DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 17 z 94
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 94
 #782638  autor: zajadacz
 06 lut 2015, 00:47
Masakra jakie tytuły wymyślają te pismaki "buduje 50 metrową antenę". Od kiedy to T-Mobile nadaje na falach krótkich o częstotliwości 3 MHz, że ich antena ma mieć aż 50 m? Przecież to maszt będzie miał 50 m a nie antena.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #782640  autor: bed
 06 lut 2015, 01:48
To jeszcze jakoś ujdzie, ale mnie rozbawił tekst, w którymś artykule na zasadzie: "Nie chcę tych anten, one podobno zakłócają odbiór telewizji naziemnej i słyszałem, że szkodzą zdrowiu". A ja bym zapytał: "A kto Ci człowieku takiego kitu nawciskał o telewizji?!", bo o zdrowie to nawet nie śmiałbym zagadnąć, bo przecież by mnie ktoś zlinczował 8)

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #782642  autor: Sig
 06 lut 2015, 07:07
zajadacz pisze:Masakra jakie tytuły wymyślają te pismaki "buduje 50 metrową antenę". Od kiedy to T-Mobile nadaje na falach krótkich o częstotliwości 3 MHz, że ich antena ma mieć aż 50 m? Przecież to maszt będzie miał 50 m a nie antena.
Pomijając też detal, że wysoki maszt to powinien raczej okolicznych mieszkańców cieszyć niż przerażać, bo przecież oddala od nich to "zabójcze" promieniowanie.
Ciekawe czemu ci ludzie nie myślą logicznie. 9/10 z nich korzysta z telefon komórkowego, lub internetu mobilnego. Jeżeli jakiś operator chce zbudować maszt w ich okolicy, to nie dlatego, że lubi/nie lubi okolicznych mieszkańców, ale dlatego, że najwyraźniej jego zasięg, lub pojemność w danym punkcie jest niezawalająca, a punkt wybrał najlepszy geograficznie (ukształtowanie terenu, odległość od innych stacji, możliwość podciągnięcia światłowodu/radiolinii, _dostępność_działki_ itd.). Jeżeli już tak się boją tego promieniowania, to dlaczego korzystają z telefonów, szczególnie tam, gdzie bez nowego masztu zasięg jest słaby i telefon aby utrzymać połączenie jedzie na maksymalnym SARze? Nie, że jest się i tu czego bać, bo na to też są normy (choć tu też ciekawa sprawa z ludźmi tak chętnie importującymi indywidualnie telefony nieznanych marek z Chin, lub modele, które (z różnych powodów) nie były testowane w EU czy USA...), ale skoro przykładają takie coś do (pustej) czaszki, to powinno im zależeć na dobrym zasięgu.
Winny jest jednak operator, jak zawsze w takiej sytuacji. Trzeba prowadzić dialog, jakkolwiek trudny by nie był i choćby nie przynosił rezultatu. Rozmawiać, tłumaczyć, pokazywać wyniki badań i pomiarów, potrafić odpowiedzieć na to co mieszkańcu prezentują itd. Tyle, że tu potrzeba dobrego fachowca, który jednocześnie potrafiłby swoją wiedzę w sposób przystępny sprzedać. Nie, że wszystkich by się dało przekonać, są ludzie, którzy po prostu wszystko zawsze wiedzą najlepiej, ale PRÓBOWAĆ.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.
 #782915  autor: ja.michal
 06 lut 2015, 22:10
Taaak, lepiej byłoby zwiększyć normy promieniowania z naszych (0,2 W/km) na te europejskie (22,5 W/km2 na 900 czy 50 W/km2 na 2100 MHz). Wtedy byłoby mniej stacji i "zdrowiej". :]

Ludzie to powinni walczyć o zaostrzenie norm i wymusić budowę większej ilości metro-, pico- i femtokomórek.
Akurat to ostatnie oferuje u nas Orange, ale jakoś ludzie o tym nie wiedzą.
 #783030  autor: plk. Mortimer
 07 lut 2015, 12:34
ja.michal pisze:Taaak, lepiej byłoby zwiększyć normy promieniowania z naszych (0,2 W/km) na te europejskie (22,5 W/km2 na 900 czy 50 W/km2 na 2100 MHz). Wtedy byłoby mniej stacji i "zdrowiej". :]

Ludzie to powinni walczyć o zaostrzenie norm i wymusić budowę większej ilości metro-, pico- i femtokomórek.
Akurat to ostatnie oferuje u nas Orange, ale jakoś ludzie o tym nie wiedzą.
Rozumiem, ze w wysoce wyrafinowany sposob sugerujesz, ze wladze UK, Francji, Szwecji, Niemiec morduja swoich obywateli za pomoca podwyzszonych norm promieniowania? Jestes kolejnym fanem Zeitgeist i Potokolow Medrcow Syjonu?
 #783208  autor: zajadacz
 08 lut 2015, 00:53
Z tym płotem, to nie taka niezwykła sprawa. W Oslo jest pełno anten zamontowanych na drewnianych słupach elektrycznych do przesyłu prądu. Najczęściej jeden, czasem dwa sektory. Całość pomalowana pod kolor słupa i napędzana światłowodem, który też leci po słupie. Wysokość końca anteny 5-6 m.
W Ostrawie już ładnych kilka lat temu widziałem 3 sektorową stację bazową, na budynku, gdzie anteny kończyły się 2-3 m nad głowami przechodniów.
Więc bądźcie tak mili i przestańcie pitolić, że stacje bazowe w Polsce szkodzą, mają przekroczone normy itp. I przestańcie podpierać swoje opinie pomiarami czymś co nawet nie leżało obok profesjonalnego miernika PEM.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #783211  autor: ja.michal
 08 lut 2015, 02:12
plk. Mortimer pisze:Rozumiem, ze w wysoce wyrafinowany sposob sugerujesz, ze wladze UK, Francji, Szwecji, Niemiec morduja swoich obywateli za pomoca podwyzszonych norm promieniowania? Jestes kolejnym fanem Zeitgeist i Potokolow Medrcow Syjonu?
:smt005 Dobre, ale nie. Akurat nie boję się jakiegoś promieniowania, które właściwie nie jest duże a i nikt nie mieszka na maszcie. Daję po prostu argument innym, a sam wolałbym zaostrzenia norm bo zmusiłoby to operatorów do budowy gęstszej siatki stacji bazowej. Dałoby to większą pojemność sieci czyli prędkości na użytkownika realnie większe. Kwestię łącza do stacji bazowych pozostawiam w tym momencie otwartą, ale można to połączyć z inwestycjami w FTTH i wszystkimi tymi projektami sieciowymi w ramach UE.

EDIT
A, i chodzi o estetykę. Małe komórki łatwiej pochować w urbanistyce. Nie wyglądałoby tak paskudnie jak to jest obecnie na niektórych budynkach. Maszty również nie muszą być straszącymi konstrukcjami, a np. sztucznymi drzewami. Wszystko jest już przetestowane w innych krajach i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobre wzorce powielać.
 #783215  autor: Flash999
 08 lut 2015, 03:40
ja.michal pisze:Daję po prostu argument innym, a sam wolałbym zaostrzenia norm bo zmusiłoby to operatorów do budowy gęstszej siatki stacji bazowej.
Tylko nie to, skoro teraz po N! często stacje wzajemnie się zakłócają, to zwiększając liczbę stacji o np. 50% bateria zostałaby wyczerpana po kilku godzinach przez częste przełączenia.

Stacje bazowe w województwie podlaskim
 #783325  autor: Spacedust
 08 lut 2015, 14:24
Flash999 pisze:
ja.michal pisze:Daję po prostu argument innym, a sam wolałbym zaostrzenia norm bo zmusiłoby to operatorów do budowy gęstszej siatki stacji bazowej.
Tylko nie to, skoro teraz po N! często stacje wzajemnie się zakłócają, to zwiększając liczbę stacji o np. 50% bateria zostałaby wyczerpana po kilku godzinach przez częste przełączenia.
Widać to szczególnie np. po połączeniu z LTE na Xsignal - telefon wręcz szaleje, bo ma na około np. 10 stacji bazowych i do większości ma słaby sygnał powyżej -100 dBm.

Teraz jak odpalą LTE-A i VoLTE to już w ogóle baterie zaczną znikać.
 #783463  autor: Yey
 08 lut 2015, 22:15
ja.michal pisze: A, i chodzi o estetykę. Małe komórki łatwiej pochować w urbanistyce. Nie wyglądałoby tak paskudnie jak to jest obecnie na niektórych budynkach. Maszty również nie muszą być straszącymi konstrukcjami, a np. sztucznymi drzewami. Wszystko jest już przetestowane w innych krajach i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobre wzorce powielać.
Z tym akurat się nie zgodzę.
W krajach, gdzie normy są łagodniejsze anten prawie nie widać, bo bez problemu mogą być zamontowane nisko, np. na ścianie budynku, jak tutaj:
Obrazek
A gdy anten za bardzo nie widać, to pomimo że promieniowanie na dole na ulicy jest wyższe niż norma w Polsce (bo moc nadawania jest podobna), to protesty są mniejsze.

Natomiast nasze ostre normy zmuszają operatorów do stawiania wyższych konstrukcji często szpecących dachy i wysokich wież (które, pomimo że mają na celu min. obniżenie promieniowania przy ziemi, budzą protesty sąsiadów).
 #783477  autor: Yey
 08 lut 2015, 23:06
Spacedust pisze: Te firmy pomiarowe mają coś takiego i jak widzisz stoją pod samym masztem na dachu, a nie 1,8 metra od ziemi...
Na dachu, na którym są anteny, wykonywane są nie tylko pomiary wg przepisów ochrony środowiska, ale również według przepisów BHP - to są trochę inne normy, głównie opisane w: Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badańi pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. /Dz.U.2011.33.166/
Jeśli chodzi o Ochronę Środowiska to regulują je rozporządzenia Ministra Środowiska.
Normy ochrony środowiska dotyczą miejsc ogólnie dostępnych dla ludzi - natomiast na konstrukcjach, przy antenach przebywać powinni tylko przeszkoleni pracownicy. Poziom promieniowania może być tam wyższy, Dlatego po pomiarach umieszcza się odpowiednie tabliczki/naklejki by pracownicy wiedzieli gdzie i ile czasu mogą bezpiecznie przebywać.


Dość dziwny jest ten mały miernik, którego używał sanepid. Certyfikowane mierniki wyglądają tak jak na pierwszym zdjęciu: sonda jest na wysięgniku, odsunięta od miernika i od mierzącego, by zminimalizować ich wpływ na pomiar (np zasłonięcie anteny ciałem). Sama sonda do takich pomiarów jest duża (zwykle okrągła), ponieważ zawiera elementy ustawione w trzech prostopadłych osiach, by mierzyć promieniowanie we wszystkich kierunkach - bez względu na to jak ustawiony jest miernik.
 #783484  autor: Spacedust
 08 lut 2015, 23:37
https://www.youtube.com/watch?v=-yFbEMZ ... r_embedded tutaj macie porównanie - ten miernik z kulką można mieć za jakieś 400-500 zł tylko, że on mierzy od 50 MHz do 3,5 GHz, więc niestety Wi-Fi na 5.8 GHz już się nie załapie.

U nas się buduje tak - najniższy możliwie budynek i maszt mimo, że na około są wysokie bloki - osiedle Przyjaźni 120 w Poznaniu: Obrazek
 #783569  autor: zajadacz
 09 lut 2015, 11:28
No wreszcie @Spacedust dotrało do Ciebie, że Twój miernik to zabawka :)

Co do gęstości sieci LTE to paradoksalnie zagęszczenie sieci wpływa negatywnie na jej wydajność. Problemem jest synchronizacja pomiędzy stacjami i ich wzajemne zakłócanie się. W systemach WCDMA (UMTS, HSPA+) można do obejść przez scrambling codes różne na każdej stacji i jeżeli EC jest odpowiednie to nie ma problemu z wydajnością. W LTE jest dużo trudniej, przez co LTE 800 może mieć mniejszy zasięg od GSM 900 i UMTS 900. Polecam lekturę: http://www.telko.in/lte-halo-tu-ziemia,0

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #783579  autor: Spacedust
 09 lut 2015, 12:00
zajadacz pisze:No wreszcie @Spacedust dotrało do Ciebie, że Twój miernik to zabawka :)
Może i zabawka, ale daje podgląd na to, że promieniowanie z pobliskiej stacji jest naprawdę bardzo duże. Dysponuję również filmami, gdzie całe mieszkanie sprawdziłem w momencie gdy stacja była nieczynna w przebudowie, a następnie po jej odpaleniu i zdziwiłbyś się jak znaczna jest różnica.

Wszystkie inne źródła z sąsiedztwa typu Wi-Fi, DECT, DVB-T i inne to pikuś w porównaniu z tym co nam serwuje N!
 #783619  autor: zajadacz
 09 lut 2015, 14:22
Póki nie pokażesz pomiarów z czegoś co kosztuje te kilkadziesiąt koła to dyskusja o promieniowaniu u Ciebie w domu nie ma żadnego sensu.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #783726  autor: wook
 09 lut 2015, 21:19
Spacedust pisze:
zajadacz pisze:No wreszcie @Spacedust dotrało do Ciebie, że Twój miernik to zabawka :)
Może i zabawka, ale daje podgląd na to, że promieniowanie z pobliskiej stacji jest naprawdę bardzo duże. Dysponuję również filmami, gdzie całe mieszkanie sprawdziłem w momencie gdy stacja była nieczynna w przebudowie, a następnie po jej odpaleniu i zdziwiłbyś się jak znaczna jest różnica.

Wszystkie inne źródła z sąsiedztwa typu Wi-Fi, DECT, DVB-T i inne to pikuś w porównaniu z tym co nam serwuje N!
Ciekawe, skoro masz tak wysokie warto to gdzieś zgłosić by przyszli z porządnym sprzętem i zmierzyli.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #783770  autor: Spacedust
 10 lut 2015, 00:39
Kolejna porażka PLAY: http://www.lancut.gada.pl/aktualnosc,47 ... kowej.html

Wójt Gminy Łańcut zawiadamia, że została wydana decyzja uchylająca decyzję ostateczną z dnia 26.06.2014 i odmawiająca ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji pn.: Budowa bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej sieci Play w Kraczkowej.

http://www.bip.gminalancut.pl/?c=mdPlik ... E1LnBkZg==
  • Strona 17 z 94
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 94
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 94