DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 187 z 374
  • 1
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 374
 #947946  autor: habish
 29 sie 2017, 19:35
3G pisze:Tak, L800 już raczej nie będzie, a przynajmniej nie teraz. W takich miejscach L900 bardzo się przyda. O ile ono w ogóle będzie, bo na razie (podobno) są plany operatora oraz nasze oczekiwania i gdybania :-)
Mam nadzieję że nie po to pocięli GSM już teraz aby przez kolejne miesiące pasmo leżało odłogiem.
Liczę na L900 jesienią, to moje pobożne życzenia, nie mam żadnego info.
 #947952  autor: Mixiorek
 29 sie 2017, 20:03
Patryk7588 pisze:@Mixiorek,
Zapomnij raz na zawsze o L800 w Plusie, nie ma sensu nawet o to pytać, temat jest zamknięty.
Po to kroją GSM aby odpalić L900.
Czemu nie uruchomili LTE 800 na tych stacjach gdy mieli w jednym roku falę odpaleń chyba 3tys stacji (?). LTE 800 dodawali do swoich stacji jeszcze na jesieni 2016. Nagle ich olśniło? Co się zmieniło dla Plusa od jesieni 2016 do dziś? Koniec aukcji był chyba w lutym.
Temat L800 może wrócić pod warunkiem odnowienia pasma w 2019, ale nie za blisko 2 mld.
A za ile? Z radością przyjmę dostępny dokument, w którym Plus wylicza ile według niego powinien zapłacić za przedłużenie LTE 800, 5MHz. Niech dadzą nam nieco radości :-)
3G pisze:Tak, L800 już raczej nie będzie, a przynajmniej nie teraz. W takich miejscach L900 bardzo się przyda. O ile ono w ogóle będzie, bo na razie (podobno) są plany operatora oraz nasze oczekiwania i gdybania :-)
Ok, w takim razie na takim Natolinie w pewnym dużym mieście poważny (?) operator nie ma zasięgu LTE na sporym obszarze. A na części tego obszaru to i pewnie indoor 2G nie ma.
Młody.. pisze:Jedynym i jednak trochę dużym mankamentem jest jednak pasmowy burdel na nadajnikach.
Jedynym? A brak zasięgu nie jest mankamentem?
Ja tu wałkuję temat o VoLTE w Orange a my w Plusie debatujemy o tym jak Plus jest dobry w rozmowach 2G :mrgreen:

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #947962  autor: habish
 29 sie 2017, 20:35
L800 odpalali przed aukcją, po aukcji projekt został wstrzymany, popatrz chociaż kiedy ostatnio wzięli jakąś większa ilość pozwoleń.

Nie wiem ile by chcieli za to zapłacić. Pytanie ile skłonny jest Orange / T / Play za to zapłacić?
Dadzą kolejny raz blisko 2 mld?
Tym bardziej że w bliskiej perspektywie jest rozdanie pasma 700.
 #947966  autor: Mixiorek
 29 sie 2017, 20:43
To szkoda, że wstrzymali projekt i nie zapewnili zasięgu LTE indoor w Warszawie. A to mój pech! I chyba nie tylko mój.

Nie wiem ile inni są skłonni dać. Ostatnio Orange nie wydał "frytek" na 450MHz. Wiem ile UKE będzie oczekiwał i jaką ofertę na przedłużenie dostanie Plus oraz jak grubą dokumentację przygotuje twierdząc, że to złodziejstwo!

Wiem jedno. Potrzeby budżetu są ogromne a rozdawnictwo spore. Nie odpuszczą tych mld zł a nawet nie zdziwiłbym się gdyby chcąc założyć mniejszy deficyt nie wpisali do projektu budżetu odnowienia w kwocie, którą wskaże UKE... i będzie ciśnienie na realizację.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #947968  autor: habish
 29 sie 2017, 20:59
Do końca 2018 mają L800.
UKE woła blisko 2 mld.
Plus rezygnuje, pasmo wraca do UKE, będzie nowe rozdanie.
Możliwe że Plus może jeszcze korzystać z pasma, Orange się udało to przez 3 miesiące.
Mamy połowę 2019, za rok rozdajemy pasmo 700.
Zaczynamy przetarg.
Wykrwawisz się z blisko 2mld na rok przed rozdaniem kolejnego strategicznego pasma?
Plus nic nie wydał we wcześniejszej aukcji, daje np. 500mln.
Inni dają mniej, Plus ma pasmo.
Inni dają więcej, Plus musi walczyć o pasmo 700, kto wie co UKE przyjdzie do głowy.

Pytanie ile będą w stanie zapłacić inni w tej sytuacji?

Takie moje fantazjowanie.

Zapraszam do komentowania tego scenariusza.
 #947972  autor: kozien70
 29 sie 2017, 21:13
Patryk7588 pisze: Mamy połowę 2019, za rok rozdajemy pasmo 700.
Zaczynamy przetarg.
Skąd taka informacja? Streżyńska jakiś czas temu wypowiadała się, że temat 700ki to najwcześniej rok 2022, bo operatorzy mieli niedawno duże wydatki na 800 i trzeba dać im się odkuć.
A niektóre kraje, w tym Polska wnioskowały o przesunięcie terminu zwolnienia 700ki do 2025 roku i KE chyba się przychyli.
 #947973  autor: MobileMaster
 29 sie 2017, 21:13
Mixiorek pisze: Czemu nie uruchomili LTE 800 na tych stacjach gdy mieli w jednym roku falę odpaleń chyba 3tys stacji (?). LTE 800 dodawali do swoich stacji jeszcze na jesieni 2016. Nagle ich olśniło?
Akurat LTE800 odpalali wtedy głównie poza miastami by pokryć jak największy teren sygnałem LTE, żeby można było się chwalić coraz to lepszy pokryciem w komunikatach :wink:.
Mixiorek pisze:Ok, w takim razie na takim Natolinie w pewnym dużym mieście poważny (?) operator nie ma zasięgu LTE na sporym obszarze. A na części tego obszaru to i pewnie indoor 2G nie ma.
Gdzie dokładnie jest ten spory obszar? Bo jak jeździłem w poprzednie wakacje po lasie kabackim to wszędzie miałem LTE, a byl to między innymi sygnał z BTS'ów na Natolinie. To jeśli pośrodku lasu w takiej odległości miałem LTE, to jakoś trudno uwierzyć, że bliżej BTS w budynku tego sygnału nie ma. No ale cóż w każdym budynku nie byłem, ale chętnie przy jakieś okazji sprawdzę jak podasz jakieś przykłady.
Mixiorek pisze:To szkoda, że wstrzymali projekt i nie zapewnili zasięgu LTE indoor w Warszawie. A to mój pech! I chyba nie tylko mój.
Jak chyba też mam pecha :( bo jakoś nie trafiam na takie miejsca. Słaby sygnał indoor na poziomie 1-2 kresek tak zdarzało się, ale całkowity brak no póki co nie zauważyłem.
 #947978  autor: kozien70
 29 sie 2017, 21:24
MobileMaster pisze: Jak chyba też mam pecha :( bo jakoś nie trafiam na takie miejsca. Słaby sygnał indoor na poziomie 1-2 kresek tak zdarzało się, ale całkowity brak no póki co nie zauważyłem.
Oj...Zapraszam np. na północny Ursynów, rejon ulic Koncertowej, Symfonii, Elegijnej. Wysokie bloki, na dworze między nimi plusowy telefon siedział w L1800 na poziomie -115dBm. Nie sądzę, by w mieszkaniach było w ogóle LTE.
 #947980  autor: Młody..
 29 sie 2017, 21:26
@Mixiorek - Gdyby nie doszło do połączenia T i O w N!, to Ci obaj operatorzy tak samo byłyby klasyfikowane jak Plus. N! poszło do przodu, wprowadzają nowinki techniczne i prowadzą.
Plus mocno przespał wiele elementów. Jeżeli chodzi o zasięg, to nie przesadzajmy bo w moich rejonach (po za miejscowością Parszów) Plus ma dobry zasięg. W skali kraju także nie wypada najgorzej, ale jest wiele do poprawy. Dlatego głównym mankamentem jest brak ujednolicenia siatki nadajników - nowe stacje to sprawa oczywista i dotyczy każdego operatora.
 #947984  autor: viggen
 29 sie 2017, 21:45
Ogólnie podsumować można tak
1) Plus musi się wziąć porządnie za swoją sieć i zmodernizować wszystkie nadajniki a nie tylko wybiórczo
2) Plus musi również dostawić wiele nadajników. bo tam gdzie ma dziury od lat to dziury nadal w zasięgu są.

Dlatego też, Play który twierdzi że ilość stacji na poziomie Plusa pokryje Polskę - to buja w obłokach. No chyba, że roaming nadal będzie wchodził w rachubę.
N! również powinien dostawić trochę stacji bo co z tego, że praktycznie nie istnieją miejsca gdzie ich nie ma, jak jest wiele miejsc, gdzie zasięg jest na granicy działania sieci. Gdyby nie stabilne ich 2G, to nawet byś nie pogadał w tych miejscach.

Jeśli brałbym pod uwagę dzisiaj kogoś z N!, to na pewno nie wybrałbym znowu Orange.
Jeśli N! nie wchodzi w rachubę, to gdy Plus zmodernizuje sieć, jest jedyną alternatywą.
Najważniejsze że coś w końcu robią i kibicuje aby to szło szybko i sprawnie w dobrym kierunku.
Suma sumarum - żadna sieć nie jest idealna, i każda ma mniejsze lub większe wady.

PS Dzisiaj byłem na Helu. Za latarnią żadna sieć nie ma stabilnego zasięgu. Play nie istnieje a Plus czy TMobile/orange - to jak wiatr zawieje. Z tym, że N! raczej wpada do 2G a Plus do 3G.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2017, 21:49 przez viggen, łącznie zmieniany 2 razy.
 #947985  autor: MobileMaster
 29 sie 2017, 21:46
@ Mixiorek - Ok dzięki, sprawdzę jak będę w okolicy, chociaż akurat w Galerii Ursynów rzeczywiście pamiętam, że miałem tylko 3G, ale było już bardzo dawno.
kozien70 pisze:Oj...Zapraszam np. na północny Ursynów, rejon ulic Koncertowej, Symfonii, Elegijnej. Wysokie bloki, na dworze między nimi plusowy telefon siedział w L1800 na poziomie -115dBm. Nie sądzę, by w mieszkaniach było w ogóle LTE.
No tam się nie zapuszczałem, nie było okazji ale już z BTS serach widzę ze BTS daleko więc rzeczywiście pewnie jest lipa.

Powiem tak, w generalnym moim osobistym odrzuci nie zauważyłem problemów z korzystaniem z rozmów czy neta tam gdzie byłem, no ale tez nie mam zwyczaju patrzenia na telefon cały by sprawdzić gdzie się loguje :roll:, a że są miejsca gdzie jest słaby zasięg lub brak w jakiś technologiach no cóż u każdego operatora takie miejsca można znaleźć. Zresztą Plus czy nawet Play za 10 lat nigdy nie będzie miał tyle BTS'ów co N!, rozłożenie kosztów na 2 operatów robi swoje :wink:.
 #948001  autor: habish
 29 sie 2017, 22:40
kozien70 pisze:
Patryk7588 pisze: Mamy połowę 2019, za rok rozdajemy pasmo 700.
Zaczynamy przetarg.
Skąd taka informacja? Streżyńska jakiś czas temu wypowiadała się, że temat 700ki to najwcześniej rok 2022, bo operatorzy mieli niedawno duże wydatki na 800 i trzeba dać im się odkuć.
A niektóre kraje, w tym Polska wnioskowały o przesunięcie terminu zwolnienia 700ki do 2025 roku i KE chyba się przychyli.
Pasmo musi być rozdane w latach 2020-2022: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/stre ... 37399.html
lub
https://www.telko.in/szef-uke-nie-chce- ... ma-700-mhz
Pytanie ile będzie trwało odebranie pasma Plusowi, rozpisanie nowego przetargu, itp.
Plus na pewno będzie się starał przedłużyć maksymalnie ten okres.
Gdzieś tam w tle są jeszcze sądowe roszczenia Sferii wobec Skarbu Państwa które według mnie są śmieszne, no chyba że UKE / MC znów dało ciała.
Orange straciło pasmo 450MHz z końcem 2016, mamy prawie wrzesień i do tej pory cisza jeśli chodzi o ponowne rozdysponowanie pasma.

Kozien, jak ty myślisz, ile są w stanie zapłacić za ten blok Sferii inni operatorzy w sytuacji którą opisałem powyżej?
 #948005  autor: p2225
 29 sie 2017, 22:50
Patryk7588 pisze: Plus nic nie wydał we wcześniejszej aukcji, daje np. 500mln.
Inni dają mniej, Plus ma pasmo.
Inni dają więcej, Plus musi walczyć o pasmo 700, kto wie co UKE przyjdzie do głowy.
(...)
Zapraszam do komentowania tego scenariusza.
O ile w ogóle UKE dopuści Plusa do ponownego rozdania 800MHz, a nawet rozdania 700MHz. Już była prezes UKE straszyła T-mobile'a niedopuszczaniem do kolejnych rozdań jeśli T-mobile by nie wziął drugiego bloku 800MHz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #948018  autor: matek451
 29 sie 2017, 23:27
Fajna dyskusja ale ja wciąż nie mogę zrozumieć jednego. Plus dostał to 5MHz Sferii, było wielkie halo. Od razu kupa pozwoleń, marketingowy bełkot o szybkim pokryciu kraju. Potem budowa z połowy pozwoleń i nagle zaciągnięcie hamulca. Pierwszy etap skończony i cisza. Aukcja i szansa na rozszerzenie pasma na LTE800 do 10MHz. Zamiast licytacji rezygnacja a potem zagrywki z Net Net a na koniec informacja ze Plus zrezygnuje z LTE800. Teraz info że może jednak nie jak będzie tanio. A nie można było po Bożemu kupić tych 5MHz , uruchomić pozostałe pozwolenia na LTE800 i mieć wszędzie 10Mhz w MIMO. Z czasem zrealizować etap zasięgowy na LTE1800. Zlikwidować ten technologiczny misz -masz na BTS-ach a teraz uruchamiać LTE2600. Wiem że bujam w obłokach ale mogłoby być tak pięknie. Nie jest bo jak zawsze wszystko rozbija się o kasę. Oby ziściły się marzenia Patryka o LTE900 bo moje już nieaktualne. Jedno co można powiedzieć to ze użytkownicy Plusa się teraz nie nudzą. Temat zasięgu i BTS-ów na Plus Forum to niekończące się zapytania o BTS-y i pasma na nich teraz i w przyszłości. Niektórzy pytają już hurtowo :D
 #948020  autor: viggen
 29 sie 2017, 23:37
5) Sporadycznie ale w tylko w tej sieci mam problem z inicjowaniem połączenia. Trzeba czasami ponawiać połączenie aby się z drugą osobą połączyć[
Tu mała poprawka. Od kilku dni takie przypadki sporadycznie zdarzają się również w O. Ani TM ani Play takich kwiatków nie znają....
 #948021  autor: zwariowany.kurczak
 29 sie 2017, 23:38
matek451 pisze:Nie jest bo jak zawsze wszystko rozbija się o kasę.
L8oo będzie oddane, bo za 2mld rozszerzą L18oo, L26oo będzie mało, L9oo włączą bo już kroją... A ludziom się wciśnie SD i zniżki Pani zniżki, tanio będzie... :-)

Inaczej 2mld na L8oo + rozbudowa + aukcja L7oo= drogo... a po co?
 #948034  autor: -Gosc-
 30 sie 2017, 00:49
Plus teraz twierdzi że wystąpi o przedłużenie pasna 800MHz jednakże dalsze kroki podejmą po wycenie tego pasma przez regulatora (UKE). Czyli jednak chcą dalej mieć 800 w zasobach ale za małą kasę. Jak będzie dużo to odpuszczą.
LTE2600 to moim zdaniem marnotrawstwo dużego bloku który kupili, po co kupuja jeżeli nie mają planów (pieniędzy) sensownie odpalać tego na swoich stacjach i łączyć w agregację z L1800? Wtedy mogliby mówić o LTE którego nikt inny nie ma.
W tym tempie uruchamiania w plusie L2600 to z 10 lat będą potrzebować....
 #948035  autor: Spacedust
 30 sie 2017, 00:53
-Gosc- pisze:W tym tempie uruchamiania w plusie L2600 to z 10 lat będą potrzebować....
W 2020 roku ruch mobilny będzie już tak potężny, że nawet z pełnym refarmingiem do LTE2100 sieć będzie totalnie zapchana. To będzie ruch rzędu nawet 10x tyle ile mamy obecnie, ja tego nie widzę na radioliniach 367 Mbps ;)
  • Strona 187 z 374
  • 1
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 374
  • 1
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 374