.
W automacie natomiast była również interesująca sytuacja - mam kilka miejsc, gdzie mogę śmiało do zera wytłumić U2100 i telefon schodzi do GSM. I uwaga : po chwili telefon próbuje logować się właśnie na któryś z nadajników Łączna / Gózd w U900. Po czym dostaje wielkiego kopa z napisem na ekranie "Tylko Połączenia Alarmowe". Po jakiejś dłuższej chwili, telefon szukając UMTS, schodzi ponownie do GSM i powtarza czynność cały czas. Ci, co mieszkają bliżej nadajnika, i mają solidne U2100, to w zasadzie niczego nie odczują. Ale im dalej od nadajnika, to już nie wygląda to dobrze. Sprawdzam to na Grand Prime G531F, oraz na swoim Galaxy 551 z włożonym w tym czasie Play. Obecnie U900 stabilizuje się, EC/LO jest poniżej 10 ale okresowo wzrasta do 20. Wygląda to, na jakieś potężne przeciążenie albo jakieś lokalne zakłócenia. U2100 T-Mobile, czy też Orange w zasadzie z minimalnym EC/LO.
 #854257  autor: sindikat
 03 mar 2016, 20:14
zajadacz pisze:RRU- Remote Radio Unit, czyli wyniesione radio, żeby nie trzeba było ciągnąć fiderów do anten z dołu masztu, a jedynie krótkie jumpery. Nietypowa stacja jak na T-Mobile. Networks! zazwyczaj umieszcza anteny na jednym poziomie. A pewien jesteś, że jest tam tylko jeden operator? Podaj lokalizację stacji to zobaczymy co jest w pozwoleniach.

Oprócz T-Mobile i Orange nic więcej nie ma w wykazach UKE. Jako, że według mnie to pojawiło się niedawno myślałem, że to może anteny pod LTE. Myślę tylko czemu te RRU patrzą w różnych kierunkach? Gdyby miały coś pobierać z szafy to by chyba w nią wycelowane były?
 #854288  autor: zajadacz
 03 mar 2016, 23:22
sindikat pisze: Myślę tylko czemu te RRU patrzą w różnych kierunkach? Gdyby miały coś pobierać z szafy to by chyba w nią wycelowane były?
RRU to nadajnik, a nie antena, jest podpięty światłowodem do szafy na dole, a od niego leci kabel do anteny. Więc RRU może być zawieszony dowolnie. Anteny masz powyżej RRU. LTE 1800 tam najpewniej jest na antenach oznaczonych nr 2.

@Patryk7588: To Plus też stawia LTE w SISO? Po co? Dlaczego nie robią od razu MIMO? Przecież antena taka sama.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #854293  autor: zajadacz
 03 mar 2016, 23:51
Serio? 100% sieci? Czyli co, max prędkość nie 35 Mbit, a 18 Mbit? Oni sobie jaja robią? To ja się nie dziwię, że chcą rezygnować z tego pasma skoro nie potrafią go nawet dobrze wykorzystać. Toż to 21 Mbit jest w HSPA+, tylko pingi gorsze.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #854296  autor: zajadacz
 04 mar 2016, 00:00
Ale przecież to są takie same anteny, Playowi opłaca się robić MIMO na 5 MHz w 2100. No i z tego, co teraz wybuduje T-Mobile za chwilę będzie też korzystać Orange, więc de facto budują sieć dla co najmniej 15 MHz (albo i 20 MHz). Może to tylko jakieś testy i jak będzie potem, to się okaże. Ale to jakaś głupota dla operatora, żeby nie budować MIMO, bo de facto marnuje pasmo mając 2x mniejszą przepustowość niż mógłby mieć.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #854311  autor: sindikat
 04 mar 2016, 08:12
zajadacz pisze:...RRU to nadajnik, a nie antena, jest podpięty światłowodem do szafy na dole, a od niego leci kabel do anteny...
Rozumiem. Myślałem, że działa bezprzewodowo z szafą, a przewodowo z antenami. Swoją drogą to tańsze rozwiązanie niż przewód ½ czy ⅞"?
 #854330  autor: zajadacz
 04 mar 2016, 09:56
Tańsze. Dobre fidery są bardzo drogie. Markowy, cienki koncentryk do radiolinii potrafi kosztować 5 zł/metr, a co dopiero niskostratny fider. Przy wszystkich pasmach robi się po 8 kabli na sektor, razy 3 sektory, to daje 24 kable. Lekką ręką można liczyć, że same fidery wyjdą wtedy z 50k na stację. Do tego trzeba przy antenach założyć TMA, samo zarabianie tych grubych kabli jest kłopotliwe, a między fiderem a anteną i tak musi być cienki jumper. Światłowód to koszt rzędu 2-3 PLN/metr i dużo łatwiej się go układa, bo to cienki sznurek.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
  • Strona 394 z 1158
  • 1
  • 392
  • 393
  • 394
  • 395
  • 396
  • 1158
  • 1
  • 392
  • 393
  • 394
  • 395
  • 396
  • 1158