DAJ CYNK

Ukraiński „Revolut” oberwał od KNF. Nie ma zgody

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Ukraiński „Revolut” oberwał od KNF. Nie ma zgody

Przedwczoraj plany wejścia na polski rynek ogłosił ukraiński monobank, który zamierza zadebiutować u nas z fintechową usługą o nazwie stereo. Dziś Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat w tej sprawie, który studzi zapał ukraińskiego inwestora.

Zobacz: Ukraiński „Revolut” wchodzi do Polski. Oto, co zaoferuje

Największy ukraiński bank internetowy – monobank – który korzysta z licencji banku Universal Bank, również z Ukrainy. zapowiedział, że wkrótce ruszy w Polsce z nowym serwisem bankowym o nazwie stereo. Mówiąc w uproszczeniu, miałby to być projekt na miarę Revoluta, czyli usługi finansowe zarządzane przez aplikację. Stereo ma przedstawić ofertę przeznaczoną głównie dla Ukraińców mieszkających w Polsce, ale swoimi usługami może także skusić Polaków.

KNF: nie wydaliśmy zezwolenia

Dziś do tych zapowiedzi odniosła się Komisja Nadzoru Finansowego. W specjalnym komunikacie urząd przypomina o zasadach prawnych, obowiązujących działające w Polsce przedsiębiorstwa bankowe. 

W świetle przepisów polskiego prawa bankowego Universal Bank, a więc i monobank oraz projektowany fintech stereo, są bankami zagranicznymi, czyli mającymi siedziby poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jedyną dopuszczalną prawnie formą bezpośredniego prowadzenia przez tego typu bank działalności bankowej na terytorium Polski jest forma oddziału banku zagranicznego.

Utworzenie oddziału banku zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego wydawanego po spełnieniu określonych w ustawie Prawo bankowe warunków. Podmioty zagraniczne, w tym banki zagraniczne, mogą ponadto, również po uzyskaniu stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, tworzyć na terytorium RP banki krajowe w formie zależnej spółki akcyjnej

– podaje KNF.

Jak wynika z komunikatu, KNF dotychczas nie wydała żadnego zezwolenia dla pomysłodawców stereo. Nie otrzymała również wniosku o udzielenie takiego zezwolenia, nie jest także prowadzone postępowanie, dotyczące jego udzielenia.

Komisja wyjaśnia, że przed wydaniem tego rodzaju zezwolenia zawsze dokonywana jest wszechstronna ocena założyciela, jego planów biznesowych oraz zdolności do prowadzenia bezpiecznej działalności bankowej na rynku polskim. Plany zagranicznych przedsiębiorców są także każdorazowo przedmiotem konsultacji z organem nadzoru bankowego z kraju pochodzenia takiego podmiotu.

Na podstawie dostępnych dotąd informacji o stereo, KNF ocenia, że działalność planowana przez ukraiński fintech wykorzystywać będzie model BAAS (Banking as a Service). Polega on na świadczeniu usług przez bank posiadający stosowną licencję bankową z wykorzystaniem marki innego podmiotu. W tym przypadku może chodzić o nawiązanie współpracy stereo z jednym z polskich fintechów, który dostarczy Ukraińcom licencję bankową UE. 

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że w przypadku stosowania tego typu modeli na rynku polskim, podmioty faktycznie świadczące usługi dochowywać będą najwyższych standardów jakości świadczonych usług. 

Urząd liczy także na to, że przekazy reklamowe czy marketingowe kierowane do klientów, będą miały prawidłowe oznaczenie podmiotu faktycznie świadczącego usługi i nie będą co do tego wprowadzać w błąd

Zobacz: Revolut z nową opłatą. Klienci nie będą zadowoleni [AKTUALIZACJA]
Zobacz: Konta ZEN można doładować kuponami Neosurf

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego