DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 414 z 1158
  • 1
  • 412
  • 413
  • 414
  • 415
  • 416
  • 1158
 #858842  autor: kiltel
 29 mar 2016, 20:38
Dzisiaj na maszcie działającym w ramach Networks w miejscowości Kadzidło trwały jakieś prace mam nadzieję że to zawieszanie anten do obsługi Lte.
 #858845  autor: Halset
 29 mar 2016, 20:45
p2225 pisze:Może zmienią Ci na handover U2100->U900 bez transmisji. :D
Hahaha
Kolejne cztery połączenia i już bez zrzutu. Uznam to za wypadek przy pracy :wink:

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #858846  autor: tomi81
 29 mar 2016, 20:46
Trasa S8 - potwierdzam co to napisał jakiś czas temu @ja.michal - stacja T-Mobile w Knurowcu już działa (także dla Orange) - nie miałem jak sprawdzić wszystkich technologii, nie mniej U900/U2100 jest na pewno (LTE brak). Działa już także stacja nieco dalej, należąca do Orange (Turzyn) - tu mogę potwierdzić tylko Orange.

Co do rozbudowy stacji pod LTE przez T-Mobile - tuż za Białymstokiem, w miejscowości Złotoria znajduje się masz T-Mobile ze starymi antenami (nie zmienianymi podczas modernizacji N!) - pod tym zestawem anten zamontowano nowe antenki (pojedyncze) - azymuty zgodne ze starymi antenami. Na pozostałych stacjach T-Mobile na S8 (odcinek Białystok - Warszawa) tego więcej nie widziałem.
 #858865  autor: ja.michal
 29 mar 2016, 22:04
tomi81 pisze:Trasa S8 - potwierdzam co to napisał jakiś czas temu @ja.michal - stacja T-Mobile w Knurowcu już działa (także dla Orange) - nie miałem jak sprawdzić wszystkich technologii, nie mniej U900/U2100 jest na pewno (LTE brak). Działa już także stacja nieco dalej, należąca do Orange (Turzyn) - tu mogę potwierdzić tylko Orange.
Akurat nie ja o tym pisałem. ;) Ostatnio jak jechałem to zasięg (w Orange) miałem marny w Knurowcu. Za jakiś czas będę miał szansę sprawdzić co i jak. Złapałeś LTE? Wg pozwoleń jest LTE1800.
 #858911  autor: Kryniczanin
 30 mar 2016, 10:48
Najlepszą sieć już mamy

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

- Gorszy zasięg od Orange i Plusa, nadpriorytet 2100 nad 900, stacje GSM 900 w porywach UMTS 900, HD Voice działające tylko w teorii.

Do tego brak dobrej woli do poprawy jak choćby w Orange i U900 na ścianie wschodniej.

Ma Pan rację z tą najlepszą siecią jeśli dziś jest 1 kwiecień.
- Słuchamy, co mówią klienci i analizujemy to bardzo dokładnie.
No jasne. Jak napisał Pawczes
Jakiś czas temu zgłosiłem marną jakość N! w letniskowej miejscowości powiatu legionowskiego w tym samym miejscu, odpowiedź sieci: Orange: Potwierdzenie słabego sygnału i ginącego wewnątrz budynków oraz przeproszenie za niedogodności z tym związane T-Mobile: Jest tam bardzo dobry zasięg naszej sieci ...
Bardzo dobra niezwykle szczegółowa analiza godna 1 kwietnia.
 #858940  autor: CinekPrzecinek
 30 mar 2016, 12:14
Kryniczanin pisze:
Najlepszą sieć już mamy

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

- Gorszy zasięg od Orange i Plusa, nadpriorytet 2100 nad 900, stacje GSM 900 w porywach UMTS 900, HD Voice działające tylko w teorii.

Do tego brak dobrej woli do poprawy jak choćby w Orange i U900 na ścianie wschodniej.

Ma Pan rację z tą najlepszą siecią jeśli dziś jest 1 kwiecień.
- Słuchamy, co mówią klienci i analizujemy to bardzo dokładnie.
No jasne. Jak napisał Pawczes
Jakiś czas temu zgłosiłem marną jakość N! w letniskowej miejscowości powiatu legionowskiego w tym samym miejscu, odpowiedź sieci: Orange: Potwierdzenie słabego sygnału i ginącego wewnątrz budynków oraz przeproszenie za niedogodności z tym związane T-Mobile: Jest tam bardzo dobry zasięg naszej sieci ...
Bardzo dobra niezwykle szczegółowa analiza godna 1 kwietnia.
Niestety @Kryniczanin ma dużo racji w tym co napisał. Ja ciągle czekam na "specjalną ofertę dla mojego numeru" :D. Czy zostanę w T-M ? Nie wiem. Wszystko zależy od oferty wraz z ceną, kwestii drugiego bloku LTE 800 i kontroferty pomarańczowych. W między czasie matka przechodzi do Orange i będę mógł sobie porównać te 2 sieci i na spokojnie pomyśleć.
 #858943  autor: Halset
 30 mar 2016, 12:30
I tak to kropla w morzu w stosunku do jego ulubionej sieci. Nie będę tego komentował bo znowu mi post usuną
Widzisz mój ojciec właśnie przechodzi do TMobile bo Orange ma tylko telefony na raty przy przedłużaniu a to nie opłacalne
Co do porównania sieci, mój brat ma prywatny w Orange służbowy w TMobile. Orange się bardzo poprawiło ale jeszcze troszkę im brakuje. Mimo wszystko liczę że między O a Tm będzie niebawem tylko różnica w ofercie cenowej

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #858945  autor: cinkciarz
 30 mar 2016, 12:36
Halset pisze:http://m.interia.pl/biznes/news,2311343,4199
Wywiad z Sawickim gdzie mówi o strategii oraz wspomina o aukcji i co się obecnie dzieje z LTE 800
Mam nadzieję, że będą się trzymali tego, cytat: "- A czy Play zbudował mocną sieć infrastrukturalną? Nie idziemy drogą Playa". Nie zdzierżyłbym następnej sieci z "ultra" prędkościami i zasięgami, które występują tylko w reklamie.
 #858949  autor: p2225
 30 mar 2016, 12:55
To ta sama sieć, która daje małe pakiety danych, mówi teraz o rozwoju sieci pod kątem zużycia danych? Ile sobie taki klient poużywa tej "najlepszej" sieci? 5 dni?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #858952  autor: cinkciarz
 30 mar 2016, 13:01
CinekPrzecinek pisze:Ja ciągle czekam na "specjalną ofertę dla mojego numeru" :D. Czy zostanę w T-M ? Nie wiem. Wszystko zależy od oferty wraz z ceną, kwestii drugiego bloku LTE 800 i kontroferty pomarańczowych. W między czasie matka przechodzi do Orange i będę mógł sobie porównać te 2 sieci i na spokojnie pomyśleć.
Problem jest tego typu, że przy aktualnych cenach nie ma już zbytnio z czego schodzić. Ostatnio rodzice przechodzili z karty na abonament (za dużo zabawy z wpisywaniem kodów). W ofertach do 30 zł najlepiej wypadł:
1) T-Mobile (wszystko nielimitowane + 1GB internetu)
2) Orange (wszystko prócz stacjonarnych i MMS nielimitowane + 1GB internet)
3) Plus (komórkowe nielimitowane + 2GB internet)
4) Play (komórkowe nielimitowane + 1GB internet)

Sytuacja wygląda inaczej jedynie jak bierzesz ofertę z telefonem.
 #858996  autor: p2225
 30 mar 2016, 15:32
A więc ostatnio sprawdziłem jak się sprawy mają z działaniem sieci Orange vs. T-mobile i nastąpiło parę zmian. Obie sieci trzymają się teraz -120dBm 3G w transmisji i obie czasem zrzucają do 2G, żeby przejść z U2100 do U900. Transmisję do 2G zrzucają tylko w krytycznych sytuacjach. W stanie czuwania 2G zdarza się o wiele częściej. Orange częściej zmienia stacje szukając mocniejszego sygnału. T-mobile trzyma się bardzo długo jednej stacji i różnica między sieciami to nawet +5-7dBm na korzyść Orange. Orange lubi wrzucać na drugą/trzecią nośną U2100, T-mobile głównie na pierwszą. T-mobile mocniej sieje U2100 przez co później zrzuca na U900.

Zasięg U900 się zdecydowanie poprawił. Tam gdzie nie było żadnego zasięgu jest teraz U900 nawet do 1Mb/s.

Przy sygnale -120dBm 3G połączenia nie dochodzą przez co jesteśmy praktycznie poza zasięgiem i bez internetu. Już przy -117dBm połączenie nie dojdzie. W drugą stronę sieć zrzuca na 2G i możemy wykonać połączenie.

Handovery rozmów - Orange z U2100->2G (brak U900 w eterze) zrzuca przy -113dBm, T-mobile tak samo. U2100 do U900 leci w Orange nawet przy -120dBm, ale nie dobija się to na jakości, T-mobile przy około -116dBm.

Ogólnie rzecz biorąc sieci jakościowo są takie same, działają ta samo, prędkości są podobne i wystarczające do wszystkiego. Dla mnie różnicą w obu sieciach jest tylko oferta.

I teraz coś z prędkości:
Internet w Orange na kartę, LTE1800, Krosno Odrzańskie o 8:43:
Obrazek
Także na kartę już żadnych lejków nie ma.

Przed Focus Park Zielona Góra, 240m od stacji:
Obrazek
Tutaj sieć ewidentnie przysiada.

I wewnątrz Focus Park pod pikokomórką:
Obrazek

Jedyne czego mogę się czepić to wysokie pingi w LTE, które potrafią być wyższe niż w 3G. Np. w LTE 51 vs. 32ms w U900.
W eterze brak LTE800 i LTE2600.

@Kozien70
Sprawdziłem gdzie mnie wrzuci z LTE podczas przychodzącego/wychodzącego połączenia i u mnie z LTE zrzuca na U2100.

Nie zadziałał mi natomiast dzisiaj handover U2100->U900->2G. Sprawdzę jak będzie to wyglądało po paru dniach.

Tydzień temu wspominałem, że LTE z jednej stacji ginie po kilometrze. Jadąc w drugą stronę w miejscu bez sygnału potrafi wrzucić do LTE z tej samej stacji z odległości 5km z sygnałem:
Obrazek

I to by było tyle z moich testów. Wystarczy już mojego "spamowania". :D

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #858998  autor: kozien70
 30 mar 2016, 15:44
p2225 pisze:Także na kartę już żadnych lejków nie ma.
To nie były lejki jako takie. To były i nadal są błędy w platformie billingowej. Dla niektórych numerów zdarza się "przycięty" transfer. Sam mam dwie karty prepaid, ta sama taryfa (OFnK) i na jednej mam 60Mbit DL a na drugiej ok. 20. Przycięty transfer mam na karcie z numerem przenoszonym kiedyś z Plusa. Pełny mam na karcie, która oryginalnie, od początku była w OFnK (taki starter kiedyś kupiłem). Jako, że ta "z przyciętym" służy głównie do testów i "przechowania" fajnego numeru, to taki stan rzeczy mi nie przeszkadza ;-)

Dzięki za testy.
 #859003  autor: p2225
 30 mar 2016, 15:48
Te 100Mb/s osiągnąłem na karcie przeniesionej z Play'a na OFnK. A i APN zmieniłem na IPv4, bo podobno na IPv6 są gorsze prędkości.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #859019  autor: p2225
 30 mar 2016, 16:41
p2225 pisze:Orange zaktualizował mapę zasięgu i dodali zasięg LTE800. Niestety bez rozróżnienia na pasma.
Porównanie zasięgu przed i po na stacji w Jemiołowie:
Obrazek

Zasięg niby tylko 5km.
Jednak to nie LTE800. Na mapie T-mobile również pojawił się tam zasięg, więc musi to być wspólne LTE1800, które zapewne odpalili razem z LTE800 Orange.

Obrazek

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #859036  autor: Halset
 30 mar 2016, 17:29
@p2225
Przede wszystkim gratki za testy! :smt023
p2225 pisze:. Obie sieci trzymają się teraz -120dBm 3G w transmisji i obie czasem zrzucają do 2G, żeby przejść z U2100 do U900. Transmisję do 2G zrzucają tylko w krytycznych sytuacjach.
Są pewne różnice ale to pewnie zależy od regionu i od sprzętu (u mnie jest NSN)
U mnie trzyma w TMobile na czuwaniu do około -113 (-114)dBm i idzie się dodzwonić bez problemu.
Podczas transmisji potrafi mnie z U2100 wrzucić do U900 już przy -109dBm ale najczęściej robi w okolicach -112dBm.
Do 2G nigdy nie widziałem. To akurat się zdarza często w Plusie.
Orange częściej zmienia stacje szukając mocniejszego sygnału. T-mobile trzyma się bardzo długo jednej stacji i różnica między sieciami to nawet +5-7dBm na korzyść Orange.

TMobile również skacze ale rzadko. W Gdyni czy w Gdańsku w centrum skacze jak powalony. W domu u mnie potrafi też na inny nadajnik przeskoczyć. To może dlatego, żonglując między nadajnikami Orange częściej zrywa połączenia??
Orange lubi wrzucać na drugą/trzecią nośną U2100, T-mobile głównie na pierwszą.
Dlatego, że Orange szuka oddechu. Więcej porozdawanych pakietów za niższe pieniądze i większa ilość użytkowników robi swoje.
T-mobile mocniej sieje U2100 przez co później zrzuca na U900.
To akurat pisałem z rok temu :P A nikt nie chciał mi wierzyć :P
Zasięg U900 się zdecydowanie poprawił. Tam gdzie nie było żadnego zasięgu jest teraz U900 nawet do 1Mb/s.

Potwierdzam. Rzadko kiedy mnie zrzuca do 2G, mało tego - na trasach trzyma się bardzo mocno i długo U900.
W drugą stronę sieć zrzuca na 2G i możemy wykonać połączenie.

Zrzuca do U900. Dopiero później, gdy jest U900 przeciążony wywala do 2G. Tak przynajmniej jest u mnie w TM.
U2100 do U900 leci w Orange nawet przy -120dBm, ale nie dobija się to na jakości
To jest najciekawsze. Gadać idzie, dodzwonić nie idzie. I druga sprawa - po jaką cholerę ciągnąć do tak niskiej wartości sygnału? Po to mają duże zagęszczenie stacji aby przejął sygnał już inny.

Ogólnie rzecz biorąc sieci jakościowo są takie same, działają ta samo, prędkości są podobne i wystarczające do wszystkiego. Dla mnie różnicą w obu sieciach jest tylko oferta
.
Ogólnie rzecz biorąc - Orange się bardzo mocno poprawił, co sam czuje np u mnie w domu (z rok temu była masakra)
Jako, że nie używam Orange na co dzień (obecnie tylko Plus i TM) trudno mi powiedzieć jak jest u mnie.
Brat twierdzi, że się mocno poprawili również i cytując "że już tak nie zrywa" (wcześniej słuchawka Iphone5s, obecnie Iphone6s). Ale mimo wszystko woli dzwonić ze służbowego TMobile (Iphone5s) bo jak mówi "wybieram nr, rzucam telefon na półkę pod radio i gadam aż mnie się odechce. W Orange tak nie mam"
Orange potrafi nawet w centrum miasta wywalić ale to szczegół.

Podsumowując- w teorii i podczas badań konfiguracja Orange i TM praktycznie jest ta sama, z mały szczegółami (jak @p2225 niektóre wypisał). W praktyce - Orange ma więcej dropów , częściej również prędkości neta są mniejsze. Wynika to nie z gorszej jakościowo Orange od TMobile ale z tego, że jest siecią bardziej obciążoną (więcej ludzi, większe rozdawane pakiety netowe itd) i ma mniej zasobów niż TM. Praw fizyki nie przeskoczysz.
Pomijam wyniki badań UKE, gdzie różnice między Orange i TM były bardziej znaczące i w większej ilości.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #859043  autor: p2225
 30 mar 2016, 17:40
Halset pisze:
W drugą stronę sieć zrzuca na 2G i możemy wykonać połączenie.

Zrzuca do U900. Dopiero później, gdy jest U900 przeciążony wywala do 2G. Tak przynajmniej jest u mnie w TM.

Miałem na myśli -120dBm U900. Później jest tylko 2G.
Halset pisze: To jest najciekawsze. Gadać idzie, dodzwonić nie idzie. I druga sprawa - po jaką cholerę ciągnąć do tak niskiej wartości sygnału? Po to mają duże zagęszczenie stacji aby przejął sygnał już inny.
Może podczas zestawiania połączenia jest potrzebna większa przepustowość niż ta podczas rozmowy (12kb/s)? Może nie chcą zrzucać transmisji na niższe pasma/starsze technologie?
Halset pisze: Brat twierdzi, że się mocno poprawili również i cytując "że już tak nie zrywa" (wcześniej słuchawka Iphone5s, obecnie Iphone6s). Ale mimo wszystko woli dzwonić ze służbowego TMobile (Iphone5s) bo jak mówi "wybieram nr, rzucam telefon na półkę pod radio i gadam aż mnie się odechce. W Orange tak nie mam"
Orange potrafi nawet w centrum miasta wywalić ale to szczegół.
Ja nie trafiłem ani razu żeby mi w TM czy w Orange zerwało rozmowę. Ani nawet w Play na roamingu T-mobile. Co innego chwilowe szarpanie rozmowy poza miastem na skraju zasięgu, ale żeby zerwało rozmowę to trzeba przynajmniej z 10 sekund słyszeć ciszę w słuchawce.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 414 z 1158
  • 1
  • 412
  • 413
  • 414
  • 415
  • 416
  • 1158
  • 1
  • 412
  • 413
  • 414
  • 415
  • 416
  • 1158