DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 413 z 1158
  • 1
  • 411
  • 412
  • 413
  • 414
  • 415
  • 1158
 #858691  autor: Mixiorek
 28 mar 2016, 18:21
Ok, to może te 34Mb/s to chwilowe przekłamanie. Choć regularne wyniki 28-30 nieco pozytywnie zaskakują ale to chyba efekt wyjazdu ludzi.

@Kozien70
Kontynuując temat agregacji i pasma z wątku o Play - tak teraz mnie naszło, czemu właściciele Networks nie wzięli po 20MHz w 2600? W porównaniu z 800 tanie jak barszcz a do agregacji jak ulał. A te 5MHz to 37Mb/s w DL i 10Mb/s w UL. Niby przy agregacji bez szaleństw ale to też pojemność, efektywność itp.
Nie wiem czy nie była to decyzja nieco mało perspektywiczna. Liczyli na połączenie sił, 15x2?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #858693  autor: kozien70
 28 mar 2016, 18:42
Postanowili położyć nacisk na 800kę, zaś po jednym bloku 2600 w pewnym momencie odpuścili, żeby w ten sposób ułatwić zakończenie aukcji (zauważ, że bloków 2600 było 14, zaś chętnych było czterech). Miał to być ze strony N! taki gest, głównie wobec ZSZ, któremu zależało na czterech blokach 2600. Taki był wówczas oficjalny komunikat ze strony Orange. Wtedy jeszcze nie było mowy o finale aukcji w wykonaniu szeryfa Halickiego.
Czy był mało perspektywiczny... Nie wiadomo. Myślę, że nie mogli zrobić inaczej. Celowali w wartościowsze 800 i faktycznie mają tu najwięcej zasobów (zakładając, że Tm weźmie w końcu czwarty blok). Gdyby jeszcze w finale Halickiego wzięli po 4 bloki 2600 wówczas byłaby ogromna afera. Zarówno Polkomtel jak i P4 już na pewno nie odpuściliby tematu i dążyliby za wszelką cenę do wywrócenia aukcji. N! słusznie więc pomyślało " dobra, weźcie sobie po cztery bloki tej mizernej zasięgowo 2600, a my walczymy o zasięgową 800kę". A ponieważ w N! myślą o ogólnopolskim pokryciu VoLTE (a Orange dodatkowo o hybrydowym DSLTE) była to więc mądra decyzja. Nie walka na reklamowe parę megabitów przewagi w miastach, tylko duży zasięg LTE w całym kraju z rozsądną (a nie symboliczną jak na bloku 5MHz) przepustowością, a co za tym idzie pojemnością.
Operatorzy nie są aż taki głupi, cena pasma 800 nie bez przyczyny jest x razy większa, niż pasma 2600 :-)
 #858697  autor: ja.michal
 28 mar 2016, 19:10
Mixiorek pisze:O wprowadzeniu femtocell słyszę już ładnych parę lat i niestety komercyjnie chyba nadal nic :( przecież to by odciążyło operatorom pięknie pasma i sieć.
Obecnie Orange to oferuje klientom indywidualnym, ale przez umowę na dwa lata (nie można wybrać trzyletniej jako konsument) opłata aktywacyjno-instalacyjna jest chora. Usługa nazywa się Ekstra Sygnał. O strony technicznej to 3G 2100 MHz dla bojarze czterech urządzeń jednocześnie.
 #858702  autor: kozien70
 28 mar 2016, 19:24
Dawno nie dawałem żadnych pomiarów ;-)

Warszawa, Nowoursynowska 161, wtorek 23 marca, godzina ok. 23, odległość od stacji ok 100m, pomiar z mieszkania, karty abo:

LTE 1800 T-mobile:
Obrazek


LTE 1800 Orange (ta sama stacja):
Obrazek
 #858721  autor: Mixiorek
 28 mar 2016, 20:40
@Kozien70
Ok, zapomniałem już, że bloków 2600 było mniej niż chętnych. To w zasadzie wiele wyjaśnia. Ta aukcja była już tak dawno temu a w zasadzie jej początek :mrgreen:
ja.michal pisze:Obecnie Orange to oferuje klientom indywidualnym, ale przez umowę na dwa lata (nie można wybrać trzyletniej jako konsument) opłata aktywacyjno-instalacyjna jest chora. Usługa nazywa się Ekstra Sygnał. O strony technicznej to 3G 2100 MHz dla bojarze czterech urządzeń jednocześnie.
Chyba tylko dla biznesu? ;) dla biznesu to operator zainstaluje pikokomórki i inne cuda. O ile jest odpowiednia ilość kart sim i przychód ;)
Nie rozumiem czemu femtocell nie weszły do użytku na dużo większą skalę.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #858722  autor: Halset
 28 mar 2016, 20:51
kozien70 pisze:Zarówno Polkomtel jak i P4 już na pewno nie odpuściliby tematu i dążyliby za wszelką cenę do wywrócenia aukcji. N! słusznie więc pomyślało " dobra, weźcie sobie po cztery bloki tej mizernej zasięgowo 2600, a my walczymy o zasięgową 800kę".
Zwłaszcza ten pierwszy, będący pierwszym chomikarzem, który dopiero teraz przyparty do muru, zaczyna z tym coś robić. Sam nazbierał pasm od liku a teraz pierwszy do krzyku i płaczu. Ale to Polska a nie elegancja Francja.

@kozien - dokładnie. Też tak myślę. Deficyt pasma 2600 i jakoś N! musiało z tego wybrnąć. Więc z racji lepszych "perspektyw" lepsza jest opcja więcej pasma 800. Tym bardziej, że w miastach są są operatorzy stacjonarni, którzy również nie śpią i ciągle zwiększają prędkości, walczą o przetargi. Hot-spotów coraz więcej, sieć Wi-Fi coraz częściej i na coraz większym terenie itd. Strategicznie lepiej dla N!, że poszli po rozum i wzięli więcej LTE800, głównie Orange (TM to dzisiaj nadal zagadka ile będzie), bo zaistnieją tam, gdzie nie ma takich wygód jak w miastach (dużych aglomeracjach z operatorami kablowymi, wi-fi czy hot spotami)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #858728  autor: ja.michal
 28 mar 2016, 21:53
Mixiorek pisze:Chyba tylko dla biznesu? ;)
Właśnie nie tylko. ;) Przeczytaj regulamin, szczególnie definicję abonenta (§1 1. 1.1) i Zobowiązania Abonenta (§ 5).
Mixiorek pisze:Nie rozumiem czemu femtocell nie weszły do użytku na dużo większą skalę.
Sam się zastanawiam, szczególnie w przypadku takiego Orange, który ma takiego LiveBoxa będącego już kombajnem.
 #858731  autor: pbbablin
 28 mar 2016, 22:12
Ja też raz po raz testuje kartę T-Mobile Lte 1800 i mam często ponad 27 Mb/s w UL. Wiec to nic dziwnego w Orange. A DL mam koło 30 paru. Myślałem ze to moze jakaś blokada co do prędkości.
A to wina sieci jej ustawień. W Obornikach wielkopolskich i okolicach lepiej działa Play większe prędkości i zasięg w LTE.
 #858737  autor: kwasek66
 28 mar 2016, 22:50
ja.michal pisze:Sam się zastanawiam, szczególnie w przypadku takiego Orange, który ma takiego LiveBoxa będącego już kombajnem.
Bo sieć mobilna potrafi być często szybsza niż stacjonarna na ADSL.. I zonk, kiedy takie cudeńko by nie działało?
Sama idea wmontowania tego w lifebox fajna, tylko musiałoby być na życzenie i na jakim paśmie? Aby zbyt nie zakłócało ogólnego sygnału Orange.
 #858740  autor: kozien70
 28 mar 2016, 22:59
Działałoby normalnie, tak samo jak femtokomórka Orange Ekstra Sygnał. Ona do poprawnej obsługi połączeń 3G ma wymóg minimum 1Mbit pobieranie / 512kb wysyłanie, więc spokojnie wystarczy ADSL. A w najgorszym wypadku, przy wyjątkowo słabej synchronizacji łącza usługa by się nie uruchamiała/dezaktywowała i tyle. A jeśli użytkownik sobie nie życzy, to wyłącza na stałe w panelu i już. O pasmo się nie martw. Daliby sobie radę tak samo, jak dają z urządzeniami do usługi Ekstra Sygnał.
 #858741  autor: Halset
 28 mar 2016, 23:19
Trochę od tematu ale jednocześnie trochę z tematem ;)
Ostatnio się dowiadywałem, gdybym zrezygnował z obecnych usług (net stacjonarny, TV, komórka) i przeszedł do Orange ze wszystkim jako Orange Open.
I mogę na razie zapomnieć. Ok 70% mieszkań na osiedlach w Trójmieście ma łącze do maks 20Mb/s w tym moje. Jeszcze dość dużo jest tylko do 10Mb/s. Ogólnie lipa. Mają modernizować ale tylko Pan Bóg wie kiedy, bo Orange odpowiedzi unika. Więc zamieniać siekierkę (dzisiaj 60Mb/s) na kijek (do 20Mb/s, bez talerza TV potrzebuje ok 8Mb/s, czyli pozostaje ok 10Mb/s na neta) za kilka złotych oszczędności mija się z celem. Niestety.....

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #858747  autor: kozien70
 29 mar 2016, 00:27
Zawsze w okolicy świąt jestem w Krakowie, w tym samym miejscu i testuję tu zachowanie handoverów N! w trakcie rozmowy. Nie inaczej jest tym razem :-) Miejsce jest dobre, bo zasięg LTE 1800 około -95-100dBM, przy oknie U2100 na poziomie -90dBm, które w głębi mieszkania znika. W całym mieszkaniu dobre U900, w głębi mieszkania, tam gdzie nie ma już U2100 to U900 ma -70 -75dBm
Sieć Orange.
Dzisiejsze testy: w trakcie transmisji danych zanik U2100 skutkuje zawsze handoverem do U900. Czyli jest jak zwykle, wszystko ładnie.
W trakcie rozmowy niestety znów nie tak różowo. Jeśli rozmowa zainicjowana jest w U2100 to przejście w głąb mieszkania, gdzie zanika U2100 ( a jest mocny U900) skutkuje zrzutem do GSM 900. Czyli nic nowego.
Natomiast zauważyłem, że gdy telefon jest w stanie czuwania w LTE 1800, to wykonanie połączenia lub jego nadejście sprawia, że telefon często ląduje od razu w U900, z pominięciem U2100. Wtedy oczywiście, w związku z bdb zasięgiem U900 siedzi w nim do końca. Nigdy temu się wcześniej nie przyglądałem, więc nie wiem, czy tak było zawsze, czy może to wynik jakiejś ostatniej optymalizacji/zmiany czy może też jest to efekt np. przeciążonego w tej chwili (i w tej okolicy) U2100.
 #858749  autor: ja.michal
 29 mar 2016, 02:08
kwasek66 pisze:Sama idea wmontowania tego w lifebox fajna, tylko musiałoby być na życzenie i na jakim paśmie? Aby zbyt nie zakłócało ogólnego sygnału Orange.
Dokładnie na takim na jakie ma Orange rezerwację. Na innym tego nie mogliby zrobić.

Zresztą, kozien70 wszystko już ładnie wyjaśnił. :) Dodam tylko, że przy usłudze Ekstra Sygnał chyba jest problem z handoverem do sieci makro. Kiedyś się tego dowiadywałem, ale nie pamiętam jaka była dokładnie odpowiedź.
kozien70 pisze:Wtedy oczywiście, w związku z bdb zasięgiem U900 siedzi w nim do końca. Nigdy temu się wcześniej nie przyglądałem, więc nie wiem, czy tak było zawsze, czy może to wynik jakiejś ostatniej optymalizacji/zmiany czy może też jest to efekt np. przeciążonego w tej chwili (i w tej okolicy) U2100.
Może być jeszcze inny scenariusz. Zmienili konfigurację, aby sprawdzić jak będzie wyglądać sytuacja gdy większość ruchu ląduje w U900. Jeśli tak jest to może być sprawdzian przez refarmingiem U2100 do LTE2100.
 #858757  autor: kwasek66
 29 mar 2016, 09:03
ja.michal pisze:
kozien70 pisze:
Wtedy oczywiście, w związku z bdb zasięgiem U900 siedzi w nim do końca. Nigdy temu się wcześniej nie przyglądałem, więc nie wiem, czy tak było zawsze, czy może to wynik jakiejś ostatniej optymalizacji/zmiany czy może też jest to efekt np. przeciążonego w tej chwili (i w tej okolicy) U2100.

Może być jeszcze inny scenariusz. Zmienili konfigurację, aby sprawdzić jak będzie wyglądać sytuacja gdy większość ruchu ląduje w U900. Jeśli tak jest to może być sprawdzian przez refarmingiem U2100 do LTE2100.
Czasem kolega nie miał włączonej transmisji danych? Ewentualne zapchany GSM, lub sprawniej dla sieci jest w ostateczności wywalać do GSM?
 #858761  autor: p2225
 29 mar 2016, 09:59
U mnie przed świętami zrzucało do U2100 (wszystkie pasma full zasięg). Sprawdzę jutro czy coś się zmieniło.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #858767  autor: kozien70
 29 mar 2016, 11:12
kwasek66 pisze: Czasem kolega nie miał włączonej transmisji danych?
Tak, miałem. Zawsze mam włączoną transmisję danych, bo po to mam smartfon a nie Nokię 3310 ;-)
kwasek66 pisze: Ewentualne zapchany GSM, lub sprawniej dla sieci jest w ostateczności wywalać do GSM
Nie rozumiem tego zdania.
 #858783  autor: kwasek66
 29 mar 2016, 14:09
kozien70 pisze:Nie rozumiem tego zdania.
Za bardzo skróciłem myśl, włączona transmisja+rozmowa, sieć leci LTE>UMTS2100>UMTS900 i ostatecznie GSM - ale tutaj już może wstrzymać transmisję na czas rozmowy. Gdybyś nie miał jej aktywnej, mogło by i polecieć od razu do GSM.
Ja mam takie jazdy z O&T, w godzinach dużego ruchu, przy wyłączonej transmisji, od razu 2G. Jeśli jest jednak trochę miejsca, zatrzyma się na dowolnym UMTS.
 #858801  autor: kozien70
 29 mar 2016, 15:27
kwasek66 pisze: włączona transmisja+rozmowa, sieć leci LTE>UMTS2100>UMTS900 i ostatecznie GSM .
To sytuacja idealna, o której piszemy od dawna. Byłoby najlepiej, gdyby tak to się zachowywało, ale tak niestety nie jest.
kwasek66 pisze:
- Gdybyś nie miał jej aktywnej, mogło by i polecieć od razu do GSM .
Nie zgadzam się. Bez transmisji powinno zachowywać się tak samo, jak w wariancie z włączoną transmisją (czyli tak, jak powyżej). Połączenie głosowe w 3G ma dwie przewagi nad 2G: działa HD Voice dla słuchawek obsługujących je tylko w 3G, a poza tym połączenia głosowe w 3G zużywają mniej zasobów, niż w 2G (efektywniejsze wykorzystanie pasma). Voice w 2G powinno zostać sprowadzone do tylko dwóch sytuacji:
-całkowity brak zasięgu nowszych technologii (3G i 4G gdy będzie VoLTE)
-słuchawki obsługujące jedynie 2G
 #858825  autor: Halset
 29 mar 2016, 18:38
kozien70 pisze: To sytuacja idealna, o której piszemy od dawna. Byłoby najlepiej, gdyby tak to się zachowywało, ale tak niestety nie jest.
Dzisiaj pierwszy raz od 14 miesięcy od kiedy jestem w TM, w chacie przy włączonej transmisji danych - wywaliło mnie do 2G :shock: Coś jest na rzeczy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
  • Strona 413 z 1158
  • 1
  • 411
  • 412
  • 413
  • 414
  • 415
  • 1158
  • 1
  • 411
  • 412
  • 413
  • 414
  • 415
  • 1158