Jak kilka lat temu ostro krytykowałem zaprzestanie rozbudowy zasięgu sieci, to mówiłeś że jest OK-taki mają model biznesowy. Dziś mają "rękę w nocniku" i nawet gdyby posiadali kasę na masowe inwestycje, to już tak łatwo nie rozbudują sieci (konkurencja może ich rozgrywać choćby prowokując protesty mieszkańców...), a tak to już sprzedają coraz mniej atrakcyjne oferty voice/data, w perspektywie skazani są na przejęcie przez kogoś z W3.ja.michal pisze:Jakby zrobili ogólnopolski zasięg przynajmniej LTE i uruchomili VoLTE zaryzykowałbym stwierdzenie, że byliby liderem.
- Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Rezygnacja z współdzielenia pasma jest możliwa jeśli zostaniemy przy współpracy dotyczącej wspólnych stacji.
TMobile jedzie na łasce Orange ? Dosyć ciekawe i śmiałe stwierdzenie niestety nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
TMobile jedzie na łasce Orange ? Dosyć ciekawe i śmiałe stwierdzenie niestety nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Aż usiadłem z wrażenia...Kulą u N! jest dzielenie zasobów. To jest jedyna wada,
Od kilku stron tematu są opisane problemy z siecią N które zwiększają się gwałtownie...
Nadpriorytet 2600, agregacja tylko z pasmami w dół, problem z agregacją w NSM...
A co na to odpowiada Viggen - że jest tylko jedna wada - dzielenie zasobów...
To już nie jest fanbojstwo - to już jest religia.
Nie poddam się tak łatwo, dam radę.Kryniczanin pisze:Już to kiedyś tłumaczyłem temu nickowi.
Szkoda zdrowia. To, że T-Mobile jedzie na łasce Orange w LTE 1800 do tego nicka nie dociera.
To ja ci to przedstawię z pomocą UKE.viggen pisze:Czy rozumiecie czy mam graficznie to przedstawić?
https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=26801
LTE1800 w Orange i T-Mobile działa na paczce 1760,30-1777,3 i 1855,3-1872,3. Czyje w większości to zasoby kolego? A no 9,6 MHz Orange, 7,2 MHz T-Mobile i 0,2 MHz blok separacyjny. Matematyki na studiach nie kończyłem, ale 9,6 to chyba więcej niż 7,2?
T-Mobile wygrał w ostatnim przetargu 10 MHz obok P4 co widać w załączonym pliku. Paczkę 2,4 MHz ma przed kilku lat. W sumie ma blok ciągły 12,4 MHz. Jak na takim bloku uruchomić 15 MHz LTE1800?
Czyja ta prawda? To były słowa rzecznika Playa. Dokładając do tego obraz T-Mobile i potrzebę konsultowania wszystkiego z centralą czy ostatnie problemy P4 z roamingiem krajowym i uruchomieniem lejków w połączeniu z przejściem do Orange jako głównym partnerem jestem skłonny wierzyć w słowa rzecznika Playa.viggen pisze:Nie prawda.
Jakby tylko Orange najwięcej zyskał to T-Mobile nie podpisałby takiej umowy o współpracy. Obydwaj zyskują - Orange pierwotnie możliwość uruchomienia LTE, T-Mobile niższe koszty utrzymania sieci.viggen pisze:Najwięcej na N! zyskał Orange.
Trochę pamięć ci szwankuje. Orange chciał odkupić ten skrawek od Polkomtela i samemu uruchomić LTE1800. Za wcześnie pochwalił się współpracą z T-Mobile i Polkomtel się wycofał. Propozycja współpracy Orange i z Polkomtelem miała być wyłącznie na zasadzie wspólnych miejsc na stacje bazowe, a nie współdzielenia zasobów.viggen pisze:Nawet Orange -> Plus Już pomijam fakt, że chodzi głownie o skrawek 1800 ale to, że to Orange pierwotnie chciał się na zasadzie N! dogadać właśnie z Plusem.
A czy ta wypowiedź przeczy tamtej? Napisałem jakby, a model biznesowy nadal mają taki a nie inny i to jest ok, ich sprawa. Odniosłem się do spraw technicznych i jednolitości technologicznej, o której napisał Kryniczanin. Dla ścisłości kilka lat temu nie było VoLTE, a to zmienia postać rzeczy nieco.JFK2016 pisze:Jak kilka lat temu ostro krytykowałem zaprzestanie rozbudowy zasięgu sieci, to mówiłeś że jest OK-taki mają model biznesowy.
Ale akurat taka współpraca to chyba dobre rozwiązanie? Czy przypadkiem sprawa własnych zasobów nie byłaby rozwiązana po zrobieniu porządków z aranżacją pasma?Marcin_ pisze:Rezygnacja z współdzielenia pasma jest możliwa jeśli zostaniemy przy współpracy dotyczącej wspólnych stacji.
Na pierwsze dwa przypadki częściowym lekarstwem mogłoby być sprzedawanie sprzętu ODU do internetu domowego takiego jaki testuje teraz Play u siebie. Oczywiście w przypadku internetu w telefonach pewnie niewiele by się zmieniło.Kryniczanin pisze:Nadpriorytet 2600, agregacja tylko z pasmami w dół, problem z agregacją w NSM...
Oczywiście że tak. To już powinno być dawno zrobione.Ale akurat taka współpraca to chyba dobre rozwiązanie? Czy przypadkiem sprawa własnych zasobów nie byłaby rozwiązana po zrobieniu porządków z aranżacją pasma?
Problemy są po to by je rozwiązywać. Nie ma ich tylko ten który nic nie robi.Kryniczanin pisze:Nadpriorytet 2600, agregacja tylko z pasmami w dół, problem z agregacją w NSM...
Stwierdzenia bycie na czyjejś łasce w N! świadczą tylko o tym że nie ma sie pojęcia o temacie. No ale przecież ważny jest hejt i nic więcej.
Marcin_, a orientujesz się co tam się dzieje z tym aranżowaniem pasma? I co tam z 450 MHz?
Rusz mózgownice i zdejmij klapki chłopie.Kryniczanin pisze: Od kilku stron tematu są opisane problemy z siecią N które zwiększają się gwałtownie...
Nadpriorytet 2600, agregacja tylko z pasmami w dół, problem z agregacją w NSM....
Powtarzam - dlaczego konfigurację LTE na NSN potrafi Plus a na Huawei potrafi Play? Dlaczego mając ten sam sprzęt sieroty z N! nie potrafią?
Ponieważ LTE1800 TMobile i Orange mają wspólne!!!
Gdy ruszyło N! i ich ten Moran/ Mocn (nie chce teraz babola zrobić) to był problem z H/O z U2100 do U900. Dlaczego? Bo nie mogli dojść do ładu jak to skonfigurować aby wspólne U900 działało dobrze dla O i TM. Podobnie teraz mają problem z LTE1800, które jest wspólne i jest właśnie tą kulą u nogi.
Gdyby korzystali tylko ze swoich zasobów, to nie mieliby problemów dzisiaj z LTE.
Zostań ze swoją religią.
Mój błąd - wygrał 10Mhz.ja.michal pisze: T-Mobile wygrał w ostatnim przetargu 10 MHz obok P4 co widać w załączonym pliku. Paczkę 2,4 MHz ma przed kilku lat. W sumie ma blok ciągły 12,4 MHz. Jak na takim bloku uruchomić 15 MHz LTE1800?
Nie musisz mi tłumaczyć po jakich chodzą, bo wiem.
LTE1800 formalnie w przetargu wygrało TMobile
Skoro mają obok siebie 1800 to zrobili wspólne LTE1800 (9,6Mhz Orange oraz 7,2Mhz TMobile z kawałkiem 0,2Mhz) a po kanałach TMobile lata DCS (10Mhz +2,4Mhz). Co za problem wrócić do pierwotnego stanu? TMobile na 10 Mhz swoje LTE (lub nawet jeśli to możliwe na 12,4Mhz + 0,2 po ostatnich decyzjach UKE czyli razem 12,6Mhz), na pozostałym 1800 swoje DCS (7,2Mhz). I to wtedy Orange zostaje z ręką w nocniku, bo LTE pójdzie kosztem DCS (9,6Mhz + po roszadach w 1800 dodatkowe 0,4 czyli razem 10Mhz)
Jak się skończy optymalizujące wykorzystanie pasma 1800 MHz, to Orange ma 10 Mhz w 1800 a TMobile ma 19.8Mhz. Z racji tego, że Plus i Orange obecnie dostali po 0,4Mhz a TMobile tylko 0,2Mhz to jest szansa, że przy skończeniu tego burdelu TM może zyskać kolejne 0,2Mhz (razem 0,4Mhz) i będzie miał 20Mhz w 1800 lub będzie miał nadal 19.8Mhz jak ma Aero2.
Jest też szansa, że TMobile i Orange całe 1800 przeznaczą na LTE (każdy osobno), lub 1 blok 1800 TM zostawi sobie na DCS a 15Mhz na LTE. Możliwości jest wiele.
Tak, rzecznik Play zawsze mówi prawdę Zrobic wielkie show z 3mb/s w roamingu.To były słowa rzecznika Playa (....) problemy P4 z roamingiem krajowym i uruchomieniem lejków w połączeniu z przejściem do Orange jako głównym partnerem jestem skłonny wierzyć w słowa rzecznika Playa.
Nie spełnili umowy to się z TMobile nei dogadali. I tyle.
A co miał powiedzieć? Ze ruch mamy za duży i nam TMobile przykręcił kurek? To byłby marketingowy strzał w stopę. O ograniczeniu prędkości też nabrał wody w usta. Ale przyśpieszenie do magicznego 3mb/s zrobił wielki show.
Jakby tylko Orange najwięcej zyskał to T-Mobile nie podpisałby takiej umowy o współpracy. Obydwaj zyskują - Orange pierwotnie możliwość uruchomienia LTE, T-Mobile niższe koszty utrzymania sieci.
Jako że jestem jednym z młodszych na tym forum odsyłam do tego całego wątku (czytałem jakieś pół roku temu ten cały wątek więc mniej więcej jestem na bieżąco). Już były zgrzyty między nimi dawno (kilka artykułow było tutaj przytoczonych). Już nawet tutaj wielu to poruszało. Każdy zyskał ale najwięcej Orange. Przynajmniej zdecydowanie lepszy zasięg ogólnopolski i przede wszystkim to, że siatka ich sieci nie opiera się już na GSM1800 jak była budowana Idea.Marcin_ pisze: TMobile jedzie na łasce Orange ? Dosyć ciekawe i śmiałe stwierdzenie niestety nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Koszty każdy ograniczył ze stron ale najwięcej korzyści z N! ma Orange. Większy ogólnopolski zasięg, U900 (TMobile jest w stanie sam to zrobić), LTE1800 (TMobile może sam to zrobić) itd. Oczywiście zakładam, że TMobile tego nie robi dla Orange za darmo. Ale pewnie po czasie wychodzą z założenia, że kasa to nie wszystko i czasami się liczy bardziej strategia. Stąd dochodzą do Nas od czasu do czasu jakieś plotki że współpraca im się nie układa kolorowo. A w każdej plotce jest ziarenko prawdy
Podobnie Niemcy sobie plują przez umową z P4 na roaming. Liczyli, że klienci nie będą odchodzić z TMobile do P4 bo zobaczą, że lepszy zasięg mają na roamingu niż w sieci macierzystej P4. Tym samym chcieli odzyskać klientów lub ograniczyć odpływ a jednocześnie zarobić na udostępnianiu roamingu.
Niestety nie wzięli pod uwagę Januszy w Polsce, gdzie najwyższy priorytet ma cena. Oni woleli korzystać z Play i roamingu TMobile w cenie Play niż z TMobile w cenie TMobile.
I tutaj chyba największa wina Rakowskiego. Wszystkie największe babole w tej sieci wyszły za czasów jego prezesowania w TMobile. 4gr, danie D na przetargu LTE800, roaming dla Play itd
Nie szwankuje mi pamięć. N! też nie miał być pierwotnie zbudowany na współdzieleniu zasobów. Plus nie chciał tego robić więc się nie dogadali. Orange i TMobile oficjalnie mieli tylko dzielić się stacjami bazowymi. I wtedy dopiero wyszło, że będą się dzielic również zasobami. Stąd Solorz zrobił krok w tył i Orange nie kupiło skrawku.Trochę pamięć ci szwankuje. Orange chciał odkupić ten skrawek od Polkomtela i samemu uruchomić LTE1800. Za wcześnie pochwalił się współpracą z T-Mobile i Polkomtel się wycofał. Propozycja współpracy Orange i z Polkomtelem miała być wyłącznie na zasadzie wspólnych miejsc na stacje bazowe, a nie współdzielenia zasobów.
Współpraca o dzieleniu się zasobami wyszła na jaw po przetargu na LTE 1800, gdzie się wszyscy zastanawiali co zrobi Orange (do dzisiaj pamiętam felieton Witka na głównej na ten temat, głównie na temat N! i kolejnych newsów które się pojawiały w czasie tego projektu)
I tak i nie. Orange ma mniej zasobów oraz mają umowę z TMobile. Ale to jedyne rozwiązanie. Wtedy pewnie konfiguracja LTE działałaby tak jest ma to miejsce w Plusie oraz Play.Ale akurat taka współpraca to chyba dobre rozwiązanie? Czy przypadkiem sprawa własnych zasobów nie byłaby rozwiązana po zrobieniu porządków z aranżacją pasma?
PS Nie chodzi mi tu o żadne hejtowanie. Piszę fakty
1) Gdy pójdzie każdy w swoją stronę to N! będzie miało ręcę i nogi. Zyskamy przede wszystkim my, bo sieci będą działać jak należy (oczywiście każdy tylko i wyłącznie po swoich zasobach radiowych) Nie byłoby wtedy żadnych problemów z LTE
2) Gdyby Play wywalili z roamingu już dawno (stracili by trochę klientów) ale mieli by kopa aby już dawno się wziąć za budowanie swojej sieci a nie łatanie dziur innymi w ramach roamingu. Wtedy ta sieć miała by ręcę i nogi i byłaby rozsądnym wyborem. Nie było by problemów z zasięgiem i problemów z roamingiem (bo roaming to nie zaleta ale wyjście z sytuacji na zasadzie być albo nie być) Teraz się dopiero obudzilli, gdy ludzie chcą zawsze i wszędzie mieć zasięg LTE. Tylko mają problem - bo coraz więcej protestów.
3) Gdyby Plus usiadł porządnie do swojej sieci i zaczął ją modernizować jak to zrobił N! lub budowałby na takiej zasadzie jak to robi Play już by dawno przy swoich zasobach byli nr 1. Zasięg i pojemność by przerażała konkurencję.
Ale rzeczywistość jest taka jaką każdy widzi użytkując każdą poszczególną sieć.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2017, 20:44 przez viggen, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozwolę sobie zadać Koledze Marcin_ dwa pytania:
- czy w NSN planowane jest MIMO 4x4 w LTE? (montowane anteny mają niewykorzystane porty dla pasma 2600 MHz
- może śmieszne pytanie - czy wiesz co się dzieje z Cell Info w T-Mobile (czasami pojawia się na kilka sekund)?
- czy w NSN planowane jest MIMO 4x4 w LTE? (montowane anteny mają niewykorzystane porty dla pasma 2600 MHz
- może śmieszne pytanie - czy wiesz co się dzieje z Cell Info w T-Mobile (czasami pojawia się na kilka sekund)?
Kurde a ja się tutaj pocę tłumaczeniem Kryniczaninowi....Marcin_ pisze:Niestety problemy stwarza ogólne współdzielenie pasma i nie jest tak różowo jak się wszystkim wydaję
Prosze, masz jak byk.
Wspólne LTE1800 dla TM i O jest problemem w N!. Wszystkie agregacje które tu podajecie w N! przechodzą przez LTE1800 albo dzięki LTE1800. Plus i Play maja większy komfort bo nie współdzielą pasm z nikim więc mogą latać po wszystkich jak im się podoba w każdej konfiguracji w zależności od obciążenia.
Więc, nasz kolego kolejarzu - wada N! która jest kulą u nogi i ciągnie się jak smród to wspóldzielenie zasobów radiowych (w tym przypadku LTE1800) Za cały ten syf w N! w LTE jest winny wspólny LTE1800. I nie pisz mi tutaj o jakieś religii bo ja klapek na oczach nie mam.
Używam czachy i opieram się na faktach. Plus ma NSN a Play ma Huawei czyli sprzet jaki posiada N!. Skoro oni potrafią skonfigurować LTE, to też powinno N!. Koniec i kropka. A jeśli się z tym meczą to wynik równania jest jeden - wspólne LTE1800
Rozwiązania są dwa - albo to rozwiążą jakimś patentem (z U900 sobie z czasem poradzili) albo.....każdy pójdzie w swoją stronę aby zrobić swoje LTE w paśmie 1800.
Podobnie jest z VoLTE. W miastach masz U2100 więc ładnie to chodzi (H/O z VoLTE do 3G) i rzadko jest zrywanie rozmów, ponieważ U2100 każda ze stron ma swoje. Poza miastami, gdzie nie ma U2100 a jest wspólne u900 H/O juz takie kolorowe to nie jest. Tam jest szansa 50/50 że H/O nie zadziała i kończysz rozmowę. I sam to w Orange doświadczam. Więcej zerwanych rozmów niż prawidłowych. Niestety.....
Dlatego też:
1) Nie dziwię się, że Tmobile tego nie uruchomił jeszcze dla korporacji
2) Nie korzystam już z VoLTE bo nie ma sensu. Więcej problemów niż pożytku. Oczywiście w miastach działa to całkiem przyjemnie
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2017, 20:46 przez viggen, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli chodzi o jakieś sprawdzone i konkretne info to musiałbym popytać osób które siedzą głębiej w tym temacie bo nie chcialbym przekazywać plotek czy zasłyszanych informacji.ja.michal pisze:Marcin_, a orientujesz się co tam się dzieje z tym aranżowaniem pasma? I co tam z 450 MHz?
A jakieś refarmingi są planowane? Na przykład zwiększenie U900 do pełnych 5MHz kosztem GSM, albo każdy sobie na mniejszym bloku? Orange ma w końcu swoje własne U900 przy granicy wschodniej. T-mobile coś planuje z tymi terenami? I co z LTE2100? Jest testowane, ale co dalej? Też będzie wspólne czy osobne? Jakieś analizy dotyczące czasu wyłączania 2G? 2025r czy wcześniej?
5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
No właśnie, kiedy to wszystko nastąpi... my jesteśmy jak zawsze totalnie zacofani.
Skoro podkreślasz, że LTE1800 działa na zasobach T-Mobile to taki jest wynik rozmowy a nie inny. Na wygranych 10 MHz T-Mobile nie ma LTE.viggen pisze:Mój błąd - wygrał 10Mhz.
Nie musisz mi tłumaczyć po jakich chodzą, bo wiem.
LTE1800 formalnie w przetargu wygrało TMobile
Jak, kiedy... Oczywiście, że możliwości jest wiele, ale rozmowa jest o stanie faktycznym. Po porządkach w paśmie pewnie lepiej będzie jak każdy będzie miał LTE1800 na swoich zasobach. Nawet te 10 MHz w Orange będzie znośne bo mają tyle samo LTE800, a może będzie i LTE2100, plus do tego oczywiście 15 MHz LTE2600.viggen pisze:Możliwości jest wiele.
Tu się zgodzę, pewnie będzie prościej z ułożeniem całej sieci. Inna opcja to to co stało się z mariażem Orange z T-Mobile w UK czyli EE.viggen pisze:Gdy pójdzie każdy w swoją stronę to N! będzie miało ręcę i nogi.
Nie takie proste bo umowy są wieloletnie, a do podpisania umów na roaming jak dobrze pamiętam UKE przykładało palce.viggen pisze:Gdyby Play wywalili z roamingu już dawno
No widzisz, u mnie odwrotnie, Orange działa dobrze, ale dlatego, że na stacji obok U900 Orange uruchomiło U2100, a T-Mobile nie. Tak T-Mobile jest przytkane, a właściwie T-Mobile z Orange na wspólnym U900.viggen pisze:Tam jest szansa 50/50 że H/O nie zadziała i kończysz rozmowę. I sam to w Orange doświadczam. Więcej zerwanych rozmów niż prawidłowych. Niestety.....
Również się dołączę z pytaniem, ale czy MiMo 4x4 będzie na innych pasmach i czy są jakieś zaawansowane prace na LTE2100?lordbyd pisze:Pozwolę sobie zadać Koledze Marcin_ dwa pytania:
- czy w NSN planowane jest MIMO 4x4 w LTE? (montowane anteny mają niewykorzystane porty dla pasma 2600 MHz
OK. To jak będziesz się wiedział i będziesz mógł się podzielić to daj znać.Marcin_ pisze:Jeśli chodzi o jakieś sprawdzone i konkretne info to musiałbym popytać osób które siedzą głębiej w tym temacie bo nie chcialbym przekazywać plotek czy zasłyszanych informacji.
To jest fajne pytanie. Przyłączam się. Ciekawa jest jeszcze kwestia ułożenia pasma GSM (900 MHz) przez UKE. Na ten temat coś się mówi?p2225 pisze:Na przykład zwiększenie U900 do pełnych 5MHz kosztem GSM, albo każdy sobie na mniejszym bloku?
Oj, daj spokój z tym pesymizmem. Sieci w Polsce bardzo dobrze działają biorąc pod uwagę normy promieniowania, strukturę zaludnienia, a dołączając do tego ceny i ilość paczek danych to już w ogóle.Spacedust pisze: No właśnie, kiedy to wszystko nastąpi... my jesteśmy jak zawsze totalnie zacofani.
Ale cały czas o tym piszę. Prawnie LTE 1800 ma TMobile. Pasmo LTE1800 jest TMobile. Orange ma LTE1800 a w ogóle to miał dzięki TMobile. Kanały po których to lata i jak sie dogadali to już swoją drogą.ja.michal pisze: Skoro podkreślasz, że LTE1800 działa na zasobach T-Mobile to taki jest wynik rozmowy a nie inny. Na wygranych 10 MHz T-Mobile nie ma LTE
Stan faktyczny jest taki, że nie muszą czekać na decyzję UKE. Umowa się skończy na dzierżawę miedzy O a TM i mogą wrócić do stanu pierwotnego. Wtedy wracają na swoje kanały i każdy może robić to wszystko osobno (DCS i LTE w 1800) Z tym, że Orange ma problem bo musi coś poświęcić.Jak, kiedy... Oczywiście, że możliwości jest wiele, ale rozmowa jest o stanie faktycznym.
W Polsce to nie przejdzie.Inna opcja to to co stało się z mariażem Orange z T-Mobile w UK czyli EE.
Dokładnie. UKE zmusiło operatorów do tego, oczywiście nie za darmo. Inaczej by Play nie miał szans na rynku na szybki wzrost i dzisiaj nie byłby 2 operatorem.Nie takie proste bo umowy są wieloletnie, a do podpisania umów na roaming jak dobrze pamiętam UKE przykładało palce.
Mówiłem o terenach i rozmowach w środkach lokomocji (bus, pociąg, auto) podczas poruszania się po Polsce a nie tylko w miastach. W miastach to działa dobrze i tam gdzie jest U2100.No widzisz, u mnie odwrotnie, Orange działa dobrze, ale dlatego, że na stacji obok U900 Orange uruchomiło U2100, a T-Mobile nie. Tak T-Mobile jest przytkane, a właściwie T-Mobile z Orange na wspólnym U900.
Panowie, apeluję aby ochłonąć bo polecą czasówki jeśli poziom się nie zmieni. Peace.
Klasyczny obserwator wątku.
Pisałem już o tym wcześniej. Orange dzierżawi od T-Mobile 5 MHz w 1800 do końca rezerwacji, czyli do końca 2027 r. Dlaczego Orange odpuścił ostatni przetarg 1800? Nie wiadomo. Być może mała ilość zasobów miała być argumentem przy negocjacjach z Polkomtelem o skrawek częstotliwości. Być może stała za tym jakaś większa kalkulacja. Albo rzeczywiście po prostu odpuścili przetarg.viggen pisze:Jak się skończy optymalizujące wykorzystanie pasma 1800 MHz, to Orange ma 10 Mhz w 1800 a TMobile ma 19.8Mhz. Z racji tego, że Plus i Orange obecnie dostali po 0,4Mhz a TMobile tylko 0,2Mhz to jest szansa, że przy skończeniu tego burdelu TM może zyskać kolejne 0,2Mhz (razem 0,4Mhz) i będzie miał 20Mhz w 1800 lub będzie miał nadal 19.8Mhz jak ma Aero2.
Jest też szansa, że TMobile i Orange całe 1800 przeznaczą na LTE (każdy osobno), lub 1 blok 1800 TM zostawi sobie na DCS a 15Mhz na LTE. Możliwości jest wiele.
Orange udostępnia 7,6 MHz swoich zasobów w LTE1800 oraz koszysta w DCS ze swoich 2 MHz (teraz po przyznaniu ochronnych jest/będzie 2,4 MHz) i 5,2 MHz T-Mobile. Razem daje to ok. 15 MHz.
Ostateczny dowód: https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=20531 Podany przedział to 4 MHz z ostatniego przetargu wygranego przez T-Mobile i 1,2 MHz starego zasobu T-Mobile. Są informacje o umowie, datach itp. Niektóre z tych informacji można znaleźć też w raporcie rocznym Orange.
Tak jak pisałem wcześniej, zarówno przed, jak i po ułożeniu pasma 1800, Orange i T-Mobile będą mieli równo po 15 MHz jeszcze przez co najmniej 10 lat. Dlatego też przy ciągłym bloku N! i zachowaniu DCS przez obu operatorów, jedynym rozwiązaniem będzie w dalszym ciągu wspólny blok LTE1800. Cały więc ten reshuffling ogranicza się de facto do zamiany 2,4 MHz Polkomtela z końcowym blokiem T-Mobile. Wtedy mamy (o dziwo) równo 15 MHz T-Mobile, 10 MHz Orange i 5 MHz T-Mobile, które będzie dzierżawione przez Orange. Z kolei na końcu 10 MHz Polkomtela.
---
[[[ No i tutaj jest już moja fantazja i wyraźnie to rozgraniczam (można by tak zrobić, fajnie by było - jakkolwiek by to nazwać): w związku z unieważnieniem przetargu Centernetu/Mobylandu, a jeżeli nie będzie to możliwe ze względów prawnych, finansowych itp. dopiero na koniec 2022 r., gdy wygaśnie rezerwacja, możnaby rozdysponować ponownie częstotliwości Aero2. 10 MHz ponownie trafiłoby do grupy CP, zaś 10 MHz do Orange. "Nowy" końcowy blok Polkomtela można zamienić z "nowym" blokiem Orange i mamy równowagę 20-15-20-20 [MHz]. W ramach częstotliwości pojemnościowych (1800, 2100, 2600): 55-50-50-50 [MHz]. Uwzględniam wtedy oczywiście koniec dzierżawy bloku T-Mobile przez Orange, roszady w ramach N! i przyznanie ostatniego bloku ochronnego 0,2 MHz T-Mobile. Gdyby Play zdecydował się przejąc blok po Sferii równowaga mniej więcej zostałaby ustanowiona także w częstotliwościach zasięgowych. Koniec fantazji. ]]]
Jak donosi na ćwiekrkaczu Wojciech Wybranowski (dziennikarz) na wschodzie Polski padło N i Plus. Działa tylko i wyłącznie Play.
https://twitter.com/wybranowski
https://twitter.com/wybranowski
U mnie działa(T) choć do Włodawy mam raptem 40km. Pewnie tolokalna awaria nie zaś mega pad.
http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155.
W którym miejscu jest to napisane na ćwierkaczu?Kryniczanin pisze:Jak donosi na ćwiekrkaczu Wojciech Wybranowski (dziennikarz) na wschodzie Polski padło N i Plus. Działa tylko i wyłącznie Play.
https://twitter.com/wybranowski
Doczytałem się, że
"Niekiedy łapie Play"
"Policja i Urząd Miasta potwierdziły awarię. Dostawcą jest Orange"
Gdzie zatem Plus i całe N!?
Łooo Matko!!!Orange dzierżawi od T-Mobile 5 MHz w 1800 do końca rezerwacji, czyli do końca 2027 r.
Zostaje im wcześniej się dogadać. Obecnie Orange może zrobić na 10Mhz LTE1800 sam, TMobile swoje a DCS zostawić bez zmian - czyli po kanałach TMobile i wspólne jak jest teraz. Chyba, że mają już rozwiązanie które testują
@Kryniczanin - to raczej jakaś lokalna awaria we Włodawie. Szału ni ma