DAJ CYNK

Test: Samsung DeX, czyli jak przerobić telefon na komputer stacjonarny

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung DeX jest odpowiedzią koreańskiego koncernu na tryb Continuum Microsoftu. W obu przypadkach założenie jest identyczne - zmiana smartfonu w komputer stacjonarny, po podłączeniu do niego zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy. Stacja dokująca stanowi w obu systemach łącznik pomiędzy telefonem i peryferiami.



Samsung DeX jest odpowiedzią koreańskiego koncernu na tryb Continuum Microsoftu. W obu przypadkach założenie jest identyczne - zmiana smartfonu w komputer stacjonarny, po podłączeniu do niego zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy. Stacja dokująca stanowi w obu systemach łącznik pomiędzy telefonem i peryferiami.
Zapraszam do zapoznania się z recenzją rozwiązania Samsunga, w której pozwolę sobie też na nieco porównań do tego, co oferuje Microsoft.

Wygląd i specyfikacja

Okrągła stacja dokująca firmy Samsung wykonana jest z czarnego tworzywa sztucznego, ma wymiary (przybliżone) 10 x 10 x 4,5 cm i waży 230 g. Na górze znajduje się ruchoma platforma, która po otwarciu stanowi podporę dla telefonu. Oba urządzenia łączą się ze sobą poprzez USB Type-C. W tylnej części platformy znajdują się otwory będące wlotami i wylotami powietrza dla umieszczonego wewnątrz wentylatora.

W tylnej części podstawy DeX-a producent umieścić 5 portów. Znalazły się tu dwa pełnowymiarowe gniazda USB, port LAN 100 Mb/s, HDMI oraz USB Type-C, przy czym to ostatnie służy do podłączenia zasilania zewnętrznego, bez którego stacja dokująca nie będzie działać.

Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe, to nie ma o czym pisać, bo go nie ma. W opakowaniu znajdziemy tylko stację dokująca Samsung DeX i krótką, wielojęzyczną instrukcję obsługi. O wszystko inne, w tym przewód HDMI, musimy zadbać sami.



Pierwsze uruchomienie, interfejs i aplikacje

Aby zacząć korzystać z Galaxy S8/S8+ (podczas testów używałem tego drugiego) jak z komputera stacjonarnego, należy podłączyć DeX-a do ładowarki, przyłączyć do niego telefon, a także zewnętrzny monitor i klawiaturę oraz mysz. W smartfonie automatycznie uruchomi się aplikacja Samsung DeX, natomiast na podłączonym monitorze zobaczymy pulpit, podobny do tego, czym nas raczą desktopowe systemy operacyjne, jak choćby Microsoft Windows, z paskiem zadań na dole, na którym zobaczymy między innymi ikony uruchomionych programów. Gdy na którąś najedziemy kursorem, pokaże się małe okienko z podglądem i nazwą aplikacji.



Samsung Galaxy S8/S8+ po podłączeniu do DeX-a staje się jednostką centralną stworzonego w ten sposób komputera stacjonarnego, z nieaktywnym wyświetlaczem. Aby mieć kontrolę nad DeX-em musimy podłączyć zewnętrzną klawiaturę i mysz, przy czym tę pierwszą możemy zastąpić klawiaturą ekranową. Rozwiązanie Microsoftu okazuje się pod tym względem lepsze, ponieważ wyświetlacz telefonu z mobilnym Windowsem w trybie Continuum może służyć jako płytka dotykowa lub klawiatura. Ponadto z urządzenia z Windowsem da się podczas pracy w trybie Continuum normalnie korzystać. Obraz wysyłany na zewnętrzny wyświetlacz jest niezależny od tego, co mamy na ekranie telefonu.

Wszystkie aplikacje domyślnie uruchamiają się w oknach. W przypadku aplikacji kompatybilnych z DeX-em, a w Galaxy S8+ do takich należy między innymi większość aplikacji systemowych, klienty usług Google'a i pakiet Microsoft Office, możemy zmieniać rozmiary okien lub je maksymalizować. Pozostałe programy pracują tylko w trybie okienkowym, co w przypadku gier można nazwać wadą.

Informacja sponsorowana: Jeśli potrzebujesz większych pieniędzy na nagłe wydatki odwiedź portal oddamzachwile.pl i wybierz ofertę chwilówki na raty.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News