DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 127 z 533
  • 1
  • 125
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 533
 #910666  autor: wojt805
 12 lut 2017, 11:53
Pawrzes pisze:
wojt805 pisze:40dd28

= 4250920 - LTE1800, Tczew, ul. Czyżykowska 67
Masz może informację, czy jest tam 2600 skierowane na południe?

Druga sprawa, polecacie jakąś antenę do E3372 właśnie na 2600?
 #910674  autor: tomi81
 12 lut 2017, 12:35
@Maxiorek - potwierdzam Twoje obserwacje. W Białymstoku (na zmodernizowanych stacjach) działa to dokładnie tak samo. Wczoraj cały dzień spędziłem testując Play'a i mam następujące obserwacje:

1. W centrum pozostało sporo stacji nierozbudowanych (Lipowa - Cristal, Skłodowskiej - Szpital, Cieszyńska), przez co realny transfer (outdoor na LTE1800) sięga 2-3 Mb (na LTE2100 jest jeszcze słabiej). Indoor często lepiej wymusić roaming i mieć lejek 3/1....
2. Stacje rozbudowane - inna jakość, choć już też widać syndromy zapychania się sieci (na poszczególnych pasmach). W agregacji jest jeszcze OK, tylko ile osób posiada terminale umożliwiające CA... W tym właśnie widzę "przewagę" po stronie np. Plusa (wystarczy słabszy terminal), biorąc nawet pod uwagę fakt, że nie budują niczego nowego...
3. Na IP7 Plus doświadczyłem tego samego o czym pisał Maxiorek - pomimo ładnego sterowania pasmami (rejon ul. Hetmańskiej - obsługiwanej przez stację na JP2 54 - hotel Turkus z 6 sektorami LTE1800/2600) kilkukrotnie byłem poza zasięgiem (sms o próbie połączenia) :-/
4. Jakość rozmów głosowych - dzwoniłem z kart Orange, Plusa i Play (do Orange, Play, TMobile) - kiedy dzwoniłem z karty Playa (nawet tam gdzie działa HD Voice) rozmówcy wyraźnie zgłaszali uwagę na gorszą jakość dźwięku (inaczej trzymasz telefon? itd.), co przy pozostałych kartach (opach) nie miało miejsca - także przy połączeniach bez HD Voice (np. do T-Mobile). Powyższe miało miejsce zarówno w zasięgu stacji po modernizacji (antoniukowska, hotel turkus, zaścianki) jak i przed modernizacją (centrum). Terminal podczas rozmów cały czas w 3G (bez spadku do 2G)

Podoba mi się w Play dynamiczne i przemyślane zarządzanie pasmami (jak zostało to opisane na początku), nie zaś tak głupie jak w N!/Plusie, jednakże pozostałe kwestie sprawiają (przynajmniej na chwilę obecną), że Play może (jak dla mnie) pozostać, co najwyżej, kartą zapasową (na dziury w zasięgu gdzie brak innych sieci, a Play się wybudował).
 #910676  autor: bed
 12 lut 2017, 12:57
Myślę, że to kwestia dalszej rozbudowy i konfiguracji. W Łodzi działa to całkiem sprawnie, gdyby tylko nie to wyrzucanie w roaming kiedy spokojnie może siedzieć na własnym zasięgu. Tak czy inaczej, na "moim" terenie jestem pod wrażeniem postępów przy modernizacji.

Za to u mnie dziś coś padło i L2600 ma gorsze osiągi i każde pasmo ma wyższe pingi pingi (~44 ms zamiast <20). Nawet L800, które do tej pory działało spoko, ciągnie tylko 8,5/10,5 albo 11/10,5 w zależności od sektora. L2600 to tylko niecałe 20 Mb/s, gdzie często w ciągu dnia dawało radę nawet około 90 Mb/s.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #910680  autor: tomi81
 12 lut 2017, 13:10
Ja także jestem pod wrażeniem samej rozbudowy sieci przez Play (nowe pasma, dodatkowe sektory itd.), zwłaszcza na tle N! (T-Mobile ma 2 stacje z LTE2600 i jedną z LTE800, Orange żadnej z w/w pasmami, zaś jakiekolwiek plany rozbudowy sieci w N! w Białymstoku to 2 połowa (koniec roku) i rok 2018). W Plusie nie jest lepiej (brak planów na nowe stacje/pasma). Jednakże pomimo takiej rozbudowy sieci (i jej praktycznym braku przez konkurencję) przewagi Play'a nie widać (ani w szybkości transmisji, ani w zasięgu) - nie widzę więc (dalej piszę o własnych odczuciach) realnych argumentów dla wyboru tej sieci (ani cenowo, ani zasięgowo). Nie wspominając o spadku do roamingu zaraz po przekroczeniu tablic "Białystok". W pozostałych częściach Polski na pewno wygląda to lepiej i wówczas Play może stanowić (i cenowo i zasięgowo) alternatywę na pozostałych opów.
 #910685  autor: Mixiorek
 12 lut 2017, 13:38
tomi81 pisze:Na IP7 Plus doświadczyłem tego samego o czym pisał Maxiorek - pomimo ładnego sterowania pasmami (rejon ul. Hetmańskiej - obsługiwanej przez stację na JP2 54 - hotel Turkus z 6 sektorami LTE1800/2600) kilkukrotnie byłem poza zasięgiem (sms o próbie połączenia) :-/
Jedna z najbardziej irytujących rzeczy, która może być skopana w sieci (od strony użytkownika). Nienawidzę takich sytuacji. Gwoli sprawiedliwości miałem co jakiś czas tak z 3 lata temu w Orange. Jednak uporali się z tym i już daaaawno niczego takiego nie doświadczyłem.
Jest jeszcze gorsza wersja takiej wtopy. Pełen zasięg itp., osoba dzwoniąca dostaje komunikat, że jesteś poza zasięgiem itp. a Ty nie dostajesz nawet smsa o próbie połączenia.
Podoba mi się w Play dynamiczne i przemyślane zarządzanie pasmami (jak zostało to opisane na początku), nie zaś tak głupie jak w N!/Plusie, jednakże pozostałe kwestie sprawiają (przynajmniej na chwilę obecną), że Play może (jak dla mnie) pozostać, co najwyżej, kartą zapasową (na dziury w zasięgu gdzie brak innych sieci, a Play się wybudował).
Jeżeli ktoś w 99% przebywa w aglomeracji, typu warszawska a wyjeżdża tylko sporadycznie typu wakacje, ferie, wypad na weekend to Play może być. Moje doświadczenie pokazuje, że tam gdzie jestem i się przemieszczam po Warszawie Play oferuje non stop LTE. Terminal trzyma się jak głupi, w sensie pozytywnym. Mają 4 pasma, które dają radę.
Jednak wystarczy zbliżyć się do tablicy z przekreśloną nazwą Warszawa i zaczyna się "jazda" (w sensie negatywnym). Jeżeli ktoś "pracuje" telefonem lub musi być non stop dostępny jak również mieć dostęp do transmisji a jego praca lub charakter życia sprawia, że musi być w podróży po kraju to byłbym mocno ostrożny z braniem Play. Osobiście na dziś ja bym w takim przypadku nie wybrał Play. Podobnie odradzałbym to w firmach gdzie liczy się praca "w terenie" i na terenie całego kraju. Jeżeli jest to firma, która "kręci się tylko wokół własnego komina" to można się zastanowić.
Mają 2-3 lata gdzie powinni zainwestować kupę kasy w nowe stacje tak by pokryć może nie całą Polskę bo to jest plan bardziej na 5 lat ale główne szlaki drogowe, kolejowe, przedmieścia aglomeracji. Pytanie tylko czy Play ma taką kasę? Nie dość, że trzeba dołożyć ekstra to cały czas trzeba inwestować w to co się już ma i zapewniać lepszy dosył, rozbudowy itp.
bed pisze:Myślę, że to kwestia dalszej rozbudowy i konfiguracji. W Łodzi działa to całkiem sprawnie, gdyby tylko nie to wyrzucanie w roaming kiedy spokojnie może siedzieć na własnym zasięgu.
Nie zauważyłem czegoś takiego w Warszawie. Roaming występuje tylko w przypadku awarii stacji macierzystej i braku sygnału macierzystego z innych stacji.
Tak czy inaczej, na "moim" terenie jestem pod wrażeniem postępów przy modernizacji.
Ja też doceniam to mocno ale umówmy się, że Play ma dużo mniejszą skalę modernizacji niż np. N! ze względu na ilość stacji. N! zrobiło już kupę roboty poza miastami z L800. Ten rok to mam nadzieję koniec pracy z L800 poza miastami (tak do połowy roku), mocna rozbudowa L800 i 2600 w miastach oraz nowe stacje.
tomi81 pisze:W pozostałych częściach Polski na pewno wygląda to lepiej i wówczas Play może stanowić (i cenowo i zasięgowo) alternatywę na pozostałych opów.
Moim zdaniem nie wygląda to dużo lepiej lub w ogóle lepiej. Polityka budowy sieci była dla całego kraju taka sama. Aglomeracje, miasta oraz wyspowe stacje. Od około roku to się zaczęło zmieniać (na szczęście) ale rok to moim zdaniem jest za mało by zrobić różnicę. Jeszcze min 2-3 lata. Oczywiście lokalnie jedna, dwie nowe stacje lub rozbudowa istniejącej mogą poprawić sytuację ale to nie będzie to efekt w skali całego kraju.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #910699  autor: kozien70
 12 lut 2017, 14:24
Mixiorek pisze:
tomi81 pisze:Na IP7 Plus doświadczyłem tego samego o czym pisał Maxiorek - pomimo ładnego sterowania pasmami (rejon ul. Hetmańskiej - obsługiwanej przez stację na JP2 54 - hotel Turkus z 6 sektorami LTE1800/2600) kilkukrotnie byłem poza zasięgiem (sms o próbie połączenia) :-/
Jedna z najbardziej irytujących rzeczy, która może być skopana w sieci (od strony użytkownika). Nienawidzę takich sytuacji. Gwoli sprawiedliwości miałem co jakiś czas tak z 3 lata temu w Orange. Jednak uporali się z tym i już daaaawno niczego takiego nie doświadczyłem.
Jest jeszcze gorsza wersja takiej wtopy. Pełen zasięg itp., osoba dzwoniąca dostaje komunikat, że jesteś poza zasięgiem itp. a Ty nie dostajesz nawet smsa o próbie połączenia.
Jakiś czas temu, gdy śledziłem forum Windows Phone, problem ten był nagminnie opisywany przez użytkowników zestawu Play + Lumia z WP8.1 (głównie 640). Czasami pomagało im zrezygnowanie z LTE, ustawienie tylko 3G/2G.
Mixiorek pisze:
bed pisze:Myślę, że to kwestia dalszej rozbudowy i konfiguracji. W Łodzi działa to całkiem sprawnie, gdyby tylko nie to wyrzucanie w roaming kiedy spokojnie może siedzieć na własnym zasięgu.
Nie zauważyłem czegoś takiego w Warszawie. Roaming występuje tylko w przypadku awarii stacji macierzystej i braku sygnału macierzystego z innych stacji.
Ja wręcz przeciwnie - spotykam się z roamingiem w Warszawie w normalnych sytuacjach, bez awarii. Np u mnie do stacji N! i P4 (obie na tym samym budynku) mam ok. 150m, a przy wsiadaniu do windy, albo w garażu na -1 telefon w trakcie rozmowy potrafi wskoczyć w roaming T-mobile.
 #910716  autor: p2225
 12 lut 2017, 15:52
Mixiorek pisze:N! zrobiło już kupę roboty poza miastami z L800. Ten rok to mam nadzieję koniec pracy z L800 poza miastami (tak do połowy roku), mocna rozbudowa L800 i 2600 w miastach oraz nowe stacje.
Z tego co wiem to N! jeszcze w okolicach maja ma uruchamiać LTE1800 na stacjach na wsiach gdzie LTE800 z jakichś powodów nie może być uruchomione, czyli mogą to być np. stacje wzdłuż granicy Polski. Pewnie to będzie ostatni etap uruchamiania LTE poza miastami.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #910728  autor: lordbyd
 12 lut 2017, 17:01
W Bydgoszczy uruchomiono (prawdopodobnie w ubiegłym tygodniu) stację BYD1025 na dachu przychodni rehabilitacyjnej. Stacja początkowo oprotestowana, zbudowana w grudniu 2016 roku.
Na maszcie 3 sektory anten (chyba z demobilu bo już wyblakłych) do pasm 2100 oraz (dualna) 900/1800 (feedery wpinane od tyłu anten). U podstawy masztu 6 RRU. Zgodnie z pozwoleniami radiowymi BTS obsługuje U900, G900, G1800, LTE1800, U2100, LTE2100. Maszt rurowy około 18 [m] z odciągami.
 #910741  autor: Mixiorek
 12 lut 2017, 18:55
Zasięg L2600 - w odległości około 1,5km od nadajnika w Konstancinie-Jeziornie siła sygnału L2600 to około -96dBm, 3/5 na iphonie 6. Telefon w trybie auto siedział w Parku Zdrojowym właśnie w L2600.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #910747  autor: Młody..
 12 lut 2017, 19:26
@Mixiorek - Pełna zgoda z tym co napisałeś. Jeżeli ktoś potrzebuje stałego dostępu mobilnego, bo taką akurat ma pracę, albo ciągle jest w drodze, to Play może działać niestabilnie. Natomiast jeżeli chodzi o miejsca, gdzie dostępne są wszystkie pasma LTE (albo chociaż trzy), to Play spisuje się bardzo dobrze. I to nie tylko w takich rejonach, jak Warszawa, ale i też mniejsze miasteczka, tam gdzie Play ma ciągłość zasięgową, a z rozbudową zaszli daleko.
 #910786  autor: bed
 13 lut 2017, 00:15
Powiedzcie mi, co tu może być odpalone?
Obrazek

Jakość słaba, ale może czegoś się dopatrzycie :P
Nie dziwię się, że Play zasięgiem w tej okolicy (Port Łódź, Łódź) nie grzeszy przy takim ustawieniu anten :P I do tego wysokości ich zamontowania w porównaniu do pozostałych.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #910834  autor: lordbyd
 13 lut 2017, 14:56
To troszkę gdybanie ale zakładając, ze najniżej położone trzyzakresowe i dwuzakresowe anteny(na tej samej wysokości) należą do Play to mogą być tu wykorzystane pasma 900, 1800, 2100 i 800 MHz. Anteny wyglądają na nowe Huawei-e. Za zdjęcia wynika, że trójzakresowa antena nie ma podłączonego jednego z portów ~1800-2600.
Górne anteny prawdopodobnie trójzakresowe stosuje na Kujawach często Plus na wieżach kościołów.
 #910858  autor: p2225
 13 lut 2017, 18:18
"Kolejną dużą firmą, która bardzo intensywnie pracowała nad POPC jest Play. Operator planuje rozbudowę własnej sieci, więc jeszcze bardziej, niż konkurenci może być zainteresowany uzyskaniem dotacji, którymi wesprze własne inwestycje."
http://www.telko.in/kto-wezmie-udzial-w ... sie-popc,0

Jak im się uda to mogą wybudować sporo sieci :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #910892  autor: bed
 13 lut 2017, 21:55
lordbyd pisze:To troszkę gdybanie ale zakładając, ze najniżej położone trzyzakresowe i dwuzakresowe anteny(na tej samej wysokości) należą do Play to mogą być tu wykorzystane pasma 900, 1800, 2100 i 800 MHz. Anteny wyglądają na nowe Huawei-e. Za zdjęcia wynika, że trójzakresowa antena nie ma podłączonego jednego z portów ~1800-2600.
Górne anteny prawdopodobnie trójzakresowe stosuje na Kujawach często Plus na wieżach kościołów.
Już kiedyś uzyskałem podpowiedź co z danego zestawu MOŻE polecieć i w konsekwencji poleciało, dlatego na podobnej opinii zależało mi też w tym przypadku. Anteny wyglądają chyba identycznie jak na innej stacji gdzie jest ogólnie full wypas. Szkoda, że nadal mają azymuty, które nie zapewniają zasięgu w kierunku zabudowań znajdujących się w strukturze liniowej... Choć i sama wysokość zawieszenia nie pozwala chyba na osiągnięcie oszałamiających efektów :-D

Jakby górne anteny chwilowo mnie najmniej interesują z racji tego, że należą do Plusa i bodajże TM

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #910959  autor: admundo
 14 lut 2017, 13:50
Czym się różnią w ustawieniach programu LTEWatch poniższe opcje:

- only 2100 MHz / band 1
- LTE-Advanced / band 44

a konkretniej to pytam na jakiej częstotliwości działa to LTE-Advanced / band 44?
 #910993  autor: kozien70
 14 lut 2017, 16:40
LTE B44 to LTE w standardzie TDD - standardzie użytkowanym np. w Chinach. U nas LTE jest w standardzie FDD, a europejskie LTE 700 to LTE FDD na B28.
Innymi słowy: obsługa B44 do niczego w Polsce Ci się nie przyda.
 #910995  autor: admundo
 14 lut 2017, 16:46
Ciekawe jakim cudem modem łączy mi się na tej opcji 700MHz skoro żaden BTS w okolicy tej częstotliwości nie obsługuje.
 #910999  autor: kozien70
 14 lut 2017, 17:11
A wg czego stwierdzasz, że Ci się łączy? To, że włączona jest obsługa B44 nie znaczy, że jesteś w tej technologii połączony.
  • Strona 127 z 533
  • 1
  • 125
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 533
  • 1
  • 125
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 533