DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 140 z 533
  • 1
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 533
 #918769  autor: RicoExus
 01 kwie 2017, 20:59
To prawda, że wszystko zależy od miejsca, ale też czekałem na ofertę która będzie mi odpowiadać. Chociaż wszystko diametralnie się zmieniło dopiero wtedy jak w grudniu pojawił się lejek w roamingu 3/1 to już duży problem. Ale też dla Play dziwne bo w zasięgu tego nadajnika mieszka bardzo dużo ludzi, ten nadajnik pokrywa zasięgiem duży szpital i szczerze pewnie dużo ludzi odczuwa czkawkę w Play kiedy nie może wykonać połączenia albo skorzystać z netu będąc w szpitalu bo nadajnik w sezonie zdycha. No i przez ten lejek myślę, że sytuacja bardzo się pogorszyła więcej ludzi przestawiło z musu na auto stąd siec obciążana jeszcze bardziej niż w zeszłym roku, tak z moich obserwacji wynika, gdzie by przed sezonem czy majówką w zeszłym roku U900 było już tak zatkane.
 #918780  autor: bed
 01 kwie 2017, 22:03
Myślę, że jeśli chodzi o połączenia to pewnie nie są aż tak odczuwalne, bo one chyba w każdej sieci mają priorytet nad internetem. Natomiast to zastanawiające, bo chyba Trójmiasto mieli modernizować jako pierwsze. Jak sytuacja wygląda? Przyznam, że ostatni raz byłem tam w czerwcu ubiegłego roku i Play działał generalnie ok - zawsze mogłoby być lepiej oczywiście.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #918781  autor: p2225
 01 kwie 2017, 22:13
Ostatnio potestowałem Play'a i wygląda to tak:

Zacznijmy od roamingowego 3/1. Istna "tragedia Posejdona". Jest WYRAŹNA różnica między kartą macierzystą danego operatora, a kartą Play w roamingu oczywiście na niekorzyść Play'a. Jest sobie takie obciążone U900 na jednej stacji N! w Zielonej Górze. Na tej stacji nie mogłem w transmisji z kartą Play'a zrobić zupełnie nic, zero, null. W Orange powoli, ale coś tam zawsze na tej stacji działa.

Skoro jesteśmy przy roamingu to przejścia Play<-> roaming... OKROPIEŃSTWO! Jak połączenia po końcu zasięgu własnego dobrze przechodzą do 2G T-mobile tak transmisja i stan czuwania to coś strasznego. Miałem taką sytuację, że Play trzymał się własnego zasięgu LTE1800 dwa (!!!) razy dalej niż N! z tej samej lokalizacji, ale mało tego - zasięg zniknął w końcu później niż zasięg U900 N!(!!!). Jak to działało, a w zasadzie nie działało to nie wspomnę. Potem było pół minuty braku zasięgu, skok do roamingu na minutę, próba wskoczenia na zasięg własny co poskutkowało wywaleniem braku zasięgu i oczekiwaniem na zalogowanie się gdziekolwiek (zasięg roamingowy był silny).

Połączenia:
Brak HD Voice w roamingu jest bardzo dotkliwy. Na zasięgu macierzystym na U900 raz miałem sytuację, że najpierw zaczęło "bulgotać", a potem nie słyszałem nic.
Poza tą sytuacją rozmowy był ok, ale wiadomo - dopóki nie będzie HD Voice między wszystkimi operatorami to będąc w Play z klientami Play były lepsze rozmowy (nawet w starych kodekach), a z innymi sieciami gorzej. Nie zauważyłem też ani razu wymiany HD Voice Orange <-> Play. Chyba Orange bardziej chce tej wymiany niż Play.

Ze "smaczków":
Nie działa pikokomórka w Focus Parku, na którą jest pozwolenie. Zasięg wewnątrz -109dBm i się tego Play trzyma. Musiałem wymusić roaming, bo nie mogłem otworzyć żadnej strony. Była to sytuacja podczas oczekiwania na wolnego konsultanta w salonie Orange :P

Na moim telefonie wskaźnik technologii przy zasięgu, który pojawia się podczas transmisji został na stałe zastąpiony literką "R" podczas przebywania w roamingu. Przez to nie mogłem na szybko sprawdzić czy nie zostawiłem włączonego internetu tylko musiałem za każdym razem odblokowywać telefon i rozwijać górną belkę.

Nigdy nie zszedłem z pingiem poniżej 15ms. A tak liczyłem, że uzyskam choć raz 12ms... :cry:
Pingi w roamingu ponad 80ms vs. 25ms na karcie macierzystej.



To teraz przejdźmy już w końcu do pozytywów :mrgreen:
Pierwszą i główną zaletą jest przełączanie transmisji z 3G do LTE. Działa to mega płynnie. Bez różnicy czy to małe prędkości czy wysokie. Nie mogę się doczekać kiedy pojawi się do w N! :smt007 Tylko co z tego jak w po modernizacji LTE jest równy zasięgowi 3G? :roll:

Jak ma się w miarę dobry zasięg własny Play'a to na obszarach gdzie była modernizacja sieć jest bardzo szybka. Bardzo fajne jest też przełączanie między pasmami. Nie ma trzymania się do ostatnich resztek sygnału wyższego pasma. Przełączenia są niezauważalne.
LTE800 widywałem jedynie gdzie jest ogólnie słaby zasięg (piwnice, budynki z grubymi ścianami etc.). Jadąc miastem LTE1800 widywałem częściej niż LTE2600 (LTE2100 w telefonie brak). Na wymuszonym LTE2600 only sporą część drogi przejechałem cały czas mając zasięg.
Pingi w LTE Play są stabilniejsze niż w Orange. Stojąc w jednym miejscu ping cały czas wynosił ok 17ms gdzie w Orange raz 18ms, a raz >30ms.
Zasięg własny na jednym odcinku poza miastem (przez 8km) Play miał lepszy niż N! co mnie ogromnie zdziwiło. To zasługa stacji na kominie gdzie anteny są wyżej lasu. (N! ma stację obok na budynku poniżej wysokości lasu). Szkoda też, że z tej stacji nie ma LTE800 pomimo pozwolenia od dłuższego czasu.

Prędkości U900 wypadały całkiem dobrze. 5-6Mb/s wieczorem to bardzo przyzwoity wynik. :)
Nie zauważyłem też zrzutów do roamingu przy pełnym zasięgu jak wskazywał to @Mixiorek do sprawdzenia.

Teraz kilka speedtestów. Od razu zaznaczam, że po pokonaniu lejka 7/1Mb/s dzięki włączeniu innego pakietu, dostałem lejek 70/20Mb/s.

Aleja Wojska Polskiego, prawdopodobnie stacja na Wyszyńskiego:
LTE2600:
Obrazek
LTE800:
Obrazek
LTE1800:
Obrazek

stacja na bibliotece "Norwid", LTE2600:
Obrazek

stacja na Boh. Westerplatte 24/Galeria Grafitt, LTE2600:
Obrazek

stacja Szosa Kisielińska 18, LTE2600 z 500m i zarazem z najniższym pingiem:
Obrazek


Podsumowując - roaming jest bardzo dużą kulą u nogi. Gdyby Play miał własny zasięg porównywalny chociaż do Plusa to konfiguracyjnie i póki co nawet prędkościowo by miażdżył. Ja niestety Play'a nie wybiorę, bo w miejscu gdzie przebywam 1/3 dnia zasięg ma tylko N! i to tylko w U900. Cóż, grube ściany nie pomagają, a stacja na niskim budynku też nie: https://www.google.pl/maps/@51.938891,1 ... 312!8i6656
Z drugiej strony na problemy z przełączaniem do roamingu może pomóc wymuszenie roamingu, ale goodbye HD Voice i sprawny internet.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #918797  autor: RicoExus
 01 kwie 2017, 23:17
W trójmieście jeśli chodzi o modernizację to pod względem liczb Play wyprzedza wszystkich. Ale jakość i lokalizacja BTS to już inna bajka, o ile każdy op w centrum Gdańska, Sopotu, Gdyni stara się o tyle dzielnice to już trochę gorzej, ale w większości kuleje Play. Ja np. mieszkam w miejscu gdzie mam zasięg dobry z 3 stacji Plusa i 2 NetWorks za to z jednej stacji Play, która w dodatku jest zasięgowa i mimo, że ma wszystkie pasam to jest strasznie skonfigurowana tzn. ustawienie anten. Co do tego co czasem czytałem na forum co się operatorowi opłaca to jak ktoś pisze, że sieci Play gdzieś się nowa stacja nie opłaca albo rozbudowa na full się nie opłaca to się pytam jak to możliwie, że drugi co do wielkości operator rozbudowuje jeden sektor stacji jak np. u mnie bo mu się więcej nie opłaca podczas gdy Plus czy T-mobile mając mniej abonentów ma w takim miejscu 2 czy nawet 3 stacje ? Jednak moich obserwacji wynika jak wcześniej pisałem, że to właśnie przycięcie prędkości w roamingu tak wpływa na obciążenie niektórych stacji. No po ostatnich testach jakie prowadziłem mam pewność, że jak w sezonie plaże się zapełnią to i z głosem będzie problem net netem są dodatkowe pasma, ale ile rozmów może obsłużyć jedna stacja ? Fachowcem nie jestem, ale to nie przypadek, że jak stacja jest przeciążona a przychodzi połączenie to łączy mnie z sektorem, który nie jest obciążony a ma słabszy zasięg i głos mi przerywa a do tego nie chce zrzucić do roamingu. Na szczęście już niedługo nie będę się borykał z tym problemem :)
 #918811  autor: kozien70
 02 kwie 2017, 08:17
p2225 pisze: Nie zauważyłem też ani razu wymiany HD Voice Orange <-> Play.
To póki są testy nadal zależy od numeru. Widocznie Twój po przeniesieniu nie załapał się do odpowiedniej puli.
p2225 pisze: Nie zauważyłem też zrzutów do roamingu przy pełnym zasięgu jak wskazywał to @Mixiorek do sprawdzenia.
Widocznie nie trafiłeś na mocno przeciążoną stację Play. Ja takie zrzuty miałem w Krakowie. Było po 20-tej, sila sygnału zasięgu​ macierzystego OK a speedtest się wywalał i telefon zostawał przerzucony w roaming T-Mobile.
p2225 pisze: Podsumowując - roaming jest bardzo dużą kulą u nogi.
Mam takie samo zdanie. P4 bardzo dobrze zachowuje się w dobrym, niezapchanym zasięgu własnym. Ma tam bardzo fajny konfig z balansowaniem między pasmami LTE, z pełnym HO 3G<->LTE. Niestety w miejscach gdzie zasięg własny jest mizerny lub zapchany to już mamy loterię. A w roamingu - syf.
 #918812  autor: p2225
 02 kwie 2017, 08:23
kozien70 pisze: Widocznie nie trafiłeś na mocno przeciążoną stację Play. Ja takie zrzuty miałem w Krakowie. Było po 20-tej, sila sygnału zasięgu​ macierzystego OK a speedtest się wywalał i telefon zostawał przerzucony w roaming T-Mobile.
Ależ trafiłem. Przykładem jest ta sytuacja z trzymaniem się LTE1800 dłużej niż U900 N! Ta stacja daje coś w okolicach 1Mb/s na dwóch sektorach tak już od południa do północy i tak od roku. Przejście do roamingu też było świetne. :P

Co do HD Voice to chyba trwa już za długo. Nie mówiąc już o HD Voice w roamingu. Ciekawe ile w tym było "inwencji" byłego już prezesa T-mobile żeby opóźnić prace nad tą wymianą?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #918829  autor: RicoExus
 02 kwie 2017, 10:36
@Patryk7588: W Trójmieście Z L800 i 2600 pojechali w ostro. Sam mam w domu L800 jednak żeby złapać L2600 muszę wyjść na zewnątrz. A jak by ktoś wymusił tylko L800 to prawdopodobnie w całym trójmieście miał by ciągle zasięg. Nawet mała poprawka zasięg był by jeszcze większy bo od Pruszcza Gdańskiego przez całe Trójmiasto aż do Wejherowa. Ale w tym roku zaczął mocno deptać im po piętach NetWorks! i pewnie szybko Play zostanie w tyle zwłaszcza, że mają dużo więcej stacji lepiej zlokalizowanych.
 #918830  autor: bed
 02 kwie 2017, 10:47
Jakby całe Trójmiasto dało radę przejechać na L2600 to byłoby coś :D Przy L800 zasięg (niemal) wszędzie wewnątrz nie powinien być czymś niezwykłym, a normalnym.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #918848  autor: ST
 02 kwie 2017, 12:14
kozien70 pisze:
p2225 pisze: Nie zauważyłem też ani razu wymiany HD Voice Orange <-> Play.
To póki są testy nadal zależy od numeru. Widocznie Twój po przeniesieniu nie załapał się do odpowiedniej puli.
To chyba niejedyna zmienna. W relacji Poznań-Poznań jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się uświadczyć HD Voice w relacji Play-Orange, w żadną stronę, duża próba na wielu numerach ;-)

Natomiast ostatnio w relacji Warszawa-Poznań w zasadzie 100% połączeń Play-Orange (znowu: w obydwie strony) jest zestawiane z HD Voice, także z numerami, które będąc w Poznaniu jakoś nie mają tej magii. Może to kwestia odległości od punktu styku sieci i dostępności w nim wymiany ruchu głosowego po IP?
EDIT: mowa o połączeniach w dwie strony, ale INICJOWANYCH w Warszawie :-)
 #918851  autor: p2225
 02 kwie 2017, 12:25
Co prawda u mnie to były połączenia Zielona Góra<->Zielona Góra, Zielona Góra<->Poznań (i do tej pory brak jak jestem w Orange) oraz Gubin/Krosno Odrzańskie <-> Poznań.

A jakieś zmiany w roamingu? Próbował ktoś czy HD Voice pojawia się będąc w roamingu Orange? W końcu roaming Orange to nic innego jak połączenie Orange -> Play-> docelowy operator.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #918861  autor: RicoExus
 02 kwie 2017, 14:24
@bed L2600 całe Trójmiasto to możliwe chyba ale raczej w NetWorks będzie :)
 #918875  autor: Pawrzes
 02 kwie 2017, 16:19
LTE2600 na skrzyżowaniu ul. Modlińskiej, al. kard. Wyszyńskiego, ul. Brzozowej (rondo Biskupów Płockich) w Jabłonnie:
Obrazek
Obrazek






___

Pozdrawiam
 #918941  autor: Mixiorek
 03 kwie 2017, 09:27
Pawrzes pisze:Nieświeska 52 została uzupełniona o LTE2600 :-)
Dzięki dobry człowieku za pamięć! Uzupełniona tzn. odpalili już to pasmo na stacji? Czyli stacja jest full wypas. Nie zauważyłem wymiany anten na tej stacji ale nie śledzę jej na bieżąco.

Możesz zapytać swojej złotej kuli kiedy w końcu zrobią w końcu modernę na stacjach:
Warszawa, Przy Bażantarni 10
Warszawa, Drewny, maszt WN przy hotelu Mrówka

To są takie ostatki bez moderny...

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #918943  autor: myk6414
 03 kwie 2017, 10:11
Pawrzes pisze:LTE2600 na skrzyżowaniu ul. Modlińskiej, al. kard. Wyszyńskiego, ul. Brzozowej (rondo Biskupów Płockich) w Jabłonnie:


___
Który to nadajnik? Ten mały nad billboardem czy tem z masztu Orange?
 #918945  autor: harys
 03 kwie 2017, 10:28
Patryk7588 pisze:A to ciekawe, Plus w trójmieście nie ma wcale L800.
Niestety jakieś tam częstotliwości wojskowe chyba zakłuca

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka
 #918947  autor: habish
 03 kwie 2017, 10:51
harys pisze:
Patryk7588 pisze:A to ciekawe, Plus w trójmieście nie ma wcale L800.
Niestety jakieś tam częstotliwości wojskowe chyba zakłuca

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka
Dokładnie, ale myślałem że dotyczy to wszystkich operatorów.
 #918960  autor: hdfunpack
 03 kwie 2017, 12:03
Mixiorek pisze:Możesz zapytać swojej złotej kuli kiedy w końcu zrobią w końcu modernę na stacjach:
Warszawa, Przy Bażantarni 10
Czy ta stacja nie powinna zostać w ogóle zlikwidowana? Na Al. KEN w pobliżu są aż 3 inne nadajniki Play: przy Metrze Kabaty (na "słupie"), na bloku przy ulicy Jeżewskiego i na wieżowcu przy Belgradzkiej. Wydaje się, że wszystkie te stacje są lepiej położone - wyżej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
  • Strona 140 z 533
  • 1
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 533
  • 1
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 533