DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 579 z 1158
  • 1
  • 577
  • 578
  • 579
  • 580
  • 581
  • 1158
 #903657  autor: ja.michal
 05 sty 2017, 13:06
kozien70 pisze:Jeśli blok po Sferii zakupiłby ktoś z N! (czy to Orange czy Tm), to myślę, że najprostszym rozwiązaniem byłaby zamiana z Playem na ten blok. Nie potrzeba byłoby wówczas dalszego programowego rozszerzania po stronie N!, taka zamiana byłaby nieskomplikowaną operacją. Już raz ją mieliśmy :-)
No i dlaczego Play miałby obić wygodę O/T? Plusy tylko dla N!, a same koszty dla Playa (zmiana konfiguracji, strojenie na nowo).

@west, nie masz włączonej jakiejś agregacji LTE+WiFi w telefonie? ;)
 #903674  autor: kozien70
 05 sty 2017, 14:28
ja.michal pisze: No i dlaczego Play miałby obić wygodę O/T? Plusy tylko dla N!, a same koszty dla Playa (zmiana konfiguracji, strojenie na nowo).
)
Ale to działa w obie strony. W przypadku, gdy blok wygra Play, to wtedy P4 będzie zależało na zamianie. I co, wówczas N! się wypnie? :-) Nie róbmy aż takiej piaskownicy z tych biznesów ;-) Zarówno operatorzy jak i UKE mają świadomość konieczności ew. zamiany i jej szczegóły na pewno zostaną uzgodnione przed aukcją - będzie na tym zależało zarówno operatorom(blok ma dla nich wówczas większą wartość) jak i UKE (potencjalnie więcej kasy wpłynie za blok).
I bez przesady z tymi kosztami i strojeniem. Zamiana bloków to operacja na przysłowiową jedną noc, przechodziliśmy już ją. Nie wymaga ani przebudowy sieci, ani zakupu nowego software. Koszt żaden w porównaniu do argumentu N! o koszcie zakupu rozwiązania dedykowanego u dostawcy.
Dlatego myślę, że ten wariant jest najbardziej realny.
 #903678  autor: p2225
 05 sty 2017, 14:44
Zależy czy nowy prezes UKE ma na tyle charakteru żeby postawić się operatorom i "przepchnąć" najlepszy scenariusz dla klientów, czyli jak np. Orange zapłaci najwięcej to przesunie ten blok koło Orange.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #903691  autor: zwariowany.kurczak
 05 sty 2017, 16:02
p2225 pisze:Zależy czy nowy prezes UKE ma na tyle charakteru żeby postawić się operatorom i "przepchnąć" najlepszy scenariusz dla klientów, czyli jak np. Orange zapłaci najwięcej to przesunie ten blok koło Orange.
Raczej wezwać na dywanik i REKONFIGURACJA aby każdy miał ciągle bloki... GSM DCS. Ale to pl...
 #903696  autor: ja.michal
 05 sty 2017, 16:23
kozien70 pisze: I co, wówczas N! się wypnie? :-)
Pewnie. Jaki ma N! w tym interes skoro wszystko już skonfigurowane, u nich działa wszystko prawidłowo, a to konkurent będzie miał problem bo nie będzie ciągłości pasma? Analogiczna sytuacja do tej z aukcji i opcji zamiany bloków. Zresztą to nie musi być problem za dwa lata bo może być wystarczająco dużo sprzętu z agregacją B20+B20.
kozien70 pisze:Nie róbmy aż takiej piaskownicy z tych biznesów ;-)
Niestety, ale takowa jest. Popatrz na aukcje 800/2600, umowę Orange-Polkomtel z odsprzedażą skrawka 1800. Pewnie coś jeszcze by się znalazło.
kozien70 pisze:Zarówno operatorzy jak i UKE mają świadomość konieczności ew. zamiany i jej szczegóły na pewno zostaną uzgodnione przed aukcją - będzie na tym zależało zarówno operatorom(blok ma dla nich wówczas większą wartość) jak i UKE (potencjalnie więcej kasy wpłynie za blok).
I bez przesady z tymi kosztami i strojeniem. Zamiana bloków to operacja na przysłowiową jedną noc, przechodziliśmy już ją. Nie wymaga ani przebudowy sieci, ani zakupu nowego software. Koszt żaden w porównaniu do argumentu N! o koszcie zakupu rozwiązania dedykowanego u dostawcy.
Dlatego myślę, że ten wariant jest najbardziej realny.
No nie tak do końca. Trzeba koordynować zmianę konfiguracji bloków, alby sieci się nie zakłócały. Bałaganu z dziwnymi paczkami GSM czy DCS nie posprząta UKE bo nie ma woli operatorów. Nawet Gaj wypowiadała się w tej sprawie, że od strony UKE nie ma żadnych przeszkód, ale to operatorzy muszą solidarnie o to wystąpić. Jeden się wyłamie i koniec, a w przypadku np. 1800 wiadomo kto się wyłamie.

Odgórnie UKE może uporządkować pasmo dopiero po zakończeniu rezerwacji. W przypadku GSM900 właściwie chodzi tylko o Polkomtel i T-Mobile. Reszta może zostać bo jest P4, Aero2, Polkomtel, T-Mobile, Polkomtel, T-Mobile, Orange. Zapewne najbardziej wskazane byłoby P4, Aero2, Polkomtel, T-Mobile, Orange. Rezerwacje Polkomtela i T-Mobile kończą się w lutym 2026 r. W przypadku DCS bałagan jest większy. Aero2, P4, T-Mobile, Polkomtel, Orange, T-Mobile. Jeśli zostawić Aero2 to rezerwacja P4, Orange i jedna T-Mobile kończy się w grudniu 2027 r., a druga T-Mobile i Polkomtela we wrześniu 2029 r.

Także prędko nic się w tej materii nie zmieni, chyba że władze trochę pogonią operatorów odpowiednią ustawą.
 #903711  autor: kozien70
 05 sty 2017, 18:11
ja.michal pisze:
kozien70 pisze: I co, wówczas N! się wypnie? :-)
Pewnie. Jaki ma N! w tym interes skoro wszystko już skonfigurowane, u nich działa wszystko prawidłowo, a to konkurent będzie miał problem bo nie będzie ciągłości pasma? Analogiczna sytuacja do tej z aukcji i opcji zamiany bloków.
Skoro piszesz o analogii: to po co P4 zamieniało się w ostatniej aukcji z Tm? Nie mieli w tym żadnej korzyści, mogli się wypiąć. Działali już na pierwotnym bloku.
ja.michal pisze: Zresztą to nie musi być problem za dwa lata bo może być wystarczająco dużo sprzętu z agregacją B20+B20.
Zapomnij o tym, mrzonka. Żaden operator nie wyłoży setek mln na blok, z którego efektywnie może skorzystać tylko przy CA, które na dodatek nie istnieje. A nie istnieje, bo w żadnym kraju europejskim, korzystającym z B20 nie ma potrzeby IntraBand CA dla B20. Nigdzie nie ma tak głupiej alokacji tego pasma. Wobec tego sprzęt z takim CA długo jeszcze nie powstanie, może nawet nigdy.


ja.michal pisze: No nie tak do końca. Trzeba koordynować zmianę konfiguracji bloków, alby sieci się nie zakłócały.
Nikt nie mówi, że to wciśnięcie guzika. Ale bez przesady. Koszt nocy pracy zdalnej po obydwu stronach. Robili już to.
ja.michal pisze: Bałaganu z dziwnymi paczkami GSM czy DCS nie posprząta UKE bo nie ma woli operatorów.
To trochę porównanie jabłek z gruszkami.
W DCS/GSM mamy do czynienia z poszatkowanym bałaganem różnych kawałków pasma (na dodatek wszystkie w użyciu i to przez różne usługi), wymagającym koordynacji i jednoczesnej rekonfiguracji u wszystkich operatorów.
W przypadku bloku po Sferii mówimy o zamianie tylko dwóch identycznych bloków (w tym jeden nieużywany) między dwoma operatorami. To od strony technicznej.

A od strony korzyści:
np. w przypadku DCS porządki wymagałyby jednoczesnego zaangażowania wszystkich operatorów, a korzyść odniosłoby i tak tylko N! Reszta nie miałaby nic, oprócz roboty. Korzyści finansowych dla UKE również brak. Od razu więc wiadomo, że temat do olania.

W przypadku aukcji bloku po Sferii wcześniejsze uzgodnienie wariantów zamiany daje tę samą potencjalną korzyść wszystkim startującym w aukcji: minimalizacja ryzyka wydania dużej forsy na nieefektywny zasób.Wg mnie już żaden operator, mając w pamięci ostatnią aukcję nie zaryzykuje wydania iluśset mln w kolejnej licytacji bez uprzedniego ustalenia wariantów zamian. Dla UKE zaś takie ustalenie gwarantuje wyższy zarobek. Dlatego wg mnie to najbardziej realny wariant, bo wszystkim może zależeć.
Tylko Plus (jeśli wystartuje w potencjalnej aukcji, a zrobi to na pewno) miałby to gdzieś, wiadomo czemu.
 #903725  autor: bed
 05 sty 2017, 18:46
Wojciechu, co nas obchodzi populacja? W tej kwestii kluczowe znaczenie ma powierzchnia! ;(

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #903732  autor: f0ku5
 05 sty 2017, 20:13
Nie wiem czy ktoś wrzucał, nie pamiętam wszystkich postów. W każdym razie informuję, iż w Fashion House w Piasecznie działa agregacja 800+1800+2600 w T-Mobile ;)
 #903771  autor: ja.michal
 06 sty 2017, 00:24
kozien70 pisze:koro piszesz o analogii: to po co P4 zamieniało się w ostatniej aukcji z Tm? Nie mieli w tym żadnej korzyści, mogli się wypiąć. Działali już na pierwotnym bloku.
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. ;)
kozien70 pisze:To trochę porównanie jabłek z gruszkami.
W DCS/GSM mamy do czynienia z poszatkowanym bałaganem różnych kawałków pasma (na dodatek wszystkie w użyciu i to przez różne usługi), wymagającym koordynacji i jednoczesnej rekonfiguracji u wszystkich operatorów.
No nie. Jakie to ma znaczenie? Przecież tak czy inaczej bloki będą miały tyle co pierwotnie, ale uporządkowane. Polkomtelowi w 900 również by się to opłaciło np. ciągłe 14 MHz razem z Aero2, szczególnie jeśli planują 900 pod LTE. W 1800 faktycznie właściwie tylko N! zyskuje, ale mogłoby się to odbyć na zasadzie wzajemności my odpuszczamy w 900 wy w 1800.
kozien70 pisze:W przypadku aukcji bloku po Sferii wcześniejsze uzgodnienie wariantów zamiany daje tę samą potencjalną korzyść wszystkim startującym w aukcji: minimalizacja ryzyka wydania dużej forsy na nieefektywny zasób.Wg mnie już żaden operator, mając w pamięci ostatnią aukcję nie zaryzykuje wydania iluśset mln w kolejnej licytacji bez uprzedniego ustalenia wariantów zamian. Dla UKE zaś takie ustalenie gwarantuje wyższy zarobek. Dlatego wg mnie to najbardziej realny wariant, bo wszystkim może zależeć.
No zobaczymy. Jak dla mnie UKE nie będzie się w to pchać specjalnie mocno. Raczej zostawi ewentualne zamiany bloków w rękach samych zainteresowanych.
 #903774  autor: p2225
 06 sty 2017, 09:00
Taką mam prędkość z 12,5km z anteną zewnętrzną:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A żeby nie było, że serwer Orange w Poznaniu kłamie to Łódź, serwer FORWEB pokazuje jeszcze lepiej:
Obrazek

Obrazek
Wcześniej było odpowiednio: -106dBm, -81dBm, -12dB i 11dB

Nie wiem czy to ze względu na pogodę (-8*C) czy zwiększyli moc, ale mam 10Mb/s więcej na pobieraniu niż kiedykolwiek miałem i 4Mb/s więcej na wysyle. A najlepsze to, że antenę mam 90* odwróconą od stacji, bo jak ją nakieruję na stację to wyniki mam po 2-4Mb/s. Chyba łapie odbijany sygnał. Antena na pasmo 1800MHz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #903778  autor: Mixiorek
 06 sty 2017, 09:33
Wosiu96 pisze:Zasięg Orange 4g LTE 99% populacji :
http://blog.orange.pl/korporacyjny/entr ... ge-polska/
8500 stacji z LTE. Gdyby tak z połowa była z L800MHz byłbym spokojniejszy :) muszą postawić w tym roku na to by na 99,99% stacji poza miastami było L800 a i w aglomeracjach widziałbym L800 na niemal każdej stacji. Są w miastach miejsca gdzie L1800 nie daje rady zasięgowo.

Tomi81 zrobił też wpis w komentarzu na blogu rzecznika. Czy dodanie L800 do każdej stacji wzmocniło by LTE w Białymstoku na tyle by sytuacja uległa znacznej poprawie? Nie mówię, że wszędzie bo pewnie są miejsca gdzie sytuację może zmienić tylko nowa stacja.
f0ku5isko pisze:Nie wiem czy ktoś wrzucał, nie pamiętam wszystkich postów. W każdym razie informuję, iż w Fashion House w Piasecznie działa agregacja 800+1800+2600 w T-Mobile ;)
Sygnał Orange jest dostępny na jednym z nowych pasm?
f0ku5isko pisze:Koło 100 mbit na S7
Czyli podobnie jak w Orange. 45MHz pasma a wynik taki sobie :(
Ja to w teorii/ praktyce widzę na dziś tak: 800MHz około 50Mb/s + 1800MHz około 20Mb/s + 2600MHz około 80Mb/s czyli około 150Mb/s powinno być bez wysiłku.
p2225 pisze:Taką mam prędkość z 12,5km z anteną zewnętrzną:

[..]

Nie wiem czy to ze względu na pogodę (-8*C) czy zwiększyli moc, ale mam 10Mb/s więcej na pobieraniu niż kiedykolwiek miałem i 4Mb/s więcej na wysyle. A najlepsze to, że antenę mam 90* odwróconą od stacji, bo jak ją nakieruję na stację to wyniki mam po 2-4Mb/s. Chyba łapie odbijany sygnał. Antena na pasmo 1800MHz.
Wynik wypas. Do tego z tej odległości. Pogoda robi swoje.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #903780  autor: habish
 06 sty 2017, 09:55
Mixiorek pisze:w aglomeracjach widziałbym L800 na niemal każdej stacji
Ma to sens tylko pod warunkiem że będzie działało w agregacji, w innym przypadku, gęsta siatka LTE1800 + LTE2600 spowoduje że LTE800 będzie pomijany i ruch na nim będzie śladowy.
 #903782  autor: Mixiorek
 06 sty 2017, 10:03
Patryk7588 pisze: Ma to sens tylko pod warunkiem że będzie działało w agregacji, w innym przypadku, gęsta siatka LTE1800 + LTE2600 spowoduje że LTE800 będzie pomijany i ruch na nim będzie śladowy.
I działa w agregacji. Powinni dobrze ustawić priorytety i HO dla pasm. Wtedy będzie gitara. 2600MHz widziałbym tylko w miejscach gdzie siatka jest bardzo gęsta a ruch bardzo duży. Duet 800+1800 to na dzień dzisiejszy to bardzo udana para. Zasięg, pojemność, agregacja. Same pozytywy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 579 z 1158
  • 1
  • 577
  • 578
  • 579
  • 580
  • 581
  • 1158
  • 1
  • 577
  • 578
  • 579
  • 580
  • 581
  • 1158