DAJ CYNK

Fotopojedynek: LG G4 vs. Samsung S6 Edge vs. Sony Xperia Z3+

Lech Okoń (LuiN)

Testy sprzętu

Możliwości aparatów fotograficznych stosowanych we współczesnych smartfonach stale rosną. Coraz łatwiej jest obecnie zastąpić aparat telefonem. Nie bez powodu więc jakość zdjęć stała się dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru danego urządzenia. W tym obszernym zestawieniu porównuję prawdziwą androidową elitę, smartfony: LG G4, Samsung Galaxy S6 Edge i Sony Xperia Z3+.

Możliwości aparatów fotograficznych stosowanych we współczesnych smartfonach stale rosną. Coraz łatwiej jest obecnie zastąpić aparat telefonem. Nie bez powodu więc jakość zdjęć stała się dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru danego urządzenia. W tym obszernym zestawieniu porównuję prawdziwą androidową elitę, smartfony: LG G4, Samsung Galaxy S6 Edge i Sony Xperia Z3+. Urządzenia piękne i bardzo funkcjonalne, a przy tym oferujące jakość zdjęć najzupełniej wystarczającą, by zebrać setki "lajków" na Facebooku czy wydrukować je w formacie większym niż A4. Nie mogło też zabraknąć porównania jakości nagrań wideo, testu lamp błyskowych, zdjęć nocnych, panoram i przednich aparatów wykorzystywanych do selfie. Zwycięzca może być tylko jeden... ale w poszczególnych kategoriach testów wygrywały różne modele. Jeśli celujesz w porządny smartfon z Androidem, o rozbudowanych możliwościach fotograficznych, zestawienie to rozwieje wiele wątpliwości. Zapraszam do lektury i komentowania.



Spis treści:


Co w sprzęcie piszczy

Od wielu lat liderem w temacie matryc jest Sony. Najpierw japońska firma osiągnęła sukces w świecie zaawansowanej fotografii, dostarczając matryce m.in. dla Nikona, Olympusa, firmy Pentax i rzecz jasna dla samej siebie. Potem sensory Japończyków trafiły do iPhone'ów i większości innych flagowych smartfonów. W gruncie rzeczy poniższe zestawienie to test matryc Sony. Uzbrojony jest w nie każdy z porównywanych telefonów, jednak anturaż sensorów różni się diametralnie, podobnie jak oprogramowanie je obsługujące. W efekcie, pomimo tego samego producenta czujników, dostajemy zupełnie inną jakość zdjęć.

Syntetycznie opis testowanego sprzętu zestawiłem w poniższej tabeli:

  LG G4 Samsung Galaxy S6 Edge Sony Xperia Z3+
Matryca Sony IMX234 Sony IMX240 Sony IMX220
Wielkość sensora 1/2.6" 1/2.3"
Rodzaj sensora BSI CMOS (Sony Exmor RS)
Proporcje obrazu 16:9 4:3
Maksymalna rozdzielczość zdjęć 5312 x 2988 5264 x 3960
Wielkość piksela 1.12 μm x 1.12 μm 1.2 μm × 1.2 μm
Zapis plików JPG, JPG+DNG JPG
Przysłona F/1.8 F/1.9 F/2.0
Ekwiwalent ogniskowej (deklarowany) 28 mm 25 mm
Optyczna stabilizacja obrazu Tak Nie
Lampa błyskowa LED, pojedyncza
Filmy 4K
Dodatki Laserowy autofocus, czujnik spektrum kolorów możliwość instalowania dodatkowych trybów ISO do 12800, sprzętowy spust aparatu, możliwość instalowania dodatkowych trybów
Przedni aparat 8 Mpix, F/2.0, filmy 1920 x 1080 pix 5 Mpix, F/1.9, cyfrowa stabilizacja, filmy 2560 x 1440 pix 5 Mpix, 25 mm, cyfrowa stabilizacja, filmy 1920 x 1080 pix

W świecie mobilnej fotografii istnieje od zawsze pewien niedosyt. Wszyscy chcieliby zdjęcia jak z lustrzanki uzbrojonej w wysokiej klasy obiektyw, tymczasem dostają zwykle urządzenia nie radzące sobie w trudnych warunkach oświetleniowych i nie osiągające takiej plastyki i rozmyć tła, jak ich więksi bracia. Sposób na problem znany jest od zawsze - większy sensor + większy otwór przysłony. Wyścig na megapiksele to odrębna historia. O wiele istotniejszy jest rozmiar pojedynczego piksela niż ich liczba. Nie wchodząc w takie ekstrawagancje jak UltraPiksele u HTC, w praktyce przekłada się to na zależność: większy piksel = większa gabarytowo matryca. Większa matryca = niższy szum i ładniejsze rozmycia tła. Większa jasność obiektywu = jaśniejsze zdjęcia nocne i większe rozmycia tła. Tych kilka zależności (z wyjątkami), producenci wykorzystali w testowanych telefonach.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł