DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 122 z 374
  • 1
  • 120
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 374
 #915018  autor: p2225
 10 mar 2017, 11:08
Plus uruchomił LTE2600 w Krośnie Odrzańskim, ale bynajmniej nie na najlepszej do tego stacji, czyli koło ul. Parkowej tylko w Marcinowicach. Jest tam również LTE800, którego brakuje na Parkowej. Maszt na Parkowej jest dość sporym masztem i to na wzniesieniu gdzie są obecni wszyscy czterej operatorzy. Widać go z daleka zanim się jeszcze wjedzie do miasta.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #915032  autor: Kamil1000
 10 mar 2017, 12:24
Okazuje się, że nic się nie zmieniło - na cały Wrocław jest tylko jedna stacja LTE2600 - BT33670. :D Przetestuję w najbliższym czasie. Nie chciałem pytać o CA 1800+800, bo i tak nie będzie tego widać po prędkościach.
 #915070  autor: harys
 10 mar 2017, 16:23
Widać widać. 800nie jest obciążona w miastach bo priorytet ma 1800, więc przy wyssanym 1800 ,takie Ca z 800 ma sens

Redmi PRO by TT
 #915169  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 06:15
Ostatnio trochę korzystałem z Lajta po Polsce. Mogę powiedzieć tyle - Plus na terenach wiejskich po montażu gdzie się da LTE 1800 ma potężną przewagę nad N.

Stacje N na wsiach 10mhz (nie zawsze i wszędzie) 800 LTE, Plus 20mhz 1800 i 5mhz 800 no i Play (gdzie jest) 10mhz 1800 5mhz 2100 i 5mhz 800.

U mnie Plus ma na zewnątrz sygnał 1800 prędkości po 30mb dl, wewnątrz 800 odciążona zamiast 5 jak dawniej 25 teraz w szczycie.

Ostatnio sobie chodziłem koło Odry w okolicach Brzegu Dolnego i nawet w głuchym lesie dobry sygnał 1800 Play i Plusa. N niestety tylko 800.

Takie są efekty oszczędzania na sieci.
 #915178  autor: kozien70
 11 mar 2017, 08:01
@Kryniczanin - tylko dlaczego nie przekłada to się na comiesięczne rankingi prędkości? ;-) Są sfałszowane, co? ;-)
N! oszczędza na sieci? Podaj mi proszę ilość nowych stacji wybudowanych przez N! i przez grupę ZSZ w ostatnim roku. Chciałbym porównać te wskaźniki, a Ty na pewno je znasz skoro mówisz o oszczędzaniu.
 #915180  autor: kozien70
 11 mar 2017, 08:12
@Patryk7588 - ale to tylko Twoje prywatne odczucie. Mówmy o faktach, liczbach, a nie o tym, co się komu subiektywnie wydaje :-)


U mnie w domu ani Play ani Plus nie są w stanie przekroczyć 30Mbps mimo dostępnych wszystkich pasm LTE w agregacji (800,1800,2600 a Play dodatkowo 2100), zaś Orange na stacji tylko L1800 osiąga lekko 60Mbps.
Byłem parę dni temu na Mazurach, w zabitej dechami Wysokiej Wsi Orange miał 100Mbps na L1800 i 30Mbps na U2100. Play tam ma całe 3Mbps - w roamingu :lol:
Mógłbym powiedzieć: Orange to najlepsza sieć, widać skutki oszczędzania przez innych. Ale tak nie mówię, bo to byłoby głupie. Nie objechałem całego kraju, nie zbadałem wszystkich miast i wsi, wszystkich stacji bazowych. Moja ocena byłaby mocno subiektywna.

Każda sieć w Polsce obecnie dużo inwestuje. Nie widzę w Warszawie żadnych inwestycji Plusa (oprócz planowanej JEDNEJ stacji od X lat :D ) a widzę ileś nowych stacji N!
Ale nie napiszę, że to są skutki oszczędzania przez Plusa, bo zwyczajnie nie znam sytuacji w całym kraju. Zapewne inwestuje sporo w inne obszary.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2017, 08:24 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #915181  autor: habish
 11 mar 2017, 08:22
Nie tym razem kozien70.
Popatrz chociaż na ilość testów: Orange ok 388 tys, Plus ok 250 tys, Play ok 142 tys, T ok 92 tys.
Jak można z tego zrobić realny ranking skoro T ma o 300 000 testów mniej niż Orange?
Podobnie z tylko LTE: Play ok 23 tys, a T ok 9 tys.
Już nie wspominając o takich ciekawostkach jak BDI zaliczane do Plusa.
W styczniu test rfbenchmark wygrał Plus, a styczniowym speedtest był ostatni.
Rankingi fajne, ale jako ciekawostka, nic miarodajnego.
Przy wyborze operatora i tak testy prędkości musisz wykonać we własnej lokalizacji a nie sugerować się rankingami.
 #915183  autor: kozien70
 11 mar 2017, 08:32
Patryk7588 pisze: Przy wyborze operatora i tak testy prędkości musisz wykonać we własnej lokalizacji a nie sugerować się rankingami.
Zgadzam się, dlatego tekst z rankingami dałem z "przymrużeniem oka", bo mierzi mnie, jak ktoś na podstawie kilku swoich lokalizacji wypowiada się generalnie o sieci :-) Te rankingi są na podobnym poziomie wiarygodności jak takie wypowiedzi.
Choć pewnie gdyby Plus był w nich ciągle pierwszy, to podchodziłbyś do nich inaczej :P
 #915186  autor: p2225
 11 mar 2017, 08:44
Całe szczęście, że @Halset tego nie czyta... :mrgreen:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #915188  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 09:09
Drogi Kozieniu już Ci wyjaśniam.

Rankingi to tylko ciekawostka jak napisał Patryk, T i O mają zbyt mało klientów by ich porównać. Ranking Plusa jest zaburzony BDI a Play roamingiem krajowym.
N! oszczędza na sieci? Podaj mi proszę ilość nowych stacji wybudowanych przez N! i przez grupę ZSZ w ostatnim roku.
Tego nie da się porównać bo Plus sieć 800 miał od lat a N nie. Co do oszczędzania - stacja na wsi LTE z minimum z dwoma pasmami w N to tak jak czterolistna koniczynka w Play i Plusie jest to normalność.
U mnie w domu ani Play ani Plus nie są w stanie przekroczyć 30Mbps mimo dostępnych wszystkich pasm LTE w agregacji (800,1800,2600 a Play dodatkowo 2100), zaś Orange na stacji tylko L1800 osiąga lekko 60Mbps.
W centrum wielkiego miasta 30 czy 60Mbps nie robi wrażenia, co innego na wsi.
Każda sieć w Polsce obecnie dużo inwestuje. Nie widzę w Warszawie żadnych inwestycji Plusa (oprócz planowanej JEDNEJ stacji od X lat :D ) a widzę ileś nowych stacji N!
Ale nie napiszę, że to są skutki oszczędzania przez Plusa, bo zwyczajnie nie znam sytuacji w całym kraju. Zapewne inwestuje sporo w inne obszary.
Otarłeś się o to o co mi chodziło, ale nie napisałeś o tym. W centrach miast mamy dużą konkurencję sieci lokalnych itd. Solorz wyszedł z genialnego założenia, że lepiej można zarobić na wsiach czy terenach podmiejskich gdzie takie 30Mbps to kosmos.
 #915196  autor: Mixiorek
 11 mar 2017, 09:57
Kryniczanin pisze:Ostatnio sobie chodziłem koło Odry w okolicach Brzegu Dolnego i nawet w głuchym lesie dobry sygnał 1800 Play i Plusa. N niestety tylko 800.

Takie są efekty oszczędzania na sieci.
N! oszczędza? To ciekawe spostrzeżenie. Razem z Play w Warszawie pojawiają się tylko ich nowe stacje a stare przechodzą dużą modernizację.
Z planów N! można odczytać, że do końca roku chcą mocno iść z L800 i L2600. Użytkownicy na tym forum donoszą z dowodami o tych pracach. L800 będzie wszędzie gdzie się da poza miastami, do tego na forum są potwierdzenia dokładania do takich stacji L1800. L2600 będzie pewnie w aglomeracjach i miastach z dużym ruchem. Oby na koniec roku w aglomeracjach był to tercet LTE 800/1800/2600. No i w przypadku N! jest jeszcze kwestia NS vs. Huawei ale to raczej szczegół techniczny.
Patryk7588 pisze:Nie... aktualny lider jest jak dla mnie ok. ;-)
Nie chcę na pozycji lidera widzieć dziadów z T.
kozien70 pisze:Hehehe, dziady - mamy podobne zdanie na ich temat ;-)
Burzycie cały misterny plan TMobile Polska na najbliższe 3 lata. Przecie do 2020 to ma być lyder.
Kryniczanin pisze:Solorz wyszedł z genialnego założenia, że lepiej można zarobić na wsiach czy terenach podmiejskich gdzie takie 30Mbps to kosmos.
I jak taka cała wieś czy miejscowość wisi na tym Plusie czy innym opie to jest ok? Przecież wieczorem to wszystko ledwie dyszy. Tak, Solorz "wynalazł" marketing, że internet mobilny/ LTE może być substytutem internetu kablowego. To był dobry interes bo moim zdaniem nos do tego ma. Zrobił to głównie dlatego, że w swoich spółkach nie ma jeszcze a może i w ogóle mieć nie będzie sieci stacjonarnej. Tylko, że to jest w pewien sposób krótkowzroczne bo popyt na ilość i szybkość przesłanych danych rośnie w tempie duży większym niż rośnie pojemność i szybkości sieci LTE. A widać to miażdżąco po tym jak sporo osób miało nadzieję, że po dodaniu nowych pasm prędkości sporo wzrosną. Rzeczywistość zweryfikowała to tak w wielu miejscach, że dodanie nowych pasma pozwoliło utrzymać jedynie a może aż dotychczasowe prędkości.
Moim zdaniem internet w stałym miejscu zamieszkania/ stałego przebywania powinien być internetem kablowym.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2017, 10:00 przez Mixiorek, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #915197  autor: kozien70
 11 mar 2017, 10:00
Kryniczanin pisze:Drogi Kozieniu już Ci wyjaśniam.
Rankingi to tylko ciekawostka jak napisał Patryk, T i O mają zbyt mało klientów by ich porównać.
Ale co przeciętnego użytkownika obchodzi liczba klientów? Mnie jako użytkownika końcowego interesuje jakie mam prędkości w danym miejscu i tyle.
Kryniczanin pisze: Ranking Plusa jest zaburzony BDI a Play roamingiem krajowym.
Co to za tłumaczenie "zaburzony" roamingiem krajowym? Skoro w danym miejscu Play działa tylko na roamingu, no to takie właśnie marne prędkości oferuje tam sieć Play i takie powinny wliczać się do statystyk prędkości tej sieci.
A gdyby w całym kraju sieć Play działała na roamingu, a tylko w dużych miastach na zasięgu własnym, to też byś mówił, że ranking Play jest zaburzony roamingiem?
Powtórzę: klient wyjmuje telefon, robi pomiar, patrzy na wynik. Nie obchodzi go czy to roaming czy nie. Interesuje go prędkość. Tyle.

By nie ciągnąć tematu tych rankingów, już wcześniej napisałem, że zdanie na ich temat mam podobne do @Patryka.

Kryniczanin pisze:
N! oszczędza na sieci? Podaj mi proszę ilość nowych stacji wybudowanych przez N! i przez grupę ZSZ w ostatnim roku.
Tego nie da się porównać bo Plus sieć 800 miał od lat a N nie.
Co ma piernik do wiatraka?
Napisałeś o oszczędzaniu na sieci. Budowa nowych stacji bazowych to po zakupie pasma największy wydatek dla sieci. N! wydało w zeszłym roku miliardy na nowe pasmo - oszczędzanie to raczej nie było.
Chciałbym teraz dowiedzieć się, jak wygląda porównanie budowy nowych stacji w ostatnim roku w grupie ZSZ vs N! bo może tutaj było jakieś oszczędzanie - nie znam tych liczb.
Kryniczanin pisze: Co do oszczędzania - stacja na wsi LTE z minimum z dwoma pasmami w N to tak jak czterolistna koniczynka w Play i Plusie jest to normalność.
Jechałem ostatnio S7ką z Warszawy w stronę Olsztyna. Ileś razy po drodze we wsiach zapalało mi się LTE+ na telefonie z kartą Orange.

Trasa Warszawa - Katowice i jej okolice - na forum np. 3G może potwierdzić coraz to kolejne lokalizacje 800+1800 N!
Jest tego coraz więcej i nie są to bynajmniej czterolistne koniczynki.

Rusz się trochę w Polskę dalej niż tylko południowe rejony.
Bazujesz ciągle na trasie Krynica -Brzeg Dolny. Tam faktycznie sieć Play jest ładnie rozbudowana, co widać na ich mapie. Ale Polska jest nieco większa. Uruchom sobie mapę zasięgu Play https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu/
Włącz tylko Zasięg dla ofert internetowych co da Ci obraz sieci macierzystej Play i teraz spójrz np. na północny wschód od Warszawy. Play ma tam zasięg wyspowy, reszta to roaming 3Mbps, dno i metr mułu. To nie jedyne takie miejsce w Polsce.
Kryniczanin pisze:
U mnie w domu ani Play ani Plus nie są w stanie przekroczyć 30Mbps mimo dostępnych wszystkich pasm LTE w agregacji (800,1800,2600 a Play dodatkowo 2100), zaś Orange na stacji tylko L1800 osiąga lekko 60Mbps.
W centrum wielkiego miasta 30 czy 60Mbps nie robi wrażenia, co innego na wsi.
Wyrwałeś z kontekstu, nie o to chodziło. Ale skoro piszesz o wsi:
w kolejnym zdaniu podałem wyniki z mazurskiej wioski zabitej dechami (100 MBps L1800 Orange, Play - roaming 3Mbps). Szkoda, że je wyciąłeś ;-)

Prześledź wątek N! - są tam pomiary Orange na wsiach moje, 3G, p2225 i jeszcze paru innych osób. Wyniki powyżej 100Mbps w CA lub kilkadziesiąt Mbps bez CA.

Polska to nie tylko trasa Krynica - Brzeg Dolny i pas przygraniczny ;-)
Kryniczanin pisze:
Każda sieć w Polsce obecnie dużo inwestuje. Nie widzę w Warszawie żadnych inwestycji Plusa (oprócz planowanej JEDNEJ stacji od X lat :D ) a widzę ileś nowych stacji N!
Ale nie napiszę, że to są skutki oszczędzania przez Plusa, bo zwyczajnie nie znam sytuacji w całym kraju. Zapewne inwestuje sporo w inne obszary.
Otarłeś się o to o co mi chodziło, ale nie napisałeś o tym. W centrach miast mamy dużą konkurencję sieci lokalnych itd. Solorz wyszedł z genialnego założenia, że lepiej można zarobić na wsiach czy terenach podmiejskich gdzie takie 30Mbps to kosmos.
Z moich obserwacji wynika, że N! buduje nowe stacje zarówno w miastach jak i na wsiach. Nowych stacji Plusa w mieście niemal nie widzę. Na wsiach - nie znam statystyk, nie wypowiadam się.
Nadal nie ma tu twardych liczb: nowe stacje w 2016 w grupie ZSZ vs N! więc nadal nie widzę możliwości dyskusji czy oszczędzanie jest czy nie ma.
 #915199  autor: p2225
 11 mar 2017, 10:11
A spotkał się ktoś ze stacją N! z zapchanym LTE800? Mija już rok od działania pierwszych stacji. W Plusie takie stacje już były widoczne, a LTE1800 dokładają dopiero teraz kiedy pozostali zaczęli odpalać swoje LTE800.
A dzisiaj LTE1800 ze stacji na wsi przy granicy:
Obrazek
W tej samej miejscowości Plus ma tylko pozwolenie na LTE800 i nie ma go w planach do uruchomienia. Taki sam wynik mogę pokazać o 19-20:00.

To raczej Plus oszczędzał do tej pory, bo odpala LTE1800 tam gdzie naprawdę jest od dawna katastrofa z prędkościami. Dlaczego N! ma od razu walić LTE1800 skoro sieć LTE800 jest przepustowna?

Ale i tak się cieszę, że Plus wzmacnia LTE800 siecią LTE1800, bo wtedy ssacze nie przechodzą do Orange/T-mobile. Jak znam takie osoby to zawsze mówię, żeby szły prosto do Plusa. Po co mam sobie szkodzić? :lol:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #915203  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 10:29
A spotkał się ktoś ze stacją N! z zapchanym LTE800?
Jak najbardziej. Właśnie kilka dni temu pod Brzegiem Dolnym godzina 18 dl 4 z kawałkiem up 8 z kawałkiem. Sieć Orange. Speedtest z telefonu.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2017, 10:43 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #915206  autor: Realista72
 11 mar 2017, 10:38
I do czego ta dyskusja ma doprowadzić? ja opowiem o swojej sytuacji N! U mnie dziala fatalnie(LTE800) w godzinach szczytu o godz 21 dziala 2-3Mb/s LTE1800 lepiej bo okolo 15Mb/s plus rozwija sieć ale LTE800 u mnie ma 0,3Mb/s!!! Natomiast ściąga to ze stacji z tylko LTE800 wiec zobaczymy jak dodadza 1800 jak sie prędkości zwiększą ale chcę zauważyć jedna rzecz kazda siec moze gdzie indziej chodzić dobrze wiec po co te wyliczania która siec lepsza w innych miejscach plus zapiermandala a w innych orange choc jezeli chodzi o rozwój sieci to plus z orange i resztą łeb w łeb idą przynajmniej jeżeli chodzi o 2016r.
 #915208  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 10:42
N! oszczędza?
Jak najbardziej.
Prześledź wątek N! - są tam pomiary Orange na wsiach moje, 3G, p2225 i jeszcze paru innych osób. Wyniki powyżej 100Mbps w CA lub kilkadziesiąt Mbps bez CA.
Ja też mam wiele wyników blisko setki N na opustoszałych stacjach.
Włącz tylko Zasięg dla ofert internetowych co da Ci obraz sieci macierzystej Play
Ale ja zawsze tak robię :mrgreen: Na 3 prepaidach mam celowo wyłączony roaming krajowy.
To raczej Plus oszczędzał do tej pory, bo odpala LTE1800 tam gdzie naprawdę jest od dawna katastrofa z prędkościami. Dlaczego N! ma od razu walić LTE1800 skoro sieć LTE800 jest przepustowna?
Dawniej tak było, teraz to moim zdaniem wygląda inaczej - Plus idzie drogą Play jak stawiamy to stawiamy porządnie a nie jedno pasmo i finito.

Wiecie Panowie każdy ma swoje spostrzeżenia, dobrze, że je wymieniamy.
  • Strona 122 z 374
  • 1
  • 120
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 374
  • 1
  • 120
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 374