DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 701 z 1158
  • 1
  • 699
  • 700
  • 701
  • 702
  • 703
  • 1158
 #931461  autor: f0ku5
 14 cze 2017, 20:31
Ja czytałem, że światłowód zachowuje się jak normalna Neostrada, czyli tragiczne wyjście na świat, itp. Deklarowane prędkości podobno tylko z serwerów w Polsce, ale nie mogę sam tego potwierdzić, bo mam UPC.
 #931471  autor: Spacedust
 14 cze 2017, 20:54
Cała masa nowych fotek:

Stacja bazowa N! tylko GSM900/UMTS900 bez LTE oraz Plusa GSM900/UMTS900/UMTS2100/LTE800/LTE1800 na os. Orła Białego 89/101 w Poznaniu. Może jakimś cudem dołożą tutaj LTE800, bo teraz stacja na 3G i LTE łączy się z sąsiednią full wypas na Os. Czecha - jeśli ktoś mieszka blisko tej stacji i ma wymuszone UMTS900 to musi mieć rewelacyjną jakość usług, bo pasmo jest puste.

Dawniej był tu Plus GSM900/1800/UMTS2100 oraz tylko Orange GSM900: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... -Bialego-P

Obrazek

Obrazek

Stacja bazowa N! na ul. Milczańska 56 w Poznaniu, dawniej T-Mobile GSM900/1800/UMTS2100, obecnie także Orange i wspólne LTE1800/UMTS900 na typowym zestawie:

Obrazek

Stacja bazowa N! na ul. Piłsudskiego 20, dawniej siedziba TP S.A. w tym rejonie Poznania z GSM900/1800/UMTS2100, potem dołożone T-Mobile oraz LTE1800, UMTS900 w ramach N! na typowym zestawie Katherin i Powerwave, stacja w trakcie rozbudowy o LTE800/LTE2600, wiszą już nowe anteny Huawei, na archiwalnych zdjęciach płaskie Powerwave, więc zapewne było kiedyś samo GSM1800 za czasów IDEI: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... dskiego-TP

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stacja bazowa N! na os. Jagiellońskim 62/66 po rozbudowie o LTE1800 do gołego GSM1800, totalnie bez zmian wizualnych od 1998 roku, jedyne co się zmieniło to dołożenie T-Mobile w ramach N! - nie ma totalnie 3G.

Archiwalne zdjęcia: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... llonskie-I

Obrazek

Obrazek

Os. Bohaterów II Wojny Światowej 88 w Poznaniu - stacja N! oraz PLAY - obie stacje full wypas, ale czekają na rozbudowę o LTE800/LTE2600. Dawniej stacja Orange GSM900/GSM1800/UMTS2100, T-Mobile przeniósł się z sąsiedniego bloku ze stacji Plusa w ramach N!: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... row-kosc-I

Obrazek

Obrazek

ul. Baraniaka 88 w Poznaniu - Malta Office Park, stacja N! świeżo po rozbudowie o LTE800/LTE2600 - stosunkowo nowy budynek, początkowo stacja Orange GSM900/1800/UMTS2100, potem rozbudowana o T-Mobile oraz UMTS900/LTE1800 w ramach N! - bardzo dyskretnie ukryte sektory, gruntu praktycznie niewidoczna stacja:

Obrazek

Obrazek
 #931476  autor: viggen
 14 cze 2017, 21:08
f0ku5isko pisze:Ja czytałem, że światłowód zachowuje się jak normalna Neostrada, czyli tragiczne wyjście na świat, itp. Deklarowane prędkości podobno tylko z serwerów w Polsce, ale nie mogę sam tego potwierdzić, bo mam UPC.
Właśnie o tym czytam.
Jeśli chodzi o Orange, pakiety u nich przechodzą tylko przez 2 szkielety - opentransit i telia.net.
Opentransil to szkielet Orange. Telia.net to jeden z największych szkieletów na świecie.
Problem Orange jest przechodzenie przez serwer Telia.net oraz niekorzystna umowa całej grupy Orange z nimi (pewnie zapłacili psie grosze jak to korporacja). Orange nie korzysta w ogóle PLIX'a. Dlatego wyjście na świat jest takim problemem. Tzn nie ma aż takich skoków prędkości (choć skrajne są wypowiedzi userów) ale tracą pakiety i mają straszne pingi, co bardzo nie jest po drodze graczom.
UPC korzysta również z Telia ale ma lepszą umowę oraz korzysta z PLIX'a. Poza tym UPC ma swój własny szkielet. Pakiety nie zaczynają iść przez telię gdy korzystamy z UPC, ale przechodzą na Telię (gdy jest taka potrzeba) w punktach wymiany ruchu. W UPC nie ma takich problemów z wyjściem na świat, stratą pakietów, z pingami oraz z transferem jak w Orange.
Play tylko tyle wiem, że też korzysta z Telii podczas wyjścia na świat lub z Netii, która nie korzysta z Telii a z Level 3 Communications i która jest podpięta pod Plix'a.
Czyli Telia - UPC Orange i Play, z tym, że Amerykanie pewnie posmarowali większym złociszem.

Plus z operatorów krajowych ale jakich - zagadka. Ale podpięty jest pod PLIX;a, podobnie jak TMobile.
Zakładam, że tam gdzie jest GTS to Niemcy korzystają z niego. Gdzie go nie ma, to wtedy Orange.
Plus - jeśli mnie pamięc nie myli miał coś do czynienia z Exatel która budowała dla nich szkielet. Obecnie Exatel, którego właścicielem było PGE, został sprzedany skarbowi państwa.
Ale co dokładnie z P4 i Plusem? Czy tylko w Orange jest zabawa w ipv4/6 a w przypadku, gdy TMobile korzysta ze światła Orange, również ?
Jakoś mnie zainteresowało teraz :D Ktoś coś wie? Rozmawiamy przecież o NetWorks a światełko czy też dosył to też ważna rzecz.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2017, 22:19 przez viggen, łącznie zmieniany 4 razy.
 #931493  autor: lordbyd
 14 cze 2017, 21:39
Skoro wszyscy piszemy już OT o Orange światłowód to dodam od siebie, że w pracy mamy około 30 lokalizacji z światłowodem 300 Mb/s, który wykorzystujemy do telemetrii.
Pierwszym moim zdziwieniem był modem (jakiś livebox), który ma normalne wyjście RJ-45 i podłączony jest z światłowodem za pomocą przetwornika optycznego.
W modemach nie działa niestety zdalny dostęp z "zewnątrz".
Stabilność połączenia jest różna - są lokalizacje gdzie resetuję ruter co dwa miesiące a są i takie, gdzie rutera nie resetowałem od instalacji.
Prędkości dla mnie wystarczające około 250/50 [Mb/s] :)
 #931496  autor: viggen
 14 cze 2017, 21:45
Nie rozmawiajmy już o Orange światłowód jako usłudze bo bezsensu robimy śmietnik ;)
Raczej jak już - to tylko o szkielecie światełka, które jest podłączone do stacji N!. Przy okazji jak ktoś coś wie jeszcze o P4 i Plusie to bardzo fajnie byłoby coś do tego dodać.
 #931498  autor: kozien70
 14 cze 2017, 22:22
viggen pisze: I jeśli ktoś naprawdę korzysta ze światłowodu Orange to proszę o jakieś wrażenia na PW :) (głównie chodzi o działanie Youtube, Google cache oraz czy nie ma zamulenia na punktach styku)
Nie przeleciałem jeszcze całego tego tematu (prawie 1000 stron!!!!) ale jeśli dobrze zapamiętałem - @kozien70, Ty korzystasz z neta światłowodowego z Orange?
Tak, korzystam od grudnia 2015 czyli już drugi rok. Z Youtube zero problemów, odkąd mam to łącze to wszystko leci przez lokalne Google cache pomarańczy. Sprawdzane na http://redirector.c.youtube.com/report_mapping
Dużo pracuję na VPNach, zdalna praca terminalowa itp, a tak to korzystam z internetu jak przeciętny użytkownik, czasem coś ściągam z kraju, czasem z zagranicy - łącze działa OK. Ale czytałem, że np. gracze online skarżą się czasem na dziwny peering powodujący zbyt duże pingi do zagranicznych serwerów (sam o tym pisałeś). Mnie to nie dotyczy, nie gram. W sprawie konkretnych szczegółów pisz na priv. Mogę porobić traceroute do wskazanych serwerów, puścić trochę pingów, speedtestów do wybranych serwerów, zobaczysz sobie jak jest. Ale to już priv, nie śmiećmy tutaj.
Spacedust pisze: Stacja bazowa N! na os. Jagiellońskim 62/66 po rozbudowie o LTE1800 do gołego GSM1800, totalnie bez zmian wizualnych od 1998 roku, jedyne co się zmieniło to dołożenie T-Mobile w ramach N! - nie ma totalnie 3G.
Dzięki za ciekawe zdjęcia z Pyrlandii ;-) Widać, że modernizacja N! ruszyła i u Was.
Ta stacja na Jagiellońskim to bardzo ciekawy przypadek. Jestem zaskoczony, że do zabytkowego sprzętu z DCS-em dorzucili L1800 :shock:
Przypuszczam, że nie mogą jej zmodernizować po bożemu, bo mają zabronione wejście na dach, spółdzielnia nie daje zgody lub coś w ten deseń. Jak na warszawskiej stacji przy Puszczyka.
Korzystają więc póki mogą, wyciskają co się da, a za niedługo wygaśnie pewnie umowa na dzierżawę powierzchni i stacja zniknie.
 #931509  autor: viggen
 14 cze 2017, 23:14
@kozien70
Ok, nasmaruje do Ciebie na PW w wolnej chwili ;) Mam mnóstwo pytań :P

Co do szkieletu
Nie bardzo rozumiem tego cytatu
Sieci różnią się także jakością sieci transportowej (radiolinie) oraz siecią szkieletową. Te elementy infrastruktury są także kluczowe dla osiąganych przez klienta prędkości i opóźnień.
http://gsmonline.pl/artykuly/zasieg-orange-i-tmobile

Otóz czytając ten wątek dowiedziałem się, że szkielet i dosył do stacji jest wspólny a dopiero na samej stacji TMobile oraz Orange mają różnice, m.in core.
Więc ktoś może w jednym zdaniu napisać co jest wspólne a co nie?
 #931520  autor: Spacedust
 15 cze 2017, 00:06
kozien70 pisze:Dzięki za ciekawe zdjęcia z Pyrlandii ;-) Widać, że modernizacja N! ruszyła i u Was. Ta stacja na Jagiellońskim to bardzo ciekawy przypadek. Jestem zaskoczony, że do zabytkowego sprzętu z DCS-em dorzucili L1800 :shock:
Przypuszczam, że nie mogą jej zmodernizować po bożemu, bo mają zabronione wejście na dach, spółdzielnia nie daje zgody lub coś w ten deseń. Jak na warszawskiej stacji przy Puszczyka.
Korzystają więc póki mogą, wyciskają co się da, a za niedługo wygaśnie pewnie umowa na dzierżawę powierzchni i stacja zniknie.
Ciekawe kiedy tak się stanie - N! nie odpuści żadnej lokalizacji, jeśli kiedyś wyłączą DCS zupełnie to zostanie samo LTE1800 ;)
 #931521  autor: janekt
 15 cze 2017, 00:17
@kozien70 przed chwilą ponownie wrócił do tematu YouTube'a w Orange i serwerów z nim związanych.
Zauważyłem u siebie coś ciekawego - otóż:
→LTE - serwer tpnet-waw7 (37.47.8.0/21)
→3G (HSPA+DC) - serwer tpnet-gdn1 (37.47.192.0/21)
Dodam jeszcze, że sprawdzałem to przy sygnale obu sieci z tego samego nadajnika z tej samej lokalizacji kilka razy po sobie naprzemiennie i za każdym razem wychodzi dokładnie tak samo.
U Was też tak jest, że inny serwer obsługuje LTE? :shock:

JanekT
 #931522  autor: Ubinoob
 15 cze 2017, 00:30
Nawiązując do tematu "wyjścia na świat" Orange, to warto sprostować parę zagadnień. Każdy z operatorów buduje internet na bazie wielu składników. Pierwszym i podstawowym jest tzw. GLOBAL, czyli cały globalny internet. Uzyskuje się go najczęściej od operatorów Tier 1 i takim jest wspomniany Opentransit, Telia, Level3, Cogent, NTT, TATA itd. Z punktu widzenia operatora, warto posiadać dwóch, m.in. ze względu na bezpośrednią osiągalność niektórych prefixów u jednego, których bezpośrednio nie osiągniemy u drugiego (optymalizacja tras). Kolejnym składnikiem są peeringi zagraniczne i krajowe. Tutaj wiadomo, wchodzi PLIX, THINX, TPIX, EPIX, POZIX itd. Z zagranicznych np. DECIX, AMSIX. Ostatnim składnikiem mogą być różne sesje bezpośrednie z innym operatorami, na własnych warunkach (darmowo lub płatnie).

W Orange sprawa się ma tak, że mają faktycznie dwóch "upstreamów" TIer1 w postaci Opentransitu (jedna ze spółek France Telecomu) i Telia. Nie jest to tak, że z telią mają "śmieciową umowę", natomiast problemem było (i czasem CHYBA jest) zatkanie styku. Możesz mieć najlepszą umowę, ale jak rezygnujesz z peeringów to wiadomo że tranzyt zagraniczny będzie zatkany, a jest on droższy, więc i ilość tego pasma będzie bardziej ograniczona niż w peeringach (tu głównie finansowo). Taki model ma też wady w postaci kiepski tras (tutaj gracze na tym ucierpią). Orange ostatnio tak jak mówiłem, ma styki bezpośrednie z większością dostawców contentu (m.in. ma cache google, ma 2x100GE z OVH itd.)

Natomiast gdybym osobiście miał wybierać z mobilnych pomiędzy T-Mobile a Orange to wybrałbym T-Mobile. To samo tyczy się ich światłowodu, bo uważam że większość kablówek mimo niższej przepustowości zapewnia wyższą jakość łącza za sprawą licznych peeringów i fajnego, zdrowego modelu wymiany ruchu (UPC tutaj będzie bardziej hermetyczne niż np. vectra czy multimedia - taka dygresja). Mówiąc szczerze, nie godzę się też, żeby Orange budował sobie moim kosztem "bazę" pod wymuszanie haraczu od innych operatorów za styki z nimi.. i to wszystko kosztem jakości.
 #931539  autor: viggen
 15 cze 2017, 08:59
Ubinoob pisze: Nie jest to tak, że z telią mają "śmieciową umowę", natomiast problemem było (i czasem CHYBA jest) zatkanie styku. Możesz mieć najlepszą umowę, ale jak rezygnujesz z peeringów to wiadomo że tranzyt zagraniczny będzie zatkany, a jest on droższy, więc i ilość tego pasma będzie bardziej ograniczona niż w peeringach (tu głównie finansowo).
Czyli umowa "śmieciowa" :) Zaoszczędzili na peeringu więc teraz się bujają z problemami.
Natomiast gdybym osobiście miał wybierać z mobilnych pomiędzy T-Mobile a Orange to wybrałbym T-Mobile.
Dlaczego?
Jeśli do stacji bazowej N! jest pociągnięte światełko, to zakładam, że albo z GTS'a albo ze studzienki Orange. Nie wydaje mi się, aby TM do tej samej stacji ciągnął sam a Orange sam.
Ponadto kilka dni temu w jednym z komentarzy na głównej ktoś podał link, gdzie w internecie mobilnym ponoć Tmobile ma największe pingi. Więc skoro Orange się zapycha (napisałeś o tym wyżej, ja stronę wcześniej) i z tego powodu pingi ma duże, to jeśli Tmobile ma lepszy mobilny to skąd większe u nich pingi?
Chyba, że Orange był testowany na serwerach polskich a TMobile na zagranicznych.....lub też - jako że ponoć Orange na stan raportu z 2014 ma najwięcej kilometrów światełka w Polsce, to częsciej jego światlo jest na stacjach i TM z racji tego, że musi przejść przez "centralkę" Orange ma większe pingi.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2017, 09:52 przez viggen, łącznie zmieniany 1 raz.
 #931548  autor: viggen
 15 cze 2017, 09:45
Łaski nie robią. Zakładam, że wszystkie opy już to mają albo zaraz będą mieć.
W Orange w zakładce szczegóły również jest ilość pakietu w roamingu ;)

Zakładam, że zaraz operatorzy odświeżą swoje taryfy, skoro w każdym jest jakiś pakiet minut, smsów i GB. Albo przedstawią nowe oferty albo po prostu z automatu usuną te "dodatki roamingowe"
 #931553  autor: p2225
 15 cze 2017, 10:01
viggen pisze: W Orange w zakładce szczegóły również jest ilość pakietu w roamingu ;)
gdzie to jest?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #931559  autor: kozien70
 15 cze 2017, 10:30
Zgadza się. Na karcie abonamentowej aplikacja Orange wylicza zużycie Pakietu danych roaming.

Na karcie prepaid tego nie mam, ale przyczyny mogę być dwie: pierwsza taka, że zmiany w prepaid zrobili wczoraj i jeszcze nie zdążyli dostosować aplikacji, a druga taka, że nie mam wykupionego żadnego pakietu danych w prepaid. Korzystam tylko z bonusowych GB za doładowania, a te nie liczą się w roamingu. Tylko wykupione dodatkowo pakiety.

@viggen, widziałem priv. Dowaliłeś niezłą ankietę, może do końca weekendu dam radę odpowiedzieć ;-)
 #931562  autor: p2225
 15 cze 2017, 10:40
U mnie na karcie nie ma pomimo obecności pakietu GB działającego w roamingu, który wykorzystałem w testach poniżej:

Potestowałem chwilę połączenia przez telekom.de i vodafone.de i nie jest źle. Jest dokładnie taka sama jakość rozmów jak wewnątrz kraju gdy nie ma HD Voice. Jest za każdym razem AMR-NB 12,2kb/s.
Obrazek
Obrazek

Nie wiem czy u nich jest takie obciążenie sieci czy to Orange obciął tak transfer. 3G Telekom.de:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rozmowy i internet na Mój Orange dobrze rozliczone, ale sms...
Obrazek
Czyli, że co? Nigdy nie płacę, bo 0,00zł za 1MB? :lol:

I nie żeby coś, ale w tym momencie mam zasięg 4-ech sieci z dostępem do LTE, którego jeszcze nie testowałem :lol: Oby Play nie wpadł na pomysł reklamowania zasięgu 100(?) sieci w UE :D
Ostatnio zmieniony 15 cze 2017, 10:45 przez p2225, łącznie zmieniany 1 raz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #931564  autor: kozien70
 15 cze 2017, 10:44
p2225 pisze:
I nie żeby coś, ale w tym momencie mam zasięg 4-ech sieci :lol:
Hehehe, to Play ile tam teraz ma? Sześć? :D

Myślę, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania RLAH z systemów billingowych operatorów wypłynie sporo baboli i korzystając z roamingu trzeba bardzo uważnie śledzić, co i jak nam naliczą.
 #931565  autor: p2225
 15 cze 2017, 10:46
@kozien70 Play, Plus, T-mobile, Orange, Telekom.de, Vodafone.de i E-Plus- razem 7 :mrgreen:

@Kryniczanin mówiłeś, że Ci często przełącza się telefon na sieci słowackie? Teraz chyba to nie jest już problemem? :D

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 701 z 1158
  • 1
  • 699
  • 700
  • 701
  • 702
  • 703
  • 1158
  • 1
  • 699
  • 700
  • 701
  • 702
  • 703
  • 1158