DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 431 z 1158
  • 1
  • 429
  • 430
  • 431
  • 432
  • 433
  • 1158
 #861831  autor: Spacedust
 14 kwie 2016, 19:48
Mixiorek pisze:Ok, już jasne. Czy orange ma tam teraz wszystkie pasma 2G/3G/4G? W bazie gsm.poznan wygląda to tak jakby nie mieli tam LTE (?)
Jeszcze ciekawsze jest to, że Enea ma aktywacje w Plusie ;)
Bo nie ma LTE. Są tylko pasma Orange nie współdzielone z T-Mobile. Jeśli będzie LTE to zapewne LTE2600 Orange, do którego wstępu nie będą mieli klienci T-Mobile. Tak to teraz będzie wyglądać.
 #861840  autor: Halset
 14 kwie 2016, 20:25
Kryniczanin pisze:Jeszcze nikt "cywilny" nie wykonał połączenia z VOLTE, nic nie wiadomo o wymaganiach sprzętowych a tu już plany na reframing :mrgreen:
No popatrz. A gdyby to był P4 już byś nowy temat na forum założył.
Mixiorek pisze:Ciekawe i znamienne, że obaj operatorzy informują o tym tego samego dnia. Może jednak sojusz w ramach Networks a szczególnie dzielenie LTE 1800MHz daje nadzieje na "przywiązanie" i dalszą współpracę oraz projekty, oby.
Sojusz nadal przecież jest. LTE1800 lata po kanałach Orange. To raz.
Dwa - za konfigurację sieci zarówno TMobile jak i Orange odpowiada przecież jeden podmiot - NetWorks. Mają jakieś swoje odchyły biznesowe (stawianie np oddzielnie stacji) ale współpraca nadal jest. Kontrakt ich obowiązuje - jeszcze. I oby jak najdłużej.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #861854  autor: harys
 14 kwie 2016, 21:30
Tylko że to nie ma nic wspólnego ze sobą. Networks to tylko wspólne zarządzanie elementami sieci, resztą zagadnień jest przedmiotem oddzielnych umów
 #861871  autor: kwasek66
 14 kwie 2016, 23:06
Spacedust pisze:Ten kontrakt powinien jak najszybciej wymusić uwspólnienie 2G oraz 3G.
Też na to liczę, uwspólnienie GSM, wyjęte pasmo na LTE900. Wtedy agregacja 800/1800/2600. A LTE900 zajmuje się głosem, uzupełniane przez GSM/UMTS900.
Nw! jakieś myśli ma, skoro zakupili sprzęt na ciągłe @20Mhz LTE800Mhz.

Maksymalna korzyść NW! widzę tak:
Głos:
wspólne GSM900*, UMTS900, LTE900
dane:
agregacja LTE 800/1800**/2100***/2600

* wspólne GSM aby wygospodarować LTE
** wspólne 1800 agregowane(?), reszta zasobów osobno
*** 10Mhz na 3G, reszta LTE lub dynamiczne zarządzanie

Ogólnie, ciekawe czy jeśłi Pan Solorz, może tworzyć zawiłe umowy współpracy posiadanych spółek, to czy NW! uwspólniło by wszystko, generując maksymalną korzyść technologiczną na Klienta. Oczywiście DUMA w kieszeń = sieci T&O byłyby identyczne... A sprawy regulatorów omijało by się roamingiem krajowym :D Takim jak ma Plus i spółki, kupują ruch od siebie, a i tak na wyświetlaczu zawsze Plus :mrgreen: :roll:
 #861876  autor: ja.michal
 14 kwie 2016, 23:29
kwasek66, teoretycznie można inaczej zrobić. LTE900 N! niech sobie na razie daruje, lepiej na tym zrobić wspólny GSM900 i U900. Z 2100 MHz 15 MHz wyciąć od jednego operatora i 5 MHz od drugiego i 20 MHz przeznaczyć na wspólne LTE, a 10 MHz na wspólne HSPA+ DC. Chyba całkowicie wspólne U900 z dwiema nośnymi i U2100 z dwiema nośnymi dałyby radę z ruchem głosowym.

LTE2600 nie bardzo da radę zrobić wspólne bo razem przekroczą 20 MHz, a chyba szerszego pasma na danej częstotliwości przy agregacji nie może być.


Tak w ogóle to sobie gdybamy, a co i jak będzie agregowane, w Orange, to chyba nieco mówi nam grafika właśnie z Orange (z ich testów LTE-A).
Obrazek

Także nie zdziwię się jeśli za jakiś czas głos w Orange pozostanie na GSM900 i U900, a reszta zostanie przeznaczona na LTE. Nawet czytając niektóre wpisy tutaj na forum można odnieść wrażenie, że Orange sprawdza jak będzie działać obciążony U900. W wielu miejscach jakby zmienili konfigurację, zwiększył się zasięg.
 #861880  autor: Halset
 14 kwie 2016, 23:57
kwasek66 pisze: Ogólnie, ciekawe czy jeśłi Pan Solorz, może tworzyć zawiłe umowy współpracy posiadanych spółek, to czy NW! uwspólniło by wszystko, generując maksymalną korzyść technologiczną na Klienta. Oczywiście DUMA w kieszeń = sieci T&O byłyby identyczne... A sprawy regulatorów omijało by się roamingiem krajowym :D Takim jak ma Plus i spółki, kupują ruch od siebie, a i tak na wyświetlaczu zawsze Plus
Trochę Cię fantazja poniosła ale nikt nie nikomu tego nie zabrania :D
Przede wszystkim imperium Solorza działa na innej zasadzie jak N. Działa na zasadzie jak Play. Czyli Plus a reszta spółek to roaming dla Plusa.
N! musiałby sobie udostępniać wzajemnie pasma a to już woda na młyn dla Solorza, że konkurencja jest "nieuczciwa" I zagraża.
Tutaj jedyne wyjście to właśnie ta nieszczęsna informacja o sprzedaży przez TM swoich udziałów. Wtedy TM jako podmiot łącznie z Orange mogli by "kupować" zasoby w ramach roamingu. Czyli na zasadzie działania imperium Zębatego. Orange swoje zasoby + roaming z firmy krzak, której sprzeda udziały TMobile. A TMobile z zasobów Orange + firmy krzak jako podwójny roaming.
Wtedy Zębaty nie miał by żadnych powodów do stękania i płaczu, jak to robił jeszcze przed aukcją LTE800, gdzie najpierw była możliwość wspólne 20Mhz na LTE800.
ja.michal pisze:lepiej na tym zrobić wspólny GSM900 i U900. Z 2100 MHz 15 MHz wyciąć od jednego operatora i 5 MHz od drugiego i 20 MHz przeznaczyć na wspólne LTE, a 10 MHz na wspólne HSPA+ DC. Chyba całkowicie wspólne U900 z dwiema nośnymi i U2100 z dwiema nośnymi dałyby radę z ruchem głosowym.
Była już o tym mowa. Najpierw musi ruszyć VoLTE aby odciążyć voice z 3G. A wtedy mogą sobie wycinać po jednym bloku czy dwóch. Czyli np TM i O wycinają po 10Mhz na 2100 na wspólne LTE2100 a po jednym bloku oddzielnie lub razem jako 10Mhz na U2100.
Czyli na LTE 800 (2x po 10), 2600 (3x po 15), większość 2100 (20Mhz) i większość 1800 (20Mhz). Reszta wspólna na GSM900 (docelowo maks 6,4Mhz), U900 (reszta z pasma 900 czyli 10Mhz) i GSM1800 (maks po jednym bloku z każdej sieci czyli po 5Mhz albo wspólne 10Mhz). Tylko najpierw musi ruszyć VoLTE i Wifi Calling, gdzie można przerzucić ruch głosowy.
Także nie zdziwię się jeśli za jakiś czas głos w Orange pozostanie na GSM900 i U900, a reszta zostanie przeznaczona na LTE. Nawet czytając niektóre wpisy tutaj na forum można odnieść wrażenie, że Orange sprawdza jak będzie działać obciążony U900. W wielu miejscach jakby zmienili konfigurację, zwiększył się zasięg.
TMobile też zmienia konfigurację. Nie tylko Orange. Z racji tego, że większość tutaj korzysta z Orange (lub/i Play) nie mają danych testowych z sieci TM.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #861881  autor: borax11
 15 kwie 2016, 00:13
Nie znalazłem lepszego tematu, jak jest to proszę o przeniesienie.
Chciałem pochwalić się wynikami testów sieci podczas promocyjnego 1 TB danych w T-Mobile.

Pomiar był dokonywany na północy Polski - w Krynicy Morskiej.
Sieć działa pełną parą i przygotowana jest na ruch kilkunastu tysięcy ludzi :)
Co ciekawe, w części zachodniej miasta testy wykazywały zazwyczaj do 60 Mbit/s.
Poniższe wyniki pochodzą z części wschodniej.
Urządzenie - iPhone 6.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
 #861882  autor: ja.michal
 15 kwie 2016, 00:28
Halset pisze:Czyli na LTE 800 (2x po 10)
Obecnie nie da rady w świetle warunków aukcji. Max 15 MHz bloku ciągłego.
Halset pisze:2600 (3x po 15)
Tutaj coś ci się pokręciło chyba? ;)
Halset pisze:większość 1800 (20Mhz)
Skąd 20 MHz? Bez kupna kawałka od Polkomtela ciągiem da radę jedynie 17 MHz.

borax11, jesteś w stanie napisać na jakiej częstotliwości ten test? Czy to z agregacją czy bez?
 #861884  autor: borax11
 15 kwie 2016, 00:40
ja.michal pisze:borax11, jesteś w stanie napisać na jakiej częstotliwości ten test? Czy to z agregacją czy bez?
ja.michal Mój telefon nie obsługuje agregacji. Na 99% jestem przekonany, że to na 1800 MHz.
 #861889  autor: borax11
 15 kwie 2016, 02:49
Zobaczymy. Sam jestem ciekaw jak wypadną testy w któryś weekend lipca lub sierpnia. Playa niestety nie mam jak sprawdzić :/ Jak sięgam pamięcią, Play w 3G poniżej/około 1 Mbit/s chodził.
 #861891  autor: kozien70
 15 kwie 2016, 03:30
Kryniczanin pisze:Jeszcze nikt "cywilny" nie wykonał połączenia z VOLTE, nic nie wiadomo o wymaganiach sprzętowych a tu już plany na reframing :mrgreen:
@Kryniczanin - przepraszamy, że na forum dyskusyjnym dyskutujemy. Na dodatek na temat, który nie został zatwierdzony przez Ciebie. Jeżeli dyskusje na temat N! powodują u Ciebie ból pewnej części ciała, a najwyraźniej powodują, to możesz tutaj nie zaglądać i poprzestać tylko na tematach związanych z jedynie słuszną wg Ciebie siecią (wiadomo którą). Będzie nam i Tobie przyjemniej :-) Aczkolwiek wierzę w ludzi i przypuszczam, że nawet Ty potrafisz wykrzesać z siebie coś obiektywnego :-)
Spacedust pisze:Ten kontrakt powinien jak najszybciej wymusić uwspólnienie 2G oraz 3G.
Uwspólnienie 3G jest od początku N! - patrz U900. Jeśli masz na myśli U2100 to wg mnie nigdy do uwspólnienia nie dojdzie. Raczej dorzucą do wspólnego U900 drugą nośną, a U2100 każdy z operatorów we własnym zakresie zrefarmuje do L2100, najpierw po kawałku a potem całe. Wspólnego L2100 nie będzie. Po pierwsze: żadnej z sieci się to nie opłaca, bo lepiej finalnie mieć własne L2100 na 15MHz niż wspólne na 20MHz. Po drugie: co z resztą pasma 2100, gdy uruchomią wspólne L2100 na 20MHz? 10 MHz (lubi 5 u każdego) miałoby leżeć odłogiem, albo marnować się na 3G, do obsługi którego za niedługo wystarczy U900 (może nawet na dwóch nośnych)? No way. Operatorzy idą w maksymalny refarming do LTE, bo to jest przyszłość. A maksymalny refarming 2100 jest możliwy tylko wówczas, gdy każdy zrobi to osobno.
Weźcie to przez analogię do L2600. Tu też mają po 15MHz obok siebie i wcale nie zamierzają robić nic wspólnego, choć teoretycznie mogliby.
Taka jest moja koncepcja ;-)

Uwspólnienie 2G jak najbardziej przydałoby się - po uruchomieniu dwóch nośnych na U900 reszta GSM900 jako wspólna.
Co do DCS/L1800 - skoro nie wyszedł zakup od ZSZ paska 2.4MHz to Orange/T-mobile powinny za pośrednictwem UKE pertraktować z Polkomtelem zamianę tego paska tak, by przenieść go na koniec bloku N! - tego, który sąsiaduje z blokiem 7.2MHz Plusa. Korzyść wówczas mają obydwie strony: N! uzyskuje ostatecznie ciągły blok 29,2MHz 1800, z którego może wyciąć 20MHz na L1800, a resztę na DCS-a (najlepiej wspólnego), zaś ZSZ dostaje ciągły blok 9.6MHz który może w przyszłości również wykorzystać jako kolejny blok L1800. To byłby chyba najlepszy kompromis pod względem efektywności wykorzystania pasma. I każdy coś by z tego miał.
 #861893  autor: ja.michal
 15 kwie 2016, 04:53
kozien70 pisze:Orange/T-mobile powinny za pośrednictwem UKE pertraktować z Polkomtelem zamianę tego paska
O tym Gaj się wypowiadała, generalnie o poukładaniu całego bałaganu 1800 i 900, i ze strony UKE nie ma problemu, ale to operatorzy sami muszą to chcieć zrobić. UKE będzie miało większe pole manewru jak się rezerwacje skończą.
 #861895  autor: Kryniczanin
 15 kwie 2016, 05:13
Kozien

Nie ma nawet zająknięcia się czy obecne terminale LTE brandowane obsłużą VOLTE czy będą "komplikacje" a od tego trzeba zacząć.

Do dzisiaj pamiętam rok 2001 i początki GPRS. Te walki o to kto pierwszy wprowadził kto jest "the best" i jeden terminal w cenie z najwyższej półki - mutację Timeporta Motki.

GPRS wszedł w 2001 do dzisiaj znaczna część terminali sprzedawanych w Polsce nie posiada go.

Powtórzę to specjalnie dla Ciebie.

Informacja o sprzęcie czy obecny brandowany obsługuje i co z niebrandowanym sklepowym, następnie komercyjne uruchomienie usług a dalej rozważania czy trzeba w przybliżeniu 2 lat na wymianę sprzętu znaczącej liczby klientów czy trzeba 4 lat.

Przypominam także o jednym T-Mobile komunikat o HD Voice z 2011:
W chwili obecnej w sieci T-Mobile w Polsce działa ponad 700 tys. aparatów obsługujących HD Voice. T-Mobile oferuje klientom 17 modeli aparatów różnych producentów. Liczba odpowiednich aparatów w ofercie T-Mobile będzie stale rosnąć. Usługa HD Voice jest aktywna, gdy rozmówcy znajdują się w zasięgu technologii i korzystają z aparatów wspierających usługę Uruchomienie oferty nie wymaga żadnych działań ze strony klienta; usługa jest dostępna automatycznie i bezpłatnie.
Zobacz więcej: http://www.chip.pl/news/internet-i-siec ... z45rRoJTJ4

Porównaj to z obecnym
Choć obie usługi mogą być już komercyjnie udostępniane klientom przez T-Mobile, to z uwagi na bardzo niską dostępność urządzeń je obsługujących (obecnie są to tylko wybrane, najczęściej topowe modele) na chwilę obecną mogą stanowić bardziej technologiczną ciekawostkę.

Zanim udostępnimy te technologie wszystkim klientom chcemy, aby rozwiązania zostały przetestowane w ramach programu Friends&Family, co pozwoli zweryfikować ustawienia sieciowe i finalnie zaoferować klientom od razu perfekcyjnie skalibrowane technologie - czytamy w komunikacie sieci.

T-Mobile zakłada, że zakończenie testów zbiegnie się w czasie z większą dostępnością telefonów obsługujących VoLTE i VoWiFi oraz udostępnianiem tych technologii również w tańszych modelach telefonów.

VoLTE to technologia, która pozwala zaoferować klientom połączenia głosowe w jakości HD Voice w oparciu o sieć LTE. Dzięki temu można wykonywać połączenia bez przełączania telefonu do sieci 3G, co przełoży się na krótszy czas zestawia połączenia i niższe zużycie baterii. W dłuższej perspektywie można również mówić o zmianach w wykorzystaniu częstotliwości posiadanych przez T-Mobile.
źródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/volt ... 35941.html

Ani słowa o tym, czy obecne brandowane terminale obsługują.
 #861900  autor: Mixiorek
 15 kwie 2016, 08:15
borax11 pisze:Nie znalazłem lepszego tematu, jak jest to proszę o przeniesienie.
Temat w sumie właściwy, kolejne testy też wrzucaj tutaj. Dodaj komentarz jaka stacja, sytuacja itp ;)
Pomiar był dokonywany na północy Polski - w Krynicy Morskiej.
Sieć działa pełną parą i przygotowana jest na ruch kilkunastu tysięcy ludzi
Poprosimy o pomiary w "wysokim sezonie" turystycznym :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #861902  autor: Halset
 15 kwie 2016, 08:51
ja.michal pisze:
Halset pisze:Czyli na LTE 800 (2x po 10)
Obecnie nie da rady w świetle warunków aukcji. Max 15 MHz bloku ciągłego.
Dobrze napisałem. Nie 2x10 tylko 2x po 10Mhz. Słowo "po" oznacza, że każdy osobno.
ja.michal pisze:
Halset pisze:2600 (3x po 15)
Tutaj coś ci się pokręciło chyba? ;)
Racja. Czeski błąd. 2x po 15Mhz.
Skąd 20 MHz? Bez kupna kawałka od Polkomtela ciągiem da radę jedynie 17 MHz.
Tutaj się rozpędziłem i zapomniałem znowu, że Zębaty jest kotwicą....

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #861903  autor: Halset
 15 kwie 2016, 09:09
kozien70 pisze: @Kryniczanin (...) to możesz tutaj nie zaglądać i poprzestać tylko na tematach związanych z jedynie słuszną wg Ciebie siecią (wiadomo którą). Będzie nam i Tobie przyjemniej :-) Aczkolwiek wierzę w ludzi i przypuszczam, że nawet Ty potrafisz wykrzesać z siebie coś obiektywnego :-)
Zapomnij :) Szybciej Ci kaktus wyrośnie :P
Uwspólnienie 3G jest od początku N! - patrz U900. Jeśli masz na myśli U2100 to wg mnie nigdy do uwspólnienia nie dojdzie. Raczej dorzucą do wspólnego U900 drugą nośną, a U2100 każdy z operatorów we własnym zakresie zrefarmuje do L2100, najpierw po kawałku a potem całe. Wspólnego L2100 nie będzie. Po pierwsze: żadnej z sieci się to nie opłaca, bo lepiej finalnie mieć własne L2100 na 15MHz niż wspólne na 20MHz. Po drugie: co z resztą pasma 2100, gdy uruchomią wspólne L2100 na 20MHz? 10 MHz (lubi 5 u każdego) miałoby leżeć odłogiem, albo marnować się na 3G, do obsługi którego za niedługo wystarczy U900 (może nawet na dwóch nośnych)?

Jeśli chodzi o U900, to się zgadzam. Dorzucą coś do U900 kosztem GSM900. Dzisiaj mają w tym zakresie (9,6 Mhz TMobile, 6.8Mhz Orange czyli razem 16.4 Mhz) Więc około 10 Mhz na U900, reszta na GSM900. Tak myślę, że miałoby to sens.
Natomiast z U2100. A co szkodzi zrobić razem 20Mhz z wyciętych dwóch nośnych? Po trzeciej zostawić do czasu prawie zerowego korzystania z 3G po U2100 a potem - zamienić wspólne 20Mhz na osobne po 15 Mhz? Zawsze lepiej mieć razem 20Mhz niż "kisić się" na 10Mhz osobno ;)
Taka jest moja koncepcja :)
Co do DCS/L1800 - skoro nie wyszedł zakup od ZSZ paska 2.4MHz to Orange/T-mobile powinny za pośrednictwem UKE pertraktować z Polkomtelem zamianę tego paska tak, by przenieść go na koniec bloku N! - tego, który sąsiaduje z blokiem 7.2MHz Plusa.
Tutaj jeśli UKE nie zareaguje Solorz nie ruszy czterech liter. Im na tym nie zależy. Gdyby zależało, już dawno by się dogadali. Nie tylko my takie koncepcje mamy. N! pewnie z Solorzem na ten temat rozmawiali.
Ani słowa o tym, czy obecne brandowane terminale obsługują.
Temu to wszystko trzeba wskazać palcem :mrgreen:
Skoro zwracają uwagę odnośnie Wif Calling i że to jest natywne to znaczy że musieli zwrócić na to uwage.
VoWiFi pozwoli zestawić połączenie lub wysłać SMS/MMS po podłączeniu do dowolnej sieci WiFi, prywatnej lub publicznej. Przygotowane przez nas rozwiązanie to w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku nie aplikacja tylko rozwiązanie natywne, działające nie w telefonie ale w sieci operatora.
Jeśli nie wspominają nic o VoLTE to znaczy, że nie muszą.
Choć obie usługi mogą być już komercyjnie udostępniane klientom przez T-Mobile, to z uwagi na bardzo niską dostępność urządzeń je obsługujących (obecnie są to tylko wybrane, najczęściej topowe modele) na chwilę obecną mogą stanowić bardziej technologiczną ciekawostkę
Zakładamy, że zakończenie testów zbiegnie się w czasie z większą dostępnością telefonów obsługujących VoLTE i VoWiFi oraz udostępnianiem tych technologii również w tańszych modelach telefonów, co będzie miało bezpośredni wpływ na liczbę potencjalnych klientów i termin komercjalizacji usługi.
Czyli czekają na słuchawki obsługujące te technologie. Czyli oznacza, że dzisiaj swój Huawei możesz wrzucić do kosza ;)
Obecnie o HDVoice również nie muszą tego pisać, skoro to już zalezy od softu telefonu a dokładnie od producenta i nie ważne, z jakiej sieci masz telefon. W tamtych czasach HDVoice nie był standardem jako kodek, który stosowali producenci.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #861921  autor: Wulo
 15 kwie 2016, 11:02
borax11 pisze:Zobaczymy. Sam jestem ciekaw jak wypadną testy w któryś weekend lipca lub sierpnia. Playa niestety nie mam jak sprawdzić :/ Jak sięgam pamięcią, Play w 3G poniżej/około 1 Mbit/s chodził.
Ja mam identyczną sytuację. Jarosławiec to również nadmorska miejscowość. Przez czerwiec, lipiec, sierpień przewinie się tutaj kilka lub kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W sezonie 2015 Play zaliczył kompletną wtopę. Miałem wtedy jeszcze Play Internet na abonament (aktualnie korzystam z Play Internet na kartę za 45 zł bez limitu) - transfer LTE na poziomie 1-2 Mb/s (czasami w ogóle nie logowało do sieci). Play na kartę z sieci 3G non stop wyrzucało na roaming t-mobile. Zrobiłem oczywiście do nich zgłoszenia i zachowali się w porządku, bo przez 3 miesiące dali mi rabat na abonament po 1 zł miesięcznie. W marcu 2016 robili modernizację. Mają wszystkie pozwolenia LTE 800, 1800, 2100, 2600. Zasięg i transfer na LTE1800 znacząco się polepszył, co do reszty to nie mam jak na razie sprawdzić. Poczekam na resztę efektów do sezonu 2016.
  • Strona 431 z 1158
  • 1
  • 429
  • 430
  • 431
  • 432
  • 433
  • 1158
  • 1
  • 429
  • 430
  • 431
  • 432
  • 433
  • 1158