DAJ CYNK

Fiskus jednak będzie blokować konta? Są nowe doniesienia

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd nadal chce blokować Polakom konta. Jest jeden warunek

Rząd PiS na razie wycofał się z projektu nowej ordynacji podatkowej. Nie oznacza to, że pomysł całkowicie przepadł. Politycy zamierzają do niego wrócić.

Pod koniec czerwca pisaliśmy o propozycji nowej ordynacji podatkowej, która nadałaby szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dużo większe uprawnienia. Sprawa od początku budziła ogromne kontrowersje. Do tego stopnia, że rząd ostatecznie z pomysłu się wycofał. Nie oznacza to, że do niego nie wróci. Projekt został tylko odłożony w czasie — donosi Gazeta Wyborcza.

PiS nadal chce blokować konta Polaków

Dziennikarzom Gazety Wyborczej w dwóch niezależnych źródłach udało się potwierdzić, że o ile rząd na razie wycofał się z proponowanych zmian, to stało się tak tylko z powodu zbliżających się wyborów. Politycy mają wrócić do pomysłu, gdy rozpocznie się ich kolejna kadencja (o ile wygrają wyboru). Oczywiście nie są to informacje oficjalne, ale nie możemy wykluczyć, że coś jest na rzeczy.

Do wykazu prac legislacyjnych rządu nie zostały wpisane zmiany wordynacji podatkowej. Taki projekt nie będzie procedowany.

- napisało we wtorek Ministerstwo Finansów na Twitterze.

Warto przypomnieć, co oznacza dla Polaków nowa ordynacja podatkowa. Po pierwsze, możliwość blokowania kont firmowych nawet na 96 godzin (aktualnie to 72 godziny) i to bez żadnego dowodu. Wystarczy samo podejrzenie. Po drugie, możliwość blokowania prywatnych kont osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Poza tym możliwość blokowania nie tylko kont bankowych i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ale także u innych dostawców usług płatniczych. Oznacza to między innymi BLIKA, ale potencjalnie także inne usługi finansowe, jak chociażby Revolut czy PayPal. Pytanie, czy serwisy współpracowałyby na tym polu z polskim rządem. Wreszcie nowa ordynacja podatkowa praktycznie znosiłaby przedawnienia w przypadku kontroli firm.

Większość ekspertów bije na alarm z powodu proponowanych zmian. Część nazywa je wręcz tworzeniem systemu opresji wobec przedsiębiorców, ale też zwykłych obywateli.

Zobacz: Banki oddadzą klientom pieniądze. Unia je zmusi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Wyborcza.biz, oprac. własne