DAJ CYNK

PayPal wprowadził opłaty za brak aktywności bezprawnie? Zbada to UOKiK

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

PayPal wprowadził opłaty za brak aktywności bezprawnie? Zbada to UOKiK

Pod koniec zeszłego roku PayPal wprowadził kontrowersyjną opłatę za nieaktywne konto. Kto nie używa PayPala przez rok, musi się liczyć ze specjalną opłatą. Ten ruch spowodował niezadowolenie klientów, a do UOKiK wpłynęły w tej sprawie skargi. Urząd wszczął postępowanie.

W grudniu 2020 r. PayPal, działający w Europie jako spółka zarejestrowana w Luksemburgu, wprowadził zmiany w umowach z użytkownikami serwisu. Jedną z nich była nowa opłata – za brak aktywności na koncie przez okres co najmniej 12 miesięcy. Początkowo opłata została ustalona na 50 zł, natomiast w najnowszym cenniku z 1 lipca 2021 roku wynosi 45 zł.

Zobacz: Uważaj na PayPal! Nie korzystasz - zapłacisz 50 zł

Tej płatności można uniknąć, podpinając do PayPala opłaty za subskrypcję, np. Spotify, czy dokonać jednej tylko płatności w ciągu roku, jednak mimo tego do UOKiK wpłynęło od konsumentów kilka skarg w tej sprawie. W związku z tym Urząd weźmie PayPala pod lupę.

Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, czy PayPal poprzez zmianę regulaminu mógł naruszyć zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian umów z konsumentami, w tym wprowadzenia dodatkowej opłaty za brak aktywności po stronie konsumenta. Postanowienie regulaminu nie określa jednak konkretnych przyczyn uprawniających do modyfikacji umów. Tymczasem, zgodnie z orzecznictwem, klauzule blankietowe lub zbyt ogólne np. odnoszące się do „ważnych powodów”, należy uznać za niedopuszczalne

 – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wspomniana klauzula modyfikacyjna przewiduje możliwość wprowadzenia zmian przez samo ich opublikowanie i automatyczną akceptację przez użytkownika, który będzie dalej korzystać z usług PayPal.

Postępowanie wyjaśniające ma na celu wstępne ustalenie, czy działania luksemburskiej spółki dotyczące jednostronnych modyfikacji warunków umowy z użytkownikami mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów. 

Klauzula modyfikacyjna będzie też analizowana pod kątem ewentualnej abuzywności. Chodzi o niedozwolone postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie i niewiążące go w sytuacji, gdy zmiana narusza jego interesy.

Zobacz: PayPal pozwala płacić kryptowalutami - na razie w USA
Zobacz: PayPal znów na celowniku cyberoszustów. Zobacz, jak mogą przechwycić twoje konto

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: PayPal, wł.

Źródło tekstu: UOKiK