DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 569 z 1158
  • 1
  • 567
  • 568
  • 569
  • 570
  • 571
  • 1158
 #901545  autor: Mixiorek
 25 gru 2016, 12:52
Kryniczanin pisze:Orange odpalił w Muszynie na lokalizacji T-Mobile LTE 800. Teraz oboje z N mają na Mściwojeckiego LTE 800. Taka ciekawostka GSŻ nie ma, podobnie Play nie mają w Muszynie LTE 800.
Wyczaiłeś jedną z tych 37 stacji Orange :) jak rozumiem N! miało tam wcześniej L1800. Miałeś chwilę by sprawdzić jak sobie radzi L800 z pokryciem Muszyny? Terminal w trybie auto siedzi w 1800 czy są miejsca gdzie wpada do 800?
3G pisze:Chrzczonowice, gmina Kowiesy, powiat skierniewicki - na święta prezent w postaci LTE800 Orange na 10 MHz ze stacji T-Mobile.
Niezłe tempo. Jeżeli je utrzymają to pewnie do końca przyszłego roku będzie po rozbudowie 800 poza aglomeracjami.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #901558  autor: Kryniczanin
 25 gru 2016, 15:17
Wyczaiłeś jedną z tych 37 stacji Orange :) jak rozumiem N! miało tam wcześniej L1800. Miałeś chwilę by sprawdzić jak sobie radzi L800 z pokryciem Muszyny? Terminal w trybie auto siedzi w 1800 czy są miejsca gdzie wpada do 800?
Auto oczywiście 1800, pokrycie 800 jest ok z wyjątkiem kierunku granicy w Leluchowie. W stronę Południową stacja ta nadaje na górę.

Kierunek, Żegiestów na dniach sprawdzę jak będę jechał do Nowego Sącza.
Lokalizacja to sanatorium Korona.
 #901559  autor: 3G
 25 gru 2016, 15:36
Widział ktoś agregację w Orange ze stacji T-Mobile? Przejeżdżałem dziś przez Kamion k. Skierniewic, stacja należąca do t-mobile ma 800 i 1800 także dla Orange i to już od dawna, ale agregacji nie stwierdziłem, choć to było tak na szybko w czasie jazdy i nie mogłem się przyjrzeć dokładniej.

Jak pisałem w Chrzczonowicach jest już 800 dla Orange, nadal natomiast jescze nie ma 800 dla Orange ze stacji T-mobile Nowy Dwór pomiędzy Skierniewicami i Rawą Maz. Jest tam 800 T-mobile i 1800 dla obu.
W przypadku okolicznych stacji Orange, 800 także dla T-Mobile rozsiewają Kowiesy i Przewodowice. Ta druga stacja ma także 1800 dla obu.

A np. taka Rawa Mazowiecka wciąż stoi na samym 1800, choć miasteczko nie za duże, paradoksalnie miejscami teraz jest lepszy net poza miastami :)

PS. O co chodzi z tymi 37 stacjami?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #901586  autor: Mixiorek
 25 gru 2016, 20:24
Kryniczanin pisze:Auto oczywiście 1800, pokrycie 800 jest ok z wyjątkiem kierunku granicy w Leluchowie. W stronę Południową stacja ta nadaje na górę.

Kierunek, Żegiestów na dniach sprawdzę jak będę jechał do Nowego Sącza.
Lokalizacja to sanatorium Korona.
Dawaj znać czy pojawiło się jeszcze coś nowego.
3G pisze:Widział ktoś agregację w Orange ze stacji T-Mobile?
Tak, ja. O tym poniżej :)
paradoksalnie miejscami teraz jest lepszy net poza miastami :)
Zgadza się. Sporo stacji mających L1800 zyskało 10MHz 800MHz. O tym też poniżej, jak również kosmiczne wyniki CA 800+1800 :)
PS. O co chodzi z tymi 37 stacjami?
http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 55#p901374

Jako, że Święta więc sporo ludożerki wyjechało to i wyniki testów powinny być zacne. To jedziemy z tematami :mrgreen:

Warszawa, Natolin. Stacja TMobile Migdałowa. CA 1800+2600 Orange, 30MHz, sektor skierowany na północ:
Obrazek

Absolutnie bez rewelacji w DL jak na tyle pasma, reszta super. Stacja ma sporo pasma ale chyba przenosi również spory ruch.

To teraz zaczynamy mega ciekawe rzeczy.
Znana wszystkim stacja cudo Orange i Huawei na Pl. Politechniki. Agregacja trzech pasm, anteny wypas i takie tam:
Obrazek

Nadal nie przekroczyłem bariery 200Mb/s :( ale pobiłem chociaż swój rekord w DL :) Rzecznik Orange przy newsie o odpaleniu miał 179-180 także to chyba mniej więc maks w realnych warunkach.

I jeszcze dwa testy, spora powtarzalność:
Obrazek
Obrazek

A teraz coś mnie wielce ucieszyło a nawet zadziwiło. Czas na wisienkę na torcie.

Otóż stacja TMobile w Borowinie, gm. Konstancin-Jeziorna zyskała LTE 800 Orange. Wcześniej na stacji było L1800.
Także mamy agregację (odpowiedź na powyższe pytanie nr 1 ;)) LTE Orange na stacji TMobile. Odpowiedź na pytanie nr 2 - prędkości są bardzo ale to bardzo zacne.

Kolejna kwestia to konfig priorytetu pasm LTE. Otóż niezależnie czy byłem 300m od stacji, czy 3km telefon w stanie czuwania siedział w L800. Robiłem dziś dwa podejścia do tej stacji i za każdy razem tak było. Stanąłem specjalnie 200-300m od stacji i nie ma przelogowania do pasma L1800.
Ktoś to zauważył na innej stacji? Moim zdaniem ma to w sumie sens i chyba bym był za takim konfigiem.

Borowina:
Obrazek

Testy, sektor na południe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cóż. Absolutnie rewelacyjne wyniki. Potwierdza to tezę, że peryferia i prowincja przy obecnej polityce N! dotyczącej budowy 800 i 2600 będą mieć fajny i szybki internet szybciej niż aglomeracje. A aglomeracje w dodatku są dużo bardziej zapchane więc w nich jest w zasadzie walka o utrzymanie przepustowości a nie rekordy świata.

Czy ktoś kojarzy stację w miejscowości Solec, gm. Konstancin-Jeziorna? Jest to chyba maszt Plusa, są tam pozwolenia MNET TMobile ale dziś zauważyłem, że nie ma na niej LTE od Orange... W zasadzie nie wiem czy jest na tej stacji 2G, 3G (chyba nie) A nawet czy TMobile tam działa. Ktoś, coś, wie?

Kolejna kwestia - czy osoby mające SGS7 zauważyły, że w field teście przy wymuszania pasma w menu jest opcja wyboru tryby automatycznego z priorytetem dla danego pasma? Dziś sprawdziłem jak to działa w Play. Ustawiłem domyślnie 2100 i tak terminal siedział.
Może to być fajna opcja w trasie tak by unikać 1800 można ustawić tryb auto z preferowaniem 800MHz.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #901607  autor: zwariowany.kurczak
 25 gru 2016, 22:58
Mixiorek - logiczne... siedź sobie w GSM900/LTE800 i pinguj komunikatory aby dowiedzieć się czy tyłek maryni dziś odświeżony. Tak powinno być - stan czuwania = niskie pasmo, zapotrzebowanie = jazda po pasmach, w LTE właściwie jest niezauważalne przełączenie.

Najlepiej widać "jazdę" w Orange, jak spycha ruch do DCS - jeszcze masz sygnał oczekiwania na rozmowę, a już zrzucony.
 #901611  autor: Wosiu96
 25 gru 2016, 23:20
Panowie a ja miałbym do was pytanie czysto techniczne ;) Czytając ostatnio artykuł na blog.orange.pl o dwóch operatorach korzystających z 1 anteny zastanowiła mnie 1 kwestia mianowicie to zdanie : Jednak to dopiero wierzchołek góry lodowej. Współpracując z T-Mobile stosujemy dwie metody współdzielenia radiowej sieci dostępowej. Pierwszy nazywany jest MoRAN - Mobile Operator Radio Access Network. Świadczymy w ten sposób usługi GSM i UMTS na częstotliwościach 2100 MHz (UMTS), 1800 MHz (GSM) i 900 MHz (GSM), a także od niedawna LTE w pasmach 800 MHz i 2600 MHz. W tej metodzie sygnał dla klientów każdego z operatorów przesyłany jest na innych częstotliwościach. Oznacza to że wspólne są BTS/NodeB wraz z antenami oraz BSC/RNC – jest to jedno urządzenie (fizycznie rzecz ujmując), lecz logicznie dzielą się na dwa urządzenia

Uprzedzam jestem laikiem w tych kwestiach lecz moje pytanie brzmii : Czy przykładowo przejeżdżając koło stacji t-mobile gdzie jest 900 gsm jako klient orange nie zaloguje się do gsm 900? Czy jest to tak, że 900 gsm dla klienta t-mobile jest na zasobach t-mobile a 900 gsm dla klienta orange jest na zasobach orange?
 #901613  autor: kozien70
 25 gru 2016, 23:22
3G pisze:Widział ktoś agregację w Orange ze stacji T-Mobile?
Ja widziałem już parę miesięcy temu na stacji w Walerianach (CA 800+1800 dla obydwu operatorów). Ale faktycznie działało to ciut inaczej, niż na wcześniej widzianych przeze mnie stacjach: trzeba było chwilę poczekać, aby CA zatrybiło. Solidną chwilę.
3G pisze: PS. O co chodzi z tymi 37 stacjami?
Rzecznik Orange parę dni temu podał, że pomarańczowi uruchomili w grudniu kilkaset nowych stacji z LTE, w tym 37 w miejscowościach narciarskich ;-)
Mixiorek pisze: Znana wszystkim stacja cudo Orange i Huawei na Pl. Politechniki. Agregacja trzech pasm, anteny wypas i takie tam

Nadal nie przekroczyłem bariery 200Mb/s :( ale pobiłem chociaż swój rekord w DL :) Rzecznik Orange przy newsie o odpaleniu miał 179-180 także to chyba mniej więc maks w realnych warunkach.
Miałem na tej stacji identycznie. Zrobiłem tam kiedyś o północy chyba z 30 pomiarów, w każdym sektorze. Niecałe 180 Mbit i szlaban.
Powiem więcej: identycznie miałem w siedzibie Orange, gdzie również działa CA 800+1800+2600.
Coś przez skórę czuję, że te 180 Mbit to jakiś ustawiony limit "systemowy", niezwiązany z samą technologią. Ewentualnie wąskie gardło gdzieś indziej, niż na samej stacji.
 #901616  autor: 3G
 25 gru 2016, 23:51
kozien70, coś kojarzyłem, że właśnie chyba o Walerianach pisałeś, ale nie chciało mi się szukać, a nie byłem pewny czy to nie stacja Orange i nie sprawdziłem tego. Hm, to szkoda, że dłużej nie mogłem się pobawić w Kamionie.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #901626  autor: ja.michal
 26 gru 2016, 02:49
Wosiu96 pisze: Czy przykładowo przejeżdżając koło stacji t-mobile gdzie jest 900 gsm jako klient orange nie zaloguje się do gsm 900? Czy jest to tak, że 900 gsm dla klienta t-mobile jest na zasobach t-mobile a 900 gsm dla klienta orange jest na zasobach orange?
Sprzętu jest wspólny, zasoby osobne. Orange loguje się do swojego GSM900, T-Mobile do swojego GSM900.
kozien70 pisze:Coś przez skórę czuję, że te 180 Mbit to jakiś ustawiony limit "systemowy", niezwiązany z samą technologią. Ewentualnie wąskie gardło gdzieś indziej, niż na samej stacji.
Sprawdź na plikach z jakiejś chmury. Kiedyś testując prędkość w Orange na LTE1800 na telefonie w speedteście miałem 60 Mbps. W modemie w laptopie speedtest podobnie. Natomiast pobieranie pliku 1 GB z chmury googla dawało wynik ponad 80 Mbps.
Kolejna sprawa to prędkość pamięci w samym telefonie. W końcu jakieś pliki gdzieś się zapisują. Może, że 22,5 MB/s to max w S7 przy włączonych aplikacjach etc? Może sprawdź jakąś apką na Androida jak wygląda sytuacja.
 #901636  autor: Mixiorek
 26 gru 2016, 10:04
zwariowany.kurczak pisze:Najlepiej widać "jazdę" w Orange, jak spycha ruch do DCS - jeszcze masz sygnał oczekiwania na rozmowę, a już zrzucony.
Mam obecnie VoLTE więc w zasadzie rzadko moja rozmowa odbywa się w 3G. Choć jest kilka miejsc gdzie zrzuca mnie z LTE.
kozien70 pisze:Ale faktycznie działało to ciut inaczej, niż na wcześniej widzianych przeze mnie stacjach: trzeba było chwilę poczekać, aby CA zatrybiło. Solidną chwilę.
W przytoczonej przeze mnie stacji w Borowinie działa to normalnie i intuicyjnie. Mam wrażenie, że to o czym piszesz może to być związane z prostą rzeczą - zasięgiem 1800. 800 łapiesz wcześniej ze względu na zasięg. CA załącza się kiedy wejdziesz również w zasięg 1800.
Chyba, że mówisz o sytuacji - "stoję pod stacją". W takim przypadku u mnie CA w Borowinie działa "od ręki" bez jęków.
Przypomnę również o stacji Hlonda 1 gdzie obecnie 2600 i CA zaczęło łapać z około 1,2km.

Mnie zaskoczył pozytywnie konfig w sytuacji 800+1800 dający priorytet L800 i jestem ciekaw czy i jak działa to na innych stacjach. Jeżeli byłoby tak, że dla stacji na peryferiach jest to standard a w miastach już działa zgodnie z zasadą - wyższe pasmo trzyma terminal to miałoby to sens.

Do tego te prędkości przy agregacji 800+1800. Rewelacja. Nie dziwię się, że inwestują w w zasilanie stacji skoro ja miałem 140Mb/s na sektorze. Taka sytuacja na każdym i czysto teoretycznie mamy 420Mb/s + reszta ruchu na stacji. A jest to stacja obsługująca głównie sołectwa i wsie obok Warszawy.
Miałem na tej stacji identycznie. Zrobiłem tam kiedyś o północy chyba z 30 pomiarów, w każdym sektorze. Niecałe 180 Mbit i szlaban.
Powiem więcej: identycznie miałem w siedzibie Orange, gdzie również działa CA 800+1800+2600.
Coś przez skórę czuję, że te 180 Mbit to jakiś ustawiony limit "systemowy", niezwiązany z samą technologią. Ewentualnie wąskie gardło gdzieś indziej, niż na samej stacji.
Ja sobie nie przypominam testów Orange >200Mb/s.
ja.michal pisze:Kolejna sprawa to prędkość pamięci w samym telefonie. W końcu jakieś pliki gdzieś się zapisują. Może, że 22,5 MB/s to max w S7 przy włączonych aplikacjach etc? Może sprawdź jakąś apką na Androida jak wygląda sytuacja.
W Playu na SGS7 widziałem wyniki rzędu 230-240Mb/s. Co prawda nie u siebie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #901642  autor: Wosiu96
 26 gru 2016, 10:57
Mogę potwierdzić, iż na s7 na karcie play prepaid wykręciłem w ich siedzibie około 230Mb/s

EDIT: Jako nowy klient orange kiedyś czytałem coś by zmieniać ipv na ipv4 z ipv6. Obecnie posiadam huawei p9, doradzicie czy warto zmienić ipv oraz jak to zrobić?
 #901686  autor: Mixiorek
 26 gru 2016, 17:09
Nie ma co próżnować. Potwierdzam dwie kolejne stacje TMobile z L800MHz Orange.
1. Konstancin-Jeziorna, Wierzbnowska 2. Fajny strunobetonowy maszt TMobile.
2. Baniocha, Lipowa 1, klasyczny maszt Ery, taki jak stawiali 10-20 lat temu :)

A teraz pewien "myk" - na żadnej z tych dwóch stacji w ciągu kilku minut testów nie udało mi się złapać agregacji :o
Także pytanie o co chodzi. Czy jeszcze nie uruchomili, czy jest coś innego na rzeczy. Nie wiem kiedy stacje zyskały nowe pasma ale może było to niedawno i stąd nie ma jeszcze skonfigurowanego/ wgranego/ włączonego CA.

Nadal nie ma L800 Orange na stacji TMobile w Chynowie, obok wiaduktu na torami kolejowymi, na górce obok DK 50. Za to w samym Chynowie na stacji Orange jest już L800. Nie udało mi się sprawdzić czy jest tam L1800 i CA.

P.s.
Ciekawe czy jutro w UKE zjawi się w robocie ktoś kto wrzuci nowe pozwolenia i czy w ogóle będzie coś nowego w N! bo mogli skupić się teraz na stacjach partnera.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #901689  autor: ssjdamian
 26 gru 2016, 17:59
Tak apropo CA, orientujecie się czy Lenovo moto g 4 plus obsługuje cat. 6? Strona Lenovo zdawkowa jest w tej kwestii, snap 617 obsługuje CA i w sieci pojawiają się informacje, że agragacja w tym modelu działa. Czy ktoś jest w stanie potwierdzić agregacji w tym telefonie?
 #901691  autor: 3G
 26 gru 2016, 18:14
Mixiorek pisze:na żadnej z tych dwóch stacji w ciągu kilku minut testów nie udało mi się złapać agregacji :o
Także pytanie o co chodzi.
Wczoraj nie załapałem się na agregację w Kamionie k. Skierniewic, dzisiaj tak samo w Radziejowicach k. Mszczonowa (tu stacja Orange), choć kozien70 pisał, że jest tam CA. No i właśnie pytanie o co chodzi. Zaznaczam, że w obydwu przypadkach testy w czasie jazdy i może po prostu za mało czasu było, choć raczej tak to nie działa - w Playu i Plusie CA jest od razu jeśli gdzieś jest. W Radziejowicach wyłączyłem nawet transmisję danych i włączyłem ponownie, ale nic z tego.

CA w Orange stwierdziłem za to pod Piasecznem - stacja Kolonia Lesznowola na Biedronce albo Bobrowiec wieża. Tu również w czasie jazdy i jednak się pokazało.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #901694  autor: kozien70
 26 gru 2016, 18:26
Jest jest CA w Radziejowicach - publikowałem tu nawet wyniki. Ale to o czym piszecie może być tym zachowaniem, z którym spotkałem się w Walerianach: byłem w okolicy tej stacji kilka razy w ciągu dnia. Czasem CA wskakiwało, czasem nie. Czasem potrzeba było nawet kilka minut oczekiwania. Nie była to kwestia odległości od stacji. Siedziałem w samochodzie zaparkowanym 300-400m od stacji, w świetle jednego z sektorów.
Oczywiście jest jeszcze możliwość, że trafiliście na awarię, rekonfigurację stacji lub to, co sugerował Mixiorek: CA nie zostało jeszcze uruchomione.

EDIT: zastanawia mnie cały czas to, co @3G napisałeś o CA w Radziejowicach, a raczej o jego braku. Byłem tam jesienią kilka razy, za każdym razem CA wskakiwało natychmiast. Czy na tej stacji pojawiło się L800 T-mobile? Może to dziwne zachowanie CA to przypadłość stacji z "uwspólnionym" L800?
Ostatnio zmieniony 26 gru 2016, 18:44 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #901701  autor: Mixiorek
 26 gru 2016, 18:42
ssjdamian pisze:Tak apropo CA, orientujecie się czy Lenovo moto g 4 plus obsługuje cat. 6? Strona Lenovo zdawkowa jest w tej kwestii, snap 617 obsługuje CA i w sieci pojawiają się informacje, że agragacja w tym modelu działa. Czy ktoś jest w stanie potwierdzić agregacji w tym telefonie?
To są czasem w ogóle zagadki. Pamiętam jak jakiś czas temu interesowałem się P9 lite, niby jest cat6. Okazało się, że egzemplarze będące w oficjalnej dystrybucji na nasz kraj nie mają agregacji. Za to bodajże na Azję i chyba jakieś kraje europejskie już tak. Ruletka, trzeba wszystko bardzo dokładnie sprawdzać nawet w ramach samego modelu.
3G pisze:No i właśnie pytanie o co chodzi. Zaznaczam, że w obydwu przypadkach testy w czasie jazdy i może po prostu za mało czasu było, choć raczej tak to nie działa - w Playu i Plusie CA jest od razu jeśli gdzieś jest. W Radziejowicach wyłączyłem nawet transmisję danych i włączyłem ponownie, ale nic z tego.
W przypadku uruchomionych już jakiś czas temu stacji z więcej niż jednym pasmem Orange działa to od ręki i już. Hlonda 1 - CA wskakuje samo gdy telefon leży w samochodzie na dolnej półce w odległości około 1,2km od stacji. Migdałowa - od ręki. Pl. Politechniki od ręki itp. itd.
Dziś obserwując kolejny raz stację w Borowinie mam wrażenie, że CA pojawiło się gdy jako główne pasmo w stanie czuwania lub podczas transmisji wskakuje L800. Tak jakby CA było ustawione 800+1800 a nie tak jak w aglomeracjach 2600+1800 lub 1800+800. Nie wiem czy to ma w ogóle znaczenie, które pasmo jest jako to "wiodące" na stacji czy w CA.

Moim zdaniem jest to kwestia konfiguracji. Przytoczone przeze mnie stacje mogły zostać odpalone w ostatnich 2-3 tygodniach więc może jeszcze nie wszystko przy nich zrobili. Włączenie samego pasma 800/2600 jest dużo ważniejsze niż CA, które może być spokojnie odpalone i skonfigurowane w drugiej kolejności.
CA w Orange stwierdziłem za to pod Piasecznem - stacja Kolonia Lesznowola na Biedronce albo Bobrowiec wieża. Tu również w czasie jazdy i jednak się pokazało.
Na jakim terminalu obserwujesz CA? Jeżeli android to instaluj Netmonitor i w przypadku N! będziesz po CIDzie wiedział, z której stacji pochodzi sygnał.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #901718  autor: 3G
 26 gru 2016, 20:15
kozien70, przez Radziejowice często jeżdżę, więc jeszcze się przyjrze. Nie wiem czy tam jest 800 T-mobile.
Mixiorek, znam ten sposób, chyba sam go nawet podawałem w którymś temacie, tylko, że miałam LTE+ przez chwilę jedynie, a tam są blisko dwie stacje, poza tym w czasie jazdy z rodziną to wiesz co można zrobić :)

Co do agregacji jeszcze, to na przykładzie Playa i Plusa wydaje mi się na podstawie dotychczasowych obserwacji, że nie ma znaczenia czy jest to 1800+800, czy też odwrotnie. Tak samo z 2600 i 1800 - w Playu wręcz na przemian, w Plusie zazwyczaj 2600 jako pierwsze, ale i odwrotnie zdaje się widziałem, a w Playu raz chyba nawet miałem 2600+800.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
  • Strona 569 z 1158
  • 1
  • 567
  • 568
  • 569
  • 570
  • 571
  • 1158
  • 1
  • 567
  • 568
  • 569
  • 570
  • 571
  • 1158