DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 35 z 98
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 98
 #1164701  autor: mmor
 29 sty 2024, 22:08
iphoneski pisze:
29 sty 2024, 21:38

Niezupełnie. Znam przykłady firm, które odchodziły od T ze względu na koszty właśnie, a potem dość szybko wracały sporo na tym tracąc. Np dlatego, że kierowcy nie mogli się swobodnie kontaktować z bazą w jakichś zapadłych dziurach, bo nie było wystarczającego zasięgu. Jasne że kasa ma duże znaczenie, ale jak musisz wyrzucić na chmurę redakcji gazety tonę zdjęć z jakiegoś wyjazdu i nie możesz, to priorytety trochę się zmieniają.
Bez przesady, żeby przesłać zdjęcia do gazety można podjechać sobie te 10 km. TM na wschodzie Polski w porównaniu np. z Play to jest wręcz pustynia. Zależy od regionu. Kłótnie o zasięg nie mają już dziś sensu.
 #1164703  autor: DEVI_UI
 29 sty 2024, 22:18
Moje drobne testy C-band w Gdańsku wskazują na to, że wcale nie jest tak kolorowo i widać, że to faza wstępna wdrażania bandu C na stacjach.

Zaskoczyło mnie, że pozwolenia w UKE biorą na stacje, na których nawet nie wiszą anteny do C-bandu, a jakieś stare rupieciarskie anteny i konfiguracja spaceout.
Ze swojego podwórka jestem w stanie wskazać dużo stacji, na których C-band wisi, ale nie działa przez brak pozwolenia.

Byłem w istnym szoku puszczając testy na Orange i T-Mobile. Orange Free na Kartę (pakiet 100GB za założenie konta MO) - rewelacja. Bardzo dobre wyniki i świetna stabilność sieci w paśmie n78. Ciągłość połączenia z pasmem w porządku. Jedynie na starcie telefon sieci w n1, wymuszenie n78 dopiero przez aktywność sieciową.
T-Mobile na Kartę GO! (pakiet M + 2400GB/rok) - dno i dwa metry mułu.
To niemalże nie działało. Potwierdzam jakieś dziwne perypetie z prędkościami - najwyższy wynik uzyskany 497Mb/s DL, więcej nie szło, a zauważalne były spadki po rozpoczęciu testu.
Tam, gdzie Orange dawał stabilne jak skała ponad 800/150Mbps, T-Mobile na pierwszym teście 300/60Mbps, drugi test 1Mb/s w dwie strony, trzeci jeszcze inny wynik kompletnie "z czapy". Stabilność to kompletne null.
Sieć ma tendencje do trzymania L900 jako kotwicę, więc 8_n78 (105MHz pasma) - przypominam - strefa sprzętu sieciowego Nokii.
n1 również najczęściej z B8, prędkości na łeb na szyję. Wstyd, żeby coś takiego (nie)działało w aglomeracji.

Testy były realizowane na zewnątrz w zabudowie typowej dla rejonu Starego Miasta. Widoczność stacji nie zawsze była zachowana.
Test poniżej na przystanku tramwajowym, odległość jakieś 500m.

-> Gdańsk, Pomorskie
ul. Podwale Przedmiejskie 20 - Dom Studencki nr 6


Obrazek

Obrazek

Najlepszy DL:
Test do serwera Orange w Gdańsku.
Obrazek

Najlepszy UL:
Test do serwera Orange w Olsztynie.
Obrazek

Pingi bez szału, testy do serwerów zewnętrznych Bartoszyce, Mrągowo - wyniki niemalże identyczne jak wewnątrz serwerów sieci Orange.
Byłem połączony z centralą w Olsztynie, o dziwo nie w Gdańsku.

T-Mobile:
Obrazek

Test do serwera wewnątrz sieci, więc teoretycznie najlepsze warunki.
Opóźnienia? Faktycznie kilka milisekund. Dla ludzi z zaćmą.

Brak piko opartych o C-band. W Forum jedynie dostępne, działające dość dobrze 5G2100 z pikokomórek - tylko dla TM, Orange wyłącznie segment LTE.

Już wiadomo, dlaczego Wacław skarżył się, że jakość i same prędkości przypominają 5G2600 Plusa pod przykrywką T-Mobile.
 #1164711  autor: gosc123
 29 sty 2024, 23:22
Ja na karcie OFNK osiągnąłem max. DL ponad 860Mbps ale była 5 rano;) w szczycie było około 300-400Mbps.
Dziś testowałem Tmobile z taryfą GO i ok. godz. 14 w centrum miasta w GOP, miałem powtarzalne 300Mbps DL i przekroczony UL bo koło 140Mbps (Tmobile coś pisze że do 100Mbps - a więc nie trzymają się tego sztywno) oczywiście na stacji z uruchomionym n78.
 #1164718  autor: duke_ut
 30 sty 2024, 07:31
DEVI_UI pisze:
29 sty 2024, 22:18
.

Byłem w istnym szoku puszczając testy na Orange i T-Mobile. Orange Free na Kartę (pakiet 100GB za założenie konta MO) - rewelacja. Bardzo dobre wyniki i świetna stabilność sieci w paśmie n78. Ciągłość połączenia z pasmem w porządku. Jedynie na starcie telefon sieci w n1, wymuszenie n78 dopiero przez aktywność sieciową.
T-Mobile na Kartę GO! (pakiet M + 2400GB/rok) - dno i dwa metry mułu.
To niemalże nie działało. Potwierdzam jakieś dziwne perypetie z prędkościami - najwyższy wynik uzyskany 497Mb/s DL, więcej nie szło, a zauważalne były spadki po rozpoczęciu testu.
Tam, gdzie Orange dawał stabilne jak skała ponad 800/150Mbps, T-Mobile na pierwszym teście 300/60Mbps, drugi test 1Mb/s w dwie strony, trzeci jeszcze inny wynik kompletnie "z czapy". Stabilność to kompletne null.
Sieć ma tendencje do trzymania L900 jako kotwicę, więc 8_n78 (105MHz pasma) - przypominam - strefa sprzętu sieciowego Nokii.
n1 również najczęściej z B8, prędkości na łeb na szyję. Wstyd, żeby coś takiego (nie)działało w aglomeracji.
Mam dokładnie takie same wrażenia i to bez n78, TM uparcie szuka nadajników na l900 i jak w okolicy jest ich więcej, to tel. potrafi skakać po nadajnikach z mizernym efektem (niskie transfery) mi się przełączał nawet kilka razy na min, bez zmiany lokalizacji... W Orange problem nie występował, ale u mnie jeszcze działa 3g...na nim.
Mi tel. w TM często spadał na 2G szczególnie po kilku speedtestach (czyżby kara za obciążanie nadajników?)...
 #1164719  autor: iphoneski
 30 sty 2024, 07:42
Olsza18 pisze:
29 sty 2024, 21:41


Widzę kolega chyba z Bydgoszczy, testowałeś gdzieś 5G z Play?
Niestety nie mam obecnie karty Playa z dostępnym 5G. Zresztą wyrosłem już ze Speedtestów - nawet na karcie Orange zrobiłem 2 może 3, stwierdziłem „działa” i odpuściłem.
 #1164721  autor: p2225
 30 sty 2024, 07:56
Czy tylko u mnie podczas rozmowy nie doagregowuje się 5G? Wydawało mi się, że 5G działało bez różnicy czy rozmawiam, czy nie.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1164722  autor: maniek357
 30 sty 2024, 08:15
U mnie na Samsungu od zawsze tak jest, że podczas połączeń telefonicznych znika jakakolwiek agregacja z innymi pasmami LTE i 5G. Może chodzi o ograniczenie promieniowania ?
 #1164725  autor: lordbyd
 30 sty 2024, 08:46
Olsza18 pisze:
29 sty 2024, 21:41
Widzę kolega chyba z Bydgoszczy, testowałeś gdzieś 5G z Play?
Prawdziwe 5G Play w Bydgoszczy będzie (lub jest) na BTS-ie przy ulicy Kordeckiego.
Innych lokalizacji Play z antenami C-band w Bydgoszczy jeszcze nie widziałem.
Znam przykłady firm, które odchodziły od T ze względu na koszty właśnie, a potem dość szybko wracały sporo na tym tracąc.
Na własnym przykładzie mogę napisać, że kilka lat temu T nie było zainteresowane przygotowaniem oferty na przedłużenie umowy dla korporacji z prawie 300 kartami SIM :)
 #1164726  autor: Mixiorek
 30 sty 2024, 08:50
Jakość pracy handlowców ogólnie spada, również w Telco. Z roku na roku jest moim zdaniem gorzej.
Nie wiem jak oni są rozliczani itp. ale czasami mam wrażenie, że mają wywalone na wiele kwestii a zajmują się jakimiś pierdołami. Z moim KAMem od listopada chcę załatwić jedną, w sumie drobną sprawę. No nie ma czasu...

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1164729  autor: lordbyd
 30 sty 2024, 09:23
W pełni się zgadzam z Twoja opinią.
Kiedyś opiekun biznesowy jednego z operatorów tzw. W3 zapytał mnie - gdzie są właściwie umieszczone karty SIM od wirtualnej centrali :)
 #1164730  autor: micihol
 30 sty 2024, 09:32
Moonoon pisze:
29 sty 2024, 19:01

W/g mojej wiedzy, operator jeśli chce włączyć nowa stację czy dodatkowe pasmo musi zrobić pomiar PEM, sprawozdanie przesłać do właściwego organu. Jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 30 dni to dopiero operator wystartować.

Istnieje możliwość, że UKE przy pasmie c-band dało operatorom jakieś tymczasowe pozwolenie lub co mniej prawdopodobne zmieniło przepisy.
Nową stację - tak, dodatkowe pasmo na działającej stacji - nie. Pozwolenie, to pozwolenie. Zgłoszenie instalacji emitującej PEM (zgłoszenie zmiany w tej instalacji) na podstawie POŚ i pomiary, to oddzielna sprawa. Naprawdę sądzisz, że ktoś by się narażał na kary finansowe?
 #1164733  autor: mariusz9a
 30 sty 2024, 09:48
Tak się zaczynam zastanawiać czy to "mulenie" 5G w T nie ma związku z ilością odpalonych stacji w danym regionie. W GOP działa słabo, ale w GOP jest odpalonych zaledwie kilka nadajników. Ktoś sprawdzał np w Poznaniu jak wygląda T? Poznań jest pokryty niemalże cały...

PS. U mnie (Sosnowiec) z każdym dniem działa 5G w T co raz gorzej - na początku było ok 380Mb/s, aktualnie jest często 250-300Mb/s. Tak jakby sieć była kompletnie zapchana, co by też nie dziwiło bo działający nadajnik jest aż 1 na całe miasto i pewnie ściąga terminali ile wlezie.

Porównałem z abonamentem firmowym w T i prędkości są bardzo zbliżone. Także to nie jest tak, że oferta pre-paid jest w T jakoś blokowana w 5G. No przynajmniej u mnie na chwilę obecną nie jest ;-) Nie mam jak porównać z Orange
 #1164738  autor: duke_ut
 30 sty 2024, 10:31
Orange sprawdzałem w Katowicach... i tam od 600-800mbps cały czas miałem i to w odległości ok 1km, to bardziej wina TM moim zdaniem... może dowalił lejek wszystkim...
 #1164744  autor: mariusz9a
 30 sty 2024, 10:50
duke_ut pisze:Orange sprawdzałem w Katowicach... i tam od 600-800mbps cały czas miałem i to w odległości ok 1km, to bardziej wina TM moim zdaniem... może dowalił lejek wszystkim...
Tak, to ewidentnie wina T. Tylko zastanawiam się czy nałożenie FUP ma jakiś związek ze stopniem uruchomienia sieci 5G (nie oszukujmy się - w GOP nadajników jest tyle co kot napłakał). Pojawiają się wpisy, że gdzieś w innych regionach FUP nie ma i działa z pełną prędkością.

Fakt też jest taki, że są nadajniki w GOP gdzie aktualnie na LTE (50MHz pasma) jestem w stanie osiągnąć większe prędkości niż w agregacji 5G+LTE (150MHz pasma) - taki absurd powstał. Dla przykładu - Katowice, dzisiaj rano pomiar w samym LTE dawał ok 330Mb/s. Chwilę wcześniej rano w Sosnowcu 5G+LTE zaledwie 220Mb/s - jaja jakieś :-]

EDIT:
Jeszcze o jednej bardzo ciekawej rzeczy zapomniałem - w weekend zrobiłem test i telefon zalogowany do LTE+n78 (150MHz pasma, potwierdzone w menu serwisowym Samsunga) osiągał identyczne (no mniej więcej) prędkości co po przelogowaniu go do samego LTE (50MHz pasma). Tak jakby mimo zalogowania do n78, gdzieś u operatora to 5G było zablokowane - nie wnosiło ono kompletnie nic do pomiaru w stosunku do samego LTE :-/
 #1164746  autor: Mixiorek
 30 sty 2024, 11:06
Testy 5G z Warszawy. Na dwóch różnych urządzeniach w tym samym miejscu.

TMobile
Karta korpo
Odległość od nadajnika około 450-550m. Brak bezpośredniej widoczności. Po drodze nie za dużo przeszkód. Lokalizacja mniej więcej centralnie między sektorami.
Stacja na 99,9999% na światłowodzie.
Moc 5G na sektor: 55,7k W (także sporo)

Router ZTE MC801A:
Obrazek

Router Huawei H122-373 (5G CPE Pro 2):
Obrazek

Oba urządzenia testowane w tym samym miejscu. Testy na przestrzeni około 3-4h.
Bardzo fajna powtarzalność wyników. Jak widać nie zbliżyłem się do 1Gbps.

Upload lepszy na routerze ZTE 70-80Mbps, Hua 40-50. Chyba to wynika ze specyfikacji urządzenia (?). Huawei jak widać wyraźnie lepszy download, zawsze >700.
Pingów nie wklejam. Bardzo regularne. Do różnych serwerów. Głównie około 13-14ms. Najniższy ping jaki miałem w ostatnich dniach to 11ms na iP 15 Pro.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1164752  autor: duke_ut
 30 sty 2024, 11:34
Bardzo fajne porównanie. Teraz widzę dla czego tak bali się huaweia w 5g... a testy byly robione 2-3h po sobie czy n przemian przez 2-3h...?
 #1164753  autor: Robert K
 30 sty 2024, 11:45
Dobra robota, dobrze poznać możliwości domowego rutera w prawdziwej sieci 5G. Mam go w domu. 5G CP pro2 i używałem go na protezie 5G Play , obecnie robi mi wifi 6 lokalnego dostawcy sygnału światłowodowego.
 #1164754  autor: Mixiorek
 30 sty 2024, 11:45
Ten router Hua to raczej starszy model. Teraz pewnie mają wydajniejsze procki itp. No i ta różnica między ZTE a Hua w DL nie jest aż tak duża %. Natomiast w UL już tak, na korzyść ZTE. Natomiast MC801A to nieco nowszy model niż Hua.

Testy najpierw od rana przez około 2h ZTE a potem Hua.

Będę również testował TMobile 5G Home Office WNC (ODU), czy jak to się tam nazywa.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 35 z 98
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 98
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 98