DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 230 z 233
  • 1
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233
 #1179415  autor: Mateusz7
 16 wrz 2024, 22:59
@janekiwan
Akurat w Focusie wydawało mi się, że sieć działa dobrze. Ja przynajmniej nie miałem kłopotów. Tym bardziej, że każdy operator ma tam pikokomórkę. Ale moje doświadczenia mogą nie być miarodajne. Możliwe, że jest tak jak piszesz, czyli zbyt mała pojemność sieci (ilość anten, pasmo, technologia).

Może miałeś na myśli Galerię Pomorską/Carrefour? Z dużą ciekawością i nadzieją testowałem parę lat temu funkcję "Scan & Go", czyli skanujesz produkty smartfonem i przy kasie samoobsługowej niby tylko płacisz. Okropne doświadczenie, gdy pod koniec zakupów smartfon traci na moment zasięg sieci komórkowej i cały twój wirtualny koszyk znika z ekranu. I to nie raz, innego dnia zerwało mi chyba dwukrotnie. Funkcja bezużyteczna w tym miejscu. W normalnej sytuacji te chwilowe zaniki zasięgu nie miałyby znaczenia i pewnie dlatego nikt nie myśli zakładać tam pikokomórki.

Skoro robimy już taki przegląd, to z galerii handlowych zwróciłbym uwagę na CH Rondo/Auchan (dawny King Cross/Geant). To jest kolejny przykład dziury zasięgowej N! w Bydgoszczy. Nie ma tam żadnej pikokomórki, nie ma też żadnej stacji od św. Trójcy, okolicy ul. Kruszwickiej w stronę galerii oraz Wilczaka. Wjazd do galerii samochodem bardzo skutecznie zrywa wszelki zasięg komórkowy.

Dziura jest też na wjeździe do Fordonu, na północ od Fordońskiej. Tam mamy duży Auchan, Leroy Merlin, Decathlon.

Proszę wytłumaczyć taki parasoks. Zasięg z pikokomórki N! można za to "złapać" w Makro (liczba klientów na poziomie obleganego dyskontu) oraz Drukarnii (gdy ostatnio tam byłem "klientów" spokojnie można by było zmieścić w sklepie osiedlowym).
 #1179417  autor: lordbyd
 17 wrz 2024, 00:13
Tak, w dawnym Geancie zasięg sieci N! jest fatalny. Tylko GSM albo szczątki L800 na środku hali. W podziemiach parkingu brak sieci :)
Dodajmy, że jest tak od czasu likwidacji BTSa TM na dawnym budynku ATR przy ulicy Kordeckiego, czyli już kilka lat.
Do tego zlikwidowano jeszcze BTS na kominie EC Jachcice i również nie wybudowano zamiennika.

Odnośnie Makro, to pikokomórka pamięta jeszcze czasy prosperity tego obiektu z czasów GSM 900/1800, gdy nie było sąsiednich stacji na Wąbrzeskiej czy Wczasowej.
Drukarnia miała być elitarnym centrum handlowym, jednak nie przyjęła się wśród potencjalnych klientów.
 #1179525  autor: tomi81
 18 wrz 2024, 16:58
T-M coś dalej kombinuje z wyłączaniem 5G n1, tym razem w okolicy Warszawy. S8 od Marek aż do stacji w miejscowości Głuchy bez n1 w T (cały odcinek tylko LTE, anten do cband na mijanych stacjach nie było). W Orange dalej, na prawie całym odcinku n1 dostępne. Rozmowy w LTE cięte ale bez spadku do 2G. Od wysokości Głuch „jak ręką odjął”.
 #1179530  autor: tomi81
 18 wrz 2024, 17:51
To by się zgadzało - w strefie Nokii n1 zdaje się dalej działać bezproblemowo. O ile na mapce zasięgu TM ten odcinek jest oznaczony jako w zasięgu n1, o tyle na mapce TM z lokalizacjami nadajników oznaczenie 5G n1 już zniknęło. Może ma to związek z wybudowaniem nowej stacji (masz Orange/Emitel) w okolicy Nowego Jankowa (przy „ślimaku”), która oczekuje na odpalenie i rekonfiguracją sieci w okolicy? Zobaczymy. Nie mniej Orange działało „po staremu”.
 #1179550  autor: tomi81
 18 wrz 2024, 20:21
W takim razie TM zmienił sposób oznaczania w zależności od lokalizacji - w terenie stacje z 5G DSS mają oznaczenie 5G, w miastach stacje z 5G DSS nie mają oznaczenia 5G, mają je tylko stacje z n78 (nawet jeżeli na stacji masz też 5G DSS) z oznaczeniem 5G+. Przyznam, że trochę to zakręcone i można się pogubić.
 #1179584  autor: uikol
 19 wrz 2024, 10:37
Obrazek
📶 Na co dzień w NetWorks zajmujemy się projektowaniem, budową i utrzymaniem mobilnych sieci dostępowych dla dwóch największych operatorów telefonii komórkowej w Polsce: Orange Polska i T-Mobile Polska.

👁️‍🗨️ Z niepokojem obserwujemy dramatyczne wydarzenia na południu Polski, które postawiły przed nami wyjątkowo trudne zadania. Nasza praca, jak się okazuje, nigdy nie miała tak istotnego znaczenia jak obecnie.

🌨 Powódź jest żywiołem, który nie wybiera. Mieszkańcy południa Polski znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji — woda nie tylko zalała ich domostwa, ale również dotknęła infrastruktury sieciowej telefonii mobilnej, pozbawiając ich możliwości kontaktu.

🔔 Cały nasz zespół pracuje z ogromnym zaangażowaniem, aby mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią mogli nieprzerwanie kontaktować się ze światem zewnętrznym, zarówno ze służbami ratunkowymi, jak i bliskimi.

🙏 Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom naszej firmy za ich zwiększony wysiłek - szczególnie pracownikom Departamentu Monitoringu i Operacji Sieciowych (NMC) za ich nieustanną pracę w trybie 24/7, ale przede wszystkim pracownikom Departamentu Operacyjnego Rozwoju i Utrzymania Sieci – Region Poznań i Katowice oraz grupom technicznym z Departamentu Rozwoju i Transformacji - za ich ogromne zaangażowanie i bezpośrednie działania w walce ze skutkami powodzi.

❣ W tych trudnych chwilach jesteśmy bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek, aby sprostać wyzwaniom i wspierać operatorów telefonii mobilnej w zapewnieniu niezawodności usług, które są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.
źródło: https://www.linkedin.com/company/networks-/posts/
 #1179595  autor: maniek357
 19 wrz 2024, 14:08
tomi81 pisze:
18 wrz 2024, 20:21
W takim razie TM zmienił sposób oznaczania w zależności od lokalizacji - w terenie stacje z 5G DSS mają oznaczenie 5G, w miastach stacje z 5G DSS nie mają oznaczenia 5G, mają je tylko stacje z n78 (nawet jeżeli na stacji masz też 5G DSS) z oznaczeniem 5G+. Przyznam, że trochę to zakręcone i można się pogubić.
Tu bez przerwy coś się zmienia - w czerwcu stacje przy ul. Świętojańskiej i Praw Kobiet przestały dla T-Mobile sygnalizować 5G (flaga UPPERLAYER_IND_R15 w menu Samsunga), teraz od kilku tygodni znowu sygnalizują 5G, choć prawdopodobnie DSS tam się nie pojawił. Może ten sam manewr, co pisałem o Orange, że np. stacja przy Nowowarszawskiej zaczęła sygnalizować 5G w sieci Orange, choć tam nie ma ani n1 ani n78.

Swoją drogą - w tym tygodniu są w Białymstoku i okolicach pomiary PEM kilku stacji T-Mobile (m.in. Plażowa, Zaścianki, Produkcyjna, 42 Pułku Piechoty). Czyżby Orange dostał w końcu wjazd do C-Band na tych lokalizacjach ?
 #1179697  autor: Mixiorek
 20 wrz 2024, 19:42

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1179746  autor: Spacedust
 21 wrz 2024, 22:22
Poznań (Radojewo) ul. Podbiałowa 11 / Piołunowa komin (T-Mobile) - stacja po rozbudowie o 5G-2100, anteny bez zmian (pojedyncze tribandy Huawei na sektor), ale pod antenami pojawiły się takie małe rozdzielacze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
  • Strona 230 z 233
  • 1
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233
  • 1
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233