DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 433 z 1158
  • 1
  • 431
  • 432
  • 433
  • 434
  • 435
  • 1158
 #862157  autor: kwasek66
 17 kwie 2016, 07:50
bed pisze:Czy to normalne, że ustawiając tryb tylko 2G aż tak rzuca mnie po pasmach i trzech różnych lokalizacjach?
Cały czas tak masz? U mnie kilka dni telefony Orange miały jazdę po nadajnikach, nic nie musiałem mierzyć, wskaźnik sieci wariował, już myślałem że padła antena, ale skończyło się silniejszym UMTS900 :)
 #862165  autor: bed
 17 kwie 2016, 10:12
Nie pamiętam jak to wyglądało wcześniej, chociaż wydaje mi się że w logach zawsze działo się sporo przełączając na 2G. Włączając tylko 3G nie ma takich akcji.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #862171  autor: Mixiorek
 17 kwie 2016, 11:02
zajadacz pisze:Ja tam uważam, że co kabel to kabel i tego powinno się używać w laptopie jak korzystasz z neta stacjonarnego.
Zasadniczo ja też. Na etapie adaptacji, budowy domu, mieszkania trzeba kłaść kable oraz robić punkty, wtedy jest bajka. Jednak wifi to jest wygoda oraz czasem konieczność. Ludzie bardzo nie lubią wiercić lub mieć kabli na wierzchu. Nie dziwię się, ja też bym tego nie strawił ;)
Co do wymiany szkieletu przez Orange to nie zawsze jest konieczność wymiany światłowodu. Jak dobrze położony, dobrze pospawany, trzyma parametry i nie brakuje włókien, to po co wymieniać? Obecnie na tym samym świetle SM, praktycznie bez żadnych zabiegów, możesz przesłać 1 Gbit jak i 40 Gbit.
Czort wie co tam w ich kanalizacji siedzi, może 5-10 lat oszczędzali na maksa i zrobili manianę, którą teraz chcą wyprostować? Zresztą jak sam wiesz ruch na przestrzeni ostatnich lat wzrósł lawinowo i przekroczył oczekiwania oraz prognozy. Moim zdaniem ten projekt Orange z FTTH wyjdzie nam wszystkim na dobre, konkurencji też. Do tej pory mieli bodajże max 80Mb/s i to ponoć w niewielu miejscach a teraz to jest jednak max 100-600Mb/s.
Zdążyli się już nawet zorientować, że w aglomeracjach by wojować z kablówkami muszą jednak dopasować ceny bo bycie droższym lub dużo droższym i mówienie o magicznym światłowodzie nie spowoduje, że klient weźmie ich usługę. Obecna ich promocja na dwa lata, w której przez pierwszy rok płaci się tylko za net to pokazuje. Jeżeli chcą zdobyć zakładaną ilość klientów muszą ich podebrać kablówkom. A rynek kablówek np: w aglomeracji warszawskiej jest bardzo mocno konkurencyjny. Instalacje w nowo budowanych osiedlach nie dadzą Orange zwrotu i zakładanej liczby gospodarstw domowych.
Do tego przy posiadaniu innej usługi Orange (komórka, mobilny net) rabaty w ramach orange open dają jeszcze ciekawszą cenę końcową.
ja.michal pisze:Tak, 9,6 MHz. T-Mobile 9,6 MHz + 10 MHz.
No właśnie, więc to może być powód czemu Orange DCS nie jest obecny w eterze. A Idea tylko na DCSie zaczęła i długo na nim stała :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #862190  autor: p2225
 17 kwie 2016, 12:35
zajadacz pisze:
p2225 pisze:a ze zamiany zakresu pasma z uploadu na download i z downloadu na upload? (...)To w ogóle możliwe?
Nie da się, to nie jest możliwe. Standard UMTS ma to i tak zrobione, tak jak powinno być, czyli uplink, na niższej częstotliwości, a downlink na wyższej. (...)

Co do tej sieci co miała odwrotnie, to na Ukrainie jest jakieś CDMA, które ma odwrotnie i działa w takim paśmie co nasze E-GSM, stąd takie problemy Play w Przemyślu.
Przeglądając tą stronę: http://www.spectrummonitoring.com/frequencies/#Poland zastanowiła mnie pewna rzecz. Tylko dla LTE800 częstotliwości downlink są niższe niż częstotliwości w uplink. Pozostałe pasma, nawet jeszcze niższe niż 800MHz mają normalną konfigurację. Przejrzałem wikipedię i kilka innych stron i rzeczywiście nie jest to błąd.


Zabawna sytuacja jest w U900 w Czechach. Takiego poszatkowania to nie ma chyba żadne państwo. :P

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #862203  autor: Halset
 17 kwie 2016, 15:45
Mixiorek pisze: Moim zdaniem ten projekt Orange z FTTH wyjdzie nam wszystkim na dobre, konkurencji też. Do tej pory mieli bodajże max 80Mb/s i to ponoć w niewielu miejscach a teraz to jest jednak max 100-600Mb/s.
Zdążyli się już nawet zorientować, że w aglomeracjach by wojować z kablówkami muszą jednak dopasować ceny bo bycie droższym lub dużo droższym i mówienie o magicznym światłowodzie nie spowoduje, że klient weźmie ich usługę.
Wszędzie jest duża konkurencja z kablówkami. W Trójmieście masz Limesa, Multimedie, UPC, Vectra i jeszcze jakieś inne mniejsze lub większe. A Orange? Większość 20Mb/s do bloku, w wielu miejscach jeszcze 10Mb/s Z czym do ludzi kurde? Na maile kiedy będzie modernizacja nie odpowiadają wcale. Orange Open w ogóle się nie kalkuluje. A te ich 300Mb/s które wklejacie niech sobie wsadzą, skoro to chyba tylko w Wawie jest. Rozumiem, gdyby mieszkał w jakieś wiosce ale mieszkam w jednej z większych aglomeracji w Polsce i muszę się zadowalać 20Mb/s.....
A takie UPC lata już z 250Mb/s praktycznie prawie wszędzie gdzie dostarcza usługi.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #862207  autor: kozien70
 17 kwie 2016, 16:34
Nie tylko w Warszawie. Można sprawdzić na http://zasieg.orange.pl/?ticaid=616d98 a mapa i tak jest oczywiście do tyłu i nie pokazuje wielu nowych lokalizacji.
Tobie się nie kalkuluje, mi się kalkuluje. Płacę tyle, co za UPC, a mam na trzech abonamentach komórkowych w sumie 90zł upustu (po 30zł na każdym). Ale co kto woli.
 #862209  autor: Mixiorek
 17 kwie 2016, 16:55
Halset pisze: Wszędzie jest duża konkurencja z kablówkami.
Uwierz mi, że nie wszędzie. Nie traktuj całego kraju przez swój pryzmat lub przez pryzmat aglomeracji. Mniej więcej połowa Polaków nie mieszka w aglomeracjach.
A te ich 300Mb/s które wklejacie niech sobie wsadzą, skoro to chyba tylko w Wawie jest. Rozumiem, gdyby mieszkał w jakieś wiosce ale mieszkam w jednej z większych aglomeracji w Polsce i muszę się zadowalać 20Mb/s.....
15 aglomeracji, w tym w Trójmieście. FTTH jest Gdańsku, według mapy zasięgu podłączyli 1007 budynków ale tak jak napisał Kozien to zapewne już nieaktualne dane. Z aglomeracji nie ruszyli Poznania, nie wiem czy Inea jest tam aż tak mocna...? A może chodzi o coś innego, nie wiem.
W centrum Warszawy w starych kamienicach Orange nadal ma net do 10-20Mb/s. Nie mam pewności czy akurat w takich przypadkach będą robić światłowody.
A takie UPC lata już z 250Mb/s praktycznie prawie wszędzie gdzie dostarcza usługi.
Tak, to się chwali. UPC ma bardzo jednorodną sieć. 250Mb/s jest dostępne w bodajże 95% ich sieci. Jeżeli przejmują kablówkę to robią modernizację do swoich standardów.
A już np: taka Multimedia ma z tym ogromny problem i ich maksymalne 120Mb/s jest dostępne w kilku miastach, a są obecni chyba w ponad 2tys miejscowościach.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #862212  autor: Halset
 17 kwie 2016, 17:13
kozien70 pisze:Nie tylko w Warszawie. Można sprawdzić na http://zasieg.orange.pl/?ticaid=616d98 a mapa i tak jest oczywiście do tyłu i nie pokazuje wielu nowych lokalizacji.
Tobie się nie kalkuluje, mi się kalkuluje. Płacę tyle, co za UPC, a mam na trzech abonamentach komórkowych w sumie 90zł upustu (po 30zł na każdym). Ale co kto woli.
Tak, około 2 tys budynków :) Tyle w Gdańsku, zero w Sopocie, zero w Gdyni. Procent ile? 2 może 3? ;)
Najciekawsze jest to, że budują nowe osiedla, podłączenie do telefonu z Orange jest ale .....modernizacji brak. Kupujesz nową chatę blisko centrum (nie na odludziu) i nie masz supernovej tylko 10 lub 20 Mb/s Masakra jakaś.
Ale tu nawet o supernova nie chodzi. Te 40Mb/s minimum powinno być. A masz 10 lub 20.
Mają modernizować kiedyś tam ale odpowiedzi nawet nie udzielają.
Nie kalkuluje mi się technicznie a nie kwotowo. Ceną z jednym abo, NC+ pełny pakiet z Eleven bez Canal Plus jestem do przodu 16,40zł miesięcznie. A zyskuje - łącze do 20Mbs/ (mój brat jeszcze lepiej bo do 10Mb/s) i antenę na balkonie. Jakość obrazu oczywiście lepsza niż z UPC (choć nie wszystkie kanały) ale TV nie jest aż tak ważne dla mnie. Ważniejszy jest internet.
Więc jeśli chodzi o kasę, się kalkuluje, niewiele ale zawsze. Przy większej ilości SIMów wychodzi jeszcze lepiej. Ale technicznie - nieopłacalne. Dzisiaj za 16,40zł więcej mam SIM w TMobile a w UPC net 60Mb/s (już nie wspomnę, że lista kanałów mi w UPC lepiej odpowiada, bo przynajmniej mam wymieszane kanały z NC i CP). A rodzinne SIMy dzisiaj są już w każdej sieci, gdzie można dużo zaoszczędzić.

Jak kiedyś to zmodernizują, nawet do 80Mb/s (już o supernovie nawet nie myślę i nawet mi nie potrzebne bo do czego), jest do rozważenia. Ale kiedy? To już pewnie UPC dogoni ich prędkością.
Mixiorek pisze:
Halset pisze: Wszędzie jest duża konkurencja z kablówkami.
Uwierz mi, że nie wszędzie. Nie traktuj całego kraju przez swój pryzmat lub przez pryzmat aglomeracji. Mniej więcej połowa Polaków nie mieszka w aglomeracjach.
Sorry, mój błąd. Źle napisałem, przez co nie tak mnie zrozumiałeś. W każdej aglomeracji jest duża konkurencja z kablówkami. To miałem na myśli.
Tak, to się chwali. UPC ma bardzo jednorodną sieć. 250Mb/s jest dostępne w bodajże 95% ich sieci. Jeżeli przejmują kablówkę to robią modernizację do swoich standardów.
A już np: taka Multimedia ma z tym ogromny problem i ich maksymalne 120Mb/s jest dostępne w kilku miastach, a są obecni chyba w ponad 2tys miejscowościach.
UPC jest bardzo dobrym operatorem kablowym ale jednym z droższych. Coś za coś. Nie miałem wszystkich, mój bracki miał do czynienia z Multimedią czy Vectrą - nie umywają się do UPC jeśli chodzi o jakość obrazu czy neta.
Multimedia jest słabsza ale tańsza. Coś za coś.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #862214  autor: kozien70
 17 kwie 2016, 17:26
Offtop. Sugeruję wrócić do tematu.

@Mixiorek - byłem dziś obok stacji Przy Bażantarni, ok godziny 14. LTE1800 nie powala, (20MbitDL / 25Mbit UL), a zważywszy na porę i dzień tym bardziej słabo. Przyjrzałem się też nowej stacji przy Belgradzkiej - zestaw anten identyczny, jak np. przy Keniga 5. Myślę, że uruchomienie przy Belgradzkiej L2600 to kwestia czasu.
 #862216  autor: Flash999
 17 kwie 2016, 17:34
bed pisze:Czy to normalne, że ustawiając tryb tylko 2G aż tak rzuca mnie po pasmach i trzech różnych lokalizacjach?
Netmonitor nie loguje Ci przypadkiem sąsiednich komórek? Jeśli Twój telefon pokazuje neighbour cells to zapisywane są one do logu i widoczne w tej drugiej zakładce.

Stacje bazowe w województwie podlaskim
 #862218  autor: Mixiorek
 17 kwie 2016, 17:40
Halset pisze:UPC jest bardzo dobrym operatorem kablowym ale jednym z droższych. Coś za coś.
Na wejściu tak. Jakiś czas temu wynegocjowałem w UPC przedłużenie umowy z pakietem Max, telefon, internet 120MB/s za 59,90zł. Uważam, że jest to bardzo dobra cena.
Nie miałem wszystkich, mój bracki miał do czynienia z Multimedią czy Vectrą - nie umywają się do UPC jeśli chodzi o jakość obrazu czy neta.
Multimedia jest słabsza ale tańsza. Coś za coś.
Mam do czynienia z UPC i Multimedią. Różnicy w jakości obrazu nie widzę. Przy obu kablówkach tv podobnej wielkości i jakości (42", raczej takie za 3k zł niż takie za 10k zł ;)). Jest natomiast kolosalna przewaga UPC w ich VOD, konkretnie w wyborze i szybkości pojawiania się filmów. No i UPC ma radio, na którym mi akurat zależy.

P.s.
Ok, koniec. Tylko Networks, choć jest odrobinę o Orange :)
kozien70 pisze: byłem dziś obok stacji Przy Bażantarni, ok godziny 14. LTE1800 nie powala, (20MbitDL / 25Mbit UL), a zważywszy na porę i dzień tym bardziej słabo.
Taki wynik to standard na tej stacji. Szklany sufit w DL 20-25. Przełamywany bardzo rzadko pod 30Mb/s w momencie świąt i innych wędrówek ludów. Gdybyś osiągnął 50-70-90 to bym Ci nie uwierzył :-D za dobrze znam tą stację. W zasadzie znam ją od zawsze i od samego jej początku. Nawet pamiętam powstanie tej centrali Orange. Powstała w miejscu sadu, jabłka były tam średnie :)
Przyjrzałem się też nowej stacji przy Belgradzkiej - zestaw anten identyczny, jak np. przy Keniga 5. Myślę, że uruchomienie przy Belgradzkiej L2600 to kwestia czasu.
Pozwolenia już za tydzień, zobaczymy. Zwróciłeś uwagę na anteny Przy Bażantarni? Są niestety inne niż te na Belgardzkiej. Cóż stacja swoje lata ma a ta druga to nówka sztuka.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #862219  autor: Halset
 17 kwie 2016, 17:57
Mixiorek pisze:
Halset pisze:UPC jest bardzo dobrym operatorem kablowym ale jednym z droższych. Coś za coś.
Na wejściu tak. Jakiś czas temu wynegocjowałem w UPC przedłużenie umowy z pakietem Max, telefon, internet 120MB/s za 59,90zł. Uważam, że jest to bardzo dobra cena
Porównywałem ceny na wejściu z Orange, bo przecież nie mam ich usług.
Jeśli chodzi o UPC są skorzy zejść z cen, gdzie w danym bloku czy też miejscu jest konkurencja. U mnie jest jeszcze LIMES i Multimedia i wierz mi, nawet przy przedłużaniu nie są tańsi. To co podajesz, to w Multimedii jest na wejściu.
Mam do czynienia z UPC i Multimedią. Różnicy w jakości obrazu nie widzę. Przy obu kablówkach tv podobnej wielkości i jakości (42", raczej takie za 3k zł niż takie za 10k zł ;)). Jest natomiast kolosalna przewaga UPC w ich VOD, konkretnie w wyborze i szybkości pojawiania się filmów. No i UPC ma radio, na którym mi akurat zależy.
Nie będę wchodził w szczegóły jeśli chodzi o obraz i jego jakość odnośnie TV (bo są telewizory i "telewizory") ale Multimedia ma gorszej jakości kanały, zwłaszcza HD. Net też jest gorszy. Mój przyjaciel pracuje w Multimedii i sam mi o tym mówił, bo brałem ich pod uwagę i mi odradził. U brackiego też widziałem jak wyglądał obraz na TV w Multi a jak wygląda teraz w UPC. A ponadto - UPC zjada ich technicznie (nie będę wchodził w szczegóły)
P.s.
Ok, koniec. Tylko Networks, choć jest odrobinę o Orange :)
Dokładnie
bed pisze:Czy to normalne, że ustawiając tryb tylko 2G aż tak rzuca mnie po pasmach i trzech różnych lokalizacjach?
Jakiś czas temu bawiłem się netmonitorem w Gdyni centrum (dokładnie na 10 lutego u turka na kebabie :mrgreen: ) na Samsungu S2 z SIM Orange i też latał jak porąbany po nadajnikach zarówno po 2G jak i 3G.
Mnie się wydaje, że to pewnie z obciążenia i szuka ciągle wolnych kanałów. Tak sądzę.
Ciekawe jak to wygląda np w Play, bo nie sprawdzałem ale dla samego porównania, ponieważ obok Orange to oni są najbardziej obciążeni. W TMobile w Gdyni tego nie zauważyłem ale każde miasto ma swoją historię jeśli chodzi o obciążenie.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #862234  autor: bed
 17 kwie 2016, 19:57
Dziwne, że przez te kilka lat używania nie zwróciłem uwagi na to, że pokazując sąsiednie komórki zapisuje je do logu hah.
Zastanawia mnie czy normalnie w Play działa U900 NetWorkS'owe, bo ostatnio non stop nie chce mnie przerzucić na nie na wydziale i jak skończy się U2100 to zostaję bez zasięgu. Póki co czekam na decyzję w sprawie bloku L800 i dopiero wybiorę gdzie się przenieść, hm.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #862235  autor: Młody..
 17 kwie 2016, 20:20
bed pisze:Zastanawia mnie czy normalnie w Play działa U900 NetWorkS'owe.
No u mnie przy wymuszonym U900 lubi od czasu do czasu wyrzucić z sieci, dlatego trzymam się od dłuższego czasu U900 Play, które "jeszcze" działa dobrze.
 #862245  autor: ja.michal
 17 kwie 2016, 21:59
Szkoda, że o tej gadce jak to Orange nie inwestuje, albo tylko w miastach inwestuje, ma wyższe ceny w części xDSL zapominacie, że Orange ma nałożony kaganiec regulacyjny w postaci obowiązku dostępu innych operatorów do ich infrastruktury, itp. Budować sieć i oddawać ją po kosztach innym to mało biznesowe podejście. Orange prowadzi wzmożone inwestycje na razie tam gdzie zdjęto z nich obowiązki regulacyjne, bo pozostali operatorzy mają takie same możliwości jak oni, a obszary te to 76 gmin. Ktoś wspomniał dlaczego Orange nie inwestuje w Poznaniu. A no nie inwestuje bo gmina ta nie jest na liście gmin uwolnionych.

Także bierzcie pod uwagę trochę szersze spektrum przy wywiadach i ocenach. ;)


Wracając do tematu wątku.
Zauważyłem, że od jakiegoś czasu telefon zamiast pokazywać H+, pokazuje głównie 3G, czasem H+, nawet przy transmisji danych. Przy okazji wycieczki rowerowej zrobiłem zdjęcie stacji bazowej bo coś się zmieniło. Jakby znawcy materii mogli się wypowiedzieć.

Maszt należy do Polkomtela, wisi na samej górze.
Zielonym zaznaczyłem to co należy do grupy Polkomtela (Aero2, Polkomtel).
Pomarańczowym zaznaczyłem to co należy do NetWorks! (pozwolenie Orange).
Na fioletowo zaznaczyłem to co pojawiło się na stacji bazowej (wygląda jak małe anteny, albo jakiś kontroler?).
Jakoś zdjęcia jak to z telefonu z maksymalnym zoomem.
https://onedrive.live.com/redir.aspx?ci ... hoto%2cjpg
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2016, 01:09 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
 #862333  autor: p2225
 18 kwie 2016, 19:34
Złapałem dzisiaj LTE800 w Zielonej Górze. Jak podpowiada netmonitor stacja może być gdzieś koło Świebodzina, czyli według UKE najbliższa stacja 23,5km ode mnie:
Obrazek

Prędkości:
Obrazek

Drugi test był około 7/1Mb/s, ale jakimś cudem nie zapisał mi się w historii testów.

W ogóle zauważyłem, że od zeszłego tygodnia TAC dla LTE jest inny niż LAC dla 3G. Zamiast 56120 jest 56122 i zamiast 56110 jest 56111.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #862348  autor: ancymonn
 18 kwie 2016, 20:43
p2225 pisze:Złapałem dzisiaj LTE800 w Zielonej Górze. Jak podpowiada netmonitor stacja może być gdzieś koło Świebodzina, czyli według UKE najbliższa stacja 23,5km ode mnie.
To jest Rosin, wieża koło BP.
 #862350  autor: p2225
 18 kwie 2016, 20:46
ancymonn pisze: To jest Rosin, wieża koło BP.
Dzięki. Tak jak pisałem - 23,5km ode mnie. Imponujący zasięg :D

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 433 z 1158
  • 1
  • 431
  • 432
  • 433
  • 434
  • 435
  • 1158
  • 1
  • 431
  • 432
  • 433
  • 434
  • 435
  • 1158