DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 123 z 374
  • 1
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 374
 #915209  autor: harys
 11 mar 2017, 10:45
A ile Orange nowych stacji uruchomiło w 2016? Za tydzień raport roczny CP, pewnie będą jakieś ciekawe cyferki. Trochę się nie zgodzę z tym, że Plus dostawial tylko lte1800 na wioskach w miejscach gdzie 800 nie daje rady, mam kilka takich lokalizacji gdzie 800 dawala radę, nawet w szczycie a i tak dołożyli 1800. Mi to raczej wygląda że dokładają gdzie się da. Z resztą dalej tak robią. Z tymi informacjami na forum plusa to też bym jakoś się nie przywiązywał. Oni chyba potwierdzają dopiero jak już pójdzie zamowienie na sprzęt. U mojego kolegi stoi dwuletnia stacja bazowa,początkowo u900/g900, wieszali sprzęt do 800 już, a na forum plusa dalej mówili że brak planów. Z resztą to samo miałem u siebie z 1800. Niby brak planów, a właściciel nieruchomości mówił że sprzęt wieszaki i czekają tylko na pozwolenia.

Redmi PRO by TT
 #915214  autor: kozien70
 11 mar 2017, 10:59
Kryniczanin pisze:
N! oszczędza?
Jak najbardziej.
Tak wygląda dyskusja z Tobą. Podaliśmy Ci ileś kontrargumentów, a Ty nie odniosłeś się do żadnego. Ale upierasz się przy swoim, bo taką tezę sobie wymyśliłeś i trzymasz się jej jak pijany ściany.

Kryniczanin pisze:
Prześledź wątek N! - są tam pomiary Orange na wsiach moje, 3G, p2225 i jeszcze paru innych osób. Wyniki powyżej 100Mbps w CA lub kilkadziesiąt Mbps bez CA.
Ja też mam wiele wyników blisko setki N na opustoszałych stacjach.
Twoja odpowiedź nie wymaga komentarza. Tylko Ty robisz pomiary w zapchanych, zaludnionych wsiach, a wszyscy inni na forum - tylko na wyludnionych, opustoszałych i manipulują wynikami.
Czasem zastanawiam się, czy Ty to nie drugi nick @Halset-a. Obiektywizm podobny.
Realista72 pisze:I do czego ta dyskusja ma doprowadzić?
Do niczego. @Kryniczanin wymyślił sobie tezę, że N! oszczędza na sieci, uparł się przy niej, choć nie umie jej racjonalnie obronić. Podaliśmy mu ileś kontrargumentów, ale on je ignoruje. Faktycznie zatem nie ma sensu tak dyskutować.

Prawda jest prosta, o czym napisałem już na początku: głupotą jest pisanie, że któraś sieć oszczędza na rozbudowie/modernizacji. Wszystkie sieci wydają na to teraz kupę forsy, jedne mniej drugie więcej, ale wszystkie. Mają różne podejścia, inwestują w różnych miejscach, ale wydają wszystkie dużo.
Kryniczanin pisze: Dawniej tak było, teraz to moim zdaniem wygląda inaczej - Plus idzie drogą Play jak stawiamy to stawiamy porządnie a nie jedno pasmo i finito.
Tak? Z obserwacji forum Plusa wynika, że po prostu dokładają pasmo L1800 do stacji na których od dawna szło tylko L800 i się zapchało.
Drugi wariant to uruchamiają L1800 na stacjach gdzie był sam GSM. Nowych uruchomień L800 niemal brak.

Plus robi to, co N! będzie robił za jakiś czas na swoich stacjach L800 - dokłada L1800. Nie ma żadnej różnicy oprócz czasowej - Plus odpalił 800kę wcześniej, na dodatek tylko 5MHz to i wcześniej mu się zapchała i musi już odpalać L1800. N! zrobi to za jakiś czas. Na niektórych stacjach już robi.
Kryniczanin pisze:U mnie np. na stacji T-Mobile T ma GSM 900 i LTE 800 a Plus będący gościem GSM 900 U 900 LTE 800/1800.

Powtórzę po raz n-ty w tym wątku, może w końcu dotrze: Twoja stacja na wsi pod słowacką granicą to nie jest cała Polska.
 #915216  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 11:10
kozien70
Atakujesz osobiście, nie dając dojść do słowa. Uważam, że N oszczędza na sieci w porównaniu z konkurencją, jednak ma powód zapłaciło najwięcej za 800mhz.

Ostatni ruch nieprzedłużania 450mhz moim zdaniem w pełni potwierdza fakt oszczędzania przez N.

Przez lata słyszeliśmy, że pasmo jest dobrem wyjątkowym...Skoro tak to czy pozbywanie się wyjątkowego pasma (zasięgowego) jest logiczne?
Twoja odpowiedź nie wymaga komentarza. Tylko Ty robisz pomiary w zapchanych, zaludnionych wsiach, a wszyscy inni na forum - tylko na wyludnionych, opustoszałych i manipulują wynikami.
Ciebie nie interesują oficjalne dane operatorów na temat zużycia danych które jasno mówią stacje N w porównaniu do Play i Plusa są praktycznie nieużywane.
 #915218  autor: kozien70
 11 mar 2017, 11:17
Kryniczanin pisze:kozien70
Atakujesz osobiście, nie dając dojść do słowa. Uważam, że N oszczędza na sieci w porównaniu z konkurencją, jednak ma powód zapłaciło najwięcej za 800mhz.
Czy to jest jedyny merytoryczny komentarz, na który Cię stać? Bardzo słabo, bo znów bez konkretów.
Blokuję Ci może forum, że nie pozwalam Ci dojść do słowa? Przestań pleść bzdury, tylko napisz coś konkretnego, odnieś się do argumentów, które padły, a nie upieraj się jak dziecko.
Kryniczanin pisze: Ciebie nie interesują oficjalne dane operatorów na temat zużycia danych które jasno mówią stacje N w porównaniu do Play i Plusa są praktycznie nieużywane.
Już to napisałem, ale jak widać nie czytasz odpowiedzi, więc powtórzę:

Co przeciętnego klienta sieci obchodzi zużycie danych w sieci? Ma to gdzieś. Jeśli w danej sieci w danym miejscu ma najszybszy transfer, to ma gdzieś czy klientów ta sieć ma miliard czy trzech. Ten argument jest kompletnie chybiony w tej dyskusji.
 #915219  autor: kozien70
 11 mar 2017, 11:38
Kryniczanin pisze: Ostatni ruch nieprzedłużania 450mhz moim zdaniem w pełni potwierdza fakt oszczędzania przez N.

Przez lata słyszeliśmy, że pasmo jest dobrem wyjątkowym...Skoro tak to czy pozbywanie się wyjątkowego pasma (zasięgowego) jest logiczne?

Jak ten argument o egzotycznym pasmie 450 ma się do Twojego pierwszego postu o najsłabszym działaniu sieci N! na południu wskutek oszczędzania?


W 2016 roku samo Orange wydało 2mld złotych na inwestycje (nie licząc opłat za nabyte pasmo), z czego w sieć stacjonarną (fiber) zainwestowano 528mln.

Play wydało w 2016 roku ok. 500mln na inwestycje i utrzymanie sieci.
A więc na inwestycje tylko część tej kwoty.

Wg Ciebie Orange oszczędza?
A N! to jeszcze inwestycje T-mobile, o których tu nie piszę.

Słucham kolejnych rzeczowych argumentów.

@Patryk7588 - sorry za offtop w wątku o Plusie :-)
 #915224  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 12:09
W 2016 roku samo Orange wydało 2mld złotych na inwestycje (nie licząc opłat za nabyte pasmo), z czego w sieć stacjonarną (fiber) zainwestowano 528mln.

Play wydało w 2016 roku ok. 500mln na inwestycje i utrzymanie sieci.
A więc na inwestycje tylko część tej kwoty.
Kozien nawet nie wiesz jakiego mi ćwieka zabiłeś. Na co Orange wydało te pieniądze ?

Na licencje do VoLTE? i punkt syku HD z Plusem?


Takie dane z sierpnia dla Play
Z początkiem sierpnia 2016 r. już ponad 1500 stacji obsługiwało pasma pozyskane w ramach ostatniego postępowania aukcyjnego – 800 i 2600 MHz.
https://blogplay.pl/2016/08/w-play-wiec ... lte-ultra/

Dane z listopada dla Orange
Na ponad 1300 eNodeB nadaje już częstotliwość 800 MHz, blisko 70 obsługuje 2600 MHz, a prawie 6850 częstotliwości 1800 MHz.
http://gsmonline.pl/artykuly/orange-lte-4g-zasieg-1

Orange był jakieś 4 miesiące do tyłu za Play w 2016 roku.

A wydał z tego co piszesz około 1,5mld na inwestycję w sieć komórkową a Play za 0,5mld zrobił znacznie więcej utrzymując sieć przy okazji za te pieniądze......

Tylko nie pisz o nowych masztach bo w N to incydentalne przypadki - przecież mają tysiące lokalizacji.
 #915226  autor: kozien70
 11 mar 2017, 12:23
Widzisz @Kryniczanin, to wszystko nie jest takie proste jak nam się wydaje.
Inwestycje to nie tylko to, co widzimy. Nie można uogólnić, że 1.5mld poszło tylko w radiową sieć dostępową. Jest cały backend, core sieci, systemy billingowe, których nie widzimy, a które też trzeba modernizować. Wszystkie te systemu musiały być zmodernizowane pod VoLTE/VoWiFi.

Play ma najmłodszą sieć i najmłodsze systemy. Nie muszą modernizować tylu stacji co N!, wymieniać tylu anten, modernizować tylu systemów, aby uruchomić nowe technologie.
Orange musi na większości swoich stacji wymieniać anteny, żeby mieć L2600 lub L1800.
T-mobile musiał wymienić więcej anten w poprzedniej modernizacji, więc tam gdzie to robił często zamontował od razu nowsze tribandy. Orange wtedy nie musiało, więc musi teraz.
Kolejna sprawa to właśnie opłaty licencyjne: za VoLTE, za modyfikację software pod 800kę by objęło szerszy blok.
Modernizacja punktów styku z Plus i Play na technologię IP - kolejna spora kasa.
Nowe stacje bazowe to nie incydentalne przypadki. W zeszłym roku N! wybudowało ich kilkaset.
To wszystko są grube wydatki, nie można mówić o oszczędzaniu. Po prostu mają więcej obszarów do modernizacji.
Plan na rok 2017 to znów 2 mld zł. inwestycji - samo Orange.
 #915227  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 12:32
Kozien i dochodzimy do sedna sprawy.

Żeby nie było, że mnie nie stać - a stać mnie.

Przyznaję Ci rację - w kwestii inwestycji niewidzialnych dla zwykłego zjadacza chleba. To tam poszła kasa.

Pamiętam jak pod koniec lat 90 operatorzy w D musieli wywalić setki ton sprzętu z sieci 2G z początku lat 90 XX wieku. Nasze sieci były młodsze i miały ten problem znacznie mniejszy.

W kwestii widzialnych moim zdaniem to są z tyłu za Play i Plus.

No i Play jest tańszy w utrzymaniu bo jest spójny - Huawei i tyle. To nie to co MIXY w N i GSŻ.
 #915228  autor: kozien70
 11 mar 2017, 12:36
Najważniejszy jest konsensus :-)
Amen :-D

PS. Od dawna twierdzę, że gdyby wziąć sprzęt/technologię/konfigurację P4, zasoby radiowe grupy ZSZ i ilość lokalizacji N! to można by z tego złożyć najlepszą sieć w EU :D
 #915240  autor: habish
 11 mar 2017, 14:12
kozien70 pisze:@Patryk7588 - sorry za offtop w wątku o Plusie :-)
Przecież to nie jest mój prywatny wątek ;-)
kozien70 pisze:PS. Od dawna twierdzę, że gdyby wziąć sprzęt/technologię/konfigurację P4, zasoby radiowe grupy ZSZ i ilość lokalizacji N! to można by z tego złożyć najlepszą sieć w EU :D
Całkiem możliwe że i w pojedynkę byłyby wysoko w klasyfikacji sieci w EU.
Gdyby się połączyły, mielibyśmy najlepszą sieć, ale o czym byśmy pisali na forum? Nuda, zero emocji...
kozien70 pisze:Play ma najmłodszą sieć i najmłodsze systemy. Nie muszą modernizować tylu stacji co N!, wymieniać tylu anten, modernizować tylu systemów, aby uruchomić nowe technologie.
I to jest błędne rozumowanie, myślałem podobnie, ale poczytałem trochę i zmieniłem zdanie.
Play już ma 10 lat, 10 lat to szmat czasu w IT, z tego co wiem to szykują się do dużych inwestycji właśnie w IT.



Co do nowych stacji w Plusie to brak danych, na forum plusa od czasu do czasu pojawiają się jakieś nowe stacje ale nie wiem jak to wygląda w skali całego kraju.
Pytałem znajomych instalatorów, powiedzieli tylko że na ten rok mają w planach kilka nowych stacji w swojej strefie, pytanie ile to jest kilka ;-)
Plus ciągle nie uporządkował swojej istniejącej sieci, ciągle są stacje GSM only, może najpierw chcą zrobić porządek na tym co już istnieje a dopiero później zaczną stawiać nowe stacje na większą skalę?
Także czekam na raport za 2016, mam nadzieję że będzie sporo info o sieci z technicznej strony widzenia bo ostatnio coraz mniej tego niestety, kiedyś podawali nawet ilość radiolinii czy długość światłowodów w kilometrach...
 #915242  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 14:29
Play już ma 10 lat, 10 lat to szmat czasu w IT, z tego co wiem to szykują się do dużych inwestycji właśnie w IT.
Masz rację i nie masz racji :D

Np. System bilingowy Play ma dekadę a i tak jest najlepszy ze wszystkich sieci. Plus w karcie ma nowszy, Orange to samo, a i tak do pięt nie dorastają systemowi Play mającemu dekadę. O systemie T nie wspomnę przez grzeczność...

Nie wszystko także w IT co ma kilka lat jest do wyrzucenia.

Dekadę temu (10 kwietnia dokładnie) miałem pierwszą kartę SIM Play i to był dla mnie szok...Wydałem 30 pln na starter a w Starterze system bilingowy liczący co trzeba i jak trzeba, połączenie oczekujące, konferencja, zawieszenie, zakazy, przekierowania...

To był prawdziwy szok dla mnie, że w karcie jest wszystko a nawet więcej niż w abonamencie W3(zakazy w Plusie i Orange płatne ekstra).
 #915247  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 14:46
Będzie nowy system w Plusie i zaraz będzie do modernizacji bo trzeba będzie mieć połączenie z Pocztą Polską i przekazywać dane o abonentach CP :-)
 #915250  autor: Kryniczanin
 11 mar 2017, 14:52
Coś z tym trzeba zrobić w końcu, jednak ja mam całkiem inną wizję 2pln od każdego Polaka. Koniec z kontraktami gwiazdorskimi i innymi. Maksymalna pensja 3x średnia krajowa dla zarządu a dla pseudo gwiazdek 1,5 x średnia krajowa a nie 20000pln za dzień zdjęciowy.
 #915255  autor: Mixiorek
 11 mar 2017, 15:37
Realista72 pisze:I do czego ta dyskusja ma doprowadzić?
Przedstawiłem powyżej do czego:
"Moim zdaniem internet w stałym miejscu zamieszkania/ stałego przebywania powinien być internetem kablowym."
Żeby właśnie nie było tego co opisałeś czyli:
Realista72 pisze:plus rozwija sieć ale LTE800 u mnie ma 0,3Mb/s!!!
W momencie gdy jesteśmy mobilni lub poza miejscem zamieszkania, pracy itp. korzystamy z netu mobilnego.
Kryniczanin pisze:Jak najbardziej.
Zdefiniuj co według Ciebie oznacza słowa "oszczędza" bo mam wrażenie, że tu tkwi problem.
Każdy operator inwestuje, jeden mniej, drugi więcej. Nie ma w tej chwili operatora kablowego, mobilnego, który nie inwestuje.
Każdy z naszych operatorów mobilnych wydał na inwestycje dużą kasę. To są często mld zł.
Wiecie Panowie każdy ma swoje spostrzeżenia, dobrze, że je wymieniamy.
Tak ale jak zwykle robisz to w swoim stylu czyli odnosisz się lub nie do tego co jest dla Ciebie wygodne a inne fakty pomijasz.
Kryniczanin pisze:Ciebie nie interesują oficjalne dane operatorów na temat zużycia danych które jasno mówią stacje N w porównaniu do Play i Plusa są praktycznie nieużywane.
Padłem... :lol:
Patryk7588 pisze:Co do nowych stacji w Plusie to brak danych, na forum plusa od czasu do czasu pojawiają się jakieś nowe stacje ale nie wiem jak to wygląda w skali całego kraju.
A co jest tak w ogóle z L2600 w Plusie? Dzieje się coś? Czy mam tylko mylne wrażenie, że w zasadzie uznali, że L1800 i posiadana tam ilość pasma załatwi sprawę?
Kryniczanin pisze:Koniec z kontraktami gwiazdorskimi i innymi. Maksymalna pensja 3x średnia krajowa dla zarządu a dla pseudo gwiazdek 1,5 x średnia krajowa a nie 20000pln za dzień zdjęciowy.
Eeee? Nie wiem do czego ten komentarz ale jeżeli ktoś jest gotów zapłacić komuś 20ty zł za dzień pracy to znaczy, że uznaje iż ta praca jest tyle warta. Mamy wolny rynek. Ja Ci mogę płacić 1k EUR dziennie za pracę, którą dla mnie wykonasz jeżeli tak zdecyduję.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #915276  autor: habish
 11 mar 2017, 17:45
Co do LTE2600 to budują ale więcej w mniejszych miastach, typu powiatowe. Oczywiście do Play nie ma co się równać.
Popatrz na mapę, wybierz L2600, N! jest w Poznaniu, Plus trochę w Poznaniu i trochę w terenie.
 #915277  autor: kozien70
 11 mar 2017, 17:52
Ja jestem cholernie ciekaw, czy w przyszłym roku ZSZ pójdzie śladem 450ki Orange i powie "pas" w sprawie 800ki.
Tak mówili tuż po aukcji, ale to było ponad rok temu. Mieli zastąpić 800kę L900ką, a tej ciągle brak...
A co by o L800 w Plusie nie mówić, to daje jednak ładne pokrycie, pozwala chwalić się agregacją LTE+ no i po uruchomieniu L1800 na stacjach ta 800ka wyraźnie odżyła.
  • Strona 123 z 374
  • 1
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 374
  • 1
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 374