DAJ CYNK

Rewolucja w PESEL się materializuje. Kluczowa data 1 czerwca

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Rewolucja w PESEL się materializuje. Kluczowa data 1 czerwca

Bank Millennium już jest gotowy na ostatni etap wdrożenia systemu, który po zastrzeżeniu numeru PESEL ma chronić Polaków przed oszustwami i wyłudzeniami. Inne banki powinny z tym ruszyć od czerwca.

Bank Millennium pochwalił się już, że wprowadził system weryfikacji numeru PESEL. Rozwiązanie ma zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do kont bankowych oraz zaciąganiu kredytów na cudze dane.

Bank Millennium, poprzez bezpośrednie połączenie z rejestrem Ministerstwa Cyfryzacji, będzie mógł sprawdzać dane osób składających wnioski o kredyty czy pożyczki. Zweryfikuje także PESEL w sytuacji, gdy klient będzie chciał założyć konto osobiste czy oszczędnościowe, a także podczas wypłaty gotówki w placówkach bankowych, gdy kwota przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Integracja systemów rządowego i bankowego wpłynie również na działanie aplikacji mobilnej Millennium, dlatego bank zachęca swoich klientów do jej aktualizacji. Dzięki temu użytkownicy będą mogli w pełni korzystać z nowych zabezpieczeń i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w bankowości elektronicznej.

Bank uspokaja, że jest gotowy na różne sytuacje, które mogą wpłynąć na wygodę obsługi klientów. Jeżeli na przykład klient zastrzegł numer PESEL, a dana czynność bankowa wymaga jego odblokowania, będzie mógł na miejscu zmienić to w aplikacji mObywatel.

We wszystkich bankach system rusza 1 czerwca

Przypomnijmy. Zgodnie z nowymi przepisami prawa, od 1 czerwca tego roku wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek weryfikacji, czy PESEL klienta został zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL, prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. 

Nowe prawo obowiązuje już od 17 listopada – od tego dnia można zastrzegać PESEL. Na wdrożenie kolejnych etapów trzeba było jednak trochę zaczekać. Od stycznia 2024 r. można zastrzec PESEL także w aplikacji mObywatel (wcześniej tylko przez webowego mObywatela lub w urzędzie gminy), natomiast dopiero 1 czerwca 2024 doczekamy się najważniejszego elementu układanki. Od tego dnia banki i inne instytucje finansowe muszą sprawdzić status numeru PESEL przed zawarciem umowy.

Możliwość zastrzegania numeru PESEL ma minimalizować zagrożenia, jakie wiążą się z częstymi wyciekami danych osobowych. Przestępcy, posługując się wykradzionymi informacjami, w tym także numerem PESEL, mogą np. zaciągać w imieniu swoich ofiar kredyty lub zawierać umowy telekomunikacyjne. Dzięki nowemu wdrożeniu. w przypadku, gdy ktoś spróbuje zaciągnąć pożyczkę lub kredyt, wykorzystując zastrzeżony numer PESEL, system automatycznie zablokuje taką operację, zatrzymując działania.

Zobacz: Tylu Polaków zastrzegło swój PESEL. Można to zrobić w mObywatelu
Zobacz: PESEL jak koń trojański. Rząd wprowadza zmiany

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Bank Millennium, opracowanie własne