DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 700 z 1158
  • 1
  • 698
  • 699
  • 700
  • 701
  • 702
  • 1158
 #931282  autor: p2225
 14 cze 2017, 05:46
A serwer w speedtest dobierany jest z automatu? Wybierz dla obu sieci ten sam, albo dla porównania dla Orange wybierz serwer Orange, a dla T-Mobile automat. LTE1800 obie sieci mają wspólne, więc obciążenie nie jest winne i wpłynęłoby na prędkość dla klientów T-Mobile. Ewentualnie może być problem z siecią szkieletową Orange. Ostatecznie możesz zrobić test pobierania pliku i wtedy zobaczysz ile rzeczywiście jest tych Mb/s.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #931325  autor: kozien70
 14 cze 2017, 12:31
viggen pisze: obecnie wziałem w Orange Iphone 7. Bardzo dobrą ofertę wziałem, dostałem ubezpieczenie, Spotify itd i wyszło mi średnio prawie 29zł miesięcznie mniej w Orange jak w TMobile.
Choć to off-topic, to podaj już szczegóły tej bardzo dobrej oferty, skoro się chwalisz.
viggen pisze: Ale jeśli weźmiemy pod uwagę neta i szybkość działania zarówno na 3G jak i na LTE - to TMobile zjada na śniadanie Orange. Pomiarów zrobiłem chyba z 30 w różnych miejscach i zawsze TMobile "ogień" a z Orange tylko "dym" Ogólnie przepaść :roll:
TMobile widać jest zdecydowanie lepszej jakości
(...)
Orange cierpi na przypadłość Play - za dużo ludzi na swoich zasobach. Tylko w porównaniu do P4, Orange ma zasięg ogólnopolski oraz można łączyć usługi, dzięki czemu można mieć niezłe rabaty.

A ja zrobiłem dziś ok. 20 pomiarów na swojej stacji i stacji szwagra Henia, obydwie na warszawskim Ursynowie. Karty SIM Orange i T-mobile obydwie abo. Ten sam telefon (Galaxy S6 Edge), to samo CA (1800+2600), ten sam serwer, to samo miejsce, godzina.
Ciekaw jestem Twojej teorii tutaj ;-)

Na mojej stacji (Warszawa, Nowoursynowska 161L) Orange ma tak:
Obrazek

A T-mobile tak:
Obrazek

A na stacji wujka Henia (Warszawa, Stokłosy 3) Orange ma tak:
Obrazek

A T-mobile tak:
Obrazek

Mimo to nie wyciągam ogólnych wniosków, która sieć jest "szybsza". Kilkadziesiąt pomiarów u Ciebie, u siorki, u mnie, u wujka Henia itd to nie jest cała Polska. Wyciąganie wniosków ogólnych na podstawie nawet parudziesięciu pomiarów nie ma kompletnie sensu.
To są sieci mobilne. W jednym miejscu lepiej działa Orange, w innym T-mobile, a w jeszcze innym Play lub Plus.
A tak w ogóle jakie to ma znaczenie różnica kilkunastu Mbit na korzyść jednego czy drugiego? Jeżeli jedna sieć miałaby 50Mbps DL a druga 0.5 Mbps - ooo, to by było istotne. A tak, jest to zupełnie nieważne.
 #931341  autor: kozien70
 14 cze 2017, 13:51
kozien70 pisze: W Piasecznie nie działa dziś stacja Orange Kilińskiego 16. Panowie właśnie wymieniają anteny. Stacja póki co nie ma nowych pozwoleń, podobnie jak zmodernizowana w zeszłym tygodniu przy Roentgena w Warszawie.
Ruszyło już L1800+L2600 z tej stacji.
 #931355  autor: p2225
 14 cze 2017, 14:45
W końcu, bo już myślałem, że to tylko domena Orange. :D Problem podobno tylko przy połączeniach wewnątrz T-mobile. Do innych sieci bez problemu.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #931362  autor: Ubinoob
 14 cze 2017, 15:10
Różnica pomiędzy T-Mobile a Orange może wynikać też z polityki wymiany ruchu jaką prowadzi Orange. Nie peeruje się w żadnych IX'ach, a za bezpośredni styk ze sobą każe sobie płacić innym operatorom niezłe kwoty. Większość serwerów które domyślnie wybiera speedtest są u operatorów posiadających takie płatne tranzyty do Orange. Natomiast wielu mniejszym operatorom/dostawcom treści się to zupełnie nie opłaca i ruch wypychają tranzytami zagranicznymi. Paradoksem tego jest to, że taniej można kupić 1Mbps GLOBALNEGO internetu niż ruchu Z/DO sieci Orange. Były lata w których styki zagraniczne (opentransit/telia) Orange były tak zatkane, że ciężko tam było o kilka Mbps na pojedynczym połączeniu (kto pamięta aferę z zacinaniem się youtuba ten wie, a przyczyna leży tutaj). W ostatnim roku jest już znacznie lepiej, bo co więksi "zapychacze" dostali chyba jakąś specjalną ofertę lub nawet darmową sesję z Orange bezpośrednio w Wawie i na tranzytach zagranicznych zrobiło się luźniej. Natomiast wciąż pozostaje problem przesyłania ruchu Warszawa>Franfkurt/Amsterdam/Hamburg itp.>Warszawa od/do operatorów którzy nie płacą haraczu. Degraduje to jakość połączenia i to jest jeden z czynników, który odrzuca mnie od Orange.

Kiedyś ze znajomym posiadającym kablowy internet VDSL (orange) 40Mbps robiliśmy testy (tak tak, to ten sam ASN przez który wychodzi sieć mobilna). Normalny speedtest wykazał niecałe 40Mbps. Natomiast postanowiliśmy przetestować z użyciem speedtestu INEA ( http://speedtest.inea.pl ) i naszym oczom ukazał się wynik zaledwie 3Mbps. Oczywiście z Plusa, Multimedia itd. leciało pełną parą. Przyczyna leżała w pchaniu ruchu przez zagranicę. Teraz INEA posiada bezpośredni styk (pewnie słono za to zapłaciła), więc problem już nie istnieje. Typowym użytkownikom internetu to wystarczy i nie zauważą żadnych problemów (a nawet jeśli, to nie wpadną na przyczynę). Większość portali typu wp/o2/interia posiadają takie styki BO NIE MAJĄ WYJŚCIA. Natomiast takie praktyki Orange odbijają się na jakości i często również na przepustowości, a stosowane są jeszcze od czasów TP, kiedy to nauczyli się monopolu. Zarabiają więc podwójnie na swoich użytkownikach, bo nie dość że oni im płacą, to jeszcze wykorzystują to że mają taką bazę userów do "zmuszania" pozostałych operatorów (mowa o dostawcach kablowych, serwerowniach itd.) do płatnego styku. Koniec końców cierpi na tym jakość i niczego nie świadom użytkownik. Pozostali jakoś mogą wymieniać się ruchem za darmo, w kraju, na szybkich przełącznikach, niskich kosztach i wysokiej jakości (sesje bezpośrednie). Podobną sytuację kreuje DT w Niemczech, ale zaryzykuję stwierdzenia że u nich jest "delikatniej".

Temat rzeka, więc już kończę wywody na ten temat. Jak kogoś interesuje bardziej ten temat to mogę coś dopowiedzieć, a jestem bliżej związany z branżą hostingową, więc "coś na ten temat wiem". Przepraszam za małe zejście ze spraw stricte mobilnych, ale musiałem przekazać trochę informacji od tej drugiej strony (a nie tylko radiowej), stąd moja rejestracja (a śledzę Wasze rozmowy od dawna i uważam że wiele ciekawych informacji wnieśliście).
 #931365  autor: Mixiorek
 14 cze 2017, 15:25
tomi81 pisze:To ja dodam, że na trasie S8 Białystok - Warszawa wszystkie stacje LTE800 są już uwspólnione (testy z końca ubiegłego tygodnia). Zasięg w LTE w trybie auto (IP7 Plus oraz S7E) non stop, zaś w przypadku iP7 Plus rozmowa cały czas w VoLTE.
Czy i jak działają HO między pasmami 1800 i 800 podczas VoLTE?
Cały czas mam przypadek stacji w okolicy, której są jaja z połączeniami. Stacja dostała niedawno L800 i miałem nadzieję, że skończą się w tej okolicy kłopoty z rozłączaniem połączeń lub HO do 3G/2G. Niestety ale póki co nic się nie zmieniło. Nadal jest loteria :( Stąd dopytuję czy i jak zachowuje się VoLTE między pasmami.

Ostatnio zrobiłem rundkę po mocno zalesionej części Konstancina-Jeziorny w celu weryfikacji jak działa VoLTE. Zasadniczo w skali szkolnej wystawiam 2- .... Nie ma co dużo pisać. Jeżeli nie ma mocnego i stabilnego sygnału LTE to VoLTE jest pasmem dziwnych zachowań i doprowadza użytkownika do irytacji. Błąd połączenia, rozłączanie, HO do 3G/2G itp. Dopiero jedna stacja w tej okolicy dostała L800. Póki co nie widzę jakieś mega poprawy.

Kilka newsów z autostrady A2 między Warszawą a Strykowem:
- jest nowy maszt, który wygląda jak tymczasowy w okolicy miejscowości Dmosin, po południowej stronie drogi. Zupełnie nie wiem czyja to może być konstrukcja. Brak pozwolenia UKE w ostatnim wykazie w tej okolicy
- kolejny nowy maszt jest w trakcie stawiania przy MOPie Parma Płd. Konstrukcja wygląda na typową dla Orange. Brak pozwolenia UKE w ostatnim wykazie w tej okolicy
- obok węzła Wiskitki stanął już nowy maszt Orange. Pozwolenie UKE z maja

Oby tak dalej z nowymi stacjami przy A2 i A1. Są jeszcze miejsca gdzie bez nowego masztu się nie obejdzie.
kozien70 pisze:To są sieci mobilne. W jednym miejscu lepiej działa Orange, w innym T-mobile, a w jeszcze innym Play lub Plus.
Dokładnie. Nie wiemy nic. Ilu klientów danej sieci wisi na sektorze i co to za klienci.
A tak w ogóle jakie to ma znaczenie różnica kilkunastu Mbit na korzyść jednego czy drugiego? Jeżeli jedna sieć miałaby 50Mbps DL a druga 0.5 Mbps - ooo, to by było istotne. A tak, jest to zupełnie nieważne.
Otóż to. Umówmy się, że np: DL 20Mbps i UL 5Mbps mobilnie pozwala na komfortowe korzystanie z większości rzeczy. To, że robimy testy, w których czasem jest 150, czasem 240 a czasem 4Mbps to inna para kaloszy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #931371  autor: kozien70
 14 cze 2017, 16:11
tomi81 pisze:To ja dodam, że na trasie S8 Białystok - Warszawa wszystkie stacje LTE800 są już uwspólnione (testy z końca ubiegłego tygodnia). Zasięg w LTE w trybie auto (IP7 Plus oraz S7E) non stop, zaś w przypadku iP7 Plus rozmowa cały czas w VoLTE.
Od siebie dodam, że na wszystkich stacjach N! NSN, które w weekend majowy sprawdzałem na odcinku Radzymin - Ostrów Mazowiecka każdy z operatorów ma L800 na swoich 10MHz. Brak już przypadków pt. L800 na 5MHz.
 #931376  autor: viggen
 14 cze 2017, 16:42
p2225 pisze:A serwer w speedtest dobierany jest z automatu? Wybierz dla obu sieci ten sam, albo dla porównania dla Orange wybierz serwer Orange, a dla T-Mobile automat. LTE1800 obie sieci mają wspólne, więc obciążenie nie jest winne i wpłynęłoby na prędkość dla klientów T-Mobile.
Krótko i na temat bo dopiero teraz przeczytałem.
U siory Orange lepiej jak TMobile.
Mimo to nie wyciągam ogólnych wniosków, która sieć jest "szybsza". Kilkadziesiąt pomiarów u Ciebie, u siorki, u mnie, u wujka Henia itd to nie jest cała Polska. Wyciąganie wniosków ogólnych na podstawie nawet parudziesięciu pomiarów nie ma kompletnie sensu
Wybacz ale nie robię tylu pomiarów co Ty :)
W każdym razie poszedłem obecnie za ceną, bo dostałem lepszą ofertę w O a w teorii N! to to samo. Więc stąd moje zdziwienie wczoraj.
A tak w ogóle jakie to ma znaczenie różnica kilkunastu Mbit na korzyść jednego czy drugiego? Jeżeli jedna sieć miałaby 50Mbps DL a druga 0.5 Mbps - ooo, to by było istotne. A tak, jest to zupełnie nieważne.
Jasne ale jeśli podałem wyniki i w niektórych TMobile ma dwa razy więcej to chyba daje do myślenia. Przynajmniej jeśli chodzi o moją osobę, gdy pomiary zrobiłem na więcej niż 10 stacjach
Stad mój wpis wczoraj
Oczywiste jest, ze gdy jedna sieć działa idealnie a druga na tej samej stacji beznadziejnie to jest coś na rzeczy. I w tym przypadku zgadzam się z Tobą
myk6414 pisze:My tu pitu-pitu w a TM awaria.... :)
Niemożliwe :D W końcu :)
Ubinoob pisze: Temat rzeka, więc już kończę wywody na ten temat. Jak kogoś interesuje bardziej ten temat to mogę coś dopowiedzieć, a jestem bliżej związany z branżą hostingową, więc "coś na ten temat wiem". Przepraszam za małe zejście ze spraw stricte mobilnych, ale musiałem przekazać trochę informacji od tej drugiej strony (a nie tylko radiowej), stąd moja rejestracja (a śledzę Wasze rozmowy od dawna i uważam że wiele ciekawych informacji wnieśliście).
To ja może krótko jedno pytanie :)
Jak działa ten światłowód w Orange??
Kończy mi się umowa w UPC i mam od miesiąca w bloku światłowód. Zastanawiam się czy zamieniając neta kablowy nie zamienię siekierki na kijek. Opinii na necie tyle co kot napłakał. Dalej problemy z YouTube (głownie o styk z Telią) i inne? Czy to już inna bajka? UPC idealne nie jest ale wiem co mam
Ale żeby nie robic offtopa proszę o info na PW ;) THX

Co do tematu
Cieszy coraz większy zasięg LTE i oby tak dalej.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2017, 17:10 przez viggen, łącznie zmieniany 2 razy.
 #931382  autor: p2225
 14 cze 2017, 16:54
Albo ten sam :P
@viggen a może z kartą Orange masz ustawiony APN na IPv6? To może być powodem mniejszych prędkości.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #931389  autor: viggen
 14 cze 2017, 17:06
@harys
Nie znam człowieka....
Krytyka to jakaś jazda? W kilku wpisach skrytykowałem wszystkie sieci bo na to zasługują
Płace ciężko zarobione pieniążki wiec jestem krytyczny do wszystkiego

@p2225
Jaka to różnica i gdzie to sprawdzić ?
 #931401  autor: p2225
 14 cze 2017, 17:39
Ustawienia->Sieci komórkowe->Punkty dostępowe. Wybierasz APN i zmieniasz protokół APN na iPv4.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #931417  autor: viggen
 14 cze 2017, 18:28
Na zakończenie wątku nie związanego z tematem głównym.
Czyli rozumiem, że wszystko z moimi ustawieniami jest ok?
Tylko Orange ma takie kwiatki z ipv4,ipv6 czy TMobile też? Skąd mają światełko stacje N!? Od Orange czy/lub od GTS TMobile?
A Plus z P4 skąd ciągną swoje światełka do stacji bazowych?

I jeśli ktoś naprawdę korzysta ze światłowodu Orange to proszę o jakieś wrażenia na PW :) (głównie chodzi o działanie Youtube, Google cache oraz czy nie ma zamulenia na punktach styku)
Nie przeleciałem jeszcze całego tego tematu (prawie 1000 stron!!!!) ale jeśli dobrze zapamiętałem - @kozien70, Ty korzystasz z neta światłowodowego z Orange?
  • Strona 700 z 1158
  • 1
  • 698
  • 699
  • 700
  • 701
  • 702
  • 1158
  • 1
  • 698
  • 699
  • 700
  • 701
  • 702
  • 1158