DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 426 z 1158
  • 1
  • 424
  • 425
  • 426
  • 427
  • 428
  • 1158
 #860776  autor: tomi81
 08 kwie 2016, 13:37
Patryk7588 pisze:Ciekawostka: http://www.telko.in/razem-a-czasami-osobno
O tym pisał jakiś czas temu Kozien - projekt Networks właściwie skończył się w chwili za zakończenia modernizacji sieci - od tego momentu, z nowymi stacjami, każdy działa osobno i ma możliwość skorzystania z lokalizacji partnera. Co do polski wschodniej - brak zainteresowania TMobile tą częścią kraju widać aż nadto - konkretne liczby podawałem wcześniej.
 #860781  autor: Halset
 08 kwie 2016, 13:52
tomi81 pisze:
Patryk7588 pisze:Ciekawostka: http://www.telko.in/razem-a-czasami-osobno
O tym pisał jakiś czas temu Kozien - projekt Networks właściwie skończył się w chwili za zakończenia modernizacji sieci - od tego momentu, z nowymi stacjami, każdy działa osobno i ma możliwość skorzystania z lokalizacji partnera.
Dokładnie. Jak można zauważyć o czym też pisał @zajadacz, że Orange stawia nadajniki bo nie wyrabia w dość wielu miejscach z obciążeniem. TMobile takiego problemu nie ma. Pewnie z czasem, jeśli obciążenie im się zwiększy będą mogli skorzystać ze stacji Orange albo dostawić swoje. Co jest wyraźnie napisane w newsie
Z kolei rosnącą liczbę stacji bazowych, na których obecny jest tylko jeden z partnerów Networks! tłumaczono mi tym, że każda z sieci samodzielnie podejmuje decyzje o nowych lokalizacjach. Jeśli partner nie widzi uzasadnienia biznesowego, to nie umieszcza tam swego sprzętu, a stacja nie staje się częścią wspólnej sieci.
Czyli wychodzi na to, że ja się również myliłem. TMobile zapowiadał nowych 1000stacji i faktycznie wygląda, że będzie to robił sam.

Co do tej ciekawostki jeszcze
Kwestiami biznesowymi tłumaczone jest też 3G w paśmie 900 MHz w Polsce wschodniej. Zdaniem przedstawicieli T-Mobile, kupowanie tam od Orange usług UMTS900 nie jest opłacalne biznesowo. Zapowiadają oni, że zamiast 3G w paśmie 900 MHz chcą na tym obszarze kraju – ale tylko tam gdzie to jest uzasadnione rachunkiem ekonomicznym – inwestować w oferowanie usług w paśmie 1800 MHz i 2100 MHz.
Sawicki oj Sawicki.....rozumiem, oszczędzanie. Ale nie idźcie tą drogą. :twisted: :twisted:
1800? Po co? To już chyba lepiej wjechać tam LTE800 dla pokrycia.
Druga sprawa - jakie kupowanie usług od Orange, skoro mają więcej pasma w U900 niż O?! :?:
Trudno dziś oceniać, jak bardzo w ciągu 1-2 lat będą się różniły zasięgiem sieci T-Mobile i Orange. Za to można szacować, że jeśli partnerzy Networks nie dogadaliby się w sprawie 800 MHz, to każdy z nich musiałby zapewne wybudować po ok. 2000 masztów. Jak wyliczyło w swym raporcie EY, inwestycja w każde 2000 masztów kosztować może okrągłe 700 mln zł.
W to akurat nie wierzę i jestem zdania jak większość tutaj piszących. Dzisiaj na jednej stacji jest Orange, na innej TMobile. Jak skończy się cyrk z NietNiet - tam gdzie jest Orange będzie TM i odwrotnie.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #860786  autor: zajadacz
 08 kwie 2016, 14:11
Ja wam mówię, że LTE 800 Networks! będzie wszędzie budowane wspólnie. Z podpisaniem umowy czekają na wyjaśnienie sprawy osieroconego bloku po NetNet. To ile kto ma bloków będzie mocno wpływać na koszty, nakłady i ewentualne opłaty za dzierżawę pasma, ponoszone przez każdego z operatorów, a co za tym idzie, na treść umowy. Jak się okaże, że T-Mobile kupi blok, to wtedy robią osobno 2x10 MHz, a jak nie, to robią wspólne 15 MHz.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #860794  autor: zajadacz
 08 kwie 2016, 14:54
Najnowsze wyniki testów westa ze Szczecina.
Stacja z LTE-A przy bramie portowej.
Obrazek
Jak widać obciążenie jest bardzo duże. Uzyskiwana prędkość pomimo agregacji, jest niska.

Dalej test przy Moście Długim, czyste LTE 1800:
Obrazek
Jak widać obciążenie bardzo duże, potrzebna pilna rozbudowa o 2600.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #860799  autor: kozien70
 08 kwie 2016, 15:21
Dramat. Na pocieszenie podam, że identyczne wyniki osiągam u siebie na agregacji w Plusie (Warszawa, Ciszewskiego)- choć mają większe zasoby (2x20MHz) i LTE1800 tylko dla siebie.
 #860805  autor: zajadacz
 08 kwie 2016, 15:26
To jest ścisłe centrum miasta. Te 30 Mbit jest jak najbardziej akceptowalne, ale te 2 Mbit to tragedia. Dziwię się, że jeszcze nie dodali LTE 2600 na stacji przy ul. Energetyków.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #860839  autor: p2225
 08 kwie 2016, 17:16
Dzisiaj małe porównanie LTE Plusa do LTE Orange tutaj: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 55&zoom=18

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Stacja T-mobile jest węzłem dla klientów indywidualnych (radiolinie po 30+Mb/s), a stacja Plusa jest węzłem dla 6 stacji.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #860906  autor: INTRO
 09 kwie 2016, 09:39
Witam. Czy ktoś z was posiada numer telefonu do centrum nadzoru sieci Networks tego czynnego 24/24? Jeżeli ktoś z was ma to poproszę o numer, z góry dzięki. Bo ja posiadam numer do centrum nadzzoru Gdańsk, ale oni chyba w weekendy nie pracują.
 #860988  autor: Mixiorek
 09 kwie 2016, 18:31
Jako, że tropienie i testy stacji z nowymi pasmami idą na forum jak krew z nosa postanowiłem się ponownie ruszyć.
Wytypowałem 4 stacje. Okazało się, że na dwóch z nich jest LTE 2600MHz :mrgreen:
Jednak najpierw informacja (z dziś) gdzie jeszcze nowe pasma nie świecą a pozwolenia są -> Hlonda 1 (pozwolenie UKE 25.03) i Górczewska 124/126 (pozwolenie z 25.02).

LTE 2600 jest na dwóch stacjach:

1. ul. Blokowa 3, stacja na światłowodzie https://www.google.pl/maps/@52.2830753, ... 6656?hl=pl

Obrazek

i testy z około 200m od stacji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są to najwyższe wartości LTE uzyskane przez mnie w downloadzie. Jak widać agregacja działa. Można się zawsze przyczepić, że przy 15MHz 2600 i 15MHz 1800 (do spółki) mogło być lepiej ale ja będę zadowolony jeżeli takie wyniki będą wszędzie :)

Dla porównania testy samego LTE 1800 na tej stacji:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać też bardzo dobre wyniki więc agregacja i dodatkowe 15MHz mogły jednak nieco wyżej podnieść osiągane wyniki LTE-A w testach. Do tego stacja nie wygląda na zapchaną więc czemu akurat tutaj 2600? Może w tygodniu jest przytkana? Może miała graty gotowe do szybkiego startu nowego pasma? Może testują na niej zasięg i działanie 2600? A może coś innego?

2. ul. Skarbka z Gór 57, stacja na światłowodzie. Wygląda na to, że na stacji jest też Plus z radiolinią E 1000 Mbps... Sporo jak na nich.
https://www.google.pl/maps/@52.3210486, ... !1e1?hl=pl

Obrazek

Z przyczyn technicznych* testów nie będzie.

*skończył mi się pakiet :mrgreen:
Niedługo będzie już większy ;). Pojedynczy test to łącznie około 120MB... idzie jak woda.

Mój apel do innych. Pozwoleń 2600 jest sporo, trzeba wyjść w teren i weryfikować, weryfikować. I tym optymistycznym akcentem w zakresie poszukiwań nowych pasm:

Obrazek

:-D

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #860997  autor: kozien70
 09 kwie 2016, 20:01
@Mixiorek: good job :-D Ja oprócz pakietu abo telefonu mam do dyspozycji pakiet wspólny z netu mobilnego, 35 GB, więc trochę potestować mogę ;-)

Dziś zdjęcia stacji Orange, z których parę dni temu prezentowałem testy prędkości w agregacji LTE1800+LTE2600.

Warszawa, al. Jerozolimskie 156:
Obrazek

Obrazek


Warszawa Ursus, ul. Keniga 5:
Obrazek

Obrazek

I jeszcze dodatkowo wynik pomiaru LTE1800 ze stacji Warszawa, ul. Symfonii 5, odległość 100m, Orange abonament:
Obrazek
 #861001  autor: ja.michal
 09 kwie 2016, 20:31
Ciekawostka. Kawałek S8, mniej więcej od początku trasy w Radzyminie (stacja Lotos po stronie w kierunku Warszawy) aż do zjazdu Trojany (Statoil po stronie w kierunku Warszawy) jest LTE800 Orange. Potem dopiero w okolicy Poręba-Kocęby. Wymusiłem w routerze pracę w trybie LTE tylko na 800 MHz + cały zakres 3G i 2G. Zapomniałem o tym więc wjazd do Warszawy zakończył się brakiem LTE, router siedział na 3G. Zupełnie o tym zapomniałem, ale dzięki temu dowiedziałem się ile LTE800 już jest na samej trasie.

Co do stacji w miejscowości Knurowiec (T-Mobile) to nie jestem do końca przekonany, że już działa, a jak działa to możliwe, że tylko dla T-Mobile (bez Orange). Względnie jest coś jeszcze nieskonfigurowane bo w tym rejonie, kilkaset metrów od stacji bazowej, zasięg na routerze pokazywał 1 kreskę zasięgu, aby po dojechaniu do skraju lasu (w stronę Białegostoku) zasięg z 3G zmienił się na 2G.
 #861010  autor: p2225
 09 kwie 2016, 21:08
U mnie niestety mogę nadal testować tylko LTE800 i znalazłem stronę, która sprawdza dokładnie topografię terenu i tak ona wygląda:

Obrazek

Nie myślałem, że ta góra jest aż tak duża. No i jeszcze drzewa trzeba doliczyć, ale to jest punkt na który mogę bez problemu wejść i będę na tyle wysoko żeby osiągnąć dość dobre prędkości. Robota na jutro/pojutrze :D

I prędkość przy -117dBm na zewnątrz. Wewnątrz brak zasięgu nawet na wymuszonym only LTE.
Obrazek

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #861015  autor: Mixiorek
 09 kwie 2016, 21:40
kozien70 pisze:a oprócz pakietu abo telefonu mam do dyspozycji pakiet wspólny z netu mobilnego, 35 GB, więc trochę potestować mogę
Na iphonie 5 mam pakiet, który w porywach ma i do 100GB ale nie chce mi się przekładać karty nano sim ;)
Dziś zdjęcia stacji Orange, z których parę dni temu prezentowałem testy prędkości w agregacji LTE1800+LTE2600.

Warszawa, al. Jerozolimskie 156:
Warszawa Ursus, ul. Keniga 5
Hmm, wydaje mi się, że anteny są inne niż np: na Ursynowie Przy Bażantarni i na Zamiany.
I jeszcze dodatkowo wynik pomiaru LTE1800 ze stacji Warszawa, ul. Symfonii 5, odległość 100m, Orange abonament:
Mam wrażenie, że "w sypialniach" powinniśmy robić testy od niedzieli do czwartku w godzinach 19:30-21:30. To by dawało obraz jakości sieci "pod obciążeniem".
ja.michal pisze:Ciekawostka. Kawałek S8, mniej więcej od początku trasy w Radzyminie (stacja Lotos po stronie w kierunku Warszawy) aż do zjazdu Trojany (Statoil po stronie w kierunku Warszawy) jest LTE800 Orange. Potem dopiero w okolicy Poręba-Kocęby. Wymusiłem w routerze pracę w trybie LTE tylko na 800 MHz + cały zakres 3G i 2G. Zapomniałem o tym więc wjazd do Warszawy zakończył się brakiem LTE, router siedział na 3G. Zupełnie o tym zapomniałem, ale dzięki temu dowiedziałem się ile LTE800 już jest na samej trasie.
Obstawiam, że zaczęło działać LTE 800 na stacji Orange w miejscowości Emilianów. Pasuje do pokrycia trasy.
TMobile ma pozwolenie w Niegowie więc może oni też już uruchomili. Oby do 15 maja było jasne, że Networks ma bloki obok siebie i może bez większych inwestycji uruchomić 800 i 2600 na stacjach właścicieli. Wtedy mam nadzieję nastąpi "pstryk" :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #861022  autor: ja.michal
 09 kwie 2016, 23:56
silvercrest pisze:Ja korzystam z tego:
Jeszcze w Google Earth można wyznaczyć odcinek i włączyć profil teremu. :)

Mixiorek, niech "pstrykają". ;) Robi się coraz lepiej z tym pokrycie. Jeśli nie pomyliłem użytkowników to MaciejM ma rację z LTE i trzymaniem na baterii. Zdecydowanie dłużej trzyma telefon, przynajmniej Lumia 920, jeśli jest połączenie LTE, a nie w 3G. Gdy LTE nie było, albo było tylko w kilku miejscach, a reszta samo 3G, telefon na tasie 100 km "zjadał" ponad 50% baterii. Teraz, sam jestem zaskoczony i to bardzo, dokładnie ta sama trasa, ale w większości już w LTE, i baterii zeszło jedynie 15%. Będę jeszcze obserwował, ale wynik mam powtarzalny w tej samej opcji (różnica może 2%).
 #861028  autor: kozien70
 10 kwie 2016, 00:37
Dzisiejsze wyniki Orange abonament, stacja Józefów k. Warszawy, ul. Słoneczna 15, odległość od stacji ok. 100m, godzina 23:30.
Agregacja LTE800 + LTE1800.
Screenshot z Service Menu:
Obrazek

Zrobiłem w sumie 6 pomiarów.

Wynik najgorszy:
Obrazek

Wynik najlepszy:
Obrazek

To jak, kto da więcej w agregacji w Orange? :-D
Jestem jednak trochę niepocieszony, bo liczyłem na to, że od ostatniego pomiaru odpalili tam również LTE2600, a wtedy zrobiłbym pomiar na agregacji trzech nośnych :-D
  • Strona 426 z 1158
  • 1
  • 424
  • 425
  • 426
  • 427
  • 428
  • 1158
  • 1
  • 424
  • 425
  • 426
  • 427
  • 428
  • 1158