DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 970 z 1158
  • 1
  • 968
  • 969
  • 970
  • 971
  • 972
  • 1158
 #992318  autor: 3G
 07 maja 2018, 21:10
Mixiorek pisze:
3G pisze:Polecam również odcinek DW725 Wilków - Rębowola ;)
Przejechałem się ;-) na tym konkretnym odcinku podczas rozmowy miałem LTE lub 3G. Pomaga L800 ze stacji Cesinów-Las. Zonk nastąpił w Wilkowie Drugim tuż obok bardzo fajnego drewnianego kościoła. Zonk tzn. drop... żaden HO od razu ciach i do widzenia.
Teraz sytuację poprawia L800 na stacji Cesinów-Las, ale warto przypomnieć, że pasmo to pojawiło się dopiero jakoś teraz ostatnio. Gdy jeździłem tam kilka razy jesienią, zdarzało się zobaczyć i 2G na telefonie Orange.
Mixiorek pisze:Dziwną sytuację miałem przejeżdżając obok fabryki Ferrero. Niby jest tam stacja z LTE a trafiłem do 3G... musiałbym zobaczyć tą stację bo nie wiem o co chodzi.
Stacja ta w ogóle ma mały zasięg, też jestem ciekaw co to za instalacja. Ale dzięki niej N! wygląda w Belsku lepiej od Plusa, nie mówiąc o Play.
Mixiorek pisze:Jechałem chyba pierwszy raz tą trasą. Faktycznie jest tam słabo. Żaden operator nie ma na sporym obszarze stacji a teren wbrew pozorom łatwy nie jest. Moim zdaniem pomoże tylko postawienie nowej stacji w trójkącie Wilków Drugi-Tomczyce-Błogosław.
Dzięki stacji w Błędowie Plus wygląda nieźle od Rębowoli praktycznie do Wilkowa. Byłem zaskoczony, że na tym odcinku DW725 net śmiga tak w czasie jazdy nawet wieczorem po kilkadziesiąt Mb/s. Ale już w samym Wilkowie - zwłaszcza w obniżeniu terenu - i potem w stronę Białej Rawskiej też jest słabo jak w N! Playa w Wilkowie raczej ani śladu, jedynie na wyżej położonych terenach wpada czasem Mogielnica, potem bliżej Białej Rawskiej wspomniana Żurawka. N! w samym Wilkowie podobnie jak w Plus, czyli słabo. Zbliżając się do Białej Rawskiej Orange wcześniej niż Plus łapie jakiś sensowniejszy sygnał - zapewne dlatego, że anteny Plusa wiszą poniżej anten Orange na wieży Orange przy ul. Topolowej w Białej Rawskiej. Ogólnie zgoda, mam podobne wrażenia, ale jakie można mieć jak nie ma stacji bazowych :) Dziwna sprawa, że przez tyle lat żaden op nic nie postawił w okolicach Wilkowa, to nie taka mała miejscowość, plus parę innych. Może faktycznie Play coś wymyśli.
Mixiorek pisze:Żurawka (maszt Play ;-) to są mocarze, według btsearch mają tam 800+1800+2100 )
Jak najbardziej - potwierdzam, stacja Playa dobrze mi znana :) Nic nadzwyczajnego - 800,1800 i 2100 to taki standard P4 poza miastami.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #992345  autor: Spacedust
 07 maja 2018, 22:32
bed pisze:Patrząc na stację w Swarzędzu, to zbyt wielkiego obszaru ona nie pokrywa skoro anteny wiszą tak nisko.
Zdziwiłbyś się jak wielki obszar pokrywa, moc musi tam być co najmniej 120W na pasmo w przypadku Plusa ;-)

Tymczasem chyba kolejna stacja bez LTE800 Orange, ale z LTE800 T-Mobile: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... cka-BRIDGE
 #992356  autor: ST
 07 maja 2018, 22:53
p2225 pisze:Jakoś 2-3 dni temu zauważyłem podobne zachowanie, przy czym działo się to przy granicy gdzie U900 jest słabsze niż U2100. Były to jednostkowe przypadki, których nie udało się testowo powtórzyć, więc nic nie mówiłem.
Wczoraj przejechałem spory kawałek po zachodniej Wielkopolsce. Terminal z kartą SIM Orange siedział do usr... śmierci w U900, mimo dostępności U2100 i różnych LTE. Próbowałem wielokrotnie włączyć i wyłączyć tryb samolotowy (to przy okazji resetuje wybór pasma) - i nic. Dopiero wymuszenie LTE powodowało przejście do tej technologii i jej dalsze trzymanie, mimo powrotu do automatycznego wyboru technologii. Obok leżał terminal z kartą TM - milutko przechodził natychmiastowo do LTE i trzymał. Tak że ten... ;-)
 #992357  autor: ST
 07 maja 2018, 22:55
Z tak zwanego kronikarskiego obowiązku - czerwony długopis prezesa Fallachera nadal daleki od wypisania... ;-)

Obiekt ex-Era przy Św. Michała 39/41 / Warszawskiej: +L800 T!, +(nic) O! (sprawdziłem w bezpośredniej bliskości). Wcześniej uruchomiono L2600 obu operatorów...
 #992362  autor: f0ku5
 07 maja 2018, 23:45
ja.michal pisze:Gdzie i czy w ogóle działa w Orange lub T-Mobile 4CA?
Z tego co pamiętam to wszędzie tam, gdzie są cztery pasma LTE na stacji ;-)

Ja z kolei podczas długiego weekendu natrafiłem na niespodziewaną (jak dla mnie) sytuację - trafiłem w miejsce, gdzie mój telefon (jak i iPhone SE) nie łapały żadnego zasięgu, po prostu brak sieci, biała plama. I to wcale nie tak daleko Warszawy ;-)
 #992364  autor: ja.michal
 07 maja 2018, 23:49
Jakieś ugruntowane te stacje z czterema pasmami czy tylko testowe?

Czy to tak niedaleko od Warszawy to może na północny-wschód? ;) Coś majstrują w konfiguracji, nie wiem czy nie jakieś testy obciążenia U900. Mam w okolicy LTE800, U900 (wspólne) i U2100 Orange. Niestety ostatnio telefon przyssał się do U900 i nie przechodził na inne pasma, nawet w szczerym polu z idealną widocznością stacji bazowej jakieś 200-250 od niej siedział w U900, pomimo że jest LTE800 i nawet U2100. :?
 #992368  autor: f0ku5
 07 maja 2018, 23:57
ja.michal pisze:Czy to tak niedaleko od Warszawy to może na północny-wschód?
Jeżeli pytałeś mnie to nie, okolice Warki. Totalne zadupie, no ale przynajmniej jakiegoś L800, lub U900 bym się spodziewał, a tam kompletnie nic :)
 #992369  autor: ja.michal
 08 maja 2018, 00:07
ST pisze:Powiem tak: wiele wskazuje na to, że więcej niż testowe ;-)
Może na forum jakąś mapkę popełnić z potwierdzonymi 4CA w Orange i/lub T-Mobile?
f0ku5 pisze:Jeżeli pytałeś mnie to nie, okolice Warki. Totalne zadupie, no ale przynajmniej jakiegoś L800, lub U900 bym się spodziewał, a tam kompletnie nic :)
To inny rejon. Oj tam, dziwisz się? ;) Taka piękna wiosna-lato, że wszystko szybciej rośnie. Jabłka sygnał blokują. ;)
 #992382  autor: Mixiorek
 08 maja 2018, 07:25
3G pisze: Ogólnie zgoda, mam podobne wrażenia, ale jakie można mieć jak nie ma stacji bazowych :) Dziwna sprawa, że przez tyle lat żaden op nic nie postawił w okolicach Wilkowa, to nie taka mała miejscowość, plus parę innych. Może faktycznie Play coś wymyśli.
Tereny mocno sadownicze. Niby teren nie jest trudny (lekkie pagórki, czasem nieduży las) ale jednak zasięg miejscami słaby lub go brak.
ST pisze:Wczoraj przejechałem spory kawałek po zachodniej Wielkopolsce. Terminal z kartą SIM Orange siedział do usr... śmierci w U900, mimo dostępności U2100 i różnych LTE. Próbowałem wielokrotnie włączyć i wyłączyć tryb samolotowy (to przy okazji resetuje wybór pasma) - i nic
Opisywałem kilka postów wyżej podobną sytuację. Nie wiem co Orange teraz zrobił swojej sieci, że U900 ma taki priorytet, że aż pomija sygnał LTE :( mi pomogło przejście przez tryb samolotowy.
ST pisze:Obiekt ex-Era przy Św. Michała 39/41 / Warszawskiej: +L800 T!, +(nic) O! (sprawdziłem w bezpośredniej bliskości). Wcześniej uruchomiono L2600 obu operatorów...
Zaczyna mnie to drażnić. Czy ktoś poza piękną Wielkopolską zauważył podobną tendencję?
ja.michal pisze:Gdzie i czy w ogóle działa w Orange lub T-Mobile 4CA?
W Błoniu, Łomiankach, warszawskie Bemowo i Bielany.
f0ku5 pisze:Jeżeli pytałeś mnie to nie, okolice Warki. Totalne zadupie, no ale przynajmniej jakiegoś L800, lub U900 bym się spodziewał, a tam kompletnie nic :)
f0ku5 pisze:Chętnie bym zobaczył wtedy zasięg na jakimś innym telefonie, np. Samsungu. Ciekawe, czy jakaś różnica by była ;)
Robiłem ostatnio trasę Białobrzegi-Warka-Góra Kalwaria-Warszawa. Jest tak sobie. Patrzyłem również na SGS7 T-Mobile. 3G przeplatane z LTE. Jest nowe pozwolenie na stację w Lechanicach. Stacja w Pionkach chyba nadal nie ma LTE... a 800 to raczej na pewno.
Okolice Warki ma według koncesji pokryć głównie Play a na południowy wschód T-Mobile. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co Play nie ma jakieś fajnej lokalizacji peryferyjnej w tym rejonie.

Czy zasięg L800 może być też nieco słabszy przez to, że przez jedno RRU leci dwóch opów na 20MHz?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #992386  autor: 3G
 08 maja 2018, 07:51
Zdaje się, że tak, ale nie szerokość pasma ma tu znaczenie tylko po prostu moc RRU jest dzielona na dwie nośne.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #992390  autor: kozien70
 08 maja 2018, 08:12
"Ciemna strona RAN sharingu N!" W mieście, gdzie stacje są "skręcone" ma to małe znaczenie. Ale na wsiach, gdzie można byłoby przygrzać - dzielenie mocy na dwie nośne niestety daje ograniczone pole manewru.
Mixiorek pisze: W Błoniu, Łomiankach, warszawskie Bemowo i Bielany.
Kierujesz się pozwoleniami czy sprawdziłeś i już świeci? Bo jeszcze tydzień temu na Bielanach nie działo się nic.
 #992391  autor: Mixiorek
 08 maja 2018, 08:26
Pierwsze dwie mam na 100% zweryfikowane. O Bemowie chyba pisałeś a na Bielanach mam wrażenie, że było ale pewność wynosi 50% :) bo patrzyłem na wyświetlacz w czasie jazdy. Szukam czasu by podjechać na Wawrzyszew.

Kurcze, słabo z tą mocą L800 w N!.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #992403  autor: kozien70
 08 maja 2018, 09:23
Mixiorek pisze:Pierwsze dwie mam na 100% zweryfikowane. O Bemowie chyba pisałeś a na Bielanach mam wrażenie, że było ale pewność wynosi 50% :)
Co do Bemowa nie mam pewności, bo będąc potem w tych samych okolicach już tego nie złapałem i być może był to DX z pobliskiego Ożarowa (btw - Ożarów również dostał "rozwód" i L2100).
Bielany weryfikowałem w niedzielę tydzień temu. Na wymuszonym L2100 nie złapało się nic poza Play.
Mixiorek pisze: Kurcze, słabo z tą mocą L800 w N!.
To się tyczy wszystkich pasm/technologii jadących w N! na wspólnych RRU, a więc 800, 900, 2100, 2600.
L1800 celowo pominąłem, bo tu po rozwodzie może być inaczej. Jeśli Orange i Tm zrezygnują całkowicie z DCS-a to na sajtach pozostanie wolne RRU po DCS i wówczas będzie można puścić np. L1800 Tm z dotychczasowego RRU od wspólnego L1800, zaś L1800 Orange z dawnego RRU DCS.
Ratuje to również sytuację, gdy np. Orange nie zrezygnuje z DCS-a. RRU od DCS jest mocniejsze, niż to od L1800. Zatem udźwignie i pomarańczowe DCS i pomarańczowe L1800 bez uszczerbku mocy względem L1800 T-m na "starym" RRU.
Powyższe rozważania dla stacji Hua z osobnymi RRU na L1800 i DCS. Niektóre stacje Huawei mają jedno RRU dla DCS i L1800, a o stacjach Nokii w ogóle się nie wypowiadam.
 #992406  autor: MaciejM
 08 maja 2018, 09:39
kozien70 pisze:To się tyczy wszystkich pasm/technologii jadących w N! na wspólnych RRU, a więc 800, 900, 2100, 2600.
Przykładowo w Białymstoku Lotos przy ul. Branickiego. Telefon potrafi zalogować się do U2100, niż do wyżyłowanego L1800. W wielu miejscach mamy silniejszy U2100 niż LTE800
 #992412  autor: harys
 08 maja 2018, 10:23
Po prawej stronie Wisły też nie widać L2100.
Co ciekawe przejechałem rowerem wczoraj 8km z południa na północ i przy aktywnej transmisji telefon nie ruszył się z L800. Jak przyklejony.
Dzis rano podróż do pracy 50km i 3/4 czasu w u900.
Jak już wskoczyło coś nowego to LTE800 na chwile. U2100 miałem jedną stacje na kilka sekund zalogowaną.
 #992425  autor: muddy
 08 maja 2018, 12:03
kozien70 pisze:"Ciemna strona RAN sharingu N!" W mieście, gdzie stacje są "skręcone" ma to małe znaczenie. Ale na wsiach, gdzie można byłoby przygrzać - dzielenie mocy na dwie nośne niestety daje ograniczone pole manewru.
Drugi powód to polskie normy promieniowania. Nie zapominajmy, że nawet jeśli są osobne RRU dla operatorów, to nadają w tym samym miejscu i łatwiej przekroczyć normy niż na stacji pojedynczego operatora, tym łatwiej im więcej pasm jest jednocześnie uruchomionych. Łatwo narzekać że na wsiach nie odpalają 1800/2600 - trzeba pamiętać że normy muszą być spełnione...

MM
  • Strona 970 z 1158
  • 1
  • 968
  • 969
  • 970
  • 971
  • 972
  • 1158
  • 1
  • 968
  • 969
  • 970
  • 971
  • 972
  • 1158