DAJ CYNK

Przekręt roku. Poznaliśmy sztandarową sztuczkę cyberprzestępców

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Bezpieczeństwo

Polacy masowo wchodzą na takie strony. Igrają z losem

W sieci znajduje się wiele fałszywych reklam i stron. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak powszechny jest to proceder. CSIRT KNF zgłosił ponad 2 tysiące fałszywych domen, a to w samym sierpniu.

Nie jest żadnym zaskoczeniem to, że w Internecie można napotkać oszustów tworzących fałszywe reklamy i domeny. Ciężko jednak zobrazować sobie to, jak powszechne jest to zjawisko. CSIRT, czyli zespół stworzony do obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego, działający przy Komisji Nadzoru Finansowego, pokazał statystyki za sierpień bieżącego roku.

Ponad 2 tysiące zgłoszonych domen i ponad tysiąc reklam

CSIRT KNF udostępnił statystyki zgłoszonych stron i reklam w sierpniu 2023 roku. Okazuje się, że zespół wyłapał 2007 fałszywych domen oraz zgłosił 1031 fałszywych reklam. Ujawniono również, czyj wizerunek był wykorzystywany w przypadku oszustw. Okazuje się, że w aż 51% cyberprzestępcy próbowali skusić Polaków inwestycjami w Baltic Pipe. Na drugim miejscu znalazło się przedsiębiorstwo motoryzacyjne Elona Muska Tesla. Wizerunek miliardera lub jego firmy wykorzystywany był w 24% przypadków.

PGNiG to zaledwie 6% przypadków zgłoszonych przez CSIRT. Niżej na liście mamy kryptowaluty (4%), spółki Skarbu Państwa (3%) i banki (2%).

Najczęściej wygląda to tak, że oszuści publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych. Wykorzystują fakt, że mogą zapłacić, by użytkownikom platformy wyświetlały się promowane przez nich treści. Linki z tych reklam przekierowują użytkowników na fałszywe strony, gdzie wymagane jest podanie danych do rejestracji. Często w ten sposób oszuści pozyskują nie tylko dane osobowe, lecz również dane kart płatniczych.

Zobacz: Bank Pocztowy pręży muskuły. Chwalą się znakomitymi wynikami
Zobacz: Kod PIN zniknie? Zaproponowano coś rzekomo lepszego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: CSIRT KNF