DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 194 z 374
  • 1
  • 192
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 374
 #949297  autor: habish
 06 wrz 2017, 11:13
Pamiętaj że priorytetem jest dokładanie L1800 tam gdzie jego brak, aktualne tempo modernizacji to 30-40 stacji tygodniowo. O tym jak dużo stacji jeszcze nie ma LTE1800 od czasu do czasu donosi Mixiorek oraz Kozien. W mojej okolicy etap dokładania LTE1800 jest praktycznie ukończony, kilka pojedynczych stacji jest blokowanych przez różowego gniota (choć w zeszłym tygodniu w końcu udało się dodać LTE1800 w Niepruszewie po ponad półrocznym poślizgu względem planów) dlatego modernizacja się wydłuża, jak to wygląda można zobaczyć na mapie: http://mapa.gsm.poznan.pl/
 #949299  autor: matek451
 06 wrz 2017, 11:30
@Patryk bądź obiektywny, Plus przez prawie dwa lata nie robił praktycznie nic z siecią LTE1800, w tym czasie inni budowali już swoje LTE800 i LTE2600 z aukcji UKE. Przyparty do muru Plus ocknął się z początkiem 2017 i postanowił z LTE1800 zrobić pasmo zasięgowe. Idzie mu to średnio bo nie da się szybko odrobić ponad rocznych wakacji w budowie sieci. Gdyby po ukończeniu pierwszego etapu LTE1800 od razu wziął się do budowy pozostałych 50% pozwoleń na LTE1800 dziś miałby skończoną sieć LTE1800 i budowałby LTE2600 zamiast niej. Ale to wymaga wcześniejszych planów i ich konsekwentnej ich realizacji. No i kasy a ZS jest w tym temacie oszczędny, zamiast budować sieć postawił na reklamę w TV Polsat, kasa zostaje w rodzinie.
 #949300  autor: habish
 06 wrz 2017, 11:33
Tu masz rację, projekt budowy LTE1800 gdzie się da powinien być realizowany od samego początku wprowadzania LTE, epizod z budową L800 praktycznie całkowicie wstrzymał rozbudowę L1800.
 #949308  autor: harys
 06 wrz 2017, 12:30
Nie no masowe dokładanie l1800 zaczęło się w 3q2016 czyli kilka miesięcy po rozpoczęciu moderny 800/2600 u innych. Nie wiem gdzie tu dwa lata. Cały 2015 to głównie 800 faktycznie, ale skoro mieli pasmo wcześniej to z tego korzystali
 #949335  autor: matek451
 06 wrz 2017, 14:32
Mniejsza o terminy, tak naprawdę to prace związane z LTE1800 i tak były spóźnione minimum o rok i wątpię że planowane. Decyzja zapadła po tym jak Plus ogłosił ze nie przedłuży LTE800 i wtedy zrodził się pomysł z LTE1800 jako zasięgowe. W A sama budowa LTE800 też została przerwana w połowie i pasmo do końca nie wykorzystane. I to jest dowód na to że w Plusie od dawna brakuje przemyślanego planu budowy sieci LTE a decyzje są podejmowane ad hoc a modernizacje do LTE1800 są doraźne i nie miały nigdy masowego charakteru. Na forum Plusa ostatnio na pytania o konkretne BTS-y króluje odpowiedź 'brak planów".Operator, który ma najwięcej pasma, na dodatek uzyskanego za małe pieniądze powinien od dawna je uruchomić i wykorzystać przewagę w tym temacie.
 #949337  autor: Mixiorek
 06 wrz 2017, 14:41
matek451 pisze:wtedy zrodził się pomysł z LTE1800 jako zasięgowe.
Nie wiem czy Plus tak myśli ale jest to raczej utopia poza aglomeracjami. Muszą mieć pasmo zasięgowe LTE. Niezależnie czy to będzie ostateczne 800 czy 900. 1800 nie ma efektywności "na prowincji, w głuszy, lasy, bory, knieje".
Pokrycie kraju pasmem 1800 kraju przy obecnej siatce stacji Plusa nie jest absolutnie możliwe. Postawią kolejne 4000 stacji w nowych lokalizacjach to może i tak. Tyle, że tego nie zrobią.
Tak jak już napisałem - nie wiem na jakiej podstawie oni deklarują pokrycie mieszkańców na poziomie 99% LTE. Testuję mocniej Plusa od 3 tygodni. Miałem trzy wyjazdy poza aglomeracje i zawsze jest jakiś zonk. Brak LTE na stacjach (są to raczej stacje gdzie wskazane jest 800/900) lub całkowity brak zasięgu 2G/3G.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #949347  autor: 3G
 06 wrz 2017, 15:44
Normalnie drugi halset ten matek451. Jednemu się Play nie podoba, drugiemu Plus, bo ktoś napisał, że jakaś jedna czy druga stacja nie działa jak by się chciało. Wiadomo, że 2600 ma priorytet i zgarnia duży ruch, tylko w takim Orange też się znajdą takie miejsca z analogiczną sytuacją w 2600, ale niektórzy chyba już tak mają, że muszą sobie wybrać dyżurną sieć do bicia by leczyć jakieś kompleksy.

Przeinaczanie faktów, pisanie o jakimś wizerunku i marketingu (kto w ogóle wie o jakichś uruchomieniach 2600 oprócz garstki osób z forum)... Faktycznie trzeba będzie blokować takich frustratów. Dopiero co była podobna dyskusja w wątku N! - skoro jeden czy dwóch pisze, że im słabo działa to znaczy, że cała sieć jest do zupy.

Oczywiście nie przeczę, że są w Plusie takie miejsca, gdzie jest słabo, ale pisanie w takim tonie jakby cała sieć do niczego się nie nadawała jest po prostu trochę co najmniej dziwne delikatnie mówiąc.

To jest sieć mobilna i takie miejsca zawsze będą się zdarzać i to w każdej sieci.

PS. Czy kaczkadziwaczka to matek451?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #949358  autor: viggen
 06 wrz 2017, 17:03
matek451 pisze:@Patryk bądź obiektywny, Plus przez prawie dwa lata nie robił praktycznie nic z siecią LTE1800, w tym czasie inni budowali już swoje LTE800 i LTE2600 z aukcji UKE. Przyparty do muru Plus ocknął się z początkiem 2017 i postanowił z LTE1800 zrobić pasmo zasięgowe.
Każda sieć robi tyle na ile im się opłaca. To wszystko musi być opłacalne.
Plus zrobił "sabotaż" aukcji 800 i pewnie liczył, że jak konkurencja wyłoży po 1-2mld na 5Mhz 800 to raczej szybko z modernizacją nie ruszą.
W każdym razie niedawno to pisałem - szkoda, że nie usiądą do czystej kartki i zaczną od nowa planować sieć. Ale to znów kasa i koło się zamyka.
Mixiorek pisze: Pokrycie kraju pasmem 1800 kraju przy obecnej siatce stacji Plusa nie jest absolutnie możliwe. Postawią kolejne 4000 stacji w nowych lokalizacjach to może i tak. Tyle, że tego nie zrobią.
Ostatnio Patryk wklejał plany Play. I się również mocno dziwię, jak P4 chce pokryć Polskę opierając się na siatce 1800. Tu pewnie ta "umowa" z Orange przyjdzie im na pomoc. Zobaczymy.
 #949360  autor: harys
 06 wrz 2017, 17:23
Przecież nikt nie pisał że nie będzie żadnego pasma zasiegowego w plusie, ale zamiast l800 na wioskach będzie l900+l1800. Więc chyba lepiej? Temat 4 tys nowych lokalizacji pominę bo musiałyby pracę być robione pod jakąś specustawą z asystą wojska bo na wioskach wcale się tak łatwo masztów nie stawia. Mapy pokrycia pewnie są robione przy jakichś tam założeniach,nikt fizycznie nie jeździ i nie sprawdza. To się tyczy wszystkich operatorow.
Każdy z nas ma jakieś tam preferencje i chwali swoje, ale bądźmy obiektywni, nie ma czegoś takiego jak najlepszą sieć, każda ma swoje zalety, nawet play. Sam uciekłem z plusa do Orange raczej z powodów taryfowych ale póki co żałuje.
 #949361  autor: Mixiorek
 06 wrz 2017, 17:29
Na pewno na peryferiach buduje się o wiele łatwiej niż w miastach. Czy łatwo? Pewnie zależy.

Ja cenię sobie jedno. Mamy pełną przenośność numerów. Dziś jestem w Nju abo a za miesiąc w Plush abo. Różnice w kwestii kosztów są pomijalne. W kwestii oferty to Orange daje jednak więcej GB. Zostaje kwestia zasięgu. Każdy ma swoje lokalizacje gdzie przebywa najczęściej i wybiera to co uważa za najlepsze. Przynajmniej ja tak robię.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #949363  autor: viggen
 06 wrz 2017, 17:38
harys pisze:Przecież nikt nie pisał że nie będzie żadnego pasma zasiegowego w plusie, ale zamiast l800 na wioskach będzie l900+l1800. Więc chyba lepiej?
Trudno powiedzieć, bo ok 5Mhz na L900 nie wiadomo na jak długo starczy. W końcu na wiochach to głownie zasięg. Ale tam są mądrzejsi od Nas i pewnie do czasu L700 powinno starczyć.
Mixiorek pisze: Każdy ma swoje lokalizacje gdzie przebywa najczęściej i wybiera to co uważa za najlepsze. Przynajmniej ja tak robię.
Dokładnie. I jeszcze lepiej jak ktoś w mieszka w dużym mieście i kręci się wokół komina, gdzie każdy operator widzi sens inwestowania. Tam zazwyczaj każdy z operatorów działa dobrze.
Gorzej jak ktoś podróżuje po kraju i raczej dom jest jego hotelem ;) Wtedy już nieco większy problem..... Ale i tak nie ma co narzekać. Kto pomyślał z 10 lat temu, że nad rzeczką i czy w krzakach będzie mógł przeglądać internet ;)
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2017, 17:47 przez viggen, łącznie zmieniany 1 raz.
 #949364  autor: matek451
 06 wrz 2017, 17:44
Oczywiście ze sieć mobilna ale to nie zwalnia operatora od modernizacji sieci. Łódź i okolice to nie jest "takie miejsce" a ponad milionowa aglomeracja. Zapraszam kolegę @3G do Łodzi i okolic, nie masz daleko. To nie jest problem jednej czy drugiej stacji Plusa na tym terenie, zabierasz głos w sprawie obszaru na którym nie mieszkasz, nie robiłeś testów Plusa , nie masz abonamentu internetowego w Plusie więc nie zarzucaj komuś frustracji a tym bardziej nie groź banem bo nie masz do tego żadnych praw. To jest temat o sieci Plusa i każdy ma prawo wypowiedzieć się na jej temat i o tym jak wygląda w jego okolicy i jak na dzień dzisiejszy działa. Nie jestem Januszem któremu Plus się nie podoba bo ma kreskę na modemie i mu coś nie działa. Ja nie wypowiadam się jak Plus działa pod Warszawą i w stolicy, bo tam testów nie robiłem. wierzę w to co pisza uzytkownicy z tamtego terenu. A co do LTE2600 Plusa to pokazałem przykład z Pabianic bo liczba pozwoleń na BTS-y LTE2600 w Łodzi i okolicy wynosi cirka 10 sztuk. Działa na pewno ten w Pabianicach tylko pytanie po co i czy tak ma wyglądać sensowna modernizacja LTE Plusa na tym obszarze ?. Każdy zdrowo myślący widzi że takie jednostkowe uruchomienie LTE2600 to zabieg marketingowy, mamy już teraz LTE2600 w woj. łódzkim no i agregacja LTE-A została odpalona w kolejnym dużym mieście bo kolego pewnie nie wiesz ze w Pabianicach LTE800Sferii nie uświadczysz i dotychczas było gołe LTE1800 na kilku stacjach. Każdy operator ma coś za uszami, nie ma ideału ale od Plusa, który jako pierwszy miał pasma LTE1800, LTE800, TDD LTE2600 i dość czasu by wybudować ogólnopolską sieć z sensem można chyba wymagać aby w centrum Polski na dużym , zaludnionym obszarze zapewnił prędkości na przyzwoitym poziomie a nie nędzne kilka Mb/s w godzinach szczytu. A co do innych operatorów z W3 to na fachowych forach jakimś dziwnym trafem dominują ci z problemami w Plusie. Ale rozumiem ze to są klienci nr10 bo dla pozostałych 9 internet LTe w Plusie jest extra. @Mixiorek to że Plus uznał że ich LTE1800 będzie pasmem zasięgowym to nie mój wymysł tylko oficjalne stanowisko operatora. Siatka LTE1800 na dotychczasowych lokalizacjach ma to zapewnić a klientom do tego celu proponuje się IDU-ODU200.
 #949366  autor: harys
 06 wrz 2017, 17:47
@viggen ale gdyby zostało samo l800 to chyba byloby gorzej? O to mi chodziło
@Mixiorek migrowalem że względu na neta i niejasne wtedy zasady fup, w Orange w domowym masz 150GB i później lejek 1Mb/s które daje rade nawet YT w słabej jakości obejrzeć. Do tego wspólny pakiet danych. Koszt podobny faktycznie
 #949367  autor: viggen
 06 wrz 2017, 18:03
matek451 pisze:Oczywiście ze sieć mobilna ale to nie zwalnia operatora od modernizacji sieci. Łódź i okolice to nie jest "takie miejsce" a ponad milionowa aglomeracja.
Rozumiem Cię bardzo dobrze. Tylko, że jak napiszesz krytykę to zaraz jesteś spamerem.
Sieć mobilna, jak sama nazwa wskazuje nie obejmie zasięgiem całej Polski ale powinno zapewnić z niej w miarę komfortowe użytkowanie. Znaczenie słowa "mobilny" każdy rozumie.

Oczywiście, jeżeli ktoś pozbył się telefonu stacjonarnego i przerzucił na komórkę, a następnie głownie porusza się wkoło domu, nie widzi aż tak minusów swojej sieci, w której ma cyrograł.
Jak kiedyś pisałem - dla mnie jedna sieć z obecnych 4-ch na pewno nie jest mobilna. Obecnie z Orange też nie jestem zadowolony i jak @harys - poskąpiłem kilka złotych (przysłowiowe 5zł/mc), co teraz żaluję. Sieć powinna działa dobrze i co najwyżej średnio praktycznie wszędzie tam, gdzie ma swój zasięg. Już nie mówie o samym necie ale przynajmniej wykonywanie połączeń.
Natomiast jeśli sieć w jednym miejscu działa super a w drugim mamy całkowicie przeciwny biegun - to ja dziękuję. I jeszcze gorzej jak działa dobrze i wyspowo a w większości miejsc lub Polski - słabo. Ale to moje zdanie. Grunt że mamy wybór i każdy metodą prób i błędów coś znajdzie dla siebie.
Mnie obecnie osobiście prywatnie z opałów ratuje Plus służbowy. Tylko, co by było gdybym go nie miał? Bo jako statystyczny Polak nie mam zamiaru nosić co najmniej dwóch telefonów czy mieć co najmniej 2 abonamenty. Nie każdy jest "maniakiem" komórkowym. I wtedy zaczynają się schody....

@matek451 Gdybyś mieszkał na odludziu z jedną lub dwiema stacjami na krzyż to bym rozumiał. Ale mieszkasz w jednym z największych miast w Polsce i to jest nie do przyjęcia. Więc Twoje narzekanie ma jak najbardziej sens.
harys pisze:@viggen ale gdyby zostało samo l800 to chyba byloby gorzej? O to mi chodziło
Zawsze najlepiej by było aby każdy stacja była na wypasie :) W miastach głównie liczy się pojemność bo stacji od liku a 800 to wiadomo do "piwnic"
Poza miastami - gdzie stacji mało - l900 czy l800 to musi być obowiązkowo. Mnie raczej chodzi o to, że w zasięgu 1800 dużo terenu nie obejmiesz a 5Mhz na L900 to troszkę mało. Sam wiesz, że czasami nawet poczciwy GSM900 nie sięga od stacji do stacji w takich terenach i są braki zasięgowe (dotyczy to każdej sieci).
Plus musi sobie poradzić do czasu L700, bo nawet 6 sektorów L1800 na stacji poza miastami nie ogarnie terenu ;)
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2017, 20:34 przez viggen, łącznie zmieniany 3 razy.
 #949369  autor: viggen
 06 wrz 2017, 18:12
Jasne, że będzie LtE900
Tylko dla takiej dużej sieci jak Plus, gdzie sprzedaje smartdom 5Mhz moim zdaniem jest za mało. Aż się prosi aby przedłużyli LTE800. Tylko ostatnie informacje raczej informują, że Plus "rezygnuje"

Bye :-)
 #949370  autor: 3G
 06 wrz 2017, 18:12
Czyli rozumiem, że cała Łódź i okolice kompletnie leżą?

Nie siedzę wyłącznie pod Warszawą, akurat w łódzkim też bywam, choć w samej Łodzi to fakt - nie byłem dawno, ale tam, gdzie bywam na ogół sieć o dziwo jakoś działa. Znam za to miejsce bez LTE w budynku, bo akurat najbliższa stacja nie ma 800 i w ogóle stamtąd wszędzie daleko :) I nie mam problemu by to napisać, jestem daleki od wybielania Plusa, ale jak już mówiłem - pisanie w ten sposób jakby w ogóle ta sieć jakaś zrąbana była jest deczko nie na miejscu.

Na forach dominują ci z problemem w Plusie, bo tylko Plus zdecydował się na taką formułę by na forum ludzi pytali o planowane modernizacje, jest także temat typu "problem z LTE". W temacie dotyczącym modernizacji najbardziej aktywnych jest kilku użytkowników, którzy pytają właśnie o te stacje, gdzie wiedzą, że np. nie ma LTE - chyba normalne, że nie będą pytać o stacje z kompletem pasm.

Chyba mnie nie zrozumiałeś pisząc o tym banie - jak najbardziej jest tu opcja by nie czytać wypocin wybranego użytkownika. A tak się składa, że po prostu jesteś strasznie monotonny - niemal wszystkie Twoje posty na każdym forum dotyczą słabego działania sieci Plusa, dziwnym trafem robisz się aktywny gdy ktoś ma w Plusie jakiś problem ;)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #949374  autor: matek451
 06 wrz 2017, 18:48
Problem z LTE w Plusie bo o nim piszę zgłaszają nie tylko użytkownicy na ich forum. Wielu szuka porady na niezależnych, coraz więcej z nich to ludzie z IDU-ODU200, których konsultanci zapewniali ze z tym zestawem internet będzie śmigał aż miło. I nic dziwnego powtarzają to co rok temu padło z ust szefów Polkomtela. LTE1800 aero2 zostanie rozbudowane na wszystkich lokalizacjach Plusa , pasmo LTE1800 będzie pasmem zasięgowym. Prace nad LTE800 zostaną wstrzymane a promowany będzie zestaw IDU-ODU200, który zapewni zasięg z tych stacji LTE1800. A tu zonk, wcale nie jest tak różowo. Rok minął, na wielu z lokalizacji nawet planów na LTE1800 nie ma. ODU-200 ma jakieś problemy , z reguły nie chce działać jak do BTS-a LTE1800 kawał drogi i przez lasy. @Patryk powtarza jak mantrę LTE900 będzie a że tylko na 5MHz to inna sprawa, czy od razu na wszystkich lokalizacjach tez nie wiadomo a LTE800 to znak zapytania. Ponoć ODU-200 obsłuży LTE900bo to sprawa softu. Ale ja wątpię bo nikt tak naprawdę nie wie jaki modem LTE jest w środku. Poprzedni ODU-100 tylko z LTE1800 sprzedawali długo po tym jak uruchomili LTE800 i jakoś ludziom softu do dziś nie zaktualizowali i nie dodali LTE800. W przypadku Plusa jest wciąż wiele pytań, zagadek i domysłów. A co do Łodzi i okolic to o LTE w Plusie można powiedzieć ze jakoś działa ale ogólnie sieć ledwo dyszy. Modernizację do LTE1800 przeprowadzono tylko w niektórych rejonach województwa tam gdzie Plus praktycznie nie istniał. Dotyczy to tez rejonu od Strykowa w kierunku Łowicza. Oczywiście moją winą jest to że LTE Plusa ma problemy i ludzie się skarżą. Niezależne fora to nie miejsca wzajemnej adoracji czy forum Plusa gdzie za pisanie prawdy o operatorze banują. Moja aktywność nie przejawia się tylko w tematach Plusa i doskonale o tym wiesz. A że jestem tez abonentem ich internetu LTE w mieście gdzie mają kiepską sieć to wymagam aby coś z tym zrobili. Póki co uruchomili pokazowy BTS LTE2600 w Pabianicach. W Łodzi nadal brak pozwoleń. Ale nie jest u mnie tak źle, Play dołożył LTE2600 i na 'moim" BTS-ie są już wszystkie pasma. Jak się chce to można. Ubogi krewny wyprzedził w tej okolicy samozwańczego 'lidera LTE".
  • Strona 194 z 374
  • 1
  • 192
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 374
  • 1
  • 192
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 374