DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 744 z 1158
  • 1
  • 742
  • 743
  • 744
  • 745
  • 746
  • 1158
 #942164  autor: BUCiu
 30 lip 2017, 12:25
harys pisze:Czy Play odkupił choć jedną stacje po N? Chyba nie, więc moglbyc jakiś grubszy temat.
Tak, np:
Siedlec - Chełm, pow. bocheński (T-mobile)

Nowa Jastrząbka, pow. tarnowski (Orange)
 #942181  autor: 3G
 30 lip 2017, 14:05
Ech, politykiery... zwłaszcza jeden... Może wreszcie zniknie naprawdę, bo na razie wbrew zapowiedziom ciągle wracał z jakimiś bzdurami. Zupełnie nie rozumiem awersji gościa do Playa - moim zdaniem sieć jak każda inna, no wiadomo - dużym problemem jest zasięg poza miastami, ale tam gdzie sieć jest na ogół działa dobrze.

W temacie - również nie sądzę, aby roaming jakoś znacząco obciążył Orange.

Jeśli chodzi o dowieszanie się do wieży innego opa, oprócz kwestii typu zgoda właściciela, bardzo ważna jest obciążalność obiektu. Często są z tym problemy. Stąd choćby wnioski o wzmocnienie wieży.

Co do wymiany obiektów 1 za 1 - wydaje mi się, że często wieże Playa są zbyt delikatne aby udźwignąć i pomieścić sprzęt drugiego opa.

Mówi się nieraz o likwidowanych obiektach po konsolidacji w ramach N! Spośród stacji, które znam, żadna nie została zlikwidowana, zawsze było zagęszczenie, a czasem wieże Orange i T-mobile stoją dość blisko siebie. Nie wiem czy to jakoś rejonami szło, czy może po prostu tutaj tak wyszło, że zagęszczenie nie było wystarczające.

Ktoś wie gdzie jest granica pomiędzy strefami mazowiecką, poznańska i katowicką jadąc od Warszawy DK8/S8?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #942192  autor: Mixiorek
 30 lip 2017, 14:39
C.d. testów stacji w Konstancinie-Jeziornie na ul. Mirkowskiej po modernizacji, odległość około 800m, 6 dni od odpalenia nowego pasma 800MHz i 9-10 od wymiany gratów. Jeszcze chwilę może potrwa konfiguracja i ostatnie szlify. Dzisiejszy poranek.
Ponownie poranek, tym razem dzisiejszy. Stacja i warunki j.w.

Obrazek

Bardzo fajny i powtarzalny ping. Dodanie L800 poprawiło DL około x2-x3. Moim zdaniem ping też jest niższy. Zobaczymy jak to się ułoży z biegiem czasu.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #942239  autor: zwariowany.kurczak
 30 lip 2017, 18:01
Prośba o identyfikacje, co na tej stacji będzie, bardzo im się spieszy, maszt/anteny w 3mc, obecnie rozkopali ok 800m ulicy aby podłączyć światłowód. Foty są jakie są, bliżej nie można podejść, części anten nie ma "skończyły się" :smt005

Obrazek
Obrazek

aktualnie jakość sieci taka:
Obrazek
Obrazek
 #942248  autor: kozien70
 30 lip 2017, 18:34
Z tego, co można tu powróżyć (bo zdjęcia bardzo słabe): widzę trzy anteny na sektor, sugeruje to zatem bardzo prawdopodobne uruchomienie przynajmniej jednego z nowych pasm (L800 lub L2600), obok standardowego zestawu N! czyli GSM/UMTS/L1800.
O ile wszystkie anteny należą do N! Tu pytanie: spotkał się ktoś, że podczas budowy nowej wieży montowane są od razu anteny innego operatora, któremu udostępniono lokalizację?
 #942250  autor: mn9
 30 lip 2017, 18:56
Czemu mając wymuszone LTE przy korzystaniu z VoLTE nie mogłem zadzwonić na numer alarmowy,identycznie z numerem 997.Ja mam coś nie tak z telefonem(SGS7) czy może to jednak wina sieci? Pomogło przestawienie telefonu na automat,co skutkowało tym iż podczas wybierania numeru alarmowego telefon automatycznie spadł z LTE do 3G.Ma ktoś podobnie?
edit
Oczywiście sieć Orange,prepaid ofnk.

http://www.speedtest.net/android/2021729455.png
 #942253  autor: p2225
 30 lip 2017, 19:03
Może coś w kwestii ustalania lokalizacji? Może korzystając z VoLTE sieć nie jest w stanie przekierować połączenia do odpowiedniego dyspozytora dla danego regionu? Może też być to tymczasowe zabezpieczenie z racji tego, że VoLTE nie jest jeszcze dopracowaną technologią względem połączeń w 2G/3G.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #942254  autor: Wulo
 30 lip 2017, 19:05
harys pisze:Czy Play odkupił choć jedną stacje po N? Chyba nie, więc moglbyc jakiś grubszy temat.
Sycewice, pod Słupskiem. Podczas modernizacji N! T-mobile przeniósł się na maszt Orange (również we tej miejscowości), a kilka miesięcy później Play powiesił swoje anteny na pustym już maszcie po T-mobile.
Jako ciekawostka to Play dołączył 2 miesiące temu do masztu T-mobile w miejscowości Wicie, zachodniopomorskie.
 #942255  autor: kozien70
 30 lip 2017, 19:06
@mn9 - nie tyle wina sieci, co być może numery alarmowe nie są obsługiwane przez VoLTE. @p2225 może mieć rację co do przyczyn. Czy tam jest jakiś automat po zadzwonieniu na 112 czy od razu zgłasza się operator? Bo zrobiłbym test u siebie, ale nie chcę robić fakapu z operatorem ;-)
 #942258  autor: mn9
 30 lip 2017, 19:14
@kozien70,wydaje mi się że dzwoniąc pod 112 nie ma żadnego automatu tylko od początku rozmawiamy z człowiekiem,ale pewny nie jestem(dawno nie miałem okazji dzwonić pod 112) a dziś dzwoniłem pod 997.Ale zdziwiłem się i to mocno jak zobaczyłem że telefon nie dzwoni :D
--edit--
Dzięki @kozien70 musiałem się wspomóc stroną :D
http://stayfly.pl/fakap-co-to-znaczy-fakap/
Ostatnio zmieniony 30 lip 2017, 19:16 przez mn9, łącznie zmieniany 1 raz.

http://www.speedtest.net/android/2021729455.png
 #942259  autor: p2225
 30 lip 2017, 19:15
Emergency calls for VoLTE can either be handled by CSFB, in which the devices fall back to overlapping GSM/WCDMA access, or within the LTE access. The best alternative depends on the radio coverage of the LTE network and the overlapping GSM/WCDMA accesses. In initial LTE deployments, the overlapping GSM/WCDMA coverage may be more reliable to use for VoLTE emergency calls. However, as the LTE network is gradually built out and tuned, it will be better to handle the emergency calls in the LTE network, as the VoLTE service will be more reliable and faster than the CSFB service. In some networks, the LTE access may use lower radio frequencies than the overlapping GSM/WCDMA accesses, and in this case, the CSFB alternative is not recommended even in initial deployments, as CSFB calls then may fail where VoLTE calls will succeed. This is because lower radio frequencies have better indoor coverage than higher radio frequencies. SRVCC is also defined for emergency calls over LTE (enhanced SRVCC) so that both SIM- and SIM-less VoLTE calls can be transferred to overlapping GSM/WCDMA coverage in case users move out of LTE coverage.
https://www.ericsson.com/assets/local/p ... er-lte.pdf strona 15
Tyle, że to dokument z listopada 2014, więc może nie być zbyt aktualny.

Jeśli nie chcecie dzwonić na 112 to próbujcie na 991 - numer pogotowia energetycznego. Tam lektorka gada przynajmniej przez pół minuty lub dłużej (zależnie od ilości awarii w okolicy). Apka WiFi Calling nie przejmuje takiego połączenia na siebie.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #942261  autor: p2225
 30 lip 2017, 19:26
Przed chwilą wymusiłem tryb LTE only (telefon bez VoLTE) i zrzuciło połączenie do sieci Plusa. Numer 991 jest od razu rozłączany tak jakbym nie miał zasięgu. Numer 112 przechodzi.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #942262  autor: zwariowany.kurczak
 30 lip 2017, 19:30
kozien70 pisze:Z tego, co można tu powróżyć (bo zdjęcia bardzo słabe): widzę trzy anteny na sektor, sugeruje to zatem bardzo prawdopodobne uruchomienie przynajmniej jednego z nowych pasm (L800 lub L2600), obok standardowego zestawu N! czyli GSM/UMTS/L1800.
jest komplet pozwoleń, masz T, światełko już kopią..
kozien70 pisze:O ile wszystkie anteny należą do N! Tu pytanie: spotkał się ktoś, że podczas budowy nowej wieży montowane są od razu anteny innego operatora, któremu udostępniono lokalizację?
Wszystkie anteny są T, jest to stacja pomiędzy 3 osiedlami, niedaleko jest stacja O, budowana podobnie - niżej sektory na wysokie pasma.
 #942264  autor: Spacedust
 30 lip 2017, 19:38
Stacja bazowa T-Mobile/Orange - ul. Szwedzka 14 / Szwajcarska w Poznaniu (reklama M1 przy IKEA) już ma nowe anteny pod LTE800/LTE2600, ale jeszcze nie nadaje, stacja na światłowodzie (jeszcze raz, bo wczoraj było już za ciemno):

Obrazek

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange - ul. Unii Lubelskiej 1 / Rondo Żegrze w Poznaniu (budynek piekarni FAWOR), tutaj nic nowego, dwie anteny PowerWave, jedna długa, druga krótka, tutaj się nic nie działo od czasu modernizacji N!:

Obrazek

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange na ul. Unii Lubelskiej 3 (budynek Daunpol) w Poznaniu już z dodatkowymi antenami pod LTE800/LTE2600, ale jeszcze nie podpiętymi, co ciekawe są zamontowane na dole masztu, radiolinia T-Mobile 500 Mbps + dodatkowa radiolinia 45 Mbps w ramach dawnego GTS Energis:

Obrazek

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange na ul. Obodrzyckiej 61 / Dziadoszańskiej w Poznaniu (budynek C.Hartwig Gdynia) po rozbudowie o LTE2600, radiolinia Orange 2x 2500 Mbps, po raz kolejny 3 anteny na sektor, do standardowego zestawu N! dołożono w środku długą antenę Huawei, sposób mocowania co najmniej dziwny, część na dole, część na górze:

Obrazek

Obrazek
 #942360  autor: Mixiorek
 31 lip 2017, 00:08
Kilka testów z południowo-zachodniego mazowsza i wschodniej części łódzkiego.

Borowa Wola, powiat przysuski, maszt TMobile przy DK48, jest GSM+U900+L800, stacja typowo "pokryciowa", około 500m od stacji:

Obrazek

Drzewica, powiat opoczyński, maszt TMobile na terenie zakładów Gerlach, LTE 1800+800, działa CA. Instalacje Orange były na kominie sąsiadującym z masztem. Podczas modernizacji N! stacja została zlikwidowana i sygnał obu sieci leci instalacji TMo. L800 z tego miejsca nie ma zbyt dużego zasięgu. Miasto w lekkiej dolinie a wokół dosyć gęste i wysokie lasy, które skutecznie tłumią sygnał. Około 1,2km od stacji:

Obrazek

A tutaj test w miejscu (outdoor) na terenie gminy Drzewica gdzie wcześniej przy samym 3G z transmisją były jaja, nawet outdoor. Indoor praktycznie data na 3G nie działała. Ładna dolina między lasami. Nie spojrzałem jaka stacja.

Obrazek

Co ciekawe jakość sygnału zależy od tego, do której spośród 2-3 stacji będziemy zalogowani. Jest niestety jazda pod stacjach i to najczęściej ze słabym sygnałem ale jak już się wbijemy to transmisja idzie ale w zasadzie tylko w LTE. W 3G praktycznie trwa to wieki lub się wywala. Do tego najlepiej transmisja działa na stacji położonej najdalej.
LTE 800 dało w ogóle możliwość korzystania z transmisji danych w tej okolicy i to na niezłym poziomie. Jednak dobry sygnał do rozmów by nie było jazdy od 4G, przez 2G po zerwanie połączenia do czego również dochodzi da moim zdaniem tylko nowa stacja. Najlepiej postawiona w trójkącie trzech wsi -> Nieznamierowice-Żardki-Domaszno. Według koncesji teren ten ma pokryć Play. Póki co nie odnotowałem nowej stacji.

Brudzewice, powiat opoczyński, maszt TMobile przy DK48 ale co chyba ważniejsze niedaleko CMK. Jest L1800+800, działa CA. Mam wrażenie, że chyba N! nie wymieniał anten i sygnał leci z tego co było na maszcie do tej pory. Około 400m od stacji:

Obrazek

Zacne wyniki.

Teraz mały kamyczek odnośnie spostrzeżeń użytkownika Areksz. Co prawda pisze o obszarze na północ od Nowego Miasta ale mam zamiar z czasem sprawdzić i tamte stacje.
areksz pisze:Czyli w mojej okolicy, trasa 728 między Mogielnicą a Nowym Miastem nad Pilicą sieć Orange przestanie za parę dni działać! Teraz już jest dużo klientów, że L800 Swidno i Sadkowice dochodzi do prawie 2Mbps wakacje .
Nowe Miasto n/Pilicą, bardzo ładny i zgrabny strunobetonowy maszt Orange w malowaniu biało-czerwonym z lampami ostrzegawczymi na szczycie. Jest L1800+800, działa CA. Są dwie anteny na sektor, jedna to na pewno nowy Huawei. Co do drugiej mam wątpliwości i potrzeba dobrych zdjęć ale nie wiem czy to też nie jest Huawei. Przynajmniej na sektorze skierowanym na południe. Orange raczej nie różnicuje anten na sektorach. Przynajmniej ja się nie spotkałem podczas obecnej modernizacji. Sektor skierowany na wschód, około 150m od stacji:

Obrazek

Nad Pilicą było dziś sporo ludzi a wyniki są raczej ok. Ta stacja stoi pod skarpą i obsługuje głównie dolinę rzeki. Moim zdaniem przydałaby się jeszcze jedna stacja N! na północy miasta, np: na maszcie Plusa. Były chyba kiedyś instalacje TMobile na dachu szpitala (?) ale zostały zlikwidowane po tym jak Orange postawił ten maszt.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #942361  autor: kozien70
 31 lip 2017, 00:41
Mixiorek pisze: Orange raczej nie różnicuje anten na sektorach. Przynajmniej ja się nie spotkałem podczas obecnej modernizacji.
Poza Warszawą różnicuje i to bardzo często. Np. w Małopolsce obecna modernizacja polega z reguły na dołożeniu tribanda Huawei jako nowej anteny w sektorze do istniejących anten PowerWave/Kathrein.
  • Strona 744 z 1158
  • 1
  • 742
  • 743
  • 744
  • 745
  • 746
  • 1158
  • 1
  • 742
  • 743
  • 744
  • 745
  • 746
  • 1158