DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 742 z 1158
  • 1
  • 740
  • 741
  • 742
  • 743
  • 744
  • 1158
 #941949  autor: viggen
 28 lip 2017, 23:54
Pawrzes pisze:. Ruch w Orange z każdym miesiącem będzie malał z powodu odpaleń nowych stacji P4
:lol: :lol: :lol:
Na początku może i tak. Ruch nie będzie malał, bo rośnie zużycie danych. Malałby gdyby data nie rosła.
Dzisiaj masz FullHD powszechne, zaraz się rozpowszechni na dobre 4K. A jeszcze mamy 8K w zapasie. I to jest tylko Video. A gdzie reszta? Stawianie stacji spowoduje tylko nie zapchanie się na amen. A to dotyczy kazdego operatora bez wyjątku
Za 2-3 lata po agregacji net będzie działał tak jak dzisiaj przed agregacją. P4 po agregacji już dzisiaj w wielu miejscach klęka.

A komunikat to komunikat. Orange akcje też wzrosły po dobrym wyniku finansowym. Dzisiaj w filmiku Jabczyńskiego z Gruszką widzieliśmy a nawet słyszeliśmy kolejne bujdy jak np prawie wszystkie stacje O mają światłowód. A to tylko kropla w morzu.
Pawrzes pisze: Myślę, że wpuszczenie do LTE będzie lepszym wykorzystaniem zasobów Orange i T-Mobile szczególnie na stacjach z G/U900/L800 only w miejscach gdzie jest sporo klientów 3 sieci do obsłużenia poprzez przeniesienie nieco ruchu np. z tego U900
To tylko mógł napisać wyznawca jedynej słusznej sieci.... :smt120
Dobrze że jest zapas dzisiaj, bo niedługo nie będzie. Tereny takie nie mają stacji obok siebie jak w miastach. Co później zrobią jak się 10Mhz na LTE800 zapcha? Będą stacje nowe stawiać? 700Mhz jeszcze daleko.
Jeśli P4 podaje te ok 10% skorzystania z roamingu jeśli chodzi o data (osobiście uważam, że więcej), to znaczy, że obciąża U900 w takiej ilości. Reszta, czyli 90% zapchania U900 jest po stronie N!. Jak ludzie z O i TM przerzucą się na LTE800 (terminalami), odetka się U900.
Niby takie super LTE w P4 a jak widać, na samą myśl o dostepie do LTE Orange użytkownicy tej sieci dostają euforii jak po dragach.
P4 rozładuje ruch na u900? :lol: Dobry żart :) Zmieni to w czasie tak, że U900 się odetka, bo zarówno O jak i TM skoczą na LTE i w konsekwencji zapcha się LTE.
 #941951  autor: ja.michal
 29 lip 2017, 00:32
Panowie, jeśli chodzi o stacje bazowe Orange i T-Mobile to widzimy tylko pozwolenia radiowe. One nie pokazują kto i w jakim % jest właścicielem lokalizacji pod stacje. Może być taka sytuacja, że wszystkie wspólne stacje mają własność 50/50 (jak udziały w spółce N!) i przy ewentualnym rozstaniu Orange występuje o pozwolenia na pozostałe stacje do UKE, T-Mobile robi to samo. Formalności załatwione, fizycznie nic się nie zmienia.

Kolejna sprawa to NetWorks!, która to spółka jest oddzielnym podmiotem do zarządzania i budowy sieci i o ile dobrze pamiętam padały deklaracje, że inni operatorzy również mogą korzystać z jej usług. Piszę o tym nie bez przyczyny.

Jakiś czas temu Orange zapowiadało sprzedaż lokalizacji pod stacje bazowe. W jakiej to formie ma czy miało być, nie wiem (przeniesienie do innego podmiotu jak N! czy w ogóle sprzedaż?), ale informacja jest ciekawa w połączeniu z inną informacją, techniczną. Podobno już są testowane rozwiązania gdy całość ruchu na stacjach bazowych jest realizowana gdzieś u operatora (wirtualizacja?), a nie na samej stacji bazowej. Na stacji bazowej będą tylko anteny i radio. Tutaj na forum o tym ktoś już pisał.

Łącząc to wszystko do kupy wcale nie jest takie niemożliwe, że Play będzie działać na stacjach bazowych Orange jeśli lokalizacje stacji będą w innym podmiocie, sprzętem i budową zajmuje się N!, a obsługa ruchu zejdzie ze stacji do jakichś serwerowni.


Tak na marginesie, miejsca gdzie Play może zacząć działać na stacjach Orange można chyba szukać w miejscach obowiązkowego pokrycia sygnałem na danym bloku LTE800.

W Play rozładowałby się ruch w 3G jeśli Play raczyłoby odpalić VoLTE.
 #941957  autor: Pawrzes
 29 lip 2017, 02:13
Halset=viggen, tak fullHD przy 1,5 Mb/s... :roll:
Nic nie rozumiesz jak zawsze lub celowo przeinaczasz fakty i sens wypowiedzi innych.
Daruj sobie te wycieczki osobiste, nie jestem żadnym wyznawcą jednej sieci bo mam każdą a w tej chwili np. korzystam z internetu z karty Orange.
Jak się 800 zapcha to może rozbudują o dodatkowe pasma lub postawią nową stację - ten proces trwa nieustannie w każdej sieci. Jak się LTE zapcha bez rozbudowy to zawsze można się przełączyć na HSPA+ :-)
Jest wiele stacji gdzie w N! U900 jest zapchane a na L800 luz bo ono jest od niedawna i ludzie nie mieli terminali z LTE. Większość klientów P4 ma telefony z LTE więc ta część ruchu z lejkiem mogła by przejść na wolne zasoby LTE a nie dobijanie przeciążonego U900 przez klientów N! do czasu aż nie przejmie klientów stacja bazowa P4.
Dla klientów Play z lejkiem to wszystko jedno czy to 3G czy 4G ale operator powinien kierować ruch do wydajniejszego pasma jeśli inne jest wyczerpane...
Tyle piszecie żeby operatorzy prawie wszystkie częstotliwości przeznaczyli na LTE więc najpierw dajcie odpocząć UMTS-owi :wink:

Halset=viggen za te zaśmiecające wątki wszelkie bzdury, urojenia, oskarżenia, przeinaczenia, kłamstwa i brak merytorycznych argumentów itd. masz ostrzeżenie i następnego już nie będzie :!:

Pozdrawiam
 #941958  autor: Pawrzes
 29 lip 2017, 02:40
Orange od jakiegoś czasu udostępnia na zasadach komercyjnych ponad 2100 wież i masztów bez konieczności wymiany lokalizacji, niektóre w ogóle nie są już użytkowane a mogą się przydać innym operatorom http://www.hurt-orange.pl/wieze-maszty- ... echniczne/

Pozdrawiam
 #941960  autor: adziu82
 29 lip 2017, 04:56
A czy Play nie może się dogadać z trójką operatorów i np postawić anteny na ich wieżach?
Chodzi mi o malutkie miejscowości, gdzie jest np Orange, a nie ma zasięgu Play.

RawStyle
 #941965  autor: Kryniczanin
 29 lip 2017, 07:12
W mojej okolicy Krynica - Nowy Sącz przez Łabową i Muszynę Play dołączy się tylko do jednego masztu Mochnaczka Wyżna dz. 1/1 w pozostałych lokalizacjach wiejskich Play ma swoje maszty (Łabowa, Nawojowa),w pozostałych miejscowościach wszyscy siedzą na budynkach bądź masztach dawnego emitela.
 #941969  autor: kozien70
 29 lip 2017, 09:10
@Kryniczanin - widzę tutaj potencjalną sporą korzyść dla P4 na ścianie wschodniej/Podlasiu, gdzie Play ma szczątkowy zasięg, budowa własnych masztów jest mało opłacalna i latwiejsze wejście na maszty Orange może im dużo dać.
 #941970  autor: Kryniczanin
 29 lip 2017, 09:21
Ja to samo widzę, znalazłem u siebie jeszcze dwa maszty do wynajęcia Wierchomla i Florynka.

Wtedy Play ma rozwiązaną kwestię okolicy.

Orange zaoszczędzi na masztach bo Play będzie się dorzucał.

Play chciał w 2016 coś za zmianę położenia bloku 800 (domyślam się że wjazd na maszty T), T powiedziało nie, urządzoną nową aranżację 800-tki, Play już miał być dobity jak niektórzy twierdzili a tu nagle Orange wyciąga rękę.

Dziwny jest ten nasz telekomunikacyjny świat!
 #941971  autor: zwariowany.kurczak
 29 lip 2017, 09:28
Pawrzes pisze:Orange od jakiegoś czasu udostępnia na zasadach komercyjnych ponad 2100 wież i masztów bez konieczności wymiany lokalizacji, niektóre w ogóle nie są już użytkowane a mogą się przydać innym operatorom http://www.hurt-orange.pl/wieze-maszty- ... echniczne/

jak przejrzałem okolice - tylko własne maszty Orange budowane od podstaw - bez nadajników na budynkach/dowieszeń czy piko, właściwie ta mapa, to w 90% lokalizacje radyjek ze światełkiem :)
 #941975  autor: Mixiorek
 29 lip 2017, 09:50
Pawrzes pisze:Orange od jakiegoś czasu udostępnia na zasadach komercyjnych ponad 2100 wież i masztów bez konieczności wymiany lokalizacji, niektóre w ogóle nie są już użytkowane a mogą się przydać innym operatorom http://www.hurt-orange.pl/wieze-maszty- ... echniczne/
Fajna sprawa. Widać maszty własne Orange. Co ciekawe w omawianych Chyliczkach w wątku o P4 Orange informuje, że można wejść na maszt. Pytanie tylko w jakim zakresie?

Jeżeli chodzi o site sharing to ja to widzę tak jak chyba było do tej pory czyli wymiana stacji pod instalacje 1:1.

C.d. testów stacji w Konstancinie-Jeziornie na ul. Mirkowskiej po modernizacji, odległość około 800m, 6 dni od odpalenia nowego pasma 800MHz i 9-10 od wymiany gratów. Jeszcze chwilę może potrwa konfiguracja i ostatnie szlify. Dzisiejszy poranek.

Samo LTE 800:

Obrazek

Ciekawe pingi.

Agregacja L1800+L800:

Obrazek

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #941996  autor: lordbyd
 29 lip 2017, 11:04
Nie tylko Orange udostępnia swoje maszty w celu wydzierżawienia powierzchni pod anteny nadawcze.
Inne firmy jak potężny Emitel oraz mniejsi gracze: BCAST http://bcast.pl/siec-nadawcza czy dawne Polskie Sieci Nadawcze (obecnie Arkena) http://arkena.com.pl/telekomunikacja/ra ... astruktury .
Z tego co pamiętam to właśnie PSN budowało w początkach rozwoju IDEI wiele BTSów w miastach na swoich lokalizacjach.
 #942009  autor: Piotrek123456
 29 lip 2017, 11:38
Temat wałkowany wiele razy - przenoszenie transmisji danych z 3G do LTE - ale mam pytanie jak to wygląda u konkurencji.
Wczoraj jadąc pociągiem miałem włączone udostępnianie internetu do laptopa i cały czas aktywną transmisję danych. Terminal to Lumia 635 a sieć Orange. Jak tylko wyjechałem z zasięgu LTE telefon spadł do 3G i tak już został do końca podróży pomimo tego, że zatrzymywałem się w miejscowościach w których jest zasięg LTE.
Zastanawia mnie czy u konkurencji przy aktywnej transmisji danych (ciągłe pobieranie i wysyłanie pliku - nie stream bo tam może być buforowanie) terminal wróci do LTE czy konieczne są jakiekolwiek mikro przerwy w transmisji (np jak w przypadku radia internetowego, youtube itp)
 #942010  autor: p2225
 29 lip 2017, 11:50
Play przy ciągłej transmisji (np. pobieranie pliku) bez problemu przełącza do LTE.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #942011  autor: Mixiorek
 29 lip 2017, 11:51
Piotrek123456 pisze:Terminal to Lumia 635 a sieć Orange. Jak tylko wyjechałem z zasięgu LTE telefon spadł do 3G i tak już został do końca podróży pomimo tego, że zatrzymywałem się w miejscowościach w których jest zasięg LTE.
Przykry standard w Orange.
Zastanawia mnie czy u konkurencji przy aktywnej transmisji danych (ciągłe pobieranie i wysyłanie pliku - nie stream bo tam może być buforowanie) terminal wróci do LTE czy konieczne są jakiekolwiek mikro przerwy w transmisji (np jak w przypadku radia internetowego, youtube itp)
Radzi sobie z tym tylko Play ale niestety oni mają inne przypadłości związane z roamingiem i niezbyt gęstą siatką stacji własnych poza aglomeracjami. W Warszawie Play działa moim skromnym zdaniem bardzo dobrze ale nie radzę zbliżać się do rogatek miasta :-)
Ideału póki co nie ma.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #942013  autor: viggen
 29 lip 2017, 12:11
Pawrzes pisze:tak fullHD przy 1,5 Mb/s... :roll:
Rzecznicy Orange i Play nagrali wspólny materiał na temat zawartej umowy. Wojciechowi Jabczyńskiemu ochoczo wyrwała się informacja o dostępie do sieci LTE dla klientów sieci Play w roamingu krajowym Orange, ale... Marcin Gruszka szybko uspokoił sytuację informacją o tym, że limity prędkości zostają. Czyli dalej klienci sieci Play w roamingu krajowym nie przekroczą prędkości 1,5 Mb/s, ale wygląda na to, że w przyszłości może się to zmienić.
źródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/-akt ... 39545.html
Wystarczy również zobaczyć filmik i zobaczyć jak zareagował Gruszka. Tam jest drugie dno.
Nic nie rozumiesz jak zawsze lub celowo przeinaczasz fakty i sens wypowiedzi innych.
Tak, Ty wszystko rozumiesz i jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza to przeinacza fakty. Norma.
Daruj sobie te wycieczki osobiste, nie jestem żadnym wyznawcą jednej sieci bo mam każdą a w tej chwili np. korzystam z internetu z karty Orange.
W którym miejscu są wycieczki osobiste? :shock:
Przecież widać od razu jaka sieć jest Twoją wiodącą.
Ja również mam internet mobilny i telefon słuzbowy w Plusie i coś to zmienia?
Jak się 800 zapcha to może rozbudują o dodatkowe pasma lub postawią nową stację - ten proces trwa nieustannie w każdej sieci. Jak się LTE zapcha bez rozbudowy to zawsze można się przełączyć na HSPA+ :-)
Ale tereny wiejskie to nie miasto. Tam nie ma stacji co kilkaset metrów tylko oddalone są kilometrami. Już teraz ludzie protestują. Dołożenie 2600 też nie nic zmieni, bo tutaj główną rolę gra zasięgówka 800 ze względu na duże odległości między stacjami.
Jest wiele stacji gdzie w N! U900 jest zapchane a na L800 luz bo ono jest od niedawna i ludzie nie mieli terminali z LTE. Większość klientów P4 ma telefony z LTE więc ta część ruchu z lejkiem mogła by przejść na wolne zasoby LTE a nie dobijanie przeciążonego U900 przez klientów N! do czasu aż nie przejmie klientów stacja bazowa P4.
Ty nie pisz o tym co zyska P4, bo jesteśmy w temacie N!. Pisz co straci N!.
Po przycince do 1.5Mb/s aktywność użytkowników P4 lekko przygasła. Obecnie się cieszą, bo dostaną LTE od Orange, nawet na przycince.
Większość w Play ma słuchawki z LTE? A w Plusie Orange i TMobile są sami emeryci? Przecież obecnie u każdego operatora nowa słuchawka ma LTE. Ba....nawet więcej normalnych słuchawek na przyciski z 2G/3G jest w ofercie sprzedażowej P4.
Użytkownicy N! sami sobie odetkają U900, gdy przerzucą się na LTE i P4 im do tego nie jest potrzebne
Dla klientów Play z lejkiem to wszystko jedno czy to 3G czy 4G ale operator powinien kierować ruch do wydajniejszego pasma jeśli inne jest wyczerpane...
Czytając komentarze nie jest to obojętne. Cieszą się, że będą mieli LTE nawet na tej przycince.
A nawet bardzo, bo w wielu miejscach P4 na LTE ma grubo poniżej 1,5Mb/s więc będą wymuszać LTE od O.
Wystarczy poczytać komentarze na internecie lub nawet na FB

Więc najbardziej są ucieszeni użytkownicy P4. Już można czytać o ścianie wschodniej itd.
Natomiast co do budowy P4 miałem rację. Wychodzi na to, że oni nie będę budować swojej sieci (W dwa lata pokrycie Polski jest nierealne), więc dogadali się z Orange na udostępnienie stacji.
Teraz mają szansę na pokrycie doczepiając swój sprzęt do istniejących stacji O.
Piotrek123456 pisze: Wczoraj jadąc pociągiem miałem włączone udostępnianie internetu do laptopa i cały czas aktywną transmisję danych. Terminal to Lumia 635 a sieć Orange. Jak tylko wyjechałem z zasięgu LTE telefon spadł do 3G i tak już został do końca podróży pomimo tego, że zatrzymywałem się w miejscowościach w których jest zasięg LTE.
Wystarczyło tylko na chwilę zaprzestać aktywną transmisję danych i byś wrócił do LTE. Na przyszłość będziesz wiedział ;)
Kryniczanin pisze: Play chciał w 2016 coś za zmianę położenia bloku 800 (domyślam się że wjazd na maszty T), T powiedziało nie, urządzoną nową aranżację 800-tki, Play już miał być dobity jak niektórzy twierdzili a tu nagle Orange wyciąga rękę.
Przecież piszę o tym od kliku dni....
Pawrzes pisze: Jak się 800 zapcha to może rozbudują o dodatkowe pasma lub postawią nową stację - ten proces trwa nieustannie w każdej sieci. Jak się LTE zapcha bez rozbudowy to zawsze można się przełączyć na HSPA+ :-)
Pawrzes pisze:Tyle piszecie żeby operatorzy prawie wszystkie częstotliwości przeznaczyli na LTE więc najpierw dajcie odpocząć UMTS-owi

To jak? Zdecyduj się
Jak przeznaczą pasma na LTE to nie będzie już HSPA+/UMTS. Cokolwiek.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2017, 12:38 przez viggen, łącznie zmieniany 2 razy.
 #942015  autor: viggen
 29 lip 2017, 12:26
zwariowany.kurczak pisze: Też mnie to zastanawia, 80mln rocznie to mało, O skasuje P z wydatków na własną sieć, nie ma innej drogi. O może zapewnić światło o dowolnych parametrach - ma sieć stacjonarną. Jednocześnie nie wyhoduje sobie konkurenta - bo oferuje komplet usług.
Dla mnie to jest niejasne i zgadzam sie z Tobą.
Na tym dealu wychodzi, że najwięcej zyska P4.
Natomiast tutaj piszą o zabezpieczeniu się Orange, gdyby TMobile wyszedł z Polski.... Jakim zabezpieczeniem? Orange i TMobile przez N! jadą na tym samym wózku i gdyby ktoś się wycofał, druga strona zostaje i tak czy siak z ręką z nocniku. Orange w przypadku wycofania TM ma szansę na przeniesienie gratów na stacje P4 lub wykupienie stacji po TM lub sprzedaży stacji. TM dwie opcje bez przerzucania zabawek na stacje P4.
Suma sumarum - zarówno O jak i TM będą dużo w plecy jeśli chodzi o kasę. Oj bardzo dużo.
Więc ponawiam pytanie - jakie zabezpieczenie ze strony O?

Wg mnie to tylko chodzi o kasę, bo P4 zapłaci za roaming i zapłaci za udostępnianie stacji przez O. I stąd roaming jest tak niski kwotowo (ponad 300mln za 4 lata), bo resztę kasy Orange zabierze za swoje stacje - za możliwość wykorzystania i za eksploatację.
 #942016  autor: Mixiorek
 29 lip 2017, 12:32
kozien70 pisze:właśnie halseta/viggena odfiltrowałem, bo zęby bolały :-)
Dobry człowieku, podziel się proszę wiedzą jak to zrobić bo na forum ponownie jest bagno.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #942028  autor: kozien70
 29 lip 2017, 14:03
Mixiorek pisze:
kozien70 pisze:właśnie halseta/viggena odfiltrowałem, bo zęby bolały :-)
Dobry człowieku, podziel się proszę wiedzą jak to zrobić bo na forum ponownie jest bagno.
Po zalogowaniu Panel użytkownika->zakładka Przyjaciele i wrogowie
Osobę, którą chcesz zablokować dodajesz jako wroga.
Gdy będziesz zalogowany do forum, treści postów tej osoby będą niewidoczne. Polecam, bo czytanie niektórych jest przykrym doświadczeniem.
Pawrzes pisze: Myślę, że wpuszczenie do LTE będzie lepszym wykorzystaniem zasobów Orange i T-Mobile szczególnie na stacjach z G/U900/L800 only w miejscach gdzie jest sporo klientów 3 sieci do obsłużenia poprzez przeniesienie nieco ruchu
do LTE800 prawda :?:
Masz rację. U900 to 4.2 MHz wspólnego pasma dla Orange, T-mobile i roamingu Play. Na dodatek w mniej efektywnym 3G.
Przy założeniu, że będzie lejek 1.5Mbps faktycznie lepiej wpuścić roamingowych Play-owców do L800, którego Orange i Tm mają dla siebie po 10 MHz.
Da to oddech zapchanemu UMTS-owi, a LTE łatwiej ich udźwignie, niż U900.
  • Strona 742 z 1158
  • 1
  • 740
  • 741
  • 742
  • 743
  • 744
  • 1158
  • 1
  • 740
  • 741
  • 742
  • 743
  • 744
  • 1158