DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

 #343809  autor: lozo111
 30 cze 2009, 11:31
jeszcze niedawno nie było tam 3G. no i git. jeszcze może niedługo bedzie w ryglicach 3G. mam telefon z UMTS i aby testować 3G jechałem specjalnie do Tarnowa. :lol:
w tarnowie jak sie wjeżdżało od strony tuchowa to zasięg 3G pojawiał sie dopiero pod mostem , tam gdzie jest obwodnica. a i w całym tarnowie też nie ma 3G. ale skoro BUCiu, zrobił w tym klasztorze zdjęcie to przecież powinno być to jakoś zabezpieczone. bez problemu można przecież chociażby rozwalic kable :wink:

Nokia 5130, Philips Ozeo, Manta MOB-60, SE T630i, SE K310i, Samsung SGH-L760, Samsung SGH-i600, SE K800i, SE Z520i, HTC Artemis, Motorola V3r, Nokia E51, Sagem myX5-2v, Nokia N80, Nokia C5-00, Dell Venue Pro i inne :)

 #343813  autor: yagi
 30 cze 2009, 11:45
lozo111, jest juz UMTS Ery na przekazniku w Zawadzie i teraz wczesniej zlapiesz UMTS ;)
lozo111 pisze:jeszcze może niedługo bedzie w ryglicach 3G.
O ile w koncu ustana protesty :P

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #343814  autor: lozo111
 30 cze 2009, 11:55
yagi, a o co chodzi z tymi protestami?

[ Dodano: 2009-06-30, 12:05 ]
yagi pisze:lozo111, jest juz UMTS Ery na przekazniku w Zawadzie i teraz wczesniej zlapiesz UMTS
z ery tak ale z orange chyba jeszcze nie

Nokia 5130, Philips Ozeo, Manta MOB-60, SE T630i, SE K310i, Samsung SGH-L760, Samsung SGH-i600, SE K800i, SE Z520i, HTC Artemis, Motorola V3r, Nokia E51, Sagem myX5-2v, Nokia N80, Nokia C5-00, Dell Venue Pro i inne :)

 #343818  autor: yagi
 30 cze 2009, 12:13
lozo111 pisze:z ery tak ale z orange chyba jeszcze nie
W Zawadzie narazie tylko Play i Era maja 3G.
lozo111 pisze:yagi, a o co chodzi z tymi protestami?
A myslisz ze dlaczego tam do tej pory jest taka kicha z zasiegiem i nie ma ani jednej stacji bazowej?

Przeczytaj artykul na samym dole:

http://www.btsy.eu/prasa.html

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #343820  autor: BUCiu
 30 cze 2009, 12:19
lozo111, jak już napisał yagi to są zdjęcia BTS/nodeB PTK Centertel w Tuchowie z wieży klasztoru Redemptorystów. Zdjęć nie robiłem ja, są podpisane. A co do dostępności to tam (na wieżę) nie można sobie wejść od tak więc bym się nie martwił ;)

Co do Ery to 3G działa jakoś od marca, nie pamiętam dokładnie. Era ma też pozwolenie w spisie UKE na 2G i 3G w Ryglicach a Era rzadko posiada wirtualne pozwolenia więc myślę, że w stosunkowo nie długi czasie można się w końcu jakiś inwestycji w Ryglicach spodziewać. Na razie nic się w tej lokalizacji nie dzieje (Mickiewicza 27), w zeszłym tyg. sprawdzałem.
A co do protestów to Ryglice słyną z tego, że już od 7 lat co najmniej, żaden z operatorów nie może tam masztu postawić. Najbliżej była Era, gdzieś na 11go listopada na jakimś budynku już jakieś konstrukcje i chyba nawet anteny były ale musieli to rozebrać ze względu na protesty.
A o co chodzi z protestami? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Myślę, że ludziom bardziej zazdrość przeszkadza, że to sąsiad będzie miał co miesiąc kase za dzierżawę niż o szkodliwość inwestycji.

 #343831  autor: yagi
 30 cze 2009, 12:49
A o co chodzi z protestami? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Myślę, że ludziom bardziej zazdrość przeszkadza, że to sąsiad będzie miał co miesiąc kase za dzierżawę niż o szkodliwość inwestycji.
Ale promieniowaniem sie zaslaniaja...

Swego czasu byla dyskusja na tym blogu na ten temat, ale nie moge tego znalzc :(

http://andrzejjezior.blog.onet.pl/

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #343873  autor: Klombik
 30 cze 2009, 14:46
Wracając do szwedzkiego 3G. Właściwie jest to możliwe. Może, kto starszy to pamięta, bodajże w okolicach Warszawy postawili kiedyś ogromną antenę dla radia(bodajże Radio 1), wysokością sięgało kilkuset metrów. Ale to jeszcze było na starych częstotliwościach, wykorzystywali strasznie długie fale, i polskie audycje można było odsłuchiwać w północnej Afryce :) No ale maszt runął i zaczęli radiową rewolucję.
Podobnie było w łodziach podwodnych w czasie zimnej wojny, albo jeszcze wcześniej. Z rufy okrętu podwodnego rozwijano bardzo długie kable pełniące rolę anteny i można było się porozumiewać na większe odległości bez szumów i zakłóceń.

Ale... bardzo dawne czasy :).

Pewnie jedna ze szwedzkich sieci postawiła sobie wysoki maszt na jakimś klifie lub na czymś wysokim, a że po drodze do Polski sygnał nie napotyka żadnych przeszkód tylko czysta przestrzeń, to telefon mógł coś wyłapać. Wydaje się mało prawdopodobne ale kiedyś coś takiego już było :)

 #343882  autor: borax11
 30 cze 2009, 15:16
może postawili antenę na bałyku tak jak to orange. Tylko ze tych sieci juz nie wykrywa mi tel :(

 #343894  autor: Klombik
 30 cze 2009, 16:00
Może jest to jakieś rozwiązanie, ale mimo to zadziwia :) myślałem, że nasze i zagraniczne sieci mają jakieś zabezpieczenia, blokady, żeby nie kolidowały z naszymi sieciami i na odwrót, np. na granicach. Chyba, że akurat w tym przypadku tego zabrakło.

 #343975  autor: kuwejt
 30 cze 2009, 22:57
Klombik pisze:Wracając do szwedzkiego 3G. Właściwie jest to możliwe. Może, kto starszy to pamięta, bodajże w okolicach Warszawy postawili kiedyś ogromną antenę dla radia(bodajże Radio 1), wysokością sięgało kilkuset metrów. Ale to jeszcze było na starych częstotliwościach, wykorzystywali strasznie długie fale, i polskie audycje można było odsłuchiwać w północnej Afryce :) No ale maszt runął i zaczęli radiową rewolucję.
Podobnie było w łodziach podwodnych w czasie zimnej wojny, albo jeszcze wcześniej. Z rufy okrętu podwodnego rozwijano bardzo długie kable pełniące rolę anteny i można było się porozumiewać na większe odległości bez szumów i zakłóceń.

Ale... bardzo dawne czasy :).

Pewnie jedna ze szwedzkich sieci postawiła sobie wysoki maszt na jakimś klifie lub na czymś wysokim, a że po drodze do Polski sygnał nie napotyka żadnych przeszkód tylko czysta przestrzeń, to telefon mógł coś wyłapać. Wydaje się mało prawdopodobne ale kiedyś coś takiego już było :)
Wysoki maszt nie ma w tym wypadku nic do rzeczy. Chodzi o niską częstotliwość jaką nadawało radio. Fale długie elegancko się rozchodzą nawet po ziemskich zakrzywieniach i to dlatego.
W kwesti 3g ze Szwecji to jesteś pewien ze to sygnał 3G? Może sieć ma w nazwie człon 3G (np tak jakby w Polsce Play nazywał sie Play3G) i łapie Ci loga sieci (i przez to wyświetla 3G) a tak naprawde jest to sygnał 900MHz?

 #343986  autor: yagi
 30 cze 2009, 23:39
kuwejt pisze:W kwesti 3g ze Szwecji to jesteś pewien ze to sygnał 3G?
Screen to ewidentnie pokazuje. Ten bialy znaczek z falami to w starszych SE oznaczenie sieci UMTS.

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #343988  autor: Klombik
 30 cze 2009, 23:51
kuwejt pisze:Wysoki maszt nie ma w tym wypadku nic do rzeczy.
Akurat długość ma, jeżeli chodzi o o zakłócenia, szumy i pasmo częstotliwości, ale to w antenach starego typu, a nie dzisiejszych urządzeń nadawczych/odbiorczych wykorzystywanych przez sieci :) Ale nie to jest tematem dyskusji.


Wracając...myślę, że nazwa sieci z członem 3G, to trochę błąd merytoryczny, choć kto tam wie jak jest na północy :) Swoją drogą, możesz mieć rację i wykluczyć tej możliwości nie możemy.

 #343995  autor: Rafael.dz
 01 lip 2009, 00:43
Pewnie ma tu dużo znaczenia propagacja faj, niby zasieg jest do 20-30km na morzu/ocean, ale jeśli jest burza to propagacja fal jest inna, może i złapać tak odległy sygnał, ale telefon nie da rade na taką odległość odpowiedzieć

 #344001  autor: tesla
 01 lip 2009, 07:06
BUCiu pisze:Te szafy po lewej to od node'ów :?:
nie, po lewej to siłownia, szafa transmisyjna, nodeb Huawei to te moduły za BTSem a BTS Nortela S18000 to ten z prawej strony :roll:

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #344052  autor: borax11
 01 lip 2009, 14:17
możemy tak gdybać, teraz już nie ma tych sieci, ale ewidentnie było SWEDEN 3G. Nawet TU można zobaczyć ze takie sieci jak Telenor należą do szwecji.
Jak będę w Krynicy (znaczy tam mieszkam , ale wyjechałem) to jeszcze zrobię skan eteru.
Ostatnim razem nie wykrywało szwecji tylko samą rosje :roll:

[ Dodano: 2009-07-01, 14:27 ]
a i japonia nadaje 3G na 1700
Kod: Zaznacz cały
http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_jp.shtml 
ciekawe jaki ma zasięg jedna stacja, czy większy od naszego gsm 1900 ? albo 1800 ?

[ Dodano: 2009-07-01, 14:39 ]
ale np. takiej australii współczuć zasięgu szczególnie GSM
Kod: Zaznacz cały
http://www.telstra.com.au/mobile/networks/coverage/maps_location.cfm
I my narzekamy na zasięg , a tak pozatym poznałem 2 18letnie dziewczyny :-D Australijkę i z Nowej Zelandii. :-D

[ Dodano: 2009-07-01, 14:56 ]
albo ta mapa
Kod: Zaznacz cały
http://www.telstra.com.au/mobile/networks/coverage/maps_location.cfm


[ Dodano: 2009-07-01, 15:02 ]
albo
Kod: Zaznacz cały
http://maps02.pdslive.com.au/VCATPublic/app

 #344073  autor: Łukasz_W
 01 lip 2009, 16:00
Klombik pisze:Wracając do szwedzkiego 3G. Właściwie jest to możliwe. Może, kto starszy to pamięta, bodajże w okolicach Warszawy postawili kiedyś ogromną antenę dla radia(bodajże Radio 1), wysokością sięgało kilkuset metrów. Ale to jeszcze było na starych częstotliwościach, wykorzystywali strasznie długie fale, i polskie audycje można było odsłuchiwać w północnej Afryce :) No ale maszt runął i zaczęli radiową rewolucję.
Nie ukrywam ogromnego zaskoczenia tego typu porównaniem :shock:
Pomijając kosmiczną różnicę w kwestii rodzaju emisji, zastosowania, skomplikowania, itp. a przede wszystkim w długości fali obu systemów (radiofonia LW vs UMTS) warto wspomnieć, że emisja Programu 1 Polskiego Radia szła z ciągłą mocą do 2MW!
Maszt stał w Konstantynowie k. Gąbina i licząc 646 m wysokości był wówczas najwyższą konstrukcją na świecie. Runął w 1991 r. w wyniku błędu popełnionego przy pracach konserwacyjnych lin odciągowych, a stał od 1974r. Ogromna wysokość masztu wynikała z długości fali - zastosowano maszt półfalowy dla częstotliwości 225 kHz (początkowo chyba 227). Promiennikiem - anteną przy nadawaniu długofalowym (o takim tu mowa) jest cały maszt. Przy okazji - nie wiem czy można mówić o "starej częstotliwości", gdyż jest ona wykorzystywana przez PR do dziś - choć wiadomo, że długie fale w radiofonii stosuje się od kilkudziesięciu lat, a dziś są jakby nieco w niełasce. Co innego jeśli chodzi o samą technologię - na pewno zwykły AM można śmiało określić jako "stary" w porównaniu z WCDMA.[/b]

 #344096  autor: Klombik
 01 lip 2009, 17:39
Łukasz_W, Tak, zgadzam się, całkowita racja. Zdaję sobie sprawę, że to dość non sensowe, ale próbowałem sobie to w jakiś sposób wyjaśnić. Gdy zerknąłem na nazwę tematu i odległość, od razu przypomniała mi się historia w/w masztu :). Nie przeczę.

 #344157  autor: borax11
 01 lip 2009, 22:17
No właśnie, a moc 2 MW to w wcdma niewyobrażalnie wielka moc. A może jeszcze zwiększająca propagacja fal robi swoje ? tak czy inaczej tych sieci nie ma.Wtedy był .. czy ja wiem kwiecień ? ale obok tego było ;-)
Jestem rekordzistą ? :smt005 :mrgreen:

[ Dodano: 2009-07-01, 22:19 ]
ma ktoś fotkę tego masztu, albo rysunek? Nie chce mi się wierzyć że w
Polsce powstał tak wysoki maszt :shock:

[ Dodano: 2009-07-01, 22:21 ]
Może koś chce mapkę zasięgu swojego miasta ? tak żeby temat nie utopił się ? Podniesie ktoś :?: Proszę pisać http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=34210 EOT :-D

 #344201  autor: SQBI
 02 lip 2009, 02:19
ma ktoś fotkę tego masztu, albo rysunek? Nie chce mi się wierzyć że w
Polsce powstał tak wysoki maszt :shock:
Zobacz tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszt_radi ... tantynowie

 #344224  autor: borax11
 02 lip 2009, 11:41
Ja pie...rdziu rzeczywiści..., współczuje gościom co musieli anteny zakładać :mrgreen:

[ Dodano: 2009-07-02, 11:52 ]
a sorka Konstrukcja Warszawskiej Radiostacji Centralnej w Konstantynowie wyróżniały dwa składniki - urządzenia nadawcze i maszt pełniący funkcję anteny. :-D