DAJ CYNK

E-bilety autostradowe trafią do kosza. Nowe przepisy od lipca

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

e-TOLL

Już w tym tygodniu Sejm zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o autostradach płatnych. Zniesione zostaną opłaty za przejazdy samochodami osobowymi i motocyklami przez płatne odcinki autostrad państwowych. Nowelizacja odeśle do lamusa aplikację e-TOLL PL Bilet oraz odpowiadające jej funkcje w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu, który zakłada zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Tego samego dnia ma się odbyć również drugie czytanie projektu, a w piątek – głosowanie nad projektem. Do Senatu nowelizacja trafi najwcześniej 21 czerwca, a nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca.

Rządowy projekt zakłada likwidację opłat za przejazdy od samochodów osobowych oraz motocykli na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA. Obecnie takie opłaty funkcjonują na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Nadal będzie pobierana opłata elektroniczna od ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami.

Rząd przekonuje, że głównym celem ustawy jest utrzymanie, a nawet zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie wydatków, które ponoszą kierowcy samochodów osobowych. Brak opłat oznaczać będzie, że na ponad 1300 km sieci publicznych autostrad kierowcy samochodów osobowych będą poruszać się bez konieczności uiszczania opłat.

Zniesienie tego typu opłat będzie także oznaczać koniec e-biletów autostradowych, które zostały wprowadzone w 2021 roku jako element systemu poboru opłat – e-TOLL. E-bilety można kupić na stacjach benzynowych przy autostradach, ale także w aplikacji e-TOLL PL Bilet. Od startu systemu rozwiązanie trafiało też sukcesywnie do aplikacji komercyjnych, takich jak Autopay, mPay, SkyCash, Spark, DotBee czy Yanosik, a także aplikacji bankowych PKO BP i Banku Millennium (dzięki Autopay). E-bilety sprzedaje także Orlen w apkach Vitay, Orlen Pay i mFlota.

Wprowadzenie e-biletów autostradowych do aplikacji partnerów systemu e-TOLL było szumnie ogłaszana jako szczególna nowość – teraz jednak te rozwiązania stracą rację bytu.

Rząd wyliczył, że w efekcie rezygnacji z opłat za autostrady od samochodów osobowych przychody ulegną zmniejszeniu o ok. 230 mln złotych rocznie w perspektywie 10 lat. Rząd nie wyklucza, że w przyszłości zniesione będą również opłaty na odcinkach zarządzanych przez prywatne firmy.

Zobacz: Yanosik z nową funkcją. Przyda się na autostradzie
Zobacz: Płatności za autostrady w aplikacjach Orlenu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: A. Witwicki / gliwice.eu

Źródło tekstu: PAP, Cashless.pl