DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 454 z 1158
  • 1
  • 452
  • 453
  • 454
  • 455
  • 456
  • 1158
 #869656  autor: tomi81
 05 cze 2016, 18:09
@Kozien - w dniu wczorajszym jeździłem w okolice gdzie nośna 3087 jest w Orange odpalona (dokładniej do granicy państwa w Bobrownikach). U900 było propagowane z BTSa w miejscowości Wierobie (na drodze ku granicy), w samych Bobrownikach transfer wynosił 6,5 Mbps w downloadzie oraz 1,51 w uploadzie. Wjazd mają tylko natywne karty Orange. Nie mam niestety sprzętu do stwierdzenia szerokości kanału na jakim było to odpalone.

Żeby nie było tak kolorowo - po minięciu miejscowości Sofipol (gdzie kończy się wspólne 900), za wyjątkiem stacji U2100/U900 by Orange w miejscowości Wierobie telefony w N! (zarówno Orange jak i T-Mobile) nadawały się wyłącznie do rozmów oraz wysłania smsa. Dostępny był wyłącznie EDGE, który nie działał (nie dało się odpalić żadnej strony, mapy w google, ani przeprowadzić speedtesta - ten się nawet nie zaczynał). Taka sytuacja występuje m.in. w miejscowości Gródek, gdzie Play świadczy wszystkie usługi, zaś Plus wkrótce odpala LTE1800. W całym wspomnianym obszarze Plus też był dostępny tylko na EDGE, który jednak działał (transfery bliskie max dla tej technologii - 0,24 Mbps w downloadzie i 0,22 w uploadzie). Na tym terenie albo N! powinno odpalić to U900 na nośnej 3087, albo dołożyć u2100/LTE1800 żeby zapewnić jakąkolwiek transmisję danych - teraz jest totalna lipa. Problemem jest to, że stacja zarówno w Gródku jak i w Bobrownikach należy do T-Mobie, zaś ich ogląd potwierdza, że podczas modernizacji nic tam nie było ruszane (anteny wręcz czarne, najstarsze jakie do tej pory widziałem, zaś w samych Bobrownikach wiszą "trumienki"). W miejscowości wierobie stacja należy do Orange i tam widać ingerencję - choćby przez dowieszenie dodatkowych, nowych anten.
 #869664  autor: MaciejM
 05 cze 2016, 18:38
Niestety jeżeli chodzi o U900 N! w okolicach Białegostoku nośna 3064 poza rozmowami jest nie do użycia transfer do 0.5 mbps, a czasami nie da się zrobić speedtesta. T-Mobile w niektórych miejscach dołożył LTE800 (Grabówka, Rybniki), Orange skończył tylko na pozwoleniach.
 #869667  autor: kozien70
 05 cze 2016, 19:08
p2225 pisze:To nie druga nośna tylko jedna, ale w innym miejscu i tylko dla jednego operatora.
No jak nie druga? To, że 3064 i 3087 nie są tam uruchomione naraz i dla obydwu sieci nie zmienia faktu, że 3087 jako nośna U900 w Orange jest druga. Dostępna jedynie dla klientów pomarańczowych i uruchomiona jedynie w kilku miejscach - zgadza się. Ale olejmy to, bo chodzi o jej parametry. 3087 (957.4MHz) to nośna dokładnie na tej częstotliwości, gdzie powinna się znaleźć hipotetyczna druga wspólna nośna U900 dla całego N!. Jest na bloku 4.2 MHz czyli takiej samej szerokości co wspólne U900 na nośnej 3064 (952.8 MHz), a oba bloki ze sobą sąsiadują.
I o to właśnie mi chodziło, bo jeżeli N! miałoby uruchomić drugą wspólną nośną U900 z myślą o DC, to powinna ona być właśnie taka jak ta w Kopczanach i okolicy.
Dlatego nie ma co już gdybać o jej parametrach.

@MaciejM i @tomi81 - zgadza się, 3G N! jest skopane przy wschodniej granicy. Stacje były niemodernizowane, przy czym z tego co mi wiadomo, większą lachę na tamte tereny położyło T-mobile nie robiąc na swoich stacjach zupełnie nic. Orange coś tam robiło i nadal próbuje, chociażby właśnie własne U900.
 #869679  autor: tomi81
 05 cze 2016, 20:47
@Kozien - to by się zgadzało z moimi obserwacjami - dodatkowe prace na wspólnych stacjach (zwłaszcza w pasie wzdłuż granicy - dodanie U2100/U900 itd.), czy też same modernizacje były/są prowadzone w lokalizacjach należących tylko do Orange. Podobnie jest z budową nowych stacji - inwestycje na ścianie wschodniej prowadzi tylko Orange. T-Mobile - ma to w nosie. O LTE1800 odpalanym tylko przez Orange (Michałowo itd.), z takim stanem do chwili obecnej, nie wspomnę.
 #869683  autor: Ruben
 05 cze 2016, 21:24
@tomi81, T-Mobile na ścianie wschodniej a przynajmniej na jej części będzie wymieniać radiolinie na światłowody i zapewne wtedy też będą prowadzone pozostałe prace.
 #869707  autor: ja.michal
 06 cze 2016, 00:25
Mixiorek pisze:Była też mowa VoLTE, VoWiFi. Chyba TMobile się zaklinało, że jest gotowe i wystarczy "kliknąć"... jakoś tak tego póki co nie widzę.
Może czekają na koniec "bałaganu aukcyjnego"? W końcu nie ma ciągłości LTE800. Zarówno u Orange jak i T-Mobile.
@marcinek243 było tu chyba na forum, że jeśli telefon ma obsługę HSPA-DC to bez różnicy w którym paśmie 3G.
No nie wiem. Gdy czytałem dokumentację kilku modułów M2M to wyraźnie była informacja, że na U900 nie ma DC, jedynie na wyższych pasmach. Może w telefonach jest inaczej.
- - -asf- - - pisze:Najlepiej niech wytną ten zabytek GSM, do czego to komu dziś potrzebne? Oprócz rozmów głosowych? Wszystko z GSM 900 powinno iść dla U900 a z 1800 pod LTE1800.
POS, bankomaty, systemy alarmowe, systemy śledzenia floty, inteligentne liczniki. Trochę tego jest. Wątek i wyłączeniu GSM również jest na forum.
kozien70 pisze:Też bym tak chciał, ale "to se ne da". Po pierwsze cały czas jest sporo telefonów 2G only.
Da, da. ;) Trzeba "męskiej decyzji. :P Ale i tak...
kozien70 pisze:na pewno przez najbliższe 5-10 lat 2G w Polsce nie zniknie.
... te 5 lat byłoby potrzebne, aby wszyscy "grzecznie" się przestawili ze sprzętem. Wygasną umowy, a w nowych może już nie być informacji o dostępie do GSM (jak jest teraz).

Do M2M mogliby wykorzystać 450 MHz.
Jak może koło BTS trzymać GSM?
Może, niestety. Od kilku dni u mnie podobnie (mazowieckie, powiat ostrowski), szczególnie w weekend (ale to obciążenie już występowało, ale nie zrzucało tak do GSM). Coś dłubią, szczególnie, że pojawił się U2100, a go nie było nigdy.
Halset pisze:Ostatnio jak byłem nad jeziorem LTE800 miało większy zasięg jak U900.
Normalne, ale chyba to kwestia ustawień, na razie rzadka siatka.
Halset pisze:Kurna, dopiero teraz to zauważyłem. Kiedy się Oni kanałami pozamieniali?
Nigdy. ;) Orange później dostało te 6,8 MHz.
Halset pisze:Orange ma sam 6,8Mhz na G900? To dlaczego zatem na G900 TMobile lepiej chodzi?
Bo nie ma tyle klientów?
kozien70 pisze:Oj panowie, kombinujecie, doktoraty wymyślacie, a tymczasem druga nośna U900 jest już uruchomiona przez Orange przy wschodniej granicy
Działają ta obydwie nośne czy zamiast wspólnej?
p2225 pisze:To nie druga nośna tylko jedna, ale w innym miejscu i tylko dla jednego operatora.
A no właśnie. ;)
tomi81 pisze:Żeby nie było tak kolorowo - po minięciu miejscowości Sofipol (gdzie kończy się wspólne 900), za wyjątkiem stacji U2100/U900 by Orange w miejscowości Wierobie telefony w N! (zarówno Orange jak i T-Mobile) nadawały się wyłącznie do rozmów oraz wysłania smsa. Dostępny był wyłącznie EDGE, który nie działał
Może to nie wynika z niechęci zmiany konfiguracji tylko z jakichś problemów związanych z bliskością granicy? Nie cały zakres z polskiego 900 MHz musi być "skażony" przez umowy międzynarodowe.
kozien70 pisze:I o to właśnie mi chodziło, bo jeżeli N! miałoby uruchomić drugą wspólną nośną U900 z myślą o DC, to powinna ona być właśnie taka jak ta w Kopczanach i okolicy.
Dlatego nie ma co już gdybać o jej parametrach.
DC na U900 może wcale nie być. Przecież dawniej nie było DC, samo HSPA, ale z różnymi nośnymi (obecnie w wielu miejscach Plus tak ma z U2100), które były dokładane gdy zwiększał się ruch w sieci. Podobnie może być tutaj, wcale nie muszą uruchamiać DC, a dwie nośne będą jedynie dla samej pojemności.
 #869709  autor: f0ku5
 06 cze 2016, 00:43
ja.michal pisze:W końcu nie ma ciągłości LTE800. Zarówno u Orange jak i T-Mobile.
Jak nie ma ciągłości u Orange?
ja.michal pisze:POS, bankomaty, systemy alarmowe, systemy śledzenia floty, inteligentne liczniki. Trochę tego jest. Wątek i wyłączeniu GSM również jest na forum.
Większość bankomatów leci już po kablu ;)
 #869714  autor: ja.michal
 06 cze 2016, 00:51
f0ku5isko pisze:Jak nie ma ciągłości u Orange?
Są miejsca gdzie na przemian jest pozwolenie T-Mobile i Orange. Dziura jest. ;) Na razie Orange chyba lepiej wypada, jakoś ich LTE800 mocno sieje. Tak czy inaczej, z VoLTE pewnie będzie tak, że Orange najpierw odpali, a potem będzie się chwalić. Jak to zazwyczaj robi Orange.
f0ku5isko pisze:Większość bankomatów leci już po kablu
Tego nie wiem. Jeśli tak to dobrze. ;) Nie sądzę jednak, że nie ma tam modułu radiowego M2M jako backupu.
 #869737  autor: p2225
 06 cze 2016, 08:46
Do mnie jak zawsze przyjeżdżają ezakupy Tesco to na terminalu wyświetla się połączenie GPRS. Niestety w tym przypadku sobie kabla nie podłączą i pomoże jedynie zmiana modułu radiowego.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #869741  autor: Kryniczanin
 06 cze 2016, 08:51
A myślicie, że w kasach drużyn konduktorskich i kasach bez neta kablowego jest coś innego niż 2G. W porywach mamy EDGE, na większości sprzętu GPRS.
 #869753  autor: Mixiorek
 06 cze 2016, 09:43
No tak ale czy to wina terminala (obsługa tylko 2G) czy sieci i braku zasięgu? Moi dostarczyciele pizzy mają różne terminale ale chyba "only 2G"... czasami autoryzacja "z palca" a czasami myśli z minutę, dwie :( pytanie czy to wina terminala, sieci czy serwera operatora płatności. Przyczyn może być sporo.
Zresztą pociągi to chyba inna para kaloszy, konstrukcja pudła bardzo skutecznie tłumi sygnał a ICP czyli Pendo to już w ogóle. Bez dodatkowych wzmacniaczy (najlepiej wszystkich pasm) nadal będzie kijowo a planowane testy UKE tylko to potwierdzą.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #869757  autor: MaciejM
 06 cze 2016, 10:04
Moi dostarczyciele pizzy mają różne terminale ale chyba "only 2G"... czasami autoryzacja "z palca" a czasami myśli z minutę, dwie pytanie czy to wina terminala, sieci czy serwera operatora płatności.
Wina GSMu. Terminale podłączone po kablu praktycznie od razu autoryzują.
konstrukcja pudła bardzo skutecznie tłumi sygnał a ICP czyli Pendo to już w ogóle. Bez dodatkowych wzmacniaczy (najlepiej wszystkich pasm) nadal będzie kijowo a planowane testy UKE tylko to potwierdzą.
Biorąc pod uwagę rygorystyczne normy w Polsce łatwo nie będzie...
 #869966  autor: Mixiorek
 06 cze 2016, 19:16
Zostało odpalone LTE 2600MHz Orange w warszawskim Wilanowie. Prawdopodobnie na stacji Hlonda 1, świątynia opatrzności, ID: 14322. Anten nie jestem w stanie wypatrzeć ale chyba tam są ;) więcej pozwoleń w ostatnim wykazie w tym rejonie miasta nie ma.

Obrazek Obrazek

Jak na LTE-A i CAT6 rewelacji nie ma. Pierwsze koty za płoty, może jeszcze coś skonfigurują. To pasmo moim zdaniem nie działa na tej stacji dłużej niż tydzień, max trzy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #869972  autor: kozien70
 06 cze 2016, 19:37
Albo kwestia optymalizacji albo stacja ma spore obciążenie. Z drugiej strony gdybyś tyle otrzymał Przy Bażantarni, to chyba nie byłoby źle ;-) Po czym iPhone pozwala rozpoznać, że działa CA w LTE? Na powyższym screenie widać tylko Band 7.
  • Strona 454 z 1158
  • 1
  • 452
  • 453
  • 454
  • 455
  • 456
  • 1158
  • 1
  • 452
  • 453
  • 454
  • 455
  • 456
  • 1158