DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #359186  autor: A-JAS
 12 wrz 2009, 10:04
Podobno na szkoleniach dla doradców biznesowych można się dowiedzieć że operatorzy nagrywają KAŻDĄ rozmowę i przechowują to wszystko przez pięć lat. Myślę że wymagało by to przechowywania potężnych ilości danych ale według szkoleniowca tak właśnie jest. Czy są jakieś inne techniczne i nie cenzurowane fora gdzie można znaleźć rzetelne informacje na temat sieci komórkowych? Na tym forum zadałem już jedno pytanie moderatorowi się nie spodobało i wyrzucił do kosza. Dotyczyło możliwości skopiowania karty. Dalej szukam informacji również na ten temat.

bez podpisu

 #359189  autor: Marens
 12 wrz 2009, 10:15
A-JAS pisze:Podobno na szkoleniach dla doradców biznesowych można się dowiedzieć że operatorzy nagrywają KAŻDĄ rozmowę i przechowują to wszystko przez pięć lat.
Wiesz ile to jest danych?! :-D :-D :-D
A-JAS pisze:Czy są jakieś inne techniczne i nie cenzurowane fora gdzie można znaleźć rzetelne informacje na temat sieci komórkowych?
Wszystkie są ocenzurowane, pracownicy sieci to czytają. Wychodzi to nam, użytkownikom na dobre :)
A-JAS pisze:Na tym forum zadałem już jedno pytanie moderatorowi się nie spodobało i wyrzucił do kosza.
Jak się pyta głupio, to wędruje do kosza. Telepolis jednym z najlepszych portali o tej tematyce i dba się o poziom forum.
A-JAS pisze:Dotyczyło możliwości skopiowania karty. Dalej szukam informacji również na ten temat.
Myślisz, że nawet jak ktoś zna taki sposób to opisze publicznie na forum?!
Nikt nie da instrukcji dla "hakierów".

 #359269  autor: thonka
 12 wrz 2009, 17:24
A-JAS pisze:Podobno na szkoleniach dla doradców biznesowych można się dowiedzieć że operatorzy nagrywają KAŻDĄ rozmowę i przechowują to wszystko przez pięć lat.
chyba nie wiesz o czym piszesz... operator nie ma prawa nagrywac nic bez twojej zgody - m.in. dlatego na infoliniach gdzie konsultanci sa nagrywani podczas rozmow przed rozmowa masz informacje, ze jezeli nie zgadzasz sie na nagrywanie to masz sie rozlaczyc.
A-JAS pisze:według szkoleniowca tak właśnie jest.
pozdrow tego pana... gosc chyba nie odroznia przechowywania danych o polaczeniach z samymi polaczeniami... dane o polaczeniach owszem, ale napewno nie rozmowy...
A-JAS pisze:Na tym forum zadałem już jedno pytanie moderatorowi się nie spodobało i wyrzucił do kosza.
widocznie pytanie nie mialo sensu. porzadek musi byc.
A-JAS pisze:Dotyczyło możliwości skopiowania karty. Dalej szukam informacji również na ten temat.
jest taka mozliwosc, ale zabezpieczenia obecnych kart sim sa takie, ze nie ma najmniejszego sensu sie w to bawic...
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2009, 21:51 przez thonka, łącznie zmieniany 1 raz.

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #359275  autor: elrond
 12 wrz 2009, 18:29
Rozmów oczywiście nikt nie nagrywa. Tylko BOKi operatorów tak mogą i jeszcze muszą o tym poinformować jak już napisał thonka. Pomyśl logicznie, a nie słuchaj znajomego: jakby ktoś miał nagrane w ten sposób rozmowy to owszem - mogły by być niepodważalnymi dowodami w różnych sprawach, ale jednocześnie były by pogwałceniem praw obywatelskich i olbrzymią władzą dla osób mających do tego dostęp - nie pieniądze, a właśnie informacje potrafią obalać rządy :wink:

Była kiedyś na forum dyskusja o tym, czy operatorzy przechowują treści smsów. Nie wiem co z niej wynikło, ale same smsy to po pierwsze byłaby ogromna ilość danych, a po drugie cenne źródło informacji.

 #359292  autor: Marens
 12 wrz 2009, 21:20
thonka pisze:chyba nie wiesz o czym piszesz...
Ja tego nie pisałem.
thonka pisze:gosc chyba nie odroznia przechowywania danych o polaczeniach z samymi polaczeniami...
Co do przechowywania billingów jest ustawa, tylko nie wiem czy 2 czy 5 lat operatorzy muszą przechowywać billing.

 #359294  autor: Orfi
 12 wrz 2009, 21:32
Na razie to chyba 2 lata, ale był jakiś projekt ustawy,żeby ten czas wydłużyć do 5 lat( nie pamiętam czy ten projekt wszedł w życie) i objąć nim również prepaid (coś mi się przypomina, że operatorzy strasznie protestowali, właśnie, ze względu na ilość gromadzonych w ten sposób danych).

Orfi

 #359296  autor: yagi
 12 wrz 2009, 21:50
Ja tego nie pisałem.
Cytowanie nawala. Juz poprawiam ;)

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #359308  autor: thonka
 12 wrz 2009, 23:13
Marens pisze:Co do przechowywania billingów jest ustawa, tylko nie wiem czy 2 czy 5 lat operatorzy muszą przechowywać billing.
billing to wlasnie dane o polaczeniach, ale napewno nie przechwuja samych polaczen ;) byloby to lekko niewykonalne...

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #359310  autor: Marcin_7
 12 wrz 2009, 23:18
Orfi pisze:Na razie to chyba 2 lata, ale był jakiś projekt ustawy,żeby ten czas wydłużyć do 5 lat( nie pamiętam czy ten projekt wszedł w życie) i objąć nim również prepaid (coś mi się przypomina, że operatorzy strasznie protestowali, właśnie, ze względu na ilość gromadzonych w ten sposób danych).
Podczas zestawiania połączenia, wszystkie MSC biorące w nim udział (originating MSC, GMSC, terminating MSC) generują tzw. CDRy (Call Data Recordy) i nie wnikają czy to jest Prepaid czy postpaid. Taki CDR zawiera między innymi numer "dzwoniącego", numery IMSI, IMEI, numer do którego jest dzwonione, cell id, czas połączenia, itp.

I to może być (i jest) informacja, która jest zapisywana i trzymana przez operatora przez ustalony przez ustawodawcę (być może inny dla postpaidów a inny na prepaidów) czas.

Tak jak już wspominano w tym wątku: nie ma możliwości technicznych aby w czasie rzeczywistym rejestrować wszystkie rozmowy, a potem je przechowywać, a poza tym prawo nie pozwala na coś takiego. Do podsłuchiwania/nagrywania konkretnej osoby trzeba mieć nakaz prokuratorski.

 #359597  autor: Elvir
 14 wrz 2009, 19:54
Hmm, zaciekawił mnie ten temat i postanowiłem sobie troszkę policzyć. Otóż:
statystycznie (wg wiadomości z 09.09 na telepolis - szacunki Ericssona) penetracja telefonii komórkowej w Polsce wynosi 85%, co daje nam około 0,85 * 38 000 000 = 32,3 mln ludzi. Dalej Ericsson ustalił, że statystyczny Polak spędza pół godziny dziennie na rozmowie przez telefon - przyjmijmy że 28 minut dziennie. Biorąc pod uwagę to, iż są 2 strony każdej rozmowy (nie licząc rozmów konferencyjnych :) ) daje nam to 14 minut na osobę. Dla dużego uproszczenia załóżmy, że połowa połączeń to są połączenia odebrane, a połowa wykonywane (które operator rzekomo miałby rejestrować). Daje nam to 7 minut dziennie, czyli prawie 81,4 miliarda minut rocznie. Teraz zakładając, że zapis 1 sekundy połączenia zajmuje 1 KB (bitrate zbliżony do kodeka GSM - poniżej tego jakość rozmowy będzie baaardzo marna), daje nam to 60KB/min, czyli 4884 TB danych rocznie !!! Na 2 lata to już jest prawie 10 000 TB. Same dyski by kosztowały co najmniej 2,5 mln PLN, do tego serwerownie (sprzęt, oprogramowanie, ludzie do obsługi), koszty konserwacji i utrzymania... po prostu góra pieniędzy. Nadal myślicie że operatorzy nagrywają każdą naszą rozmowę? :)
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2009, 20:31 przez Elvir, łącznie zmieniany 1 raz.

 #359601  autor: thonka
 14 wrz 2009, 20:13
Elvir, nikt tutaj tak nie mysli po za zalozycielem tematu...

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #359606  autor: Xander99
 14 wrz 2009, 20:21
A połączenia wideo jeszcze więcej miejsca zajmują :-D

Jednak jeśli ktoś wierzy w globalną inwigilację to stwierdzi, że nawet karty na punkty ze stacji benzynowych służą do uzyskiwania informacji kto, gdzie, kiedy i jaką ilość paliwa kupuje.

W dzisiejszych czasach wojna toczy się właśnie o informacje ale rejestrowanie każdej rozmowy wydaje mi się wyolbrzymioną obawą.
Pozdrawiam

INEA

 #359607  autor: Elvir
 14 wrz 2009, 20:21
thonka pisze:Elvir, nikt tutaj tak nie mysli po za zalozycielem tematu...
Wiem, ale to było pytanie retoryczne do ogółu. Bo jak tak teraz czytam to, co sam napisałem, to podana kwota odniesie się nie do jednego operatora, tylko do wszystkich. Więc dzieląc to na wszystkich operatorów wyjdzie kwota, która byłaby nawet realna (gdyby nagrywanie rozmów było narzucone przez prawo - podobnie jak opłata za korzystanie z częstotliwości).

 #359611  autor: elrond
 14 wrz 2009, 20:37
Bardziej w to, że operatorzy nagrywają rozmowy można wierzyć, że spora ilość rozmów, a już na pewno danych jakie transferujemy przez internet przechodzi przez to.

 #359619  autor: thonka
 14 wrz 2009, 21:08
napisales wg. szacunkow ericssona. tymczasem gus podaje ilosc kart sim w okolicach 115% populacji. firmy nie firmy i inne takie. do tego doszliby operatorzy stacjonarni, voip itd. bo takowy przepis nie dotyczylby tylko operatorow komorkowych.
nierealna sprawa ze wzgledu na koszty i ilosc danych. archwizacja tego w czasie rzeczywistym + ew. backup... boje sie pomyslec ile przestrzeni musialaby miec takie centrum dowodzenia wszechswiatem...

co do twoich wyliczen: 7minut * 32,3mln osob (licze tylko tyle, choc jest napewno wiecej) * 365 dni w roku daje 82,5mld minut.
1 sekunda rozmowy w EFR to troche ponad 1,5kB czyli 1 minuta to ok. 90kB. rok to ok. 6915TB ile to bedzie na 5 lat nie chce mi sie myslec.

dla przykadlu onet uruchomil wlasnie serwerownie za 75mln zl i wg. nich zmieszcza tam po 3 dobre zdjecia kazdego czlowieka na swiecie. ludzi mamy 6,77mld co daje ponad 20mld zdjec po ok. 3-4mb. daje to ok. 75000TB.

po 5 latach nagrywania rozmow polowa takiej serwerowni byla by juz zapchana...

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #359621  autor: despera
 14 wrz 2009, 21:14
Szanowni Państwo się zgodzą iż "piecze" nad Internetem sprawuje USA. I jako taka za "frajer" tego nie robi....

 #359731  autor: Marcin_7
 15 wrz 2009, 14:34
thonka pisze:...
1 sekunda rozmowy w EFR to troche ponad 1,5kB czyli 1 minuta to ok. 90kB. rok to ok. 6915TB ile to bedzie na 5 lat nie chce mi sie myslec.
...
Temat nagrywają/nie nagrywają można uznać za zamknięty, ale ciekawa jest kwestia oszacowania potrzebnego miejsca.

Thonka, użycie w tej analizie bitrate kodeka GSM jest tu niewlasciwe. Te ok. 1,5 kB/s (12.2 kbit/s) to jest bitrate rozmowy zakodowanej przez telefon. To potem idzie w "eter" z bitrate okolo 30 kbit/s (czesc danych jest redundantna, dodatkowe dane zwiazane z zabezpieczeniem transmisji, itp. ), potem jest to rozkodowywane z powrotem do 12.2 kbit/s i BSC przesle to do czegos co sie nazywa Transcoder Controller (czasami jest to czescia BSC) i on to zamieni na 64 kbit/s, ktore idzie w jednej szczelinie czasowej w linku E1 (tak jak w ISDN). W takiej formie (64 kbit/s =~ 8kB/s) trafi do MSC, gdzie mogloby byc potencjalnie nagrywane przez operatora.

Pewno moze byc nagrywane z innym bitratem, niz przyszlo, ale samo uzycie w analizie birate kodeka GSM jest bez sensu, bo nagrywanie jest juz w MSC a nie w sieci radiowej.

 #359855  autor: Pre100
 16 wrz 2009, 00:14
@Marcin_7 Ale od czego jest kompresja? Taki sygnał PCM można (podejrzewam) kilkukrotnie skompresować bez wyraźnej utraty jakości, więc przeliczenie z wykorzystaniem EFR'a, HR'a czy jakiegokolwiek innego codec'a jest moim zdaniem zdecydowanie bliższe prawdy niż założenie 64kbps na nagrywaną rozmowę.

Oczywiście samo pytanie jest niedorzeczne - operatorzy nie mają fizycznych możliwości nagrywać 100% połączeń głosowych w sieci. Przechowywane są natomiast dane billingowe jak już ktoś wspomniał. A nowelizacja prawa telekomunikacyjnego miała dołożyć (o ile dobrze pamiętam) rejestrację i przechowywanie danych billingowych o niezrealizowanych połączeniach. Inaczej mówiąc - również "puszczanie sygnału" byłoby rejestrowane (obecnie nie jest). Nie wiem jednak czy takie wymaganie zostało wprowadzone w życie...?

Pzdr,
Pre100.

 #359871  autor: Marcin_7
 16 wrz 2009, 10:45
Pre100 pisze:@Marcin_7 Ale od czego jest kompresja? Taki sygnał PCM można (podejrzewam) kilkukrotnie skompresować bez wyraźnej utraty jakości, więc przeliczenie z wykorzystaniem EFR'a, HR'a czy jakiegokolwiek innego codec'a jest moim zdaniem zdecydowanie bliższe prawdy niż założenie 64kbps na nagrywaną rozmowę.
...
Ech, wydaje mi sie ze wyrazilem sie jasno, ale ok, dokonam analizy ostatniego zdania w moim wczesniejszym poscie. Brzmialo ono:
"Pewno moze byc nagrywane z innym bitratem, niz przyszlo, ale samo uzycie w analizie birate kodeka GSM jest bez sensu, bo nagrywanie jest juz w MSC a nie w sieci radiowej."

Analiza ;-)
1) Pierwsza czesc zdania mowi o kompresji
2)druga czesc zdania wskazuje na blad stosowany przez autora oszacowania ilosci danych. Uznal on, ze do MSC/systemu nagrywajacego dociera strumien z kodeka GSM 1.5 kB/s (12.2 kbit/s). Dane zwiazane z rozmowa nie docieraja w tej formie, strumien danych jest po drodze zamieniany na 64 kbit/s.

 #361402  autor: metpablo
 23 wrz 2009, 16:28
Wracając do istoty pierwszego posta - nie należy zapominać, że operatorzy mają (muszę mieć) techniczne możliwości nagrywania dowolnej rozmowy. A nagrywa się te osoby, którymi zainteresują się odpowiednie "służby" :twisted: