DAJ CYNK

Popularne smartfony wracają do Polski. Są na wyłączność w jednej sieci

Mieszko Zagańczyk

Artykuł sponsorowany


Ta marka parę ładnych lat temu podbijała serca Polaków, którzy doceniali przystępne ceny, świetny wygląd i dobre parametry oferowanych przez nią smartfonów. I gdy wydawało się, że stanie się numerem jeden, zniknęła z Polski. Dziś jednak powraca, z mocnym portfolio na wyłączność u jednego operatora.

Chodzi oczywiście o markę Honor – kilka lat temu bardzo popularną na całym świecie i zdobywającą również uznanie wśród Polaków. Po ponad trzyletniej przerwie Honor powraca do naszego kraju z nową, jeszcze ciekawszą ofertą w sieci Orange

Jak to było z tym Honorem…?

Honor narodził się w 2013 roku jako submarka wschodzącego, rosnącego Huaweia. Był to czas, gdy chiński gigant zdobył już na mobilnym rynku pewną renomę, zaczął konkurować z największymi, światowymi producentami, a główną linię swoich urządzeń zaczął kierować do coraz bardziej wymagających i zasobnych użytkowników. Marka Honor miała wypełnić powstającą lukę – została stworzona z myślą o tych bardziej oszczędnych, ale wciąż oczekujących wysokiej jakości użytkownikach.

Do Polski Honor wkroczył w 2014 roku telefonem Honor 6, rok później wszedł Honor 7 i kolejne modele, a pomysł chwycił. Smartfony łączyły przystępne ceny z niezłą specyfikacją, więc nad Wisłą zyskały sporą popularność. Zresztą nie tylko w Polsce, bo uznaniem cieszyły się też w Europie czy USA. W Chinach, w 2018 marka wspięła się na drugie miejsce na rynku smartfonów, wyprzedzając takich gigantów, jak Apple i Xiaomi. I kiedy wydawało się, że Honor całkiem podbije serca Polaków, nagle zrobiło się o nim cicho…

Głośniej było za to o Huaweiu, którego w 2019 roku objęły amerykańskie sankcje. W wyniku politycznych zawirowań chiński gigant stracił dostęp do technologii opracowywanych przez producentów z USA oraz usług Google. Sankcje uderzyły rykoszetem także w Honora – i wkrótce po tym marka wycofała się z Polski.

W 2020 roku Huawei zdecydował się sprzedać swoją submarkę. Honor trafił w ręce konsorcjum Shenzhen Zhixin New Information Technology, tworzonego głównie przez 30 dotychczasowych dystrybutorów marki. Największe udziały przypadły spółce Shenzhen Smart City Development Group, należącej do regionalnych władz miasta Shenzhen. Wielkość transakcji nie została nigdy ujawniona, ale w nieoficjalnych doniesieniach mówiło się o kwocie 100 miliardów juanów, stanowiącej równowartość około 15 miliardów USD.

Sprzedaż Honora szerzej nieznanemu konsorcjum wywołała masę spekulacji i teorii spiskowych. Doszukiwano się w niej fortelu Huawei – że to sposób objętego sankcjami producenta na dalsze prowadzenie działalności pod innym szyldem. Honorowi wieszczono też, że i on trafi na czarną listę amerykańskiego departamentu handlu. W 2021 roku wprost domagała się tego część republikańskich senatorów.

Tak się jednak nie stało i co więcej – amerykańskie firmy jak Qualcomm czy Intel podpisały nowe, długoterminowe porozumienia z Honorem. Marka współpracuje też z Google, dzięki czemu jej smartfony mają pełen dostęp do Sklepu Play i wszystkich innych usług producenta Androida. Honor wyszedł z tego jak feniks z popiołów. 

Honor dołącza do grona największych

Przez ten czas nowy Honor wyrósł na jednego z najpoważniejszych graczy na światowych rynkach smartfonów. Choć w produktach marki, a zwłaszcza oprogramowaniu MagicOS, jeszcze dziś wciąż widać wpływy Huaweia, Honor zaczął też tworzyć własne rozwiązania. Obecnie firma zatrudnia na całym świecie ponad 130 tys. pracowników, z czego ponad 60% odpowiada za badania i rozwój. Honor ma 7 dużych centrów R&D, w tym jedno w Europie, rejestruje też własne patenty. Jest obecny na ponad 100 rynkach globalnych. To nie jest już submarka dla oszczędnych, tylko rosnący tygrys z ambicjami.

Po rozstaniu się z firmą Huawei Honor postawił na całkiem nowe konstrukcje, wprowadzając na rynek smartfony z 5G, z kompletem usług Google, z dobrymi układami firmy Qualcomm. Zeszłoroczna seria Honor Magic4 zapoczątkowała nową linię fotosmartfonów, a model Honor Magic 4 Ultimate jako pierwszy telefon tej marki trafił na szczyt zestawienia w fotograficznym rankingu DXO Mark. Później jego miejsce zajął tegoroczny Honor Magic5 Pro, który obecnie zajmuje trzecią pozycję.

Równolegle Honor zaczął rozwijać serię smartfonów rozkładanych, z najnowszym, bardzo płaskim modelem Honor Magic V2 na czele. Nie zapomniał też o telefonach na każdą kieszeń jak Magic5 Lite czy serie Honor 70 oraz Honor 90. Na światowe rynki marka wprowadziła też tablety, laptopy, a także smartwatche i opaski sportowe.

Honor jest w Orange

W czerwcu 2023 firma Honor oficjalnie ogłosiła ponowny debiut na polskim rynku. Jednak jeszcze zanim to nastąpiło, pierwsze dwa telefony marki pojawiły się w Orange Polska. Dziś portfolio Honora w pomarańczowej sieci jeszcze bardziej urosło. Co trzeba podkreślić, telefony Honor są dostępne w Orange na wyłączność. Można je też oglądać i przetestować osobiście tylko w salonach operatora.

Smartfony marki Honor można kupić w Orange wraz z umową, ale także decydując się na samo urządzenie. Na chętnych czekają modele ze średniej półki cenowej, jak i flagowiec w bardzo atrakcyjnym zestawie. Niektóre z nich mogą być tymczasowo wykupione, urządzenia Honora cieszą się bowiem sporą popularnością i szybko znikają. Polacy bardzo dobrze przyjęli tę markę.

Oto, co czeka na fanów marki w pomarańczowej sieci...

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, Honor

Źródło tekstu: Telepolis.pl