DAJ CYNK

Mastercard i Visa mają problemy. W tle grube miliardy

Anna Kopeć

Prawo, finanse, statystyki

Mastercard i Visa przed sądem?

Visa i Mastercard mają problemy. Ich wniosek o ugodę na 30 miliardów został właśnie odrzucony przez sąd. Wygląda na to, że czeka ich proces. A walki o kontrolę rynku bywają bezwzględne.

Partnerzy nie chcą miliardów

Visa i Mastercard mogą mieć spore problemy. Amerykański sąd odrzucił bowiem wniosek o ugodę o wartości 30 miliardów dolarów, które giganci kart płatniczych, chcieli zapłacić swoim mniejszym partnerom za wykorzystywanie swojej pozycji do narzucania opłat za korzystanie z płatności ich kartami. Dodatkowo, obie firmy zobowiązywały się w ugodzie do utrzymania tych opłat na określonym poziomie przez najbliższe kilka lat. 

Walka o rynek trwa

Wiele firm sprzeciwiało się ugodzie twierdząc, że zaproponowane przez Visa i Mastercard opłaty nadal są za wysokie i dają tym firmom zbyt dużą kontrolę nad rynkiem płatności kartami w USA.

Mowa tutaj o opłatach pobieranych za płatności kartami, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Wynoszą one pomiędzy 1,5 a 3% wartości transakcji. W 2023 roki w samych Stanach Zjednoczonych suma opłat wyniosłą 72 miliardy dolarów. 

Proponowana ugoda obiecywała obniżenie ten wartości o 0.04% na następne trzy lata oraz o 0.07% na kolejnych 5 lat. 

Visa i Mastercard zapowiedziały też, że wycofają się z działań przeciwko swojej konkurencji. Obecnie, sprzedawcy korzystający z rozwiązań tych firm, mają bowiem zakaz informowania o szczegółach kosztów transakcji i nie mogą polecać innych, tańszych rozwiązań płatniczych.

Proponowana ugoda nie rozwiązywała podstawowego problemu, jakim jest fakt, że Visa i Mastercard wraz z bankami tworzą kartel zarządzający zasadami płatności kartami kredytowymi. Ich klienci nie mają innego wyjścia, jak zaakceptować z góry narzucone warunki. Następnym krokiem jest zapewne proces sądowy.

- powiedział Doug Kantor, prawnik Krajowego Stowarzyszenia Sklepów Wielobranżowych.

Proces sądowy murowany

Dla Visa i Mastercard to nie pierwsza tego typu sprawa. W marcu 2023 roku firmy zapłaciły 5,6 miliarda dolarów innej amerykańskiej organizacji reprezentującej drobnych sprzedawców. 

Zobacz: Karty płatnicze czekają zmiany. Oto, co musisz wiedzieć

 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: nevodka / Shutterstock.com

Źródło tekstu: reuters.com