DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 164 z 533
  • 1
  • 162
  • 163
  • 164
  • 165
  • 166
  • 533
 #938581  autor: Pawrzes
 13 lip 2017, 16:32
Patryk7588, ale przecież maszty innych sieci są i będą wykorzystywane - wymieniłem wcześniej warunki. Obecnie trwa montaż instalacji na m.in. obiektach Emitela, masztach Orange w tym wielkich wieżach po Centertelu NMT na których nie brakuje miejsca jeśli korzysta z nich też Plus, masztach T-Mobile, Plusa a na Mazowszu P4 jest na masztach po Sferii CDMA2000. Miejscami wieże P4 wyrosną na tych samych działkach gdzie wcześniej rozebrane zostały maszty T-Mobile i Orange po konsolidacji sieci.

Skips, naprawdę myślisz poważnie, że radiowcy nie wiedzą gdzie najlepiej zlokalizować maszt? :roll: Nie będzie czegoś takiego jak jedna stacja na gminę bo wszystko zależy od obszaru gmin, zróżnicowania terenu oraz ilości mieszkańców. Są gminy w Polsce na terenie których nie ma dziś ani jednej stacji bazowej a zasięg jest.

p2225
, zacznij odróżniać moc od optymalizacji tiltu (ukierunkowania wiązki sygnału) anten w tym ich ilości i azymutów, wydajności anten, wysokości instalacji i nie tylko...

Halset, no i wtedy Idea stawiała stacje gęściej swoje stacje GSM1800 only, po zdobyciu 900 sieć została rozrzedzona na później pokrywanych obszarach... Decyzja o zasięgu ogólnopolskim została podjęta dużo wcześniej niż wejście na giełdę.

kozien70, tylko po co ograniczać połączenia głosowe tylko do jednej technologii? ;-) Już kiedyś Play miał pakiety działające tylko we własnym zasięgu i można było wyłączyć transmisję w roamingu krajowym aby nie naliczało po stawkach cennikowych. Powinni takie ponownie wprowadzić np. dużo więcej GB do wykorzystania we własnej sieci. Zresztą za kilka lat roaming będzie potrzebny w znikomych miejscach...

Pozdrawiam
 #938582  autor: Mixiorek
 13 lip 2017, 16:33
Pawrzes pisze:Tymczasem...
Stosownie do art. 53 ust. 1 Ustawy z dnia 27 maja 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2017r. poz. 1073) zawiadamia się, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją KOA 1845/Ar/17 z dnia 23. 06. 2017r. uchyliło zaskarżoną decyzję Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Nr 6/2017 z dnia 11. 04. 2017r. odmawiającą ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej P4 „WAR 1718A” wraz z infrastrukturą techniczna na działce nr ew. 15/6 w Chyliczkach gm.Piaseczno i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Wow! Play zbliża się do granicy gminy Konstancin-Jeziorna i walczy w SKO :mrgreen: jakby sektory ustawili odpowiednio to doświetlą może gminę z jedną stacją własną :-)
Może do 2021 Play wybuduje na jej terenie choć jedną dodatkową stację? Pożyjemy, zobaczymy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #938584  autor: Skipps
 13 lip 2017, 17:09
@Pawrzes
Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi do końca , dobrze by było jakby stawiali stacje tak aby jak największy obszar obejmowały dając więcej sektorów , tak aby w jednym miejscu nie ma zasięgu najbliższego BTS-a bo jest nie korzystnie położony względem nadajnika , to oddalony trochę dalej tego samego operatora BTS mając widoczność , będzie uzupełniał zasięg . Jak mają stawiać nowe w takich miejscach że mały obszar będzie pokrywać w zagłębieniach terenu to lepiej dowiesić się do istniejących BTS-ów bo to okaże się że będzie gorzej z zasięgiem niż chciałoby się .

Ja sprowadzam to do swoich terenów jak to wygląda sytuacja Playa na tą chwilę jest słabo ale nie aż tak że wcale nie ma tego zasięgu , jest szczątkowy , niestety zasięg W3 w mojej okolicy wygląda bardzo różnie na pewno lepiej jest jak zasięg Playa , akurat mam to szczęście że z tymi masztami Orange (Iwaniska Podlesie) , Plusa (Wojnowice) i T-Mobile (Góra Wygiełzowska) mam widoczność optyczną .
Nic nie pozostaje jak cierpliwie czekać aż coś się ruszy w mojej okolicy temat budowy zasięgu P4 bo póki co żadnej informacji jeszcze nie ma ,
 #938587  autor: p2225
 13 lip 2017, 17:38
@Pawrzes oczywiście, że odróżniam. Doskonale pokazuje to dokument Nokii: https://resources.ext.nokia.com/asset/200187
Obrazek
Czy ja gdzieś to pomyliłem? Do którego postu odpowiadasz? Do tego o LTE2600 Plusa? Chyba nie chcesz powiedziesz, że w ogóle nie można sterować mocą nadajnika?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #938598  autor: viggen
 13 lip 2017, 19:15
Pawrzes pisze:
Halset, no i wtedy Idea stawiała stacje gęściej swoje stacje GSM1800 only, po zdobyciu 900 sieć została rozrzedzona na później pokrywanych obszarach... Decyzja o zasięgu ogólnopolskim została podjęta dużo wcześniej niż wejście na giełdę.
.
Kurna nie znam człowieka!!!
Sobie nawet ostatnio poczytałem to forum i gościu mial nawet dużo racji. Dzisiaj wiele rzeczy które napisał się sprawdza.....A co się w ogóle z nim stało?

Co do Twojego wpisu. Ja ja naturlisch :) Przy pomocy UKE inni operatorzy musieli dać dostęp do swoich anten dla P4 gdy wchodził na polski rynek. Rzecz naturalna. MTR i z tym związane sprawy - również.
Zaczęli budować swoją sieć i usiedli do kalkulatorów. I "Po co budować ogólnopolską sieć. Wybudujmy w miastach, resztę ogarnie roaming. Puścimy reklamę - zasięg 4 sieci i ludzie na to polecą. A my zaoszczędzimy kasę"
Po czasie TMobile usiadł do exela " Cholera, ludzie nam uciekają do Play. Cenowo nie powalczymy bo szkoda jeszcze mieć niższe przychody. Dajmy im nasz zasięg. My zrobimy testy sieci, a oni zapłacą"
I się kilka lat to kręci z tym, że Play rozrósł się dużo. Budowanie sieci na zasadzie hotspot wifi wychodzi bokiem. Ludzie generują większą ilość ruchu data, więc TMobile im przykręcił korek. P4 myślało, że na ich super zasięgu ludzie będą siedzieć a jak się okazało, wolą zasięg roamingu.
Orange ich nie chce bo w podobnej ilości zasobów jak P4 będzie dostawał zadyszki. Więc też usiedli do kalkulatorów "Dajemy im zasięg za X baniek, czy potracimy klientów za obciążenie? Co się lepiej opłaca? Hmm.... nie idźmy drogą Tmobile. Lepiej mieć bazę klientów a wtedy jeszcze sprzedamy klientowi neta na kabel, stacjonarny czy TV"
Ogólnie zasięg ogólnopolski w Play był w planach od zawsze. Tylko woleli wydawać i przejadać kasę na co innego. Teraz tłumaczenie nic nie da.
A jeśli chcą się sprzedać, to muszą "ściemniać" że w budżecie mają kasę i plan na zasięg 100% populacji aby potencjalny inwestor miał z głowy wykładanie na to jeszcze kasy.
Jeśli ich nikt nie kupi, to i tak nie będą mieli wyjścia (ale wezmą kredyt itp), bo data rośnie i rosnąc będzie. Ich siatka i ilość stacji już sie zapycha nawet po agregacji. Ale o zasięgu nawet 90% populacji to co najwyżej w roku 2120 a nie 2020.
Do tego dochodzi ich kolejny biznes plan - typu "Tu postawmy gigantyczną wieżę. Pochwalimy się reklamie, w bilboardach, zdjęciach itp W praktyce wieża ta wygeneruje zasięg ile się da, a resztę ogarnie roaming" I kolejna wtopa, bo wybudowanie wieży takiej postawy to liczne protesty (co w sumie ciągle o tej sieci czytamy). Gdzieś im się uda to postawić po dłuższym czasie i walce z mieszkańcami ale w większości przypadków - nie udaje.
Jak czytam również na forum tutaj ludzi, którzy piszą, że Plus, N! mają słabszy zasięg a P4 dolatuje do Szwecji (np @Kryniczanin, który ma stacji od liku wokół siebie a tylko P4 pokrywa teren) to od razu nasuwa się jedna myśl - ciekawe gdyby sprawdzili silę sygnału podmioty zewnętrzne, pewnie połowa stacji P4 sieje ponad normę. Nie wiem nie sprawdzałem, nie mam sprzętu ale taki wniosek może się nasuwać. (wracając do gigantycznych wież jakie P4 buduje na zasadzie siejmy gdzie się da i ile się da, roaming resztę ogarnie)
Tam gdzie im zależało strategicznie na zasięgu (bo głupio by było nie mieć) potrafią dokleić anteny do innego operatora lub postawić nawet kilka stacji ale mniejszych. Bo "prestiż" to podstawa.

Idea budowała sieć na siatce 1800. I co z tego, że miała GSM900, jak wielu z nas wie z autopsji, iż wyjazd poza miasto kończyło się brakiem zasięgu. Łaziłeś jak "idiota" szukając zasięgu, jak pustelnik na pustyni szukając wody.

Ogólnie P4 jest samo sobie winne. Zachłysnęło się sukcesem i sami się pogrzebali. Obecnie muszą kombinować. Niech kombinują, co mnie tam ale osobiście nigdy tego operatora nie uznam za poważnego. Tym bardziej, że ostatnio ludzie z tej sieci uciekają w większej ilości (zobaczymy jeszcze wyniki po tym kwartale, gdzie przykręcili kurek do 1.5Mb/s i w innych jak się ludziom umowy wiążące skończą) a rzecznik Gruszka więcej nabiera wody w usta niż wypowiada słow.

PS A to to już w ogóle śmiech na sali.
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/play ... 39421.html

Koniec OT z mojej strony.
 #938612  autor: hoegaarden
 13 lip 2017, 20:22
viggen pisze: PS A to to już w ogóle śmiech na sali.
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/play ... 39421.html
Nie taki znowu śmiech. Na wioskach, gdzie dociera jedynie Neo 2 Mb/s może to być dobra alternatywa. Chodź pewnie w większości takich lokalizacji lepszą opcją będzie po prostu zmienić operatora.
 #938614  autor: myk6414
 13 lip 2017, 20:47
Przecież to nie jest zaden repeater tylko Wi-Fi. Zobacz na film - pierwszy speed test robią na Lte drugi na Wi-Fi.
 #938660  autor: 3G
 14 lip 2017, 08:48
Czy można jakoś blokować posty konkretnego użytkownika by nie męczyć oczu?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #938666  autor: viggen
 14 lip 2017, 09:15
3G pisze:Czy można jakoś blokować posty konkretnego użytkownika by nie męczyć oczu?
Gdzieś w ustawieniach
Mój tekst to tekst pol żartem pol serio czyli taki z przymrużeniem oka ;)
Ale jak napisałem - skończyłem ten wątek bo nie mam zamiaru brać udziału w tym pompowanym baloniku
3G pisze:100 lat temu chyba sieci komórkowych jednak nie budowano :mrgreen:
Lata 90-te poprzedniego wieku więc wiek temu :P
Spacedust pisze:T-Mobile też przestaje się lubić z PLAY, to co zostanie tylko Plus?
Może tak być, jeśli Plus nie wyłączy 2G.
Plany w najbliższe lata ogólnie są nam nie znane. Operatorzy równie dobrze mogą się pozbyć całego 3G na rzecz LTE a skrawek 2G zostawić lub też - 2G się pozbyć a 3G zostawić.
W każdym razie - jeśli Play zacznie budować swoje stacje, pewnie z czasem uruchomi VoLTE, a tym samym będzie miał zasoby na rozmowy (bo dzisiaj mają 900 3G i 2G oraz G1800 oraz jedna nośna 2100 - ogólnie trochę mało tych pasm). A roamingiem powinien się wspomagać tylko w wyjątkowych okolicznościach i tylko w przypadku voice. I w tym przypadku ja bym zrobił to na automacie jest jest obecnie w OIS z 2G. Obsługa 2G (w przypadku Play roaming) jest ale tylko z automatu gdy 3G i VoLTE nie ma (w przypadku Play gdy nie ma zasięgu macierzystego wrzuci w roaming ale na automacie bez możliwość wymuszania ręcznego)
Ale jak będzie.....pożyjemy zobaczymy. W3 ma mniej problemów.
 #938691  autor: Benjamin Linus
 14 lip 2017, 10:54
Patrząc na długość postów i posty z cytowanymi odpowiedziami oraz wychwalanie TM jako najlepszej sieci - już wiem że wrócił ten halset - który tak zaśmiecał forum.
Znów go muszę zbanować - teraz jako viggen.


A wracając do wątku.

Mam w nokii 6310i - kartę Play bez Roam krajowego - i uwierzcie mi lub sami sprawdźcie że zasięg GSM 900 i 1800 jest od północy do południa kraju w centralnej części bardzo dobry.

I jak czytam te teksty że brak zasięgu - bo mam roam TM to smiać mi się chce.

Uświadomcie sobie, że tak jak jest skonfigurowana sieć że telefon ma przejść w roam przy pewnych warunkach-parametrach - ale to nie oznacza wcale - BRAKU ZASIĘGU PLAY na tym terenie.
 #938724  autor: viggen
 14 lip 2017, 13:32
Nie wierzę Ci, bo znam z autopsji. Mój kuzyn, właściciel komisu samochodowego, gościu starszej daty do dzisiaj używa tylko Nokie 2G bo Smartfona nie uważa za telefon. Miał w Plusie wiele wiele lat ale się wkurzył na to, że go ciągle "naciągają".
Przeszedł do Play. I nie idzie gadać na 2G. Smiga po Polsce za róznymi autami kupując je od właścicieli prywatnych. Najpierw wywalczył aby wyłączyli mu roaming bo stwierdził, że podczas H/O do innej sieci mu zrywa. Nie pomogło. Dopiero jak włączył roaming na stałe w Plusie (bo uważa,że tylko Plus gwarantuje zasięg w całej Polsce) może spokojnie korzystać z telefonu.

Nikt nie chwali TMobile. Zacznij czytać ze zrozumieniem. Np po Openerze pochwaliłem Plusa.
Benjamin Linus pisze: Znów go muszę zbanować - teraz jako viggen
Przestańcie mnie obrażać w końcu!
Nie wiem czy jest możliwość samemu usunięcia konta, więc proszę zatem adminów o jego zablokowanie. Nie mam zamiaru udzielać się na forum, gdzie wymiana poglądów nie jest na miejscu. A do tego jeszcze jestem mylony z kimś innym i obrażany. :twisted:
 #938874  autor: 3G
 15 lip 2017, 13:34
Nie wiem czy było - w Toruniu L2100 działa na 10 MHz. Okolice Trójmiasta, Słupska, Grudziądza po staremu na 5 MHz.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #938886  autor: Spacedust
 15 lip 2017, 15:00
3G pisze:Nie wiem czy było - w Toruniu L2100 działa na 10 MHz. Okolice Trójmiasta, Słupska, Grudziądza po staremu na 5 MHz.
Chyba było, Toruń to pierwsze testowe miasto PLAYa, drugie to Poznań ;)
 #938918  autor: Spacedust
 15 lip 2017, 19:06
Stacja bazowa PLAY na Os. Tysiąclecia 5-6 w Poznaniu (po lewej stronie widoczny sektor dual beam realizujący 3-ty i 4-ty sektor UMTS2100/LTE1800/LTE2100/LTE2600, reszta na trzech sektorach), stacja chyba na światłowodzie + 2 radiolinie 1107 Mbps.

Pozostałe pasma: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... aclecia-P4 (tutaj widać ładnie stary Katherin, który wisi co najmniej od 2009 roku, obsługiwał na początku tylko UMTS2100)

Obrazek

Obrazek
 #938997  autor: RicoExus
 16 lip 2017, 00:34
Zrobiłem zdjęcie stacji Play ( Gdynia Abrahama 74, 75, 76 ) do, której według pozwoleń dodali tylko L2600. Po rozbudowie tak wygląda. Nowa antena po lewej.

Obrazek
 #939037  autor: RicoExus
 16 lip 2017, 15:41
Dzisiejsze testy Play L2100 ze stacji Gdynia Tetmajera 65. Mimo, że są tam wszystkie pasma udało mi się tylko zalogować po kilku próbach do L1800 na krótko i L2100. Jenak pingi w testach niższe na tym samym fonie J5 2016 niż w Plusie, ale stałem pod nadajnikiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
  • Strona 164 z 533
  • 1
  • 162
  • 163
  • 164
  • 165
  • 166
  • 533
  • 1
  • 162
  • 163
  • 164
  • 165
  • 166
  • 533