DAJ CYNK

Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają
Czy wiedziałeś, że Polska również liczy się w świecie nowych technologii? Na rynku dostępne są pamięci RAM oraz nośniki półprzewodnikowe polskiej marki GOODRAM. Dzisiaj na warsztat bierzemy jedną z najwydajniejszych propozycji, czyli model IRDM PRO M.2 SSD oferujący prędkości do 7000 MB/s.

 

Czasy gdy nośniki półprzewodnikowe były drogie, awaryjne i oferowały niską pojemność odeszły dawno do lamusa. Już od kilku lat SSD są dostępne dla każdego - od entuzjasty, po zwykłego zjadacza chleba. I zdecydowanie warto po nie sięgnąć, bo lista korzyści jest długa. Bez różnicy czy używacie komputera do pracy czy rozrywki.

GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD to wydajność do 7000 MB/s

Nośniki półprzewodnikowe oferują zdecydowanie wyższe prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego oraz niższe czasy dostępu aniżeli dyski talerzowe. Tym samym system operacyjny, gry i aplikacje, ale również poszczególne pliki ładują się w oka mgnieniu. To ma wyraźny wpływ na nasz komfort pracy z PC czy laptopem. Do tego dochodzi też całkowity brak części ruchomych, a więc wzorowa kultura pracy. Jest po prostu cicho.

Obecnie na rynku mamy całe zatrzęsienie różnych SSD od wielu producentów z całego świata. Najpopularniejsze rozwiązania to nośniki półprzewodnikowe SATA 2,5" oraz M.2 PCIe. Pierwsze są tańsze i większe, drugie zaś droższe, ale zdecydowanie wydajniejsze i mniejsze. Wbrew pozorom na tym rynku obecni są również Polacy.

Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają

GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD to nośnik półprzewodnikowy typu M.2 2280 korzystający z interfejsu PCI Express 4.0 x4 oraz protokołu NVMe 1.4. Mamy tutaj do czynienia z kośćmi 3D TLC NAND, a dokładniej 176-warstwowym rozwiązaniem firmy Micron. Zastosowany kontroler to wydajny, 8-kanałowy Phison PS5018-E18 w litografii 12 nm od TSMC. Całość dopełnia pamięć podręczna DRAM od SK hynix.

Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają

Deklarowana wydajność robi wrażenie. W przypadku naszego egzemplarza testowego jest to do 7000 MB/s dla odczytu i do 6850 MB/s dla zapisu sekwencyjnego. Dla odczytu i zapisu losowego jest to kolejno do 650 000 i 700 000 IOPS. Całość dopełnia 5-letnia gwarancja ograniczona współczynnikiem TBW. Użytkownik ma do wyboru trzy pojemności - 1, 2 lub 4 TB.

Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają

Polacy parują swoje SSD z pokaźnym, metalowym radiatorem. Jest on bogato żebrowany i pomalowany na czarno, z matowym wykończeniem. Ma on za zadanie zapewnić niskie temperatury kontrolera nawet pod długotrwałym obciążeniem, tak by wydajność cały czas pozostawała na najwyższym poziomie. Prócz tego w opakowaniu znajdziemy niewielki wkrętak i równie małe śrubki oraz zestaw młodzieżowych naklejek.

GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD

  • Standard: M.2 2280
  • Wymiary: 22,8 x 80 x 20,5 mm
  • Interfejs: PCI Express 4.0 x4
  • Protokół: NVMe 1.4
  • Pojemność: 2 TB
  • Kontroler: Phison PS5018-E18
  • Kości: 3D TLC NAND
  • Deklarowana prędkość odczytu: do 7000 MB/s
  • Deklarowana prędkość zapisu: do 6850 MB/s
  • Gwarancja: 5 lat
  • TBW: 1400 TB
  • Inne: Metalowy radiator, zestaw akcesoriów
  • Cena: ok. 1339 złotych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak, GOODRAM,